Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, mak3don είπε

Αν βάλω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο χειριστήριο μπορώ να τις φορτίσω απευθείας πάνω στο χειριστήριο με Type c?

Όχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, mak3don είπε

Αν βάλω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο χειριστήριο μπορώ να τις φορτίσω απευθείας πάνω στο χειριστήριο με Type c?

Οχι μονο σε ξεχωριστό φορτιστή . Μπορείς να παιξεις αν είναι συβδεμενο το χειριστήριο στην κονσόλα με type c και ας μην έχει καν μπαταρίες μέσα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mak3don είπε

Αν βάλω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο χειριστήριο μπορώ να τις φορτίσω απευθείας πάνω στο χειριστήριο με Type c?

Μακαρι να γινοταν. Αλλα αν γινοταν αυτο, μετα δεν θα ειχε λογο υπαρξης το play & charge kit της microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα με ένα σετ φορτιστή και μπαταρίες από το Lidl και θυμάμαι πως δεν κρατούσαν όσο οι αλκαλικές, είναι και 1.2volt οι επαναφορτιζόμενες δυστυχώς.

Αγόρασα πρόσφατα κάποιες energirzer που γράφουν 2300mah και είπα να ξαναδοκιμάσω οπότε πρέπει να ψάξω βαθιά στο πατάρι και ίσως βρω τον φορτιστή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα κανεις την δουλεια σου με επαναφορτιζομενες, μαζικα δοκιμασμενη λυση επι δεκαετια και βαλε.

Αν κατι δεν σου παιζει καλα, θελεις καλυτερες μπαταριες η φορτιστη.

Παντως, για συχνη χρηση, βολευουν περισσοτερο οι ετοιμες βασεις με την μπαταρια λιθιου τους και τους πλαστικους προσαμογεις/καπακια για να ακουμπας και να πιανεις 1 η 2 χειριστηρια ανα πασα στιγμη, χωρις βαλε-βγαλε μπαταριες.

Και after market βασεις δουλευουν καλα, με μερικες με εντυπωσιακα εφφε φωτισμου αν τα προτιματε, απλα δειτε review για τις after market για τις μπαταριες τους, οχι τυχαρπαστες κινεζικες βασεις με αθλιες μπαταριες. 

3 συμβατες βασεις που εχω παρει απο αμαζον με καλα reviews [ 1) για one, 2) για x/s & one μαζι, δινει 2 πλαστικους προσαρμογεις, 3) για ps4 ], ολες δουλευουν μια χαρα.

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nek4d είπε

Μια χαρα κανεις την δουλεια σου με επαναφορτιζομενες, μαζικα δοκιμασμενη λυση επι δεκαετια και βαλε.

Αν κατι δεν σου παιζει καλα, θελεις καλυτερες μπαταριες η φορτιστη.

Παντως, για συχνη χρηση, βολευουν περισσοτερο οι ετοιμες βασεις με την μπαταρια λιθιου τους και τους πλαστικους προσαμογεις/καπακια για να ακουμπας και να πιανεις 1 η 2 χειριστηρια ανα πασα στιγμη, χωρις βαλε-βγαλε μπαταριες.

Και after market βασεις δουλευουν καλα, με μερικες με εντυπωσιακα εφφε φωτισμου αν τα προτιματε, απλα δειτε review για τις after market για τις μπαταριες τους, οχι τυχαρπαστες κινεζικες βασεις. 

3 βασεις που εχω παρει απο αμαζον με καλα reviews (1) για one, 2) για x/s & one μαζι, δινει 2 πλαστικους προσαρμογεις, 3) για ps), ολες δουλευουν μια χαρα.

Εγώ πάλι προτιμώ με διάφορα τις επαναφορτιζόμενες... Έχω αγοράσει καμία 8αδα και δεν έχω ξεμείνει ποτέ. Αν τελειώσουν, παίρνει 2 λεπτά η αλλαγή και συνεχίζω. Οι μπαταρίες έχουν το μικρότερο χρόνο ζωής από οτιδήποτε άλλο μέσα στο controller. Το ότι βγαίνουν από την εξίσωση, είναι μεγαλο + για μένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nek4d είπε

Παντως, για συχνη χρηση, βολευουν περισσοτερο οι ετοιμες βασεις με την μπαταρια λιθιου τους και τους πλαστικους προσαμογεις/καπακια για να ακουμπας και να πιανεις 1 η 2 χειριστηρια ανα πασα στιγμη, χωρις βαλε-βγαλε μπαταριες.

Και after market βασεις δουλευουν καλα, με μερικες με εντυπωσιακα εφφε φωτισμου αν τα προτιματε, απλα δειτε review για τις after market για τις μπαταριες τους, οχι τυχαρπαστες κινεζικες βασεις με αθλιες μπαταριες. 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τις βάσεις και ειδικά προσοχή στις κινεζιές. Είχα μια της TRUST για το xbox one και στον 1.5 χρόνο στάματησε να φορτίζει η βάση. Το support της TRUST ανύπαρκτο λες και μου κάνανε χάρη .Ποτέ ξανά. Πήρα την Hyper X chargeplay duo που έχει τα καπάκια για xbox one και για series στα revision που κυκλοφορούν πλέον και είμαι εντελώς ευχαριστημένος με την εγγυησούλα της, είναι official προϊόν και πολύ μικρό και όμορφο και κυρίως όχι κιτς. Την έβαζε μια αλυσίδα σε πολύ χαμηλή τιμή... ;) 

 

 

product?.sku?.displayName

 

Βέβαια έχω και μια τετράδα eneloop με φορτιστή αλλά τις χρησιμοποιώ περισσότερο για το x360 controller wireless for windows και ένα series controller για PC προς το παρόν και άλλες συσκευές.

 

Στις 28/1/2023 στις 11:53 ΠΜ, D.Luffy είπε

Μερικές εντυπώσεις από το Dead Space....

Το μόνο που με χάλασε λίγο οπτικά είναι ότι τα textures θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα. Όπως και το AA γιατί σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει shimmering στην εικόνα.

Το performance στα 60fps δεν είναι πολύ σταθερό. Και ενώ το VRR κάνει τη δουλειά του στο μεγαλύτερο μέρος, υπάρχουν κάποια σημεία όπου τα drops είναι αισθητά. Σε μια συγκεκριμένη περιοχή όταν εμφανίστηκαν εχθροί, μου φάνηκε ότι "κλείδωσε" για λίγο στα 30fps. 

 

 

 

Ωραίο review ευχαριστώ - δεν το είχα παίξει το παιχνίδι όταν βγήκε - αλλά σε φίλο που πήγα να το δω που κάνουμε game share, στην έκδοση Series X δεν ήταν τόσο μεγάλο το θέμα όπως το περιγράφεις. Εσύ πια έκδοση έπαιξες? Το παίξαμε σε 77"C1 lg oled. Μιας και ήταν οικογενειακή επίσκεψη για γιορτή δεν βάλαμε και την έκδοση του PS5 που έχει επίσης να συγκρίνουμε.

Επεξ/σία από Steele
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

9 ώρες πριν, mak3don είπε

Αν βάλω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο χειριστήριο μπορώ να τις φορτίσω απευθείας πάνω στο χειριστήριο με Type c?

 

Όχι θέλει μόνο της ms και αυτό γιατί οι μπαταρίες της ms δεν κάνουν επαφή εκεί που κάνουν οι απλές AA αλλά αριστερά σε κάτι μικρά συρματακια.

 

Και γνώμη μου μην ασχοληθείς καν να πάρεις τις μπαταρίες της ms ή κάποιας άλλης εταιρίας που φορτίζουν από το μοχλό είναι χάλια.

Μια χαρά επιλογή είναι η  eneloop και ένας ταχυφορτιστης.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτές πάνω από 1 χρόνο και είμαι μια χαρά.

