Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sndev είπε


 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Προσωπικά παίρνω στα σοβαρά απόψεις παιδιών οι οποίοι χρησιμοποιούν επιχειρήματα σε αυτά που γράφουν και ας μην συμφωνώ σε όλα(έτσι δίνεται πάτημα και για διάλογο/αντίλογο),και όχι με το να γράφονται σχόλια του τύπου ''παιχνιδάρα'', ''πατάτα''..

Για παράδειγμα στην άποψη του @Malthador πιο πίσω(που έβαλα και like για αυτό το λόγο),σέβομαι την άποψη του γιατι χρησιμοποιεί επιχειρήματα που στέκουν για να στηρίξει την άποψη του ότι το παιχνίδι το βρίσκει πολύ μέτριο(ούτε γράφει ολόκληρη έκθεση) και ας μην συμφωνώ 100% σε όλα.

Πολλοί άλλοι δυστηχώς δεν το κάνουν αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για τίτλους του gamepass.

Ακόμα και αν δεν είναι exclusives οπως το plague tale καλή ώρα, ενώ παλιότερα δεν ήταν έτσι και μια χαρά κριτική έβλεπες και για το Ryse πχ και για το Halo 5 κλπ.

Και είναι κάτι που τονίζεται εδώ και πολύ καιρό και η απάντηση ειναι ...γελάκια(emotes).

Ε λογικό ειναι η κουβέντα να φεύγει από τα ίδια τα παιχνιδια και να γυρνάει στο πως τρέχει το Χ παιχνίδι σε xbox ή ps5.

Και στις αρχές αυτής της γενιάς, το ''ενδιαφέρον'' ήταν ποιο παιχνίδι τρέχει καλύτερα σε ποια πλατφόρμα όλως τυχαιως.

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Χμ, μάλλον παίζουμε διαφορετικό Requiem. Γιατί σε αυτό που παίζω εγώ σε αφήνει να αποφασίσεις τι προσέγγιση θέλεις να έχεις στο game, αν θέλεις να το παίξεις stealth, combat ή alchemy και σε επιβραβεύει αναλόγως.

Ισχύει αυτό. Μάλιστα έχει και tiers που ξεκλειδώνεις και νεες δυνατότητες ανα ορισμένα σημεία(μέχρι και achievements/trophies έχει όταν πάς max το καθένα),και μέχρι και επιπλέον αντικείμενα βάζουν αν παίζεις περισσότερο combat πχ βάζα για fire/explosions,φωτιές να τις σβήνεις να τρώνε τους φρουρούς τα ποντίκια κλπ.

Δεν είναι όμως 100% ξεκάθαρο, πόσο πολύ γεμιζει αυτό μετά από κάθε μάχη. Πρέπει να το τσεκάρεις κάθε 3 και λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Συμφωνώ απόλυτα για τα πληρωμένα reviews.

Screenshot_20221120_105756.jpg

Spoiler

Για να συγκρινουμε τι λενε τα reviews

image.png.19affeba8072eccd18ba2c12f7fede46.png

image.png.9a8ab7366abb76836086199157360972.png

vs

image.png.c7f7cce9dfb35576ac1d08279708c92a.png

image.png.eb827b1e2db0ae7e8871dba4e0b4c52e.png

Ή η ms δεν εχει λεφτα να πλερω για review, ή εξεταζουν αλλα πραγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Χμ, μάλλον παίζουμε διαφορετικό Requiem. Γιατί σε αυτό που παίζω εγώ σε αφήνει να αποφασίσεις τι προσέγγιση θέλεις να έχεις στο game, αν θέλεις να το παίξεις stealth, combat ή alchemy και σε επιβραβεύει αναλόγως.

Στο chapter 11 που είμαι, έχω φτάσει 1/4 stealth, 3/4 opportunism και 4/4 aggresive, μιας και σφάζω ότι κινείται, με ότι έχω διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή.

Οπότε όχι, το point του game δεν είναι να μην μπεις σε combat, το point είναι να ακολουθήσεις ότι προσέγγιση σου αρέσει. Οπότε και τα direct fights μέρος του game είναι και είναι σαχλά - στην καλύτερη.

Το οτι μπορείς να το κάνεις όλο αυτό δεν σημαίνει οτι το game είναι φτιαγμένο έτσι. Το level design και τα resources/tools είναι ξεκάθαρα φτιαγμένα για stealth και χρήση alchemy όσο πάει.

Δεν το κάνουν enforce και στις χαμηλές δυσκολίες μπορείς να γαζώσεις προφανώς και να το πας βίτσα. Αλλα ΔΕΝ εχει combat system. Έχει stealth kill και έχεις την ικανότητα να μαχαιρώσεις κάποιον απλά πατώντας ένα κουμπί αν έχεις βρει knifes κτλ. ΔΕΝ είναι combat system, είναι φάση έξτρα ζωή αν σε πιάσουν. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα.
 

