Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, rodosf1 είπε

το θέλω στο σαλόνι! είναι θεϊκό! 

δεν εχει διαστάσεις.. το σκευτικα κ εγω διπλα στο τζακι. θεικο δεν ειναι διαφορετικό είναι σιγουρά ομως 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι πχ το Starfield ή το Redfall θα έπρεπε να σκάσουν από το πουθενά κατευθείαν χωρίς ανακοινώσεις και χωρίς να ξέρει κανείς τίποτα απολύτως για αυτά τα games? 

Αυτό μπορεί να λειτουργεί σαν μια ωραία έκπληξη για ένα μικρό απλό rhythm game σαν το Hi-Fi Rush που έτσι κι αλλιώς τα κόστη για promotion, marketing κλπ θα μπορούσαν να ήταν και μεγαλύτερα από την ανάπτυξη του αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα για games με πολύ μεγάλα κόστη παραγωγής από πίσω.

Δεν εννοώ να μην υπάρχει μάρκετινγκ και προμοσιον,αλλά στη εποχή που τα παραπάνω παίζουν κυρίαρχο λόγο και ανεβάζουν πολλές φορες τραγικά παιχνίδια ,έρχεται ένα παιχνίδι που με το τρόπο που βγαίνει χτυπάει όλο αυτό το σύστημα των reviewers κτλ .Επίσης μικρό δεν είναι,είναι 10 ώρες περίπου όσο πολλά άλλα παιχνίδια και ούτε τόσο απλό όσο νομίζεις.Ειναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι που τα έχει ολα.Το νόημα του ποστ είναι ότι αν ένα παιχνίδι είναι πολύ καλό,δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω ,ούτε χρειάζεται σπρώξιμο .

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δεν εννοώ να μην υπάρχει μάρκετινγκ και προμοσιον,αλλά στη εποχή που τα παραπάνω παίζουν κυρίαρχο λόγο και ανεβάζουν πολλές φορες τραγικά παιχνίδια ,έρχεται ένα παιχνίδι που με το τρόπο που βγαίνει χτυπάει όλο αυτό το σύστημα των reviewers κτλ .Επίσης μικρό δεν είναι,είναι 10 ώρες περίπου όσο πολλά άλλα παιχνίδια και ούτε τόσο απλό όσο νομίζεις.Ειναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι που τα έχει ολα.

καλα δεν είναι έτσι, στα τοσα παιχνίδια  που βγαίνουν που δεν είναι 3Α πόσα πάνε για review διαφημίσεις κ μπλα μπλα.. γιαυτο το λόγο τα ανακαλύπτουμε αργότερα κ λέμε διαμαντάκια , ε στα τόσα κάποια απο αυτά θα ξεχωρίσουν.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

δεν εχει διαστάσεις.. το σκευτικα κ εγω διπλα στο τζακι. θεικο δεν ειναι διαφορετικό είναι σιγουρά ομως 

είναι θεϊκό για να σου λέει η γυναίκα... "τι πηγές κ έφερες!"... καθημερινά, όλη μέρα. Και γ αυτό κ μόνο θα χαρίσει μοναδικές στιγμές στον κάτοχο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rodosf1 είπε

είναι θεϊκό για να σου λέει η γυναίκα... "τι πηγές κ έφερες!"... καθημερινά, όλη μέρα. Και γ αυτό κ μόνο θα χαρίσει μοναδικές στιγμές στον κάτοχο! :)

μπορώ να σου γράψω πολλές εναλλακτικές οπτικές στο σκεπτικό σου. Στη χειρότερη πάντως το κρατάει για να σε θυμάται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sndev είπε

καλα δεν είναι έτσι, στα τοσα παιχνίδια  που βγαίνουν που δεν είναι 3Α πόσα πάνε για review διαφημίσεις κ μπλα μπλα.. γιαυτο το λόγο τα ανακαλύπτουμε αργότερα κ λέμε διαμαντάκια , ε στα τόσα κάποια απο αυτά θα ξεχωρίσουν.

