Προς το περιεχόμενο

Πηγαίος κώδικας βγαλμένος από την ιστορία του διαδικτύου πωλήθηκε ως NFT έναντι $5,4 εκατομμυρίων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μεγάλος πλειστηριασμός ενός σημαντικού τμήματος της ιστορίας του Διαδικτύου ολοκληρώθηκε. Το NFT του πηγαίου κώδικα του πρώτου προγράμματος περιήγησης στον Παγκόσμιο Ιστό που ανέπτυξε ο Sir Tim Berners-Lee πωλήθηκε έναντι $5.434.500.

Ο Tim Berners-Lee θεωρείται ο δημιουργός του Παγκόσμιου Ιστού και το NFT που πωλήθηκε περιλαμβάνει ένα υπογεγραμμένο αρχείο με χρονική σήμανση στο οποίο συμπεριλαμβάνονται 10.000 γραμμές από τον πηγαίο κώδικα που κατέστησε δυνατή μεταξύ άλλων για πρώτη φορά την εμφάνιση ενός εγγράφου HTML.

Για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης, η υψηλότερη τιμή πώλησης ενός NFT εξακολουθούν να είναι τα περίπου $69,3 εκατομμύρια που κατέβαλε η εταιρεία MetaKovan για να αποκτήσει το έργο Everydays: the First 5000 Days του γνωστού καλλιτέχνη Beeple (κατά κόσμον Mike Winkelmann) ενώ το ψηφιακό περιουσιακό στοιχείο που περιλαμβάνει το πρώτο tweet στο Twitter από τον Jack Dorsey πωλήθηκε για κάτι λιγότερο από $3 εκατομμύρια.

Μετά την ανακοίνωση της δημοπρασίας, υπήρξαν κάποιες αντιδράσεις, είτε λόγω της γενικότερης ανησυχίας που περιβάλει τα NFTs, είτε λόγω περιβαλλοντικών ανησυχιών ή άλλων ζητημάτων. Ο Tim Berners-Lee και η σύζυγός του ωστόσο φρόντισαν να καθησυχάσουν όσους εξέφρασαν την αντίθεση τους για την δημοπράτηση του NFT λέγοντας ότι θα χρησιμοποιήσουν τα έσοδα για να ωφελήσουν ιδρύματα ή σκοπούς που υποστηρίζουν. Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα The Guardian, ο Tim Berners-Lee δήλωσε: «(η σχετική ενέργεια) είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένη με τις αξίες του ελεύθερου διαδικτύου ... πουλάω μια εικόνα που εγώ δημιούργησα, με ένα πρόγραμμα Python που έγραψα ο ίδιος, και η οποία παριστάνει τον πηγαίο κώδικα σαν να ήταν κολλημένος στον τοίχο και υπογεγραμμένος από εμένα».

Σύμφωνα με την αναφορά κατάστασης του NFT από τον οίκο δημοπρασιών Sotheby's που παρατίθεται μαζί με το NFT, η ασφάλεια δεδομένων του συγκεκριμένου στοιχείου είναι «εξαιρετικά υψηλή». Για τους ιδιοκτήτες NFT που ανησυχούν για μία ενδεχόμενη απώλεια της αγοράς πολλών εκατομμυρίων δολαρίων που έκαναν εξαιτίας κάποιας διακοπής στη λειτουργία των διακομιστών ή κάποιου προβληματικού συνδέσμου,  ο οίκος δημοπρασιών Sotheby’s υποστηρίζει ότι η πλατφόρμα που χρησιμοποιεί περιλαμβάνει τόσο το Arweave όσο και το InterPlanetary File System (IPFS) για την αποθήκευση του.

Το μοναδικό ζήτημα ενδέχεται να είναι το ίδιο το συλλεκτικό ψηφιακό αντικείμενο, καθώς όπως ορισμένοι επισήμαναν, ενώ ο αρχειοθετημένος κώδικας είναι ανέπαφος, στο βίντεο που περιλαμβάνεται στην αγορά οι αγκύλες διακρίνονται εσφαλμένα. Όπως και να έχει, το NFT του Sir Tim Berners-Lee πωλήθηκε έναντι περίπου $5,5 εκατομμυρίων και ο νέος ιδιοκτήτης του θα ανυπομονεί να πολλαπλασιάσει τα κέρδη του.