41 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για να συγκρινουμε τι λενε τα reviews

image.png.19affeba8072eccd18ba2c12f7fede46.png

image.png.9a8ab7366abb76836086199157360972.png

vs

image.png.c7f7cce9dfb35576ac1d08279708c92a.png

image.png.eb827b1e2db0ae7e8871dba4e0b4c52e.png

Ή η ms δεν εχει λεφτα να πλερω για review, ή εξεταζουν αλλα πραγματα

 

ΑΚΑΛΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Τελικά εγώ ο αδαής που δε σκαμπαζω και δε ξέρω από αυτά δεν έχω καταλαβει ακόμα αν είναι πληρωμένα η όχι τα reviews.

Δεν είναι. Inflated είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δεν είναι. Inflated είναι.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Ειδικά αν συγκρίνω βαθμολογίες με παλιά παιχνίδια που καθόρισαν το gaming.Εδω και 15 ,20 χρόνια δεν είναι να τις λαμβάνεις σοβαρά.Οι της εποχής έπαιρνα περιοδικο να διαβάσω review θα καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Και εγώ αυτό πιστεύω. Ειδικά αν συγκρίνω βαθμολογίες με παλιά παιχνίδια που καθόρισαν το gaming.Εδω και 15 ,20 χρόνια δεν είναι να τις λαμβάνεις σοβαρά.Οι της εποχής έπαιρνα περιοδικο να διαβάσω review θα καταλάβουν.

Προσωπικά θεωρώ ότι οι βαθμολογίες ξεκινούν από το 50 και όχι από το 0.

Έτσι όταν βλέπω κάτι μέτρια για τα γούστα μου παιχνίδια τύπου Ubisoft να Βαράνε 80-85αρια μου κάθεται καλύτερα να τα υπολογίζω σαν παιχνίδια του 6-7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι οι βαθμολογίες ξεκινούν από το 50 και όχι από το 0.

Έτσι όταν βλέπω κάτι μέτρια για τα γούστα μου παιχνίδια τύπου Ubisoft να Βαράνε 80-85αρια μου κάθεται καλύτερα να τα υπολογίζω σαν παιχνίδια του 6-7.

Όταν βλέπεις ότι δίνονται 90ρια  για πλάκα και συγκρίνεις με παλαιότερα, ποια παιχνίδια έπαιρναν τόσες υψηλές βαθμολογίες καταλαβαίνεις.Και θα μιλήσω πχ για το Elden Ring για να μη θεωρηθεί ότι ξεκινάω vs .Ένα παιχνίδι που το γουστάρω και το έχω λιώσει.Οταν δεις τη βαθμολογία του και ποια παιχνίδια έχουν την ίδια ή χειρότερη καταλαβαίνεις τι παίζει και τι δημιουργεί το hype και οι δυνατές κοινοτητες ..90plus για μένα πρέπει να πλησιάζει τη τελειότητα .Το βλέπω συγκριτικα.Τεσπα μεγάλη συζήτηση.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Όταν βλέπεις ότι δίνονται 90ρια  για πλάκα και συγκρίνεις με παλαιότερα, ποια παιχνίδια έπαιρναν τόσες υψηλές βαθμολογίες καταλαβαίνεις.Και θα μιλήσω πχ για το Elden Ring για να μη θεωρηθεί ότι ξεκινάω vs .Ένα παιχνίδι που το γουστάρω και το έχω λιώσει.Οταν δεις τη βαθμολογία του και ποια παιχνίδια έχουν την ίδια ή χειρότερη καταλαβαίνεις τι παίζει και τι δημιουργεί το hype και οι δυνατές κοινοτητες ..90plus για μένα πρέπει να πλησιάζει τη τελειότητα .Το βλέπω συγκριτικα.Τεσπα μεγάλη συζήτηση.

Πιο παλιά στα περιοδικά και χωρίς Ίντερνετ ότι και να γράφαν δεν γινόταν και κάτι. Σήμερα στην εποχή των σοσιαλ όλες οι μετρίαζες παίρνουν 80 και βλέπουμε για με έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να μη τους ζαλιστούν των έρωτα στα σοσιαλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μ.ο. των reviews του metacritic συνηθως ειναι αντιπροσωπευτικος. Σιγουρα υπαρχει μια μεγαλυτερη ελαστικοτητα στις βαθμολογιες των indie παιχνιδιων, αλλα γενικα λιγο να ξερεις να διαβαζεις τις βαθμολογιες ειναι χρησιμο εργαλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xavier είπε

ο μ.ο. των reviews του metacritic συνηθως ειναι αντιπροσωπευτικος. Σιγουρα υπαρχει μια μεγαλυτερη ελαστικοτητα στις βαθμολογιες των indie παιχνιδιων, αλλα γενικα λιγο να ξερεις να διαβαζεις τις βαθμολογιες ειναι χρησιμο εργαλειο.

Μάλλον το ανάποδο τα 85+άρια τα δίνουν βροχή αν είναι στύλ Plague's Tale. Τα indies που παίρνουν βαθμολογίες τις αξίζουν επι το πλείστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στη βαθμολογια παιζουν ρολο ολα τα  επιμερους στοιχεια ενος παιχνιδιου και αυτο περιεχει π.χ. τα γραφικα, ηχο κτλ. πως κρινεις ενα παιχνιδι οπως το vampire survivors με την ιδια κλιμακα με το plague tale?

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ξερες βαθμολογιες δε λενε τιποτα απο μονες τους. Αν εσενα δεν σου αρεσουν τα cinematic action adventure, 120% να παρει ενα παιχνιδι θα σου φανει παραλογο ή αν εμενα που βγαζω σπυρακια με τα pixelated γραφικα  και γουρλωνουν τα ματια μου οταν βλεπω 90αρια σε indie παιχνιδια, απλα εχω αποδεχτει οτι ολο το συμπαν δεν περιστρεφεται γυρω απο εμενα και υπαρχει κοσμος με διαφορετικα γουστα και για εκεινον το κοσμο τα κριτήρια ειναι διαφορετικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, chn-cynic είπε

Μάλλον το ανάποδο τα 85+άρια τα δίνουν βροχή αν είναι στύλ Plague's Tale. Τα indies που παίρνουν βαθμολογίες τις αξίζουν επι το πλείστον

Σε ποια παιχνίδια αναφέρεσαι που είναι στυλ plague tale? Μόνο το tlou μου έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xavier είπε

αν στη βαθμολογια παιζουν ρολο ολα τα  επιμερους στοιχεια ενος παιχνιδιου και αυτο περιεχει π.χ. τα γραφικα, ηχο κτλ. πως κρινεις ενα παιχνιδι οπως το vampire survivors με την ιδια κλιμακα με το plague tale?

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ξερες βαθμολογιες δε λενε τιποτα απο μονες τους. Αν εσενα δεν σου αρεσουν τα cinematic action adventure, 120% να παρει ενα παιχνιδι θα σου φανει παραλογο ή αν εμενα που βγαζω σπυρακια με τα pixelated γραφικα  και γουρλωνουν τα ματια μου οταν βλεπω 90αρια σε indie παιχνιδια, απλα εχω αποδεχτει οτι ολο το συμπαν δεν περιστρεφεται γυρω απο εμενα και υπαρχει κοσμος με διαφορετικα γουστα και για εκεινον το κοσμο τα κριτήρια ειναι διαφορετικα.

Δεν μιλάμε για μένα και εσένα και τις απόψεις μας.

Η δημοσιογραφία του gaming είναι biased και κλίνει προς τις γραφικούρες και τα παιχνίδια ταινίες. Η φάση με τις υψηλές βαθμολογίες σε παιχνίδια κόπι πάστα με καλά γραφικά, τα gaming awards που έβαλαν το stray για game of the year και άφησαν απ' έξω tunic και cult of the lamb... Δεν έχεις απο πού να τα πιάσεις lol.

Το vampire survivors χωρίς διαφημίσεις και σπρώξιμο έχει κάνει πάταγο γιατι απλά είναι ένα πάρα πάρα πολύ καλό game.
 

 

7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Σε ποια παιχνίδια αναφέρεσαι που είναι στυλ plague tale? Μόνο το tlou μου έρχεται.

Αν και όχι ακριβώς ίδια, κάτι Αssasins creed, ό,τι έχει βγάλει η Sony τα τελευταία 10 χρόνια κτλ. ακολουθούν την ίδια φόρμουλα. Προφανώς υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα στον κουβά, αλλα κάποια 85+ μέσα σε όλα αυτά έπρπε να είναι κάπου στο 75 και να μην είναι υποψήφια για game of the year.

Plagues Tale , Horizon Forbidden West είναι αδιανόητο να είναι στη λίστα για game of the year. Ούτε κάν κοντά. Αυτά που ανέφερα παραπάνω με 1/1000 του budget είναι καλύτερα παιχνίδια. Αλλα δεν πουλάνε clicks και φανμποιλίκια οπότε άκυρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκφραζεις καποιες απολυτες αποψεις με μοναδικο κριτηριο το προσωπικο σου γουστο. δε μπορω να καταλαβω την αλληλουχια των σκεψεων σου. το σιγουρο ειναι οτι μιλας αποκλειστικα για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...