Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον offtopic.. Πότε θα εφαρμοστεί και στην Ελλάδα η εγγραφή στο δήμο? Ώστε να ξέρει και ο κάθε δήμος/περιφέρεια πόσους δημότες έχει να "φροντίσει" ώστε να ζητά και τα ανάλογα κονδύλια και αντίστοιχα να ξέρει πόσα έσοδα από τέλη θα έχει για τον προϋπολογισμό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Πήρα τηλ και μου είπαν  να έχω έτοιμα τα δικαιολογητικά μου και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου. Από τι κατάλαβα το email ήρθε στους επιτυχόντες και σε ανάλογο αριθμό επιλαχόντων.

Τι δικαιολογητικά ζήτησαν; Θέλουν και φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογητικά ανά χρήστη

Απογραφείς

 
(1) Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή φωτοαντίγραφο της σελίδας του διαβατηρίου, ανάλογα με το ποιο από τα δύο έχει εισαγάγει κατά την εγγραφή του στην εφαρμογή, όπου αναφέρονται ο αριθμός και τα στοιχεία ταυτότητας του κατόχου.
(2) Φωτοαντίγραφο σελίδας βιβλιαρίου ή καρτέλας Τραπέζης ή άλλο αποδεικτικό έντυπο, από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος είναι ο πρώτος δικαιούχος του λογαριασμού καθώς και ο αριθμός ΙΒΑΝ. Η δήλωση του ΙΒΑΝ είναι υποχρεωτική εν όψει της ανάθεσης εργασίας.
(3) Δύο (2) πρόσφατες φωτογραφίες. (3,5x4,5)
(4α) Πτυχίο Διδακτορικού, Μεταπτυχιακού ή Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΑΕΙ & ΤΕΙ).
(4β) Απόφοιτος Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Λύκειο ή εξατάξιο Γυμνάσιο)
(5) Βεβαίωση σπουδών για φοιτητές/-τριες Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΑΕΙ και ΤΕΙ).
(6) Βεβαίωση απασχόλησης ή άλλο αποδεικτικό έγγραφο σε Δημόσια Υπηρεσία (περιλαμβανομένων των ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού) του Δήμου που εδρεύει στο Δήμο προτίμησης.
(7) Κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.
(8) Πιστοποιητικό Ελληνομάθειας, τουλάχιστον επιπέδου Β1 (ν. 2413/1996, ΦΕΚ Α’ 124, άρθρο 10, παρ. 1, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το π.δ. 21/2014, ΦΕΚ Α’ 31) για υποψήφιους που δηλώνουν ότι δεν κατέχουν τίτλο σπουδών (δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) από την Ελλάδα.

(9) Έγγραφο απόδειξης ΑΦΜ

Ουσιαστικα οτι δηλωσατε στην αιτηση-αυτα τα δικαιολογητικά πηγαινεται σε χαρτί ακόμα και αν τα στειλετε μεσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, vali είπε

Τι δικαιολογητικά ζήτησαν; Θέλουν και φωτογραφίες;

Συγκεκριμένα τίποτα. Απλά γενικά και αόριστα να τα δω και να τα έχω έτοιμα για όταν και αν με καλέσουν. Τα αναφέρει στην σελίδα που έκανες την αίτηση τα δικαιολογητικά και ανάμεσα σε αυτά περιλαμβάνει και φωτογραφίες. Από τι κατάλαβα ίσως υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με αν χρειάζονται σε έντυπη μορφή ή ψηφιακή...

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Muchacho είπε

Συγκεκριμένα τίποτα. Απλά γενικά και αόριστα να τα δω και να τα έχω έτοιμα για όταν και αν με καλέσουν. Τα αναφέρει στην σελίδα που έκανες την αίτηση τα δικαιολογητικά και ανάμεσα σε αυτά περιλαμβάνει και φωτογραφίες. Από τι κατάλαβα ίσως υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με αν χρειάζονται σε έντυπη μορφή ή ψηφιακή...