Τι είναι το NFT; Ένα NFT ή Νon-Fungible Token είναι ένα ψηφιακό «κρυπτο-περιουσιακό στοιχείο» που δημιουργείται μέσω της τεχνολογίας blockchain και το οποίο μπορεί να είναι ένα χειροπιαστό ή άυλο αντικείμενο ή έργο τέχνης. Οι πληροφορίες που «συνοδεύουν» ένα NFT, το καθιστούν μοναδικό και απολύτως διακριτό σε σύγκριση με ένα άλλο NFT, ώστε να επαληθεύεται ο δημιουργός του και να μειώνεται σημαντικά η πιθανότητα οποιασδήποτε απάτης όσον αφορά την κυριότητα του. Πρακτικά, πρόκειται για ένα ψηφιακό πιστοποιητικό πνευματικής ιδιοκτησίας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τζάμπα πουλήθηκε δηλαδή.

Πλέον όταν πωλείται κάτι σε σχέση με τεχνολογία δεν μπορείς να ξέρεις αν πωληθεί 5.4 εκατομμύρια ή 5.4 δισεκατομμύρια.

Με άλλα λόγια τόσο mainstream που εχει γίνει να δίνονται τα δισεκατομμύρια για αγορες, όταν διάβαζα τον τίτλο και ειδα 5.4 περίμενα αμέσως μετά να διαβάσω δισεκατομμύρια.

Βέβαια αν ζητήσεις σε κάποιον να μεταφέρει 1 δισεκατομμύριο κόκκους άμμου δεν νομίζω να μπορεί να το καταφέρει. Με τον κάθε κόκκο να αντιπροσωπεύει 1$.

Έχουν χαθεί τα πράγματα δυστυχώς.

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα NFTs μονο εμενα μου μοιαζουν σαν τον συγχρονο τροπο ξεπλυματος χρηματος ? Γλυτωνεις χρονο απο τις γκαλερι για να ψωνισεις πινακακια . 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick_corobos είπε

Βέβαια αν ζητήσεις σε κάποιον να μεταφέρει 1 δισεκατομμύριο κόκκους άμμου δεν νομίζω να μπορεί να το καταφέρει. Με τον κάθε κόκκο να αντιπροσωπεύει 1$.

Dude, απλά να προχωρήσω το συλλογισμό σου με ένα ενδιαφερον (;) info:

με ένα σύντομο υπολογισμό (μη με φάρε αν είμαι λάθος) απλά για να μετρήσει καποιος μεχρι το 1.000.000.000, χρειαζεται 31 περίπου χρόνια...! 

😀

Spoiler


(αν υποθέσουμε ότι του παίρνει 1 δευτερόλεπτο για να μετρήσει το καθε νούμερο 1,2,3,4 κοκ):


3600*24*365=31.536.000, οπότε:1.000.000.000 / 31.536.000 = 31,7 χρόνια 

Ειναι πολλά τα λεφτά ...!

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτα δεν γινονται ουτε στις ταινιες με το Βεγγο, το τζειμς μποντ το ζορο 

το σπορτ μπιλι τη στρουμφιτα τον ποπαι...

ουτε στον γκοτζιλα

ουτε ο γκοτζιλα δεν αγοραζε ο,τι να ναι...κατι χρηματιστηριακα γινονται που δεν ξερουμε..

δεν ειναι βοας δεν ειναι κροταλιας ειναι ο δισεκατομμυριουχος ο επιχειρηματιας..

