Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Η ms θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά το θέμα του optimization των third party τίτλων. Από το callisto protocol, το monster hunter, το wild hearts, hogwarts legacy και τώρα και το atomic heart. Και αυτά είναι μόνο τους τελευταίους 2-3 μήνες. Είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται σε τόσο συχνό βαθμό και ειδικά για το series x. 

Τι χάνουν FPS? Λεφτά έχει πάντως. Εγώ θα έβαζα ινδούς, άπειρα red bull, πίτσες να έρχονται μέχρι το πρωί ασταμάτητα, μασεζ γυναίκες, να δεις πως θα δούλευαν μέρα νύχτα.

Όλα εγώ πρέπει να τα σκέφτομαι, θα έπρεπε να με πληρώνουν με subs  και εγώ τα δίνω τσάμπα 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Σε ποιο παιχνίδι αναφέρεσαι φίλε μου?

Atomic heart

19 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Η ms θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά το θέμα του optimization των third party τίτλων. Από το callisto protocol, το monster hunter, το wild hearts, hogwarts legacy και τώρα και το atomic heart. Και αυτά είναι μόνο τους τελευταίους 2-3 μήνες. Είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται σε τόσο συχνό βαθμό και ειδικά για το series x. 

To hogwarts που το δοκίμασα όντως οι developers δεν δικαιολογουνται. Αθλιο σε πολλούς τομείς.  Για το atomic δεν μπορώ να πω οτι δεν έιναι πανέμορφο και ας είναι sdr.και τρέχει τόσο smooth που νομίζεις ότι είναι 120frames χωρίς προβληματα. Στην θεση της ms παντος θα τους έβαζα λίγο χέρι γιατί ξέρουμε ότι την κονσολα δεν την εκμεταλευονται σε ορισμένα games ουτε στο μισο. Lazy dev? 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Από το callisto protocol, το monster hunter, το wild hearts, hogwarts legacy και τώρα και το atomic heart. Και αυτά είναι μόνο τους τελευταίους 2-3 μήνες. Είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται σε τόσο συχνό βαθμό και ειδικά για το series x. 

- Callisto protocol - συνεργασία με sony/sony marketing* - μέχρι και το RT mode μπήκε μετά.

- wild hearts - λολ εντάξει παντού τα ίδια.

- hogwarts legacy - sony marketing* - θα φτιαχθεί όπως και το callisto

- Atomic Heart - 500 patch την ημέρα.

*= parity μεταξύ συστημάτων που έχουν διαφορά στo horsepower και προφανώς θέλουν άλλο προγραμματισμό. 

 

Εν τέλει - όπως λες και εσύ τρίτοι είναι δεν μπορεί καμία εταιρεία να τους ελέγξει, παρά μόνο να τους βοηθήσει είτε "οικονομικά" είτε τεχνολογικά με ομάδες αφιερωμένες σε αυτό. Αν το σχόλιο σου αφορούσε 1st party ναι τότε να το συζητούσαμε, αλλά αυτά τρέχουν άψογα και με πολύ υψηλό τον πήχη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gtsoui είπε

Η ms θα πρέπει να κοιτάξει σοβαρά το θέμα του optimization των third party τίτλων. Από το callisto protocol, το monster hunter, το wild hearts, hogwarts legacy και τώρα και το atomic heart. Και αυτά είναι μόνο τους τελευταίους 2-3 μήνες. Είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται σε τόσο συχνό βαθμό και ειδικά για το series x. 

Δε νομίζω οτι είναι και πολύ στο χέρι της. Απ 'οτι έχω διαβάσει/ καταλάβει το ps έχει ευκολότερα dev kits από το xbox με αποτέλεσμα οι εκδόσεις του xbox να μην είναι ιδιαίτερα optimized. Επίσης στη συντριπτική πλειοψηφία το ps είναι leading platform οπότε η όποια ανάπτυξη γίνεται πρώτα στο ps και μετά αναπτύσεται η έκδοση για xbox. Άρα η έκδοση του ps έχει περισσότερο χρόνο ανάπτυξης. 

