Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H ΕΛΣΤΑΤ πρεπει να κανει ενημερωση μεσω των Μεσων Μαζικης Ενημερωσης οτι γινεται απογραφη κτιριων και πληθυσμου...διοτι ο κοσμος δεν ανοιγει την πορτα του για να απαντησει στις ερωτησεις των τομεαρχων...ΑΜΕΣΑ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να μπαίνεις μέσα... Μίκα τους από το θηροτηλεφωνο. 2 ερωτήσεις κάνεις.

Επίσης διπλανοί γείτονες που είναι στο δρόμο ξέρουν περίπου ποτέ φτιάχτηκε το δίπλα διαμέρισμα και το πόσοι μενουν... Είναι και βέβαια περιπτώσεις που δεν ξέρουν η δεν βρίσκεις κανέναν... Εκεί η ξαναγυρνάς που είναι διπλός κόπος η βάζεις εμπειρικά;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω κολλήσει λίγο. Αν μια πολυκατοικία αποτελείται από δύο κτίρια με κοινή είσοδο, τα απογραφουμε σαν δυο χωριστά κτίρια; Και ας έχουν τον ίδιο αριθμό στην οδό, θα εμφανιστεί άραγε αυτόματα αυτό στην εφαρμογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheConstant είπε

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω κολλήσει λίγο. Αν μια πολυκατοικία αποτελείται από δύο κτίρια με κοινή είσοδο, τα απογραφουμε σαν δυο χωριστά κτίρια; Και ας έχουν τον ίδιο αριθμό στην οδό, θα εμφανιστεί άραγε αυτόματα αυτό στην εφαρμογή; 

Στην εγκύκλιο 2 για τους τομεάρχες στην σελίδα 12 πάνω πάνω αναφέρεται οτι κάθε είδους πολυκατοικία θα θεωρηθεί σαν ένα κτίριο.

image.png.b309c1158d3ffee55ed859aa4fa9b498.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Στην εγκύκλιο 2 για τους τομεάρχες στην σελίδα 12 πάνω πάνω αναφέρεται οτι κάθε είδους πολυκατοικία θα θεωρηθεί σαν ένα κτίριο.

image.png.b309c1158d3ffee55ed859aa4fa9b498.png

Ναι αλλά λέει επίσης, τα συνεχόμενα κτίρια θα θεωρηθούν χωριστά κτίρια, αν υπάρχει ενιαίος τοίχος που τα χωρίζει από τα θεμέλια μέχρι τη στέγη τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, TheConstant είπε

Ναι αλλά λέει επίσης, τα συνεχόμενα κτίρια θα θεωρηθούν χωριστά κτίρια, αν υπάρχει ενιαίος τοίχος που τα χωρίζει από τα θεμέλια μέχρι τη στέγη τους 

Αναφέρεται σε κτίρια που είναι το ένα δίπλα στο άλλο και εφάπτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Δύο ερωτήσεις. Σε κτίριο με ημιυπόγειο το οποίο δεν χρησιμοποιείται πλεον αλλά παλιότερα ήταν βιοτεχνία, βάζω μικτή χρήση ή αποκλειστικά κατοικίες και κενό διαμέρισμα; 

Σε εγκαταλλελημενο κτίριο που ήταν κατάστημα τι έτος κατασκευής να βάλω;Δε βρίσκω κανένα να ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fortenick είπε

Καλησπέρα.Δύο ερωτήσεις. Σε κτίριο με ημιυπόγειο το οποίο δεν χρησιμοποιείται πλεον αλλά παλιότερα ήταν βιοτεχνία, βάζω μικτή χρήση ή αποκλειστικά κατοικίες και κενό διαμέρισμα; 

Σε εγκαταλλελημενο κτίριο που ήταν κατάστημα τι έτος κατασκευής να βάλω;Δε βρίσκω κανένα να ξέρει. 

Καλησπέρα σας.Θα βάλετε μικτή χρήση με κύρια την κατοικία και δευτερεύουσα το εργαστήριο.

Δυστυχώς εδώ θα πρέπει να βάλετε έτος κατ εκτίμηση...όταν δεν υπάρχει κάποιος για να σας δώσει πληροφορίες όσες φορές και να επισκεφθείτε το κτίριο δεν θα πάρετε απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επόπτες κάνουν έλεγχο; Εγώ φοβάμαι ότι έχω κάνει αρκετά λάθη. Πολλά κτίρια είχαν δύο διευθύνσεις, πχ Ευρυπίδου 10Α και μελπομενης 20 εγώ επέλεξα μια από αυτές κάθε φορά 😟🥺 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TheConstant είπε

Οι επόπτες κάνουν έλεγχο; Εγώ φοβάμαι ότι έχω κάνει αρκετά λάθη. Πολλά κτίρια είχαν δύο διευθύνσεις, πχ Ευρυπίδου 10Α και μελπομενης 20 εγώ επέλεξα μια από αυτές κάθε φορά 😟🥺 

Ότι λάθος έχεις κάνει το σημειώνεις σε ένα χαρτί. Μόλις ολοκληρώσεις τον τομέα σου ενημερώνεις τον επόπτη ή τον βοηθό επόπτη για να μπει στον τομέα σου και να διορθώσει τα λάθη σύμφωνα με αυτά που θα του πεις. Όλοι κάνουμε λάθη.Και όλα διορθώνονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα με αφορμή αυτό το θέμα να ρωτήσω για τους υποψήφιους απογραφείς που έχουν υποβάλει αίτηση και πρόκειται να επιλεχθούν. Γίνονται όντως αξιοκρατικά αυτές οι επιλογές? (Εγώ τυχαίνει να είμαι φοιτήτρια)Θα πρέπει να ξέρω για τον αν θα πρέπει να αναζητήσω αλλού δουλειά ή όχι. Πάντως θα ήθελα αυτή τη θέση και τα λεφτά που δίνουν είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CatherineTz είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα με αφορμή αυτό το θέμα να ρωτήσω για τους υποψήφιους απογραφείς που έχουν υποβάλει αίτηση και πρόκειται να επιλεχθούν. Γίνονται όντως αξιοκρατικά αυτές οι επιλογές? (Εγώ τυχαίνει να είμαι φοιτήτρια)Θα πρέπει να ξέρω για τον αν θα πρέπει να αναζητήσω αλλού δουλειά ή όχι. Πάντως θα ήθελα αυτή τη θέση και τα λεφτά που δίνουν είναι καλά

Δεν ειναι κανονικη δουλεια. Ειναι χαρτζιλικι και προσωρινο το οποιο θα το πληρωθεις μετα το Γεναρη, ισως και πολυ αργοτερα. Μπορεις να εργαστεις και να ασχοληθεις με αυτο για εξτρα χρηματα αν επιλεγεις.

Επιλεγονται αξιοκρατικα από τι καταλαβα και ειδα στα σεμιναρια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...