ο σκρουτζ μακ λακ

Επεξ/σία από peiraiask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Silverage είπε

Εγώ τί βλακεία μπορώ να πουλήσω σαν NFT να κερδίσω μερικά εκατομμύρια;

Τον πρώτο κώδικα προγραμματισμού που έγραψες όταν ήσουν φοιτητης στο μάθημα της πληροφορικής. Τους δικούς μου δεν τους έχω κρατήσει, κάναμε vb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα έργα τέχνης και αφηρημένης τέχνης για εμάς τους άσχετους για ηλίθιους είναι. Και η συλλογή γραμματοσήμων η κάθε συλλεκτικού αντικειμένου  για εμάς τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ επίσης είναι για ηλίθιους.  Και αυτός που συλλέγει φιγούρες 3 εκατοστών πλαστικές με ήρωες της μάρβελ ηλίθιος είναι και αυτός. 

Πρέπει να το καταλάβουμε εμείς οι άσχετοι παιδιά. Η ψηφιακή εποχή όπου όλα θα γίνονται ονλαιν είναι εδώ. Θέλουμε δε θέλουμε. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα και τα nft έχουν αξία όπως έχουν αξία όλα τα αντικείμενα τα συλλεκτικά.

Και προσέξτε τώρα την ειρωνεία ... αυτά δεν αντιγράφονται με ΤΙΠΟΤΑ. Ενώ ένα έργο τέχνης χειροποίητο σε καμβά αντιγράφεται πολύ πολύ εύκολα. Ότι είναι χειροπιαστό αντιγράφεται και μπορεί να εξαπατηθεί ο καθένας. Τα ψηφιακά είναι αδύνατο να αντιγραφούν. 

Ήρθαν για να μείνουν για πάντα οπότε μην απορείτε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Dude, απλά να προχωρήσω το συλλογισμό σου με ένα ενδιαφερον (;) info:

με ένα σύντομο υπολογισμό (μη με φάρε αν είμαι λάθος) απλά για να μετρήσει καποιος μεχρι το 1.000.000.000, χρειαζεται 31 περίπου χρόνια...! 

😀

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


(αν υποθέσουμε ότι του παίρνει 1 δευτερόλεπτο για να μετρήσει το καθε νούμερο 1,2,3,4 κοκ):


3600*24*365=31.536.000, οπότε:1.000.000.000 / 31.536.000 = 31,7 χρόνια 

Ειναι πολλά τα λεφτά ...!

Το να μαζέψεις 1.000.000 κόκκους άμμου δεν θα σου πάρει πάνω απο μερικα δευτερόλεπτα φαντάζομαι όμως. Το παράδειγμα που λέω είναι ότι τα ποσά είναι τρομακτικα πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Και προσέξτε τώρα την ειρωνεία ... αυτά δεν αντιγράφονται με ΤΙΠΟΤΑ. Ενώ ένα έργο τέχνης χειροποίητο σε καμβά αντιγράφεται πολύ πολύ εύκολα. Ότι είναι χειροπιαστό αντιγράφεται και μπορεί να εξαπατηθεί ο καθένας. Τα ψηφιακά είναι αδύνατο να αντιγραφούν. 

Δεν είναι σωστή αναλογία. Και στα δύο τα δικαιώματα είναι αδύνατον να αντιγραφούν, αλλά αντιγραφές των έργων μπορούν να υπάρξουν. Δεν με σταματάει κανένας απ'το να βγω σε blockchain και να πουλήσω την μόνα λίζα σαν NFT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

33 λεπτά πριν, RedYonko είπε

Δεν είναι σωστή αναλογία. Και στα δύο τα δικαιώματα είναι αδύνατον να αντιγραφούν, αλλά αντιγραφές των έργων μπορούν να υπάρξουν. Δεν με σταματάει κανένας απ'το να βγω σε blockchain και να πουλήσω την μόνα λίζα σαν NFT.

τα nft δεν αντιγράφονται.. αυτό είπα εγώ. τώρα τι ακριβώς εννοείς εσύ μόνο εσύ το κατάλαβες

 
  •  
Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

 

τα nft δεν αντιγράφονται.. αυτό είπα εγώ. τώρα τι ακριβώς εννοείς εσύ μόνο εσύ το κατάλαβες

Ε όχι και μόνο εγώ ρε φίλε, τόσο πυρηνική επιστήμη σου φαίνεται; Είπα πως:

  • Τα δικαιώματα δεν αντιγράφονται.
  • Τα έργα αντιγράφονται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...