Προς το περιεχόμενο

Κάμερες ασφαλείας με καταγραφικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, δε ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα,

χρειάζομαι να αγοράσω καταγραφικό με 16 κάμερες (8 εσωτερικού χώρου και 8 εξωτερικού), να έχουν καλή ανάλυση, να είναι καλές και τη νύχτα, και θα συνδέονται με καλώδια.

Μια δυο μόνο μπορεί να χρειαστώ ασύρματες.

Η εγκατάσταση θα γίνει από εμένα, άρα θέλω να είναι σχετικά εύκολο στη ρύθμιση το σύστημα.

Budget 2000 euro περίπου και παραπάνω αν αξίζει. Θα κοπεί τιμολόγιο.

Υπάρχει κανας σχετικός;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από chrisosfp488
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ασχοληθείς, θα δεις πως δεν υπάρχει τρόπος να σου προτείνει κάποιος κάτι ξεκάθαρο. Μόνο και μόνο 1 μοντέλο κάμερας, έχει 5-10 διαφορετικούς κωδικούς, ανάλογα με αυτό που θες και σου ταιριάζει. Καλύτερα να το κάνει κάποιος επαγγελματίας, εκτός αν έχεις άπειρο χρόνο για διάβασμα. 

Χονδρικά λοιπόν θα σου πω, να δεις σε hikvision.

8 κάμερες POE με 60-70€/τεμάχιο = 560€. Προτίμησε με 2MP και όχι περισσότερα. Με ίδιο μέγεθος αισθητήρα, τα περισσότερα MP σημαίνουν χειρότερη απόδοση στο σκοτάδι - μικρότερα pixels.

Ένα καταγραφικό 16 καμερών poe (300-500) για να γράφει με ανάλυση HD*16, + 1 σκληρό δίσκο nvr 8TB (200€). 

Δεν είναι εύκολη η παραμετροποίηση πάντως και θέλει πραγματικά πολλές ωρες. Καλύτερα να πληρώσεις κάποιον να την κάνει. Αν θες να γλιτώσεις χρήματα, τράβα τις καλωδιώσεις μόνος σου. 

Επίσης έχε κατά νου πως όλο το σύστημα με 16 κάμερες θα καίει κάπου 100w/h ή διαφορετικά 0,1*24*30*0,2€=14,4€/ μήνα, ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και καλό θα ήταν να είναι πάνω σε ups ή σταθεροποιητή τάσης, ενώ κάποια nvr κάνουν θόρυβο γιατι έχουν 1-2 ανεμιστήρες για να διώχνουν ζέστη και υγρασία και έτσι δεν ειναι για μέσα στο σπίτι σε σημείου που θες ησυχία. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...