Προς το περιεχόμενο

Αγορά gimbal η αγορά επιπλέον φωτογραφικης μηχανης με καλο stabilization ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα. Ειμαι κάτοχος μια m50 με εναν 50mm 1.8 πανω σε speedbooster Κ μιας panasonic Gf7 με 20mm 1.7. Σαφεστατα για φωτογραφιες και στατικο βιντεο ειμαι υπερκαλυμμενος. Σε μια προσπαθεια ομως να τραβηξω πλανα εν κινηση χτες διαπιστωσα οτι τα πραγματα ( χωρις να εχω τρομερες απαιτησεις ) ηταν τραγικα! 

Τρομερα "κουνηματα" που δεν διορθωνονται με κανενα software. Αντιλαμβανομαι λοιπον τελικα οτι αποκτω νεες αναγκες. Κανοντας μια ερευνα αγορας "Χαθηκα" αναμεσα στα τοσ gimbals Και το κοστος σε καποιες περιπτωσεις ξεφευγει πολυ... 500+

Απο την αλλη... παιζουν διαφορες μεταχερισμενες Mirrorless απο Olympus & panasonic που δεν ξεπερναε τα 300 ευρω με το γνωστο 5axis stabilization.

Tι θα προτεινατε εσεις ως ιδανικοτερη λυση?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Χαιρετω την παρεα. Ειμαι κάτοχος μια m50 με εναν 50mm 1.8 πανω σε speedbooster Κ μιας panasonic Gf7 με 20mm 1.7. Σαφεστατα για φωτογραφιες και στατικο βιντεο ειμαι υπερκαλυμμενος. Σε μια προσπαθεια ομως να τραβηξω πλανα εν κινηση χτες διαπιστωσα οτι τα πραγματα ( χωρις να εχω τρομερες απαιτησεις ) ηταν τραγικα! 

Τρομερα "κουνηματα" που δεν διορθωνονται με κανενα software. Αντιλαμβανομαι λοιπον τελικα οτι αποκτω νεες αναγκες. Κανοντας μια ερευνα αγορας "Χαθηκα" αναμεσα στα τοσ gimbals Και το κοστος σε καποιες περιπτωσεις ξεφευγει πολυ... 500+

Απο την αλλη... παιζουν διαφορες μεταχερισμενες Mirrorless απο Olympus & panasonic που δεν ξεπερναε τα 300 ευρω με το γνωστο 5axis stabilization.

Tι θα προτεινατε εσεις ως ιδανικοτερη λυση?

Ευχαριστω

     Καλησπέρα σας , αν λέγοντας εν κινήσει εννοείτε περπατώντας απλά η με γοργό βηματισμό η και τρέχοντας ας πούμε , αυτή η κατάσταση δεν καλύπτεται με image stabilization .

     Το image stabilization  έχει σκοπό να σταθεροποιήσει την εικόνα που πάτε να τραβήξετε σε μεγάλη απόσταση η και κοντινή , όταν δεν έχετε επιπλέον στήριξη του συνόλου από έναν τρίποδα ας πούμε και τραβάτε φωτογραφίες κρατόντας με τα χέρια όπου ακόμη και ο σφυγμός σας θα κουνήσει το σύστημα άρα και την εικόνα .

   Φυσικά δεν αποκλείεται να τα καταφέρετε ακόμη και χωρίς image stabilization , όμως δεν είναι το ίδιο με την κατάσταση όπου πλέον κινείστε ολόκληρος .

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καλησπέρα σας , αν λέγοντας εν κινήσει εννοείτε περπατώντας απλά η με γοργό βηματισμό η και τρέχοντας ας πούμε , αυτή η κατάσταση δεν καλύπτεται με image stabilization .

     Το image stabilization  έχει σκοπό να σταθεροποιήσει την εικόνα που πάτε να τραβήξετε σε μεγάλη απόσταση η και κοντινή , όταν δεν έχετε επιπλέον στήριξη του συνόλου από έναν τρίποδα ας πούμε και τραβάτε φωτογραφίες κρατόντας με τα χέρια όπου ακόμη και ο σφυγμός σας θα κουνήσει το σύστημα άρα και την εικόνα .

   Φυσικά δεν αποκλείεται να τα καταφέρετε ακόμη και χωρίς image stabilization , όμως δεν είναι το ίδιο με την κατάσταση όπου πλέον κινείστε ολόκληρος .

     

Τι προτείνεις δε Μ είπες όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giantzeron είπε

Τι προτείνεις δε Μ είπες όμως 

      Πρέπει να δώσετε μία σαφή εικόνα για το τι ακριβώς θέλετε να κάνετε πχ θέλετε να βιντεογραφήσετε σε πλήρη κίνηση , σε τι συνθήκες φωτισμού , αν πρόκειται για ερασιτεχνική η επαγγελματική ενασχόληση και ότι περισσότερο νομίζετε εσείς ότι πρέπει να διευκρινίσετε .

      Μπορεί να μην χρειάζεστε ένα σκέτο Gimbal , αλλά κάτι περισσότερο ...... που να αντέχει βάρος ...... 

      Προσωπικά δεν ασχολούμαι με το βίντεο , όμως οι άνθρωποι εδώ μέσα γνωρίζουν και θα σας δώσουν λύσεις και απαντήσεις .

      

     

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giantzeron είπε

Τι προτείνεις δε Μ είπες όμως 

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι σου πρότεινε;;;

Σωστά σου εξήγησε ότι το image stabilization δεν αρκεί για λήψη βίντεο εν κινήσει. Συνεπώς χρειάζεσαι gimbal.

Τώρα αν ρωτάς ποιο gimbal... η τσέπη σου κι ο θείος γούγλης έχουν την απάντηση.

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σταθεροποίηση στο σώμα της κάμερας ή στον φακό είναι μόνο για να τραβάς φωτό αν δεν έχεις σταθερό χέρι, αν τραβάς φωτό βράδυ χωρίς τρίποδο ή φλας, ή αν τραβάς φωτό με φακό μεγάλου ζουμ. Αν θες κινούμενο βίντεο, το gimbal είναι μονόδρομος. Απ' ό,τι είδα, ένα κάπως καλό, το dji ronin sc κοστίζει 360 ευρώ, δηλαδή περισσότερο από ένα σώμα entry-level dslr ή mirrorless camera, οπότε, φυσικά, πρέπει να το σκεφτείς αν θα κάνεις απόσβεση τα λεφτά, με την έννοια ότι, αφού είσαι χομπίστας, θα το χρησιμοποιείς αρκετά, ή θα το αγοράσεις, θα το χρησιμοποιήσεις 1-2-5 φορές και μετά θα το κρύψεις; Και μετά θα βαριέσαι να το βγάλεις από το κουτί του, να το φορτίσεις, να το συνδέσεις, να το κουβαλάς; Ενώ ένα νέο σώμα φωτ. μηχανής θα το χρησιμοποιείς πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...