Ενώ με τις ms μπαταρίες που είχα δοκιμάσει επί εποχές xbox360 που είναι οι ίδιες στο 6μηνο πάνω τα έπαιξαν οι μπαταρίες.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Steele είπε

Ωραίο review ευχαριστώ - δεν το είχα παίξει το παιχνίδι όταν βγήκε - αλλά σε φίλο που πήγα να το δω που κάνουμε game share, στην έκδοση Series X δεν ήταν τόσο μεγάλο το θέμα όπως το περιγράφεις. Εσύ πια έκδοση έπαιξες? Το παίξαμε σε 77"C1 lg oled. Μιας και ήταν οικογενειακή επίσκεψη για γιορτή δεν βάλαμε και την έκδοση του PS5 που έχει επίσης να συγκρίνουμε.

Έκδοση SX. Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο θέμα αναφέρεσαι συγκεκριμένα γι αυτό θα διευκρίνησω λίγο καλύτερα.

Το framerate έχει προβλήματα σε κάποια συγκεκριμένα σημεία του σκάφους όπου έχει πολλούς εχθρούς ταυτόχρονα. Όμως είναι smooth στο μεγαλύτερο μέρος του. Προχωρώντας το ΣΚ πάντως συνάντησα και άλλα performance bottlenecks παρακάτω σε επόμενα chapters. Ξαναλέω, είναι αρκετά σταθερό το framerate στο μεγαλύτερο μέρος του, απλά δεν είναι 100% locked και εξαρτάται από διάφορα σενάρια. Αριθμός εχθρών σε συνδυασμό με διάφορες μεγάλες περιοχές όπου έχουν πολλές πηγές φωτισμού. Αν τριγυρνάς μέσα σε μικρό δωμάτιο ή corridor, προφανώς δεν πέφτει ακόμα και με εχθρούς.

Το ΑΑ και το image quality γενικότερα δεν είναι από τα καλύτερα που έχουμε δει γιατί η ανάλυση είναι πολύ χαμηλή. Το παιχνίδι σε performance mode είναι στην ουσία dynamic 1080p (2048x1080 ταβάνι) και η ποιότητα του upscaling είναι μέτρια λόγω FSR 2.0. Η Frostbite engine είχε δική της καλύτερη image reconstruction τεχνική αλλά δυστυχώς προτίμησαν το FSR. 

Δεν υπάρχουν μεγάλα προβλήματα. Αν με κάποια patches βελτιώσουν λίγο την απόδοση σε εκείνες τις απαιτητικές περιοχές, θα είναι μια χαρά. Για το image quality δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάτι. Dynamic 1080p/60 και 1440p/30. Είναι χαμηλά τα νούμερα ήδη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Έκδοση SX. Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο θέμα αναφέρεσαι συγκεκριμένα γι αυτό θα διευκρίνησω λίγο καλύτερα.

Το framerate έχει προβλήματα σε κάποια συγκεκριμένα σημεία του σκάφους όπου έχει πολλούς εχθρούς ταυτόχρονα. Όμως είναι smooth στο μεγαλύτερο μέρος του. Προχωρώντας το ΣΚ πάντως συνάντησα και άλλα performance bottlenecks παρακάτω σε επόμενα chapters. Ξαναλέω, είναι αρκετά σταθερό το framerate στο μεγαλύτερο μέρος του, απλά δεν είναι 100% locked και εξαρτάται από διάφορα σενάρια. Αριθμός εχθρών σε συνδυασμό με διάφορες μεγάλες περιοχές όπου έχουν πολλές πηγές φωτισμού. Αν τριγυρνάς μέσα σε μικρό δωμάτιο ή corridor, προφανώς δεν πέφτει ακόμα και με εχθρούς.

Το ΑΑ και το image quality γενικότερα δεν είναι από τα καλύτερα που έχουμε δει γιατί η ανάλυση είναι πολύ χαμηλή. Το παιχνίδι σε performance mode είναι στην ουσία dynamic 1080p (2048x1080 ταβάνι) και η ποιότητα του upscaling είναι μέτρια λόγω FSR 2.0. Η Frostbite engine είχε δική της καλύτερη image reconstruction τεχνική αλλά δυστυχώς προτίμησαν το FSR. 