Φυσικά, να μην ξεχνάμε και τις timed exclusives/sony funded studios πρακτικές που σίγουρα θα πάιζουν κάποιο ρόλο.

Όλα τα παραπάνω με κάποια επιφύλαξη, γιατί σίγουροι δεν μπορεί να είμαστε.  

Επεξ/σία από gregpec2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Δε νομίζω οτι είναι και πολύ στο χέρι της. Απ 'οτι έχω διαβάσει/ καταλάβει το ps έχει ευκολότερα dev kits από το xbox με αποτέλεσμα οι εκδόσεις του xbox να μην είναι ιδιαίτερα optimized. Επίσης στη συντριπτική πλειοψηφία το ps είναι leading platform οπότε η όποια ανάπτυξη γίνεται πρώτα στο ps και μετά αναπτύσεται η έκδοση για xbox. Άρα η έκδοση του ps έχει περισσότερο χρόνο ανάπτυξης. 

Φυσικά, να μην ξεχνάμε και τις timed exclusives/sony funded studios πρακτικές που σίγουρα θα πάιζουν κάποιο ρόλο.

Όλα τα παραπάνω με κάποια επιφύλαξη, γιατί σίγουροι δεν μπορεί να είμαστε.  

φαντάσου ε? να αναπτύσεις games για overclocked 2060 και να περιμένεις να δουλέψει το παιχνίδι σωστά για 2080...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Steele είπε

φαντάσου ε? να αναπτύσεις games για overclocked 2060 και να περιμένεις να δουλέψει το παιχνίδι σωστά για 2080...

Ξεχνάς ότι το ps έχει εξωπραγματικό SSD 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπογράψει η Sony την δεκαετία, θα δούμε μάλλον όλοι γιατί συμβαίνουν αυτά με όσα έγγραφα έχει ζητήσει η MS :) Απο λίγα παλιότερα leaks, είναι γνωστό ότι έχει performance parity ρητρες η Sony σε συμβόλαια με 3rd parties - δεν θα μου έκανε εντύπωση να χτιζόταν τα παιχνίδια optimized για ps5 και μετά να στήνουν τις xbox εκδόσεις. Προφανώς και καλά κάνουν, αλλά 90% όλα αυτά είναι prioritisation /moneyhating πάρα ease of development η performance του hardware.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου σε ολο τον κοσμο η σονυ ηταν μονοπωλιο τοσα χρονια. Εχει τρελη δικτυωση απο reviews μεχρι τον τελευταιο τυπο που πουλαει καστανα στην τσιμισκη. Ειτε σε πλαισιο πας ειτε σε best buy dixons κτλ ολοι σου λενε παρε πλεστεσο. Ετσι κ οι devs αντι να φτιαχνουν το παιχνιδι πανω στα μετρα της δυνατοτερης κονσολας τα φτιαχνουν στο ps γιατι αυτο πουλαει. Και μετα αν εχουν χρονο ασχολουντε κ με το xbox.
 

Σιγα μην αφησει η σονυ να βγουν τα εγγραφα στη φορα. Εχει γινει ηδη ρομπα ολοι λιγο πολυ το ξερουν αν βγουν κ επισησμα δεν θα βρουν μαντηλι να κλαψουν ☺️

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, malias4 είπε

Ε αφου σε ολο τον κοσμο η σονυ ηταν μονοπωλιο τοσα χρονια. Εχει τρελη δικτυωση απο reviews μεχρι τον τελευταιο τυπο που πουλαει καστανα στην τσιμισκη. Ειτε σε πλαισιο πας ειτε σε best buy dixons κτλ ολοι σου λενε παρε πλεστεσο. Ετσι κ οι devs αντι να φτιαχνουν το παιχνιδι πανω στα μετρα της δυνατοτερης κονσολας τα φτιαχνουν στο ps γιατι αυτο πουλαει. Και μετα αν εχουν χρονο ασχολουντε κ με το xbox.
 

