Προς το περιεχόμενο

Spot metering κλπ .......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Σε αναζήτηση της αλήθειας περί της σημειακής φωτομέτρησης , αλλά ακόμη περισσότερο ......... πως επιλέγει κανείς το σημείο που πρέπει να εφαρμόσει αυτού του είδους την φωτομέτρηση μέσα σε ένα κάδρο . Μπορεί να την εφαρμόσει όπου ναναι , στο σκοτεινότερο σημείο , στο φωτεινότερο , σε κάποιο ενδιάμεσο ...... δεν αξίζει να ασχοληθούμε καν ...... 

   Ευπρόσδεκτες όλες οι σημειώσεις , παρατηρήσεις περί του spot metering , μαζί με λεπτομέρειες όπως πως γνωρίζουμε πόση ακριβώς επιφάνεια μέσα στο εικονοσκόπιο ( viewfinder ) είναι αφιερωμένη σ' αυτή την λειτουργία , αν το αναφέρουν τα user manual , οι κατασκευαστές κοκ .

   

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ spot φωτομέτρηση, αλλιώς center-weighted. Πρέπει όμως να ξέρεις τι κάνει και τι θες να πετύχεις. 

Αν είχες κινητό και αγόρασες DSLR (προφανως δεν το λέω για τον OP:P) και άκουσες στο youtube ότι το σποτ "είναι καλύτερο" και το χρησιμοποιείς νομίζοντας ότι κάνει το ίδιο με το matrix metering (της nikon η ορολογία) θα απογοητευτείς.

Χρήσιμο είναι να έχεις καταλάβει έστω τα πολύ βασικά για το σύστημα ζωνών (zone system) όπως το περιέγραψε ο Ansel Adams και άλλοι μετέπειτα. Άρα βάζοντας spot φωτομέτρηση στη μηχανή, της ζητάς τις ρυθμίσεις που θα βάλουν ότι έχεις κάτω από το σημείο στη ζώνη 5. Από εκεί και μετά είναι δική σου δουλειά να δεις τι κάνουν όλα τα υπόλοιπα τμήματα της φωτογραφίας.

π.χ. Πορτραίτο με φωτεινό background? μπορεί να θες να υποφωτίσεις ένα στοπ το πρόσωπο ώστε μετά στο post-processing να μπορείς να διασώσεις και το background. Οπότε, spot metering στο πρόσωπο και κλείνεις ένα στοπ to διάφραγμα ή υποδιπλασιάζεις την ταχύτητα. 

Ανάποδα, Πορταίτο με σκοτεινό background? μπορεί να θες να υπερεκθέσεις το πρόσωπο ώστε να καταγράψεις πληροφορία και στα σκοτεινότερα σημεία.

Τίθεται βέβαια το ερώτημα, χρειάζεται να φαίνονται όλα?

Ή αν φωτογραφίζεις με φιλμ, ε, διαλέγεις ποιός θα ζήσει:D...

Για το πόσον χώρο πιάνει στο viewfinder, είτε θα το βρεις στο manual της μηχανής (για δες, μας το δίνουν για να το διαβάσουμε ρε!) ή χοντρικά βλέποντας την απόσταση μεταξύ των διπλανών σημείων (κουνώντας το ενεργό σημείο) και κουνώντας τη μηχανή σε θέμα που έχει σαφές πέρασμα από σκοτεινό σε φωτεινό τμήμα και παρατηρώντας πώς αλλάζει η τιμή στο φωτόμετρο.

Επεξ/σία από luhe98922
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Καμία αναφορά σε καμεροκινητά δεν είχα στο μυαλό μου . Αυτό που είναι χρήσιμο σχετικά με το spot metering είναι να δούμε τα κριτήρια που πρέπει να έχει κάποιος υπόψιν του , ώστε έχοντας ένα κάδρο μπροστά του , σε ποιο σημείο να μετρήσει . Στο πιο φωτεινό , στο πιο σκοτεινό , όπου ναναι . Με ποιά σκοπιμότητα . 

    Σε δεύτερη μοίρα , χρήσιμο όμως και αυτό σαν στοιχείο , πως θα πρέπει να γνωρίζει τα όρια του σημείου spot μέσα στο viewfinder . Άλλες εταιρείες τα αναφέρουν σαφώς , άλλες όχι .

    Δεχόμεθα και πρακτικά παραδείγματα , με matrix και spot μέτρηση .

   Εντάξει , δεν είναι το απόλυτο εργαλείο , όμως για να το έχουν σαν επιλογή , κάτι πρέπει να γίνεται .

   Κάποιος που επρόκειτο να τραβήξει ένα ηλιοβασίλεμα ....... τι θα έπρεπε να κάνει σχετικά με την χρήση του spot metering .

  

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 7:07 ΜΜ, babisskg είπε

Κάποιος που επρόκειτο να τραβήξει ένα ηλιοβασίλεμα ....... τι θα έπρεπε να κάνει σχετικά με την χρήση του spot metering .

Είναι το τί θέλει να βγει στο τέλος από τη λήψη. 