Δεν υπάρχουν μεγάλα προβλήματα. Αν με κάποια patches βελτιώσουν λίγο την απόδοση σε εκείνες τις απαιτητικές περιοχές, θα είναι μια χαρά. Για το image quality δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάτι. Dynamic 1080p/60 και 1440p/30. Είναι χαμηλά τα νούμερα ήδη.

Από ότι το έψαξα- τα προβλήματα που αναφέρεις είναι λόγω VRS όπως και στο PC για αυτό σε ρώτησα αν και κανονικά το VRS υποτίθεται δεν το παρατηρείς σε σωστή υλοποίηση από ότι λέει και dev της Playground πλέον (στο Dirt 5 ήταν από ότι λέει έτσι το bio του?).

 

Πάντως αυτά που λες τα παρατηρήσαμε σε στατική εικόνα κυρίως στην τεράστια TV του αλλά όχι κάτι το τόσο τραγικό - πρέπει να κάτσεις να το δεις δλδ.

 

Τώρα για το framerate σε ρώτησα κυρίως λόγω αυτού:

 

Στο series X αν δεν κάνω λάθος έχει freesync premium οπότε υποστηρίζει σε συνδιασμό με μια σύγχρονη LG-OLED 40~60 + LFC - είδαμε dips αλλά όχι κάτι τραγικό όπως λες και εσύ.

Anyway - θα θέλει κάποια patches το παιχνίδι υποθέτω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Steele είπε

Από ότι το έψαξα- τα προβλήματα που αναφέρεις είναι λόγω VRS όπως και στο PC για αυτό σε ρώτησα αν και κανονικά το VRS υποτίθεται δεν το παρατηρείς σε σωστή υλοποίηση από ότι λέει και dev της Playground πλέον (στο Dirt 5 ήταν από ότι λέει έτσι το bio του?).

Πάντως αυτά που λες τα παρατηρήσαμε σε στατική εικόνα κυρίως στην τεράστια TV του αλλά όχι κάτι το τόσο τραγικό - πρέπει να κάτσεις να το δεις δλδ. Στο series X αν δεν κάνω λάθος έχει freesync premium οπότε υποστηρίζει σε συνδιασμό με μια σύγχρονη LG-OLED 40~60 + LFC - είδαμε dips αλλά όχι κάτι τραγικό όπως λες και εσύ.

Anyway - θα θέλει κάποια patches το παιχνίδι υποθέτω.

 

Αυτό το πρόβλημα με το VRS και τις σκιές για να πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα.. 

Διαφωνώ σε αυτό που λέει ο John σχετικά με το black crush. Τα πολύ σκοτεινά σημεία σε ένα χώρο, δεν μπορείς να τα δεις ούτε στην πραγματικότητα. Γιατί να τα δεις στο Dead Space? Παίζουν μεγάλο ρόλο βέβαια και οι ρυθμίσεις που έχει ο καθένας στην TV του αλλά εμένα μου φάνηκε ρεαλιστικό αυτό που είδα. Μη το συγκρίνω τώρα με το κάκιστο HDR του Callisto όπου με τα raised black levels ηταν λες και έβλεπες με x-ray vision και στα πιο σκοτεινά σημεία.

Τώρα όσο αναφορά το framerate αν δεν είδατε μεγάλα dips, οκ. Εγώ είδα μερικά sustained drops σε διάφορα σημεία και αυτό αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Αυτό το πρόβλημα με το VRS και τις σκιές για να πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα.. 