Μπορώ να σου αναφέρω πολλά μη 3Α παιχνίδια που φάγαν το σπρώξιμο και το προμοσιον του αιώνα,αλλά δεν είναι της παρούσης .Το θέμα είναι ότι βγήκε ένα τρομερό παιχνίδι έτσι στα ξαφνικά και πέρα από τις κλασικές νόρμες και τους δίαυλους επιτυχίας που επιβάλλει η εποχή .Επίσης μιλάμε για την Ms ,δε θα μπορούσε να το σπρώξει και να χώσει χρήμα για μάρκετινγκ;Παρόλαυτα δε το έκανε.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ωραίο. Θα μπορούσαν skin σε 5-10 Xsx (για να δώσουν και περισσότερες κονσόλες), με πχ γάλα κάτω και τα oreo να πέφτουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δεν εννοώ να μην υπάρχει μάρκετινγκ και προμοσιον,αλλά στη εποχή που τα παραπάνω παίζουν κυρίαρχο λόγο και ανεβάζουν πολλές φορες τραγικά παιχνίδια ,έρχεται ένα παιχνίδι που με το τρόπο που βγαίνει χτυπάει όλο αυτό το σύστημα των reviewers κτλ .Επίσης μικρό δεν είναι,είναι 10 ώρες περίπου όσο πολλά άλλα παιχνίδια και ούτε τόσο απλό όσο νομίζεις.Ειναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι που τα έχει ολα.Το νόημα του ποστ είναι ότι αν ένα παιχνίδι είναι πολύ καλό,δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω ,ούτε χρειάζεται σπρώξιμο .

Καταρχήν είναι λίγο αντιφατικά αυτά που λες στην αρχή και στο τέλος. Πρέπει να υπάρχει τελικά σπρώξιμο ή όχι?

Εν κατακλείδι όμως, αυτό που θες να πεις είναι ότι ένα "καλό" παιχνίδι δεν χρειάζεται marketing και promotion.

Εγώ νομίζω ότι ένα καλό παιχνίδι μπορεί πολύ εύκολα να χαθεί στο πλήθος και μάλιστα να αγνοηθεί εντελώς από άλλα κατώτερα παιχνίδια που τυχαίνει να έχουν το ανάλογο marketing. Αυτό βέβαια ισχύει σε πλατφόρμες χωρίς δωρεάν παιχνίδια μέσω συνδρομής.

Όμως όσο αναφορά το Hi Fi Rush, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς μαγκιά την κίνηση της MS. Γνωρίζει πολύ καλά ότι μέσω gamepass το συγκεκριμένο θα καταλήξει έτσι κι αλλιώς αυτόματα στη βιβλιοθήκη ένα σωρό gamers.

"Μαγκιά" θα ήταν αν έκανε το ίδιο και για τους high profile τίτλους της ή αν δεν υπήρχε καθόλου το gamepass και ο κόσμος θα έπρεπε να σκάσει 70άρι για να το αγοράσει...

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Καταρχήν είναι λίγο αντιφατικά αυτά που λες στην αρχή και στο τέλος. Πρέπει να υπάρχει τελικά σπρώξιμο ή όχι?

Εν κατακλείδι όμως, αυτό που θες να πεις είναι ότι ένα "καλό" παιχνίδι δεν χρειάζεται marketing και promotion.

Εγώ νομίζω ότι ένα καλό παιχνίδι μπορεί πολύ εύκολα να χαθεί στο πλήθος και μάλιστα να αγνοηθεί εντελώς από άλλα κατώτερα παιχνίδια που τυχαίνει να έχουν το ανάλογο marketing. Αυτό βέβαια ισχύει σε πλατφόρμες χωρίς δωρεάν παιχνίδια μέσω συνδρομής.

Όμως όσο αναφορά το Hi Fi Rush, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς μαγκιά την κίνηση της MS. Γνωρίζει πολύ καλά ότι μέσω gamepass το συγκεκριμένο θα καταλήξει έτσι κι αλλιώς αυτόματα στη βιβλιοθήκη ένα σωρό gamers.

"Μαγκιά" θα ήταν αν έκανε το ίδιο και για τους high profile τίτλους της ή αν δεν υπήρχε καθόλου το gamepass και ο κόσμος θα έπρεπε να σκάσει 70άρι για να το αγοράσει...

 

 

Καθόλου αντιφατικά ,υπάρχει σπρώξιμο και "σπρώξιμο".Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί χαλιεστε.Δε μπορούμε να εκθειασουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μια καλή κίνηση μιας εταιρείας.Πρεπει να κράζουμε συνέχεια ;οκ για σένα δεν είναι .Για μένα και για πολλούς άλλους είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Καθόλου αντιφατικά ,υπάρχει σπρώξιμο και "σπρώξιμο".Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί χαλιεστε.Δε μπορούμε να εκθειασουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μια καλή κίνηση μιας εταιρείας.Πρεπει να κράζουμε συνέχεια ;οκ για σένα δεν είναι .Για μένα και για πολλούς άλλους είναι.

Γνώμη μου ότι μαγκιά της MS και της κάθε MS είναι να βγάζει καλά παιχνίδια. Τα "σπρωξίματα" ή μη θεωρώ ότι είναι ψιλοαδιάφορα για τον gamer στη πράξη.