αν τα στειλεις με email τα ζητανε και σε χαρτι. οποτε τα πας επιτπου σε χαρτι μαζι με τις φωτο και γλιτωνεις σκαναρισμα και Online αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητός μου έγινε δεκτός από την ΕΛΣΤΑΤ για την απογραφή. Θα διαρκέσει δύο μηνες τους ειπανε, θα βάλουν χαρτάκια με νούμερα κάτω από τις εισόδους κάθε μοναδικής κατοικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε σχέση με τα δικαιολογητικά ;

(6) Βεβαίωση απασχόλησης ή άλλο αποδεικτικό έγγραφο σε Δημόσια Υπηρεσία (περιλαμβανομένων των ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού) του Δήμου που εδρεύει στο Δήμο προτίμησης.
τη είναι αυτό και που το βγάζω ;
ευχάριστο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billy804 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε σχέση με τα δικαιολογητικά ;

(6) Βεβαίωση απασχόλησης ή άλλο αποδεικτικό έγγραφο σε Δημόσια Υπηρεσία (περιλαμβανομένων των ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού) του Δήμου που εδρεύει στο Δήμο προτίμησης.
τη είναι αυτό και που το βγάζω ;
ευχάριστο πολύ

αυτο το βγαζεις απο τον δημο-κοινοτητα-περιφερεια που εργαζεσαι αν εισαι φυσικα σε αυτη τη θεση. δηλαδη  εσυ δουλευεις σε δημο? περιφερεια?  μια αιτηση κανεις για εκδοση βεβαιωσης και την παιρνεις αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, billy804 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε σχέση με τα δικαιολογητικά ;

(6) Βεβαίωση απασχόλησης ή άλλο αποδεικτικό έγγραφο σε Δημόσια Υπηρεσία (περιλαμβανομένων των ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού) του Δήμου που εδρεύει στο Δήμο προτίμησης.
τη είναι αυτό και που το βγάζω ;
ευχάριστο πολύ

Αυτό είναι για όσους δήλωσαν πως είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτοί θα κάνουν αίτηση στην υπηρεσία και θα την πάρουν από εκεί.

Κατά τα άλλα ξεκίνησαν να στέλνουν ειδοποιήσεις για να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά. Σε εμένα όπως και στους περισσότερους δεν έχει έρθει κάτι αλλά λογικά θα ειδοποιήσουν.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 7:11 ΜΜ, TheConstant είπε

Ένσημα και ασφάλιση ούτε γι' αστείο ε; 😔

Στην πληρωμή με τίτλο κτήσης (πληρωμή με το κομμάτι δηλαδή όπως θα γίνει και στην απογραφή σύμφωνα με την σελίδα 12 της πρόσκλησης) υπάρχει παρακράτηση (24% περίπου αν δεν κάνω λάθος) επί του ποσού για ασφαλιστικές εισφορές όπως και 8% φορολογία. 

Επεξ/σία από Nakligan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, TheConstant είπε

Ένσημα και ασφάλιση ούτε γι' αστείο ε; 😔

Στην παρακάτω εικόνα εμφανίζονται συνταξιοδοτικές και ασφαλιστικές εισφορές. Είναι από πληρωμή συνεργάτη με τίτλο κτήσης. όπως δηλαδή θα πληρωθούν και οι απογραφείς.

titlos.JPG

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nakligan είπε

Στην πληρωμή με τίτλο κτήσης (πληρωμή με το κομμάτι δηλαδή όπως θα γίνει και στην απογραφή σύμφωνα με την σελίδα 12 της πρόσκλησης) υπάρχει παρακράτηση (24% περίπου αν δεν κάνω λάθος) επί του ποσού για ασφαλιστικές εισφορές όπως και 20% φορολογία. 

Πέρα απο τα δικαιολογητικά που ζητάνε να καταθέσουμε σε φάκελο, τι άλλο πρέπει να κάνουμε;
Πχ για τον τίτλο κτήσης, πρέπει να απευθυνθούμε σε εφκα; Αυτό δεν το έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...