Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Έχεις πολλές επιλογές αν το HDR είναι broken σε κάποιο game. Στην τελική μπορείς να το απενεργοποιήσεις εντελώς από το μενού της κονσόλας.

Το να μην έχει καθόλου είναι χειρότερο.

Όσο και να το ρετουσαρεις για μένα αν είναι broken το πολύ πολύ να πετύχεις απλώς να έχεις κάποιους πιο έντονους φωτισμούς αλλά θα χαλάσεις αλλά χρώματα κτλ.To hogwarts πχ έχει τεράστιο θέμα ,βέβαια ακόμα και σε sdr έχει θέμα .Ξέπλυμενα χρώματα ,φωτισμοί ότι να ναι ,flickering shadows ,ghosting ( τα θέματα που έλεγα πριν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Όσο και να το ρετουσαρεις για μένα αν είναι broken το πολύ πολύ να πετύχεις απλώς να έχεις κάποιους πιο έντονους φωτισμούς αλλά θα χαλάσεις αλλά χρώματα κτλ.To hogwarts πχ έχει τεράστιο θέμα ,βέβαια ακόμα και σε sdr έχει θέμα .Ξέπλυμενα χρώματα ,φωτισμοί ότι να ναι ,flickering shadows ,ghosting ( τα θέματα που έλεγα πριν).

Ναι ΟΚ, απλά έχεις επιλογή. Και να μην θες να το ρετουσάρεις, το κλείνεις εντελώς.

Προσωπικά δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με το HDR στο Hogwarts. Σίγουρα δεν είναι καμιά φοβερή υλοποίηση σε στυλ Gears 5 ή Dead Space αλλά δεν έχει και τα χάλια του Callisto. Με τον φωτισμό όπως λες έχει πολλά θέματα. Ειδικά σε εσωτερικούς χώρους. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι ΟΚ, απλά έχεις επιλογή. Και να μην θες να το ρετουσάρεις, το κλείνεις εντελώς.

Προσωπικά δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με το HDR στο Hogwarts. Σίγουρα δεν είναι καμιά φοβερή υλοποίηση σε στυλ Gears 5 αλλά δεν έχει και τα χάλια του Callisto. Με τον φωτισμό όπως λες έχει πολλά θέματα. Ειδικά σε εσωτερικούς χώρους. 

Είναι πολύ flat το Hogwarts και δεν είναι μόνο το hdr έχει αρκετά graphical bugs.Το παιχνίδι μου αρέσει αλλά το έβαλα στην αναμονή μπας και το φτιάξουν για να το παίξω όπως πρέπει.Και δεν αναφέρομαι καν στα save η asset stutter.Αυτα δε με ενοχλούν τοσο .Η καλύτερη υλοποίηση που έχω δει εγώ είναι τα mass effect τα remastered.Ειναι κάποιες εταιρείες που το έχουν .Η Ea πχ το έχει με το HDR 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimtriol είπε

Είναι πολύ flat το Hogwarts και δεν είναι μόνο το hdr έχει αρκετά graphical bugs.Το παιχνίδι μου αρέσει αλλά το έβαλα στην αναμονή μπας και το φτιάξουν για να το παίξω όπως πρέπει.Και δεν αναφέρομαι καν στα save η asset stutter.Αυτα δε με ενοχλούν τοσο

Αυτό ακριβώς στο bold. Και γω το έχω αφήσει μέχρι να το φτιάξουν.

Έχω κάνει και ένα μικρό recording για το σοβαρό πρόβλημα του φωτισμού αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω βίντεο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gtsoui είπε

Για όποιον έχει παίξει το hogwarts ξέρει να μου πει ποια επιλογή των 30fps αξίζει? Αυτή με το raytracing η χωρίς? Αυτή με το rt έχει μικρότερη ανάλυση?

Η επιλογή Ray Tracing έχει προβλήματα γιατί πέφτει συχνά κάτω από τα 30 fps. Δεν ξέρω αν βελτιώθηκε κάτι σε αυτόν τον τομέα με το τελευταίο patch.

Βασικά το βρήκα για το βιντεάκι που ήθελα να ανεβάσω. Όποιος θέλει να το δει ας πάει στο παρακάτω link για download:

https://we.tl/t-bmxWxPA5SQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτό ακριβώς στο bold. Και γω το έχω αφήσει μέχρι να το φτιάξουν.

Έχω κάνει και ένα μικρό recording για το σοβαρό πρόβλημα του φωτισμού αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω βίντεο εδώ.