Δε καταλαβαίνω πλήρως γιατί θεωρείς ότι η έλλειψη promotion είναι καλό ή γιατί το υπερβολικό promotion είναι κακό. Στο τέλος κάθε παιχνίδι παίρνει αυτό που του αξίζει μέσες άκρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimtriol είπε

Καθόλου αντιφατικά ,υπάρχει σπρώξιμο και "σπρώξιμο".Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί χαλιεστε.Δε μπορούμε να εκθειασουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μια καλή κίνηση μιας εταιρείας.Πρεπει να κράζουμε συνέχεια ;οκ για σένα δεν είναι .Για μένα και για πολλούς άλλους είναι.

Πρώτα απ' όλα εγώ δεν κατέκρινα πουθενά ούτε το παιχνίδι, ούτε την κίνηση της MS. Και προφανώς δεν χαλάστηκα καθόλου. Ο καθένας έχει τη άποψη του.

Το ότι ένα καλό παιχνιδι δεν χρειάζεται σπρώξιμο και marketing είναι δικό σου προσωπικό συμπέρασμα και αυτό σχολιάζω. Εκτός αν η ίδια η MS το ανακοίνωσε αυτό κάπου στην παρουσίαση προχθές και το έχασα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πρώτα απ' όλα εγώ δεν κατέκρινα πουθενά ούτε το παιχνίδι, ούτε την κίνηση της MS. Και προφανώς δεν χαλάστηκα καθόλου. Ο καθένας έχει τη άποψη του.

Το ότι ένα καλό παιχνιδι δεν χρειάζεται σπρώξιμο και marketing είναι δικό σου προσωπικό συμπέρασμα και αυτό σχολιάζω. Εκτός αν η ίδια η MS το ανακοίνωσε αυτό κάπου στην παρουσίαση προχθές και το έχασα.

 

Ο οποιοσδήποτε γράφει εδώ εννοείται λέει τη προσωπική του άποψη.Δε γίνεται  η καθε πρόταση να ξεκινάει με το δικό μου προσωπικο συμπέρασμα για να μη γίνεσαι triggered εσύ η ο οποιοδήποτε άλλος δε συμφωνεί , αν και ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ δεν έγινες triggered για το παραπάνω αλλά για άλλο λόγο μάλλον.Αυτα και τέλος από εμένα γιατί κούρασε ολίγον τι .

Επεξ/σία από jimtriol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ ήμουν στο δρόμο κ μου βάλατε ιδέες σταμάτησα να πάρω ορεο για να γίνει βάση τζισκεικ. Υπάρχουν συσκευασίες που γράφουν Xbox κ οι κλασικές. Να υποθέσω για το διαγωνισμό περνάνε μόνο όσες έχουν το Xbox πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sndev είπε

Μιας κ ήμουν στο δρόμο κ μου βάλατε ιδέες σταμάτησα να πάρω ορεο για να γίνει βάση τζισκεικ. Υπάρχουν συσκευασίες που γράφουν Xbox κ οι κλασικές. Να υποθέσω για το διαγωνισμό περνάνε μόνο όσες έχουν το Xbox πάνω; 

διάβασα ότι περνάνε όλες κάπου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, jimtriol είπε

 ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕΣ triggered για το παραπάνω αλλά για άλλο λόγο μάλλον.

Λοιπόν φίλε μου επειδή και γω "κατά τη δική μου προσωπική άποψη" καταλαβαίνω που το πας και από συζητήσεις που έγιναν στο παρελθόν, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το gaming εγώ το έχω μόνο για να περνάει ευχάριστα η ώρα μου και όχι ως ιδεολογία ή πολιτική πεποίθηση. Ούτε έχω την ανάγκη να αισθάνομαι ότι ανήκω σε κάποια συγκεκριμένη "ομάδα". Εγώ δεν είμαι κανένας κολλημένος που πχ δεν αγγίζω την τάδε πλατφόρμα επειδή δεν "πάω" την τάδε εταιρία. Ούτε αγοράζω κάτι επειδή είναι στη "σωστή" ομάδα.

Έχω Switch, Series X και PS5. Ασχολούμαι και με τις 3 κονσόλες και προφανώς γράφω και συμμετέχω ενεργά και στα τρία ανάλογα θέματα. Δεν φοβάμαι ούτε να κατακρίνω κάτι, αλλά ούτε και να εκθειάσω. Ούτε έχω την ανάγκη να περιφέρομαι σαν το φάντασμα σε διάφορα θέματα μοιράζοντας μόνο emoticons. Ότι έχω πει μέχρι τώρα το είπα σταράτα και σε όποιον αρέσει.

Είπες κάτι περί promotion και marketing, και διαφώνισα σε αυτό με συγκεκριμένα επειχειρήματα. Αν θες να πεις κάτι άσε τα μάλλον και πες το ξεκάθαρα και μου μιλάς για "triggers" και άλλα υπονοούμενα. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...