Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, jimtriol είπε

Το αστείο ξέρεις ποιο είναι;Μερικά παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν μαμισιο hdr αλλά auto hdr έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από games με μαμισιο Hdr.Ειναι να τρελαίνεσαι δλδ .Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές.

 

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Ναι το έχω παρατηρήσει και γω αυτό σε όλους τους BC τίτλους του Xbox. Πχ το Doom 2016 είναι πολύ εντυπωσιακό με το Auto HDR.

 

Ναι γιατί δεν είναι κάποιο post process φίλτρο αλλά AI trained επεξεργασία και το αποτέλεσμα τρέχει τοπικά σε επίπεδο hardware στο xbox -στο οποίο βοηθάει προφανώς και η πρόσβαση στο source code του παιχνιδιού.

Ο Vincent του HDTV-TEST το εξηγεί καλά εδώ σε αυτό το Post του που βρήκα:

Αναφορά σε κείμενο

I've been speaking to them about it. It's super sophisticated and extends the work done by the Coalition on Gears 5.

With Gears they trained an AI to look at SDR and HDR output frames of various games and understand what the difference in colour space transform was:

So HDR became the ground truth and SDR was the image that was derived from that.
The AI could see how HDR to SDR had been converted by the game and once it had been trained with enough data would actually be able to do the opposite. To take the SDR image and make it look like the same HDR image.

Trained with enough data you can then take an SDR game and perform that same inverse tone mapping.
They are working with an even more sophisticated setup than the software only approach of Gears 5.
Now the advantage with doing it at a source level, is that it is possible to have access to the original 11bit or 16bit data including, rather than have to apply it as a post-process to an 8bit image - which doesn't contain enough data to avoid banding.
Also because of it is happening at source, it is far faster and latency-free compared to doing it in other ways (or having a TV do it)

The Solution for the Xbox Series X goes further and all of this happens on the display controller so there is 0 affect on memory and GPU performance , working in HDR normally has a minor hit on these things. Which is actually why the S is overlocked vs the XB1 OG.

Από αυτά που λέει εξάγεται και το συμπέρασμα ότι για πάρα πολλά χρόνια οι μηχανές γραφικών κάνουν "εσωτερικά" και έχουν και την πληροφορία για HDR Rendering αλλά για τεχνικούς λόγους και επιδοσέων αλλά και της κατάλληλης τεχνολογίας (HDR TVs) αυτό που βλέπαμε είναι φυσικά tone mapped προς τα κάτω σε SDR. 

Το πρόβλημα βέβαια είναι πιο σύνθετο σε αρκετά παιχνίδια είτε λόγω έλλειψης γνώσεων των developers σε εξειδικευμένα θέματα του τι συνιστά σωστός φωτισμός HDR κλπ (αντίθετα π.χ. με τους συναδέλφους τους στον κινηματογράφο) και πολλά άλλα όπως π.χ. τα διάφορα πρότυπα HDR, HDR10,DV , που λειτουργούν διαφορετικά και αυτά και οι συσκευές που τα υποστηρίζουν προφανώς, τεχνικές λήψης εικόνας κλπ.. 

Θα σας πρότεινα να διαβάσετε το παρακάτω blog που ανακάλυψα το προσπαθεί να ρίξει κάποιο φως με πολύ ενδιαφέροντα σχόλια από κάτω:

Games Look Bad, Part 1: HDR and Tone Mapping – Promit's Ventspace (wordpress.com)

Παλιό σχετικά μεν αλλά ενδιαφέρον κατ' εμε.. ;) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Ηθικά ναι μέχρι να πιάσει κρύο και θέλουν αέριο από την Ρωσία. 😆😂

Τι προτερήματα έχω με αυτό παίδες;

Εγώ από το χειριστήριο τηλεόρασης μέχρι στιγμής ανοίγω Xbox και κινούμαι στο μενού.

IMG_20230221_154645.jpg

εγω το εκλεισα αυτο, γιατι οταν κλεινω τηλεοραση και ενισχυτη, και το xbox ειναι ανοιχτο, μου τα ξανανοιγει επιτοπου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

εγω το εκλεισα αυτο, γιατι οταν κλεινω τηλεοραση και ενισχυτη, και το xbox ειναι ανοιχτο, μου τα ξανανοιγει επιτοπου...