Σιγα μην αφησει η σονυ να βγουν τα εγγραφα στη φορα. Εχει γινει ηδη ρομπα ολοι λιγο πολυ το ξερουν αν βγουν κ επισησμα δεν θα βρουν μαντηλι να κλαψουν ☺️

Πάρε πλεστεσο να παίξεις σλουσιβς😂😂😂😂.Βασικα στις εκδόσεις του xbox πετάνε την έκδοση του pc χωρίς πολλά πολλά.Δεν είναι τυχαίο ότι στα games που υπάρχει θέμα έχουν κοινα προβληματα η ότι τα updates βγαίνουν μαζί και για τα δύο.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 12:19 ΜΜ, GaGaS_Thess είπε

Κράξτε με αλλά ξεκίνησα το assasin creed odyssey πρώτη φορά παιζω assasin creed. Μου φαίνεται παρα πολυ ωραίο στο μισάωρο που παιζω . Να συνεχίσω η θα ξενερωσω? Διαβάζω ότι είναι τεράστιο?  140 ώρες + ??!?!?! 

Γιατί να σε κραξουμε;είναι παιχνιδαρα!Απίστευτος κόσμος,πολύ ωραία γραφικά και αρχαία Ελλάδα,What's not to like??125 ώρες έπαιξα και το καταευχαριστηθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SergioX είπε

Γιατί να σε κραξουμε;είναι παιχνιδαρα!Απίστευτος κόσμος,πολύ ωραία γραφικά και αρχαία Ελλάδα,What's not to like??125 ώρες έπαιξα και το καταευχαριστηθηκα!

Το odyssey έχει φανταστικό κόσμο άλλωστε η ubi αν κάτι έχει ως εταιρεία είναι να φτιάχνει εκπληκτικούς κόσμους .Και εγώ είχα ρίξει αρκετές ώρες αλλά μετά από ένα σημείο έμοιαζε πιο πολύ με καταναγκαστικά έργα να καθαρίσεις το τεράστιο χάρτη ,και ενώ το τερμάτισα το δεύτερο dlc νομίζω το άφησα στη μέση.Ηταν και το setting με Αρχαία Ελλάδα που έδινε πόντους ,το Βαλχαλα πχ δε το άντεξα ,στο 10% του παιχνίδιου το παράτησα.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τόσο η MS, όσο και η Sony δεν ελέγχουν τα παιχνίδια προτού βγουν στο store σχετικά με το αν τρέχουν καλά ή όχι και δίνουν μετά το οκ? Αν η ms είχε παράπονο σχετικά με τα ports που γίνονται στο xbox, σε σχέση με το ps, δεν θα έκανε/έλεγε κάτι; Εκτός και αν έχουν αναφέρει κάτι και δεν το έχω δει.

Για παράδειγμα η Sony θυμάμαι αφαίρεσε για κάποιους μήνες από το store το cyberpunk μέχρι να στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Ρε παιδιά τόσο η MS, όσο και η Sony δεν ελέγχουν τα παιχνίδια προτού βγουν στο store σχετικά με το αν τρέχουν καλά ή όχι και δίνουν μετά το οκ? Αν η ms είχε παράπονο σχετικά με τα ports που γίνονται στο xbox, σε σχέση με το ps, δεν θα έκανε/έλεγε κάτι; Εκτός και αν έχουν αναφέρει κάτι και δεν το έχω δει.

Για παράδειγμα η Sony θυμάμαι αφαίρεσε για κάποιους μήνες από το store το cyberpunk μέχρι να στρώσει.

Δεν τίθεται θέμα αν τρέχουν καλά τα παιχνίδια στο xbox. Μια χαρά τρέχουν. Το όλο ζήτημα είναι γιατί τα 3rd party games τρέχουν χειρότερα απο το ps, που στα χαρτιά είναι ελαφρώς πιο αδύναμο από το xbox.

Το παράδειγμα του cyberpunk είναι ατυχές διότι είναι μια κατηγορία από μόνο του. Αφαιρέθηκε διότι ήταν απλά unplayable στις old gen consoles και είχε γίνει χαμός με τα refunds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...