Το αστείο ξέρεις ποιο είναι;Μερικά παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν μαμισιο hdr αλλά auto hdr έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από games με μαμισιο Hdr.Ειναι να τρελαίνεσαι δλδ .Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimtriol είπε

Το αστείο ξέρεις ποιο είναι;Μερικά παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν μαμισιο hdr αλλά auto hdr έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από games με μαμισιο Hdr.Ειναι να τρελαίνεσαι δλδ 

Ναι το έχω παρατηρήσει και γω αυτό σε όλους τους BC τίτλους του Xbox. Πχ το Doom 2016 είναι πολύ εντυπωσιακό με το Auto HDR.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το hdr έχω μπερδευτει. Έχω ενεργοποιημένο το hdr από τις ρυθμίσεις της κονσόλας. Η auto hdr λέγεται η force hdr δε θυμάμαι. Αν ένα παιχνίδι υποστηρίζει hdr θα τρέξει την υλοποίηση του παιχνιδιου η κάνει καμία ματσακουλια με το auto?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εγώ με το hdr έχω μπερδευτει. Έχω ενεργοποιημένο το hdr από τις ρυθμίσεις της κονσόλας. Η auto hdr λέγεται η force hdr δε θυμάμαι. Αν ένα παιχνίδι υποστηρίζει hdr θα τρέξει την υλοποίηση του παιχνιδιου η κάνει καμία ματσακουλια με το auto?

 

Το Auto HDR είναι μόνο για τους backwards compatible τίτλους των Xbox, Xbox 360, Xbox One.

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις force το HDR σε Series τίτλους αν δεν το υποστηρίζουν εξαρχής. Μόνο SDR το Atomic Heart λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Το Auto HDR είναι μόνο για τους backwards compatible τίτλους των Xbox, Xbox 360, Xbox One.

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις force το HDR σε Series τίτλους αν δεν το υποστηρίζουν εξαρχής. Μόνο SDR το Atomic Heart λοιπόν.

Θα το πω και δεν ντρέπομαι καθόλου..το μόνο που έχω κάνει είναι να φτιάξω από την αρχή όταν πήρα τις κονσόλες μου τα settings για τα hdmi για το hdr...με sdr δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ καθόλου. Αν δεν έχει δλδ hdr εμένα το παίζει σε eco mode. Γελάστε ελεύθερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση με το hdr πλέον είναι να γελάς...Μεγαλα παιχνίδια και είτε δεν έχουν καθόλου η έχουν και είναι για κλάματα... Πραγματικά μας έβαλαν να πάρουμε πανάκριβες τηλεοράσεις για το  hdr και όσο περνάνε τα χρόνια αντί να βελτιωθεί η κατάσταση γίνεται χειρότερη.. Πάλι καλά είχε ωραίο hdr το dead space remake και θυμήθηκα γιατί πήρα την τηλεόραση που έχω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, metallica 13 είπε

Η κατάσταση με το hdr πλέον είναι να γελάς...Μεγαλα παιχνίδια και είτε δεν έχουν καθόλου η έχουν και είναι για κλάματα... Πραγματικά μας έβαλαν να πάρουμε πανάκριβες τηλεοράσεις για το  hdr και όσο περνάνε τα χρόνια αντί να βελτιωθεί η κατάσταση γίνεται χειρότερη.. Πάλι καλά είχε ωραίο hdr το dead space remake και θυμήθηκα γιατί πήρα την τηλεόραση που έχω.. 

Καλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα ,η καλή τηλεόραση θα δείξει και σε sdr, ,δεν είναι μόνο τα highlights ,ειναι το colour volume ,ειναι πολλα.Καλά έκανες και τη πήρες γιατί το hdr είναι και για ταινίες κυρίως και είναι και άλλα features για το gaming,vrr,motion handling ,input lag,upscale κτλ..Όσο για το gaming και το hdr  κατάσταση δεν είναι καλή δυστυχώς και δε βελτιώνεται ..Λίγα στούντιο δυστυχώς ξέρουν να το υλοποίησουν ,δε ξέρω κατά πόσο  πιο δύσκολο είναι σε σχέση με μια ταινία βεβαια.Το αστείο είναι ότι βάλανε και dolby για gaming τρομάρα τους 😂😂

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gtsoui είπε

Όχι απλά θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους ηθικά. Το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Απλά βλέπω στην gaming βιομηχανία να έχουν παρεισφρησει μέλη οργανώσεων που δεν έχουν καμία σχέση με το gaming. Όπως για παράδειγμα μια γυναίκα που έκανε review στο hogwarts legacy και η ιστορικότητα της αρθρογραφίας της ήταν reviews δονητων.

Ηθικά ναι μέχρι να πιάσει κρύο και θέλουν αέριο από την Ρωσία. 😆😂

Τι προτερήματα έχω με αυτό παίδες;

Εγώ από το χειριστήριο τηλεόρασης μέχρι στιγμής ανοίγω Xbox και κινούμαι στο μενού.

IMG_20230221_154645.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...