Προς το περιεχόμενο

canon 50mm 1.8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια. εχω αγορασει το Kit canon m50 με τον φακο 15-45mm. πιστευτε θ αξιζε η αγορα του συγκεκριμενου φακου 50mm F1.8 ?? ειμαι νεος στον χωρο. βλεπω πολλους να τον χρησιμοποιουν στα pov street photography κ το αποτελεσμα μ αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε! Έχω κι εγώ τη μηχανή σου. Δες κάποια σχόλια που κάναμε μετά τις 09/6/21 σε αυτό το νήμα.

Είναι φακός EF και άρα θα πρέπει να αγοράσεις έναν EF to EF-M adaptor (τον original Canon με περίπου 100 ευρώ ή κάποιον άλλο third party με περίπου 40 ευρώ). Όλα αυτά βρίσκονται εύκολα και μεταχειρισμένα.

Εάν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις άλλο EF ή EF-S φακό στο μέλλον και σου περισσεύουν, θα μπορούσες κατευθείαν να αγοράσεις τον παρόμοιο, καλύτερο και πολύ ακριβότερο (400 ευρώ) Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary (Canon EF-M), ο οποίος δεν χρειάζεται adapter.

 

Edit: για να απαντήσω πιο στοχευμένα, στη θέση σου θα τον αγόραζα (ως must have portrait φακό), αλλά θα λοξοκοιτούσα και στον (very best of) EF-M 32mm 1.4 για street photography.

Επεξ/σία από TouPia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karabill93 είπε

καλησπερα παιδια. εχω αγορασει το Kit canon m50 με τον φακο 15-45mm. πιστευτε θ αξιζε η αγορα του συγκεκριμενου φακου 50mm F1.8 ?? ειμαι νεος στον χωρο. βλεπω πολλους να τον χρησιμοποιουν στα pov street photography κ το αποτελεσμα μ αρεσει.

Καλημέρα κι από μένα. Ο 50άρης στη μηχανή σου με crop factor 1.6 γίνεται αντίστοιχος με 80άρη, άρα μάλλον λίγο στενός για street. Χωρίς να γνωρίζω το σύστημα της Canon, θα πρότεινα ο,τιδήποτε από 20 έως 32mm (αντίστοιχο με περίπου 35 ως 50). Ο φακός που προτείνει ο @TouPia μοιάζει ιδανικός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χρησιμοποιώ στο 95% των φωτογραφιών μου τον 32mm f/1.4. Με τον crop factor (X1.6) είναι στην ουσία ο 50άρης των full frame συστημάτων. Ρύθμισε τον 15-45 στα 45mm για να καταλάβεις πώς περίπου θα είσαι.

Ήταν παράλειψή μου, όμως, να μην αναφέρω τον 22mm f/2. Δεν έχει το ίδιο sharpness και image quality με τον 32mm, όμως είναι πολύ καλός, ιδανικότερος σε εστιακή απόσταση για street, οπωσδήποτε VFM, στα μισά λεφτά και στο 1/3 του όγκου, σχεδόν pancake, ιδανικός για αστροφωτογραφία και καλός για ψευδο-macro.

Επεξ/σία από TouPia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, karabill93 είπε

καλησπερα παιδια. εχω αγορασει το Kit canon m50 με τον φακο 15-45mm. πιστευτε θ αξιζε η αγορα του συγκεκριμενου φακου 50mm F1.8 ?? ειμαι νεος στον χωρο. βλεπω πολλους να τον χρησιμοποιουν στα pov street photography κ το αποτελεσμα μ αρεσει.

     Καλημέρα σας , θα άξιζε η αγορά του φακού , όμως η αγορά του μαζί με την αγορά του αντίστοιχου ομόσταβλου ανταπτορα ( όπου θα σας δώσει και το καλύτερο αποτέλεσμα ) ανεβάζει αισθητά το κόστος σε σημείο που ίσως είναι συμφεροτερο να αγοράσετε έναν ef - m που σας πρότειναν ήδη , ο οποίος σαφώς έχει σχεδιαστεί για την μηχανή κλπ κλπ .

    Καλή επιτυχία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...