Αν θέλει να βγούν όλα οκ (ήλιος, περιβάλλον κλπ) θα πρέπει αναγκαστικά να κάνει πολλαπλά exposures (έστω 2-3) για να πάρει σωστή πληροφορία σε όλα τα μέρη της φωτό (πχ σκοτεινα βράχια να φωτιστούν... ο πολύ φωτεινός ήλιος να σκοτεινιάσει κλπ), και μετά κάποια ένωση των φωτογραφιών. Άρα θα πρέπει αν θέλει να χρησιμοποιήσει spot να κάνει μια λήψη με μέτρηση στα βράχια, μια στον ήλιο και μια στη θάλασσα π.

Αν θέλει να βγάλει σιλουέτες θα πρέπει να κάνει σποτ τότε στον ήλιο.

Αν θέλει να είναι οκ η το έδαφος, βράχια ή ενα πρόσωπο κλπ και δεν τον νοιάζει ο ήλιος αν θα καεί/εξαφανιστεί, θα πρέπει να κάνει σε αυτά τότε spot στο σημείο που τον ενδιαφέρει να φαίνεται ''σωστά''/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Είναι το τί θέλει να βγει στο τέλος από τη λήψη. 

Αν θέλει να βγούν όλα οκ (ήλιος, περιβάλλον κλπ) θα πρέπει αναγκαστικά να κάνει πολλαπλά exposures (έστω 2-3) για να πάρει σωστή πληροφορία σε όλα τα μέρη της φωτό (πχ σκοτεινα βράχια να φωτιστούν... ο πολύ φωτεινός ήλιος να σκοτεινιάσει κλπ), και μετά κάποια ένωση των φωτογραφιών. Άρα θα πρέπει αν θέλει να χρησιμοποιήσει spot να κάνει μια λήψη με μέτρηση στα βράχια, μια στον ήλιο και μια στη θάλασσα π.

Αν θέλει να βγάλει σιλουέτες θα πρέπει να κάνει σποτ τότε στον ήλιο.

Αν θέλει να είναι οκ η το έδαφος, βράχια ή ενα πρόσωπο κλπ και δεν τον νοιάζει ο ήλιος αν θα καεί/εξαφανιστεί, θα πρέπει να κάνει σε αυτά τότε spot στο σημείο που τον ενδιαφέρει να φαίνεται ''σωστά''/

     Άρα καταλήγουμε πως έχει να κάνει με την τονικότητα του όποιου σημείου επιλέξουμε , αν και θα προτιμούσα κάποιο ποιο πρακτικό παράδειγμα , διότι είμαι και βραδύνους . Ήθελα να βρω τον συσχετισμό με το zone system , του οποίου ναι μεν αλλά ...... εκτός αν είναι πιο απλό στην εφαρμογή απ' ότι θέλω εγώ να το φέρνω μπροστά μου . 

   Αν δλδ επιλέξουμε ένα μαύρο σημείο , με ποιόν τρόπο θα εκτιμήσουμε την διόρθωση ώστε να βγει όντως μαύρο . Με την λογική ότι το φωτόμετρο θα θελήσει να το φέρει στο γκρί .

  Σε spot metering πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, με αυτό το παράδειγμα, έχουμε κάτι μαύρο, άρα πρέπει να είναι στη ζώνη 0-1, ας πούμε 0 για να βγει εντελώς μαύρο, χωρίς λεπτομέρεια. 

Το φωτόμετρο μας δίνει τη ρύθμιση για να το φέρει στο 5 (μεσαίο γκρι), άρα εμείς θα κλείσουμε το διάφραγμα κατά 5 στοπς ή θα αυξήσουμε την ταχύτητα x32 φορές, για 5 στοπ σκοτεινότερη έκθεση.

Οπότε ξέρουμε ότι το σημείο που επιλέξαμε θα βγει ΜΑΥΡΟ και όλα τα υπόλοιπα ανεβαίνουν σε φωτεινότητα από εκεί.

Έτσι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον, διορθώστε με κάποιος αν κάνω λάθος

Επεξ/σία από luhe98922
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, luhe98922 είπε

Λοιπόν, με αυτό το παράδειγμα, έχουμε κάτι μαύρο, άρα πρέπει να είναι στη ζώνη 0-1, ας πούμε 0 για να βγει εντελώς μαύρο, χωρίς λεπτομέρεια. 

Το φωτόμετρο μας δίνει τη ρύθμιση για να το φέρει στο 5 (μεσαίο γκρι), άρα εμείς θα κλείσουμε το διάφραγμα κατά 5 στοπς ή θα αυξήσουμε την ταχύτητα x32 φορές, για 5 στοπ σκοτεινότερη έκθεση.

Οπότε ξέρουμε ότι το σημείο που επιλέξαμε θα βγει ΜΑΥΡΟ και όλα τα υπόλοιπα ανεβαίνουν σε φωτεινότητα από εκεί.

Έτσι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον, διορθώστε με κάποιος αν κάνω λάθος

    Κι' εγώ κάπως έτσι το κατάλαβα ...... συν / πλην ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...