Διαφωνώ σε αυτό που λέει ο John σχετικά με το black crush. Τα πολύ σκοτεινά σημεία σε ένα χώρο, δεν μπορείς να τα δεις ούτε στην πραγματικότητα. Γιατί να τα δεις στο Dead Space? Παίζουν μεγάλο ρόλο βέβαια και οι ρυθμίσεις που έχει ο καθένας στην TV του αλλά εμένα μου φάνηκε ρεαλιστικό αυτό που είδα. Μη το συγκρίνω τώρα με το κάκιστο HDR του Callisto όπου με τα raised black levels ηταν λες και έβλεπες με x-ray vision και στα πιο σκοτεινά σημεία.

Τώρα όσο αναφορά το framerate αν δεν είδατε μεγάλα dips, οκ. Εγώ είδα μερικά sustained drops σε διάφορα σημεία και αυτό αναφέρω.

Σε σχέση με το Callisto,πως το βλέπεις το dead space;Ποιο σου αρέσει περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 26ska είπε

Σε σχέση με το Callisto,πως το βλέπεις το dead space;Ποιο σου αρέσει περισσότερο;

Είχα παίξει το Dead Space όταν είχε βγει το 2008 και για μένα μέχρι σήμερα παραμένει από τα καλύτερα survival horror που έχω δει. Το remake είναι πιστό στο original με κάποια μικρά extras.

Θεωρώ ότι σαν παιχνίδι είναι πολύ καλύτερο από το Callisto Protocol. Σου δίνει περισσότερα όπλα ώστε να διαλέξεις εσύ την προσέγγιση, έχει μεγαλύτερη ποικιλία εχθρών, έχει multiple objectives που μπορείς να διαλέξεις εσύ με ποια σειρά θα προχωρήσεις, σου δίνεται η δυνατότητα να επιστρέψεις σε προηγούμενες περιοχές για εξερευνηση και έχει και μεγαλύτερη διάρκεια σαν παιχνίδι.

Η ατμόσφαιρα είναι υποκειμενική αλλά προσωπικά προτιμώ αυτή του Dead Space. Έχει έντονα vibes της ταινίας Alien και απομόνωσης. Τα Necromorphs είναι πιο τρομακτικά και απειλητικά από τους εχθρούς του Callisto. Προσπαθείς να κρατήσεις πάση θυσία απόσταση, όχι να τα τρέξεις κατά πάνω τους για να τα κοπανάς στο κεφάλι με ένα κομμάτι σίδερο μέχρι να πεθάνουν.

Στο μοναδικό κομμάτι που υπερτερεί το Callisto είναι τα γραφικά. Που όμως αυτοακυρώνονται εξαιτίας μιας πολύ κακής υλοποίησης HDR όπου τα μαύρα φαίνονται γκρι και η εικόνα ξεπλυμμένη καταστρέφοντας εντελώς την ατμόσφαιρα. Θεωρώ ότι το Callisto είχε πολύ potential αλλά τελικά κατέληξε στην κυριολεξία train wreck.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nek4d είπε

Μια χαρα κανεις την δουλεια σου με επαναφορτιζομενες, μαζικα δοκιμασμενη λυση επι δεκαετια και βαλε.

Αν κατι δεν σου παιζει καλα, θελεις καλυτερες μπαταριες η φορτιστη.

Παντως, για συχνη χρηση, βολευουν περισσοτερο οι ετοιμες βασεις με την μπαταρια λιθιου τους και τους πλαστικους προσαμογεις/καπακια για να ακουμπας και να πιανεις 1 η 2 χειριστηρια ανα πασα στιγμη, χωρις βαλε-βγαλε μπαταριες.

Και after market βασεις δουλευουν καλα, με μερικες με εντυπωσιακα εφφε φωτισμου αν τα προτιματε, απλα δειτε review για τις after market για τις μπαταριες τους, οχι τυχαρπαστες κινεζικες βασεις με αθλιες μπαταριες. 

3 συμβατες βασεις που εχω παρει απο αμαζον με καλα reviews [ 1) για one, 2) για x/s & one μαζι, δινει 2 πλαστικους προσαρμογεις, 3) για ps4 ], ολες δουλευουν μια χαρα.

Κανουν και για τα απλα χειριστηρια η θελει μονο elite?

(εχεις κανα λινκ για καμια βαση?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...