Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Steele είπε

Αυτό θέλει dev mode έτσι? Δεν είναι σαν κάποιους emulator που γλύστρησαν στο MS Store μια μέρα πριν τους σταματήσουν αλλά δουλεύουν μάλλον ακόμα ε? ;)

Σε retail mode το έχω περασμένο .. Ότι  έχω περάσει από emulators στο series x είναι σε retail mode , δεν έχω ασχοληθεί με dev mode... 

Νομίζω τρέχει και αρχεία xex (Jtag/RGH) o xenia emulator εκτός από τα GOD(xbox live games) θα δοκιμάσω και θα ποστάρω !!

Τελικά μπορεί να τρέξει και Jtag/RGH xex αρχεία.. 

Αλλά είναι ακόμα σε beta μορφή ο emulator και εκεί που παίζεις ή πας να ξεκινήσεις ένα παιχνίδι μπορεί να κλείσει ο emulator.. 

Edit Δοκίμασα ένα usb stick άλλο(γιατί ο υπάρχον εξωτερικός μου για τα emulator ήταν φουλ γεμάτος) και δεν με πέταξε σε κανένα παιχνίδι που έτρεξα (xex & xbla) .. Το usb stick το μετέτρεψα σε ntfs με το πρόγραμμα αυτό που είναι αποκλειστικά για εξωτερικούς δίσκους να περνάμε roms για τα xbox https://github.com/SvenGDK/XboxMediaUSB

received_856803918938835.jpeg

received_763324594777337.jpeg

received_674690244437286.jpeg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Παιδιά δεν ξέρω αν το ανέφερε κάποιος αλλά βγήκε και emulator Xenia retail (xbox 360) εκτός από dolphin, ps2, psp, Flycast και Retroarch που υπήρχαν είδη για τις κονσόλες series.. 

 

 

Φιλε μου απο που τον κατεβαζω? JAP, USA, UK που ειδα store με λημμα Xenia/xeniao δεν μου εβγαλε κατι.

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή περνάω τον  emulator και  θα  μπορώ να  παίζω παιχνίδια  rgh που ήδη έχω στο xbox 360;;;;;;;;; 

Με το online κομμάτι τι γίνεται; υπάρχει περίπτωση Ban ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hexenlord είπε

Φιλε μου απο που τον κατεβαζω? JAP, USA, UK που ειδα store με λημμα Xenia/xeniao δεν μου εβγαλε κατι.

Μέσο discord  (Xbox Emulation Hub) 

https://discord.com/invite/7pcAbZzpXj

Και εκεί που λέει retail announcements ανεβάζουν τους συνδέσμους για τα emulator και μέσο της κονσόλας με το browser edge πατάς στο σύνδεσμο και σε πάει στο store της Microsoft και το κάνεις download.. 

 

Screenshot_20230205_225120_com.discord.jpg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagosvts7 & @Bourdoulas, ειστε καυλα! Πολλα ευχαριστω!.

Κατεβαζω το απωθημενο μου (λογω NTSC only) Raiden Fighters Collection καθως και ΟΛΑ τα γ@μημενα JAP shtmups που εμεις στη δυση δεν παιξαμε ποτε.

Φυσικα, μπαινω ΧΤΕΣ στο discord channel που παραθεσατε.

Ε ρε και να φτιαξει το emulation και να μπορεις να ανεβασεις αναλυση στα 2κ η ακομη και 4κ, τι θα δουν τα ματια μας!

Χbox Series X, η καλυτερη κονσολα εβερ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα με εξωτερικο σκληρο δισκο δεν εβγαλα ακρη :( εχω μια εκδοση mame32 με πολλα games μεσα αλλα δεν μπορω να το κανω να τρεξει με τιποτα :( ειναι κανεις απο Θεσσαλονικη που το εχει στησει να βοηθησει ; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Αν δεν υπάρχει φόβος για μπαν λογαριασμού τότε λέει πολύ κάτι τέτοιο.

Είναι μόνο για xbox360 games?

Μεσω retroarch μπορείς να τρέξεις μεχρι και wii. Ban μονο αν ανεβάσεις φωτογραφίες απο παιχνίδια εχει αναφερθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o dolphin emulator που βγηκε για xbox series s/x τα roms στο usb 3.0 σε τι φορματ πρεπει να ειναι iso η nkit; Διοτι ενω επελεξα το path των παιχνιδιων και εβαλα το usb δεν βρισκει τιποτα απο παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dream21 είπε

o dolphin emulator που βγηκε για xbox series s/x τα roms στο usb 3.0 σε τι φορματ πρεπει να ειναι iso η nkit; Διοτι ενω επελεξα το path των παιχνιδιων και εβαλα το usb δεν βρισκει τιποτα απο παιχνιδια...

Εγω σε iso εχω τα back up μου. Τσεκαρε κ απο το dolphin core του retroarch αν βλέπει τα ρομς

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να βλέπει σωστά τον εξωτερικό δίσκο ή stick οι emulators στα xbox series θα πρέπει να τους μετατρέψετε σε ntfs και να τους δώσετε εντολή από τις ιδιότητες των windows all applications packages .. Στο βίντεο στο 5.20 δείχνει την διαδικασία για τον εξωτερικό σκληρό 

 

Αλλιώς αυτό το πρόγραμμα μετατρέπει τους δίσκους σε ntfs με τα δικαιώματα για τα πακέτα εφαρμογών χωρίς να κάνετε κάτι παραπάνω εσείς(αυτόματη διαδικασία) https://github.com/SvenGDK/XboxMediaUSB

Συν ότι στο τέλος σας ρωτάει αν θέλετε να στήσει το Retroarch με τους φακέλους roms με την σωστή ονομασία που πρέπει να έχει ο κάθε φάκελος από τις κονσόλες και τους υπό φακέλους του Retroarch για να τα τρέχετε και να έχετε όλα τα αρχεία στον εξωτερικό.. 

ΥΓ. Εγώ κάποτε ο έρμος έτρωγα ώρες για να τα φτιάχνω όλα χειροκίνητα και τώρα τα έχετε όλα στο πιάτο 😎

ΥΓ2. @dream21Στον dolphin emulator πρέπει να φτιάξεις τον εξωτερικό δίσκο όπως αναφέρω από πάνω και στα settings του dolphin θα πας και θα επιλέξεις τον εξωτερικό σου δίσκο και τον φάκελο που έχεις περασμένες τις roms σε iso 😉

ΥΓ3..Καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα καινούργιο θέμα να μιλάμε αποκλειστικά για emulators στα xbox series... (Xbox Series SX Emulators), γιατί βλέπω ενδιαφέρονται πολλά παιδιά εδώ μέσα.. Και ότι μπορώ θα σας βοηθάω και θα ποσταρω από εκεί.. 

@Paragontas-x Από day1 που είχα πάρει το XSΧ μετά από μια βδομάδα είχα περάσει το Retroarch με το κανονικό μου προφίλ που έχω και συνδρομή ultimate κτλ, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (και έχω κάνει εγκατάσταση τους emulators με διάφορους τρόπους σε retail mode) .. Έχει αναφερθεί αυτό που σου είπε ο pollop, αν ανεβάσεις φωτογραφίες από τους emulators να τρέχεις roms.. 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagosvts7 Καλήμερα.. Καλύτερα να ανοίξεις ενα καινούργιο Thread για να μιλάμε αποκλειστικά για emulators στο Xbox Series S/X γιατι εδω θα γεμίσει το thread που αλλοι δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το κομμάτι emulators.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...