Αυτό είναι bug να ξέρεις μου το έκανε και μένα xbox + tv μέχρι που έκανα reset σε ένα από τα δύο - δεν θυμάμαι για να σε βοηθήσω :(

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, metallica 13 είπε

Η κατάσταση με το hdr πλέον είναι να γελάς...Μεγαλα παιχνίδια και είτε δεν έχουν καθόλου η έχουν και είναι για κλάματα... Πραγματικά μας έβαλαν να πάρουμε πανάκριβες τηλεοράσεις για το  hdr και όσο περνάνε τα χρόνια αντί να βελτιωθεί η κατάσταση γίνεται χειρότερη.. Πάλι καλά είχε ωραίο hdr το dead space remake και θυμήθηκα γιατί πήρα την τηλεόραση που έχω.. 

Το αυτό. Αρνούμαι να πιάσω το Atomic Heart χωρίς HDR. Ειδικά 10 μέρες τώρα που έχω ξεκινήσει το RDR2 σε 65C1 OLED έχω πάθει σοκ με το HDR!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lobo10 είπε

FB_IMG_1676998340674.jpg

Το Wo Long είναι πιθανότατα το most expected παιχνίδι gamepass για μένα από το launch του. Μακάρι να έχει τη κλασσική ποιότητα Team Ninja.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανένας θέμα με bug στο atomic heart? έκει που έπεζα έβγαλε black screen και έκανε force close και τώρα όποτε το ανοίγω και φορτώνει το τελευταίο save βγάζει μαύρη οθόνη και τρώει force close.

PXL_20230222_160832873.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε ένα update το παιχνίδι χτες.

Ίσως είχανε και άλλοι το ίδιο πρόβλημα και γι' αυτό έβγαλε game update day1 η εταιρία.

Κατέβασε το game update και ξανά δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το atomic heart τα σπάει!εβγαλα το πρώτο boss. Το μόνο game που ότι κάνεις χρειάζεται και οχι απλα για να έχεις κάτι να κάνεις. Αν δεν πας stealth καπου τον ήπιες, αν δεν φτιάξεις οπλα ξανά το ιδιο, αν δεν μαζέψεις υλικά ξανά τα βρίσκεις σκουρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Atomic Heart εκτός από τα γραφικά τα σπάει και καλλιτεχνικά. Μοιάζει με το Bioshock Infinite του μέλλοντος...

Θα περιμένω λίγο πριν το πιάσω μπας και προσθέσουν HDR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rodosf1 είπε

αυτό που σε πιάνει στο Atomic Heart όταν σε πιάσει η κάμερα.... μόλις καταλάβεις ότι τον ήπιες... θεϊκό 😎

Ναι θελει να τις διαλύεις αλλά ερχονται τα μ.σμενα και τις φτιαχνουν αμεσως. 

Έσκασε update 67gb..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι θελει να τις διαλύεις αλλά ερχονται τα μ.σμενα και τις φτιαχνουν αμεσως. 

Έσκασε update 67gb..!

ναι από χθες, το κατέβασα. 

Πολύ καλό επίσης ότι το παιχνίδι είναι επιτέλους ρεαλιστικά δύσκολο κ έχει manual save σε αυτό με τη μαγνητοταινια, βαρέθηκα με τα άπειρα saves πριν 1-2 λεπτά που τελειώνεις ενα game για πλάκα. 

ΥΓ. Η τύπισσα στο μηχάνημα με τα upgrades η καλύτερη... νύφη! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι patch είναι αυτό ρε παιδιά σχεδόν όσο το παιχξιδι ολόκληρο ?!?!? Το έβαλα να, κατεβαίνει πηγα την μικρή ενόργανη με την λογική να παιξω μόλις γυρίσουμε και ξαπλώσει για υπνο ανοίγω την κονσόλα τώρα και μου σκάνε 67gb ?!?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλά τι patch είναι αυτό ρε παιδιά σχεδόν όσο το παιχξιδι ολόκληρο ?!?!? Το έβαλα να, κατεβαίνει πηγα την μικρή ενόργανη με την λογική να παιξω μόλις γυρίσουμε και ξαπλώσει για υπνο ανοίγω την κονσόλα τώρα και μου σκάνε 67gb ?!?? 

Ναι και εγώ δεν το ήξερα πιο νωρίς και το εβαλα στις 19:30 περιμένω ακόμα λίγο για να παίξω. Δεν ξερω τι αλλάζουν με τετια νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...