Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/11/2022 στις 3:44 ΜΜ, Fulgore είπε

Στα σχόλια στο forum αναφέρεται @Malthador πιο πίσω οπως και εγώ, αρα δεν κολλάει κάπου η metacritic έκδοση για το ps5.

Η δε σύγκριση με το last of us, δεν ειναι πολύ πετυχημένη.

Αναφερόμουν σε αυτή την άποψη:

Στις 18/11/2022 στις 3:04 ΜΜ, chn-cynic είπε

Αν δεν ήταν στο gamepass, οι περισσότεροι θα ήταν πολύ πιο αυστηροί μαζί του(οχι στα γραφικά αλλά στο υπόλοιπο κομμάτι που αναφέρεσαι), για τα 60ευρώ αρχικής τιμής που έχει(και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μόνο σε γερή έκπτωση θα το έπαιζαν).

Ποιοί θα ήταν πιο αυστηροί μαζί του αν όχι οι κάτοχοι της μόνης πλατφόρμας που δεν έχει gamepass? Όσοι το έχουν παίξει το παιχνίδι που ξέρω εγώ, μαζί και εγώ, πιστεύουν οτι είναι ένα πολύ στιβαρό αντιπροσωπευτικό δείγμα ένός καλοφτιγμένου 3rd person action adventure. Δεν αισθάνομαι καμία διαφορά με τα υπόλοιπα του είδους μεγάλη.

Δεν σύγκρινα τλού, είπα οτι είναι το ίδιο genre (με ακριβώς τα ίδια προβλήματα), αλλα με μεγαλύτερο production value.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 9:30 ΠΜ, Malthador είπε

Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα μιας και είναι ο τίτλος που παίζω αυτό τον καιρό, το Requiem πατάει πάνω στα βήματα του προκατόχου του ένα προς ένα: εξαιρετική medieval ατμόσφαιρα, σωστά δομημένοι χαρακτήρες (η Amicia κατά βάση δηλαδή, ο Hugo πάλι εκνευριστικός είναι), αλλά κάπου εκεί τελειώνουν τα θετικά του.

Το gameplay είναι για ακόμα μια φορά μέτριο (έως κακό σε σημεία), η ΑI των φρουρών πανηγυρικά scripted και η ιστορία συμπαθητική μεν, στα πλαίσια του sci-fi όμως για ακόμα μια φορά.

Αν έχει τόσο πολύ μεγάλη σημασία το πως τρέχει ένας τέρμα mediocre τίτλος στις κονσόλες, τι να πω, έχουμε ρίξει πολύ τα στάνταρτς μας. 

Ο @Malthadorτου οποίου το σχόλιο και έκανα παράθεση , αναφέρθηκε/κριτίκαρε το ίδιο το παιχνίδι και απορούσε και στα εδώ υπόλοιπα σχόλια γύρω απο αυτό.

Και του απάντησα εγώ ότι αυτό συμβαίνει και με άλλα παιχνιδια αντίστοιχα, όταν πολλοί τα παίζουν πολύ φθηνά μέσω gamepass και δεν κριτικάρουν ιδιαίτερα τα παιχνίδια αυτα.

Γιαυτό και δεν έχουμε δει απο πολλούς άλλους σχολιασμό/κριτική για το ίδιο το παιχνίδι όπως κάνει ο ίδιος στις 2 πρώτες παραγράφους,γιατί σίγουρα δεν είναι ένας αψεγάδιαστος τίτλος να πεις ότι μόνο το κομμάτι της απόδοσης ειναι αυτό που πάσχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, chn-cynic said:

Όσοι το έχουν παίξει το παιχνίδι που ξέρω εγώ, μαζί και εγώ, πιστεύουν οτι είναι ένα πολύ στιβαρό αντιπροσωπευτικό δείγμα ένός καλοφτιγμένου 3rd person action adventure. Δεν αισθάνομαι καμία διαφορά με τα υπόλοιπα του είδους μεγάλη.

Τι, αλήθεια τώρα;

Δηλαδή έχεις παίξει πολλά χειρότερα από αυτό στο ίδιο genre -ας πούμε μέσα στην τελευταία πενταετία- που να ήταν τόσο διαφημισμένα;

Εγώ πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 3rd-person action-adventure με χειρότερο gameplay από τα δύο Plague Tale, μέχρι και το Hellblade πιο συμπαθητικό ήταν. Στο Requiem χάλια είναι το combat, χάλια το stealth, χάλια η ΑI των mobs, αστείο το «alchemy», σαχλό το exploration. Γενικά όλο το gameplay του είναι σούπα, αν δεν ήταν η ρεαλιστική απεικόνιση του μεσαίωνα και το στήσιμο της Αmicia, απλά θα πέρναγε και δεν θα ακούμπαγε.

Και φυσικά το ότι δόθηκε πακέτο με το Game Pass, για κανένα λόγο δεν αξίζει 60 ή 70 ευρώ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι game του 8/10, προφανώς τα reviews είναι πληρωμένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Beacon Pines όμορφο με χαρακτήρα αλλά πολύ μπλα μπλα θυμίζει παραμύθι με στοιχεία τρόμου παρά adventure. Καλό ειδικά για νεότερο κόσμο όμως οι μεγάλοι θα βρεθούν από κάποιο σημείο και μετά.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι, αλήθεια τώρα;

Δηλαδή έχεις παίξει πολλά χειρότερα από αυτό στο ίδιο genre -ας πούμε μέσα στην τελευταία πενταετία- που να ήταν τόσο διαφημισμένα;

Εγώ πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 3rd-person action-adventure με χειρότερο gameplay από τα δύο Plague Tale, μέχρι και το Hellblade πιο συμπαθητικό ήταν. Στο Requiem χάλια είναι το combat, χάλια το stealth, χάλια η ΑI των mobs, αστείο το «alchemy», σαχλό το exploration. Γενικά όλο το gameplay του είναι σούπα, αν δεν ήταν η ρεαλιστική απεικόνιση του μεσαίωνα και το στήσιμο της Αmicia, απλά θα πέρναγε και δεν θα ακούμπαγε.

Και φυσικά το ότι δόθηκε πακέτο με το Game Pass, για κανένα λόγο δεν αξίζει 60 ή 70 ευρώ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι game του 8/10, προφανώς τα reviews είναι πληρωμένα.

Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε όμως αν τα reviews είναι πληρωμένα γενικά ή αν είναι κατά το δοκούν.Γιατι εγώ βλέπω ότι τα επικαλουμαστε όταν πρέπει να στηρίξουμε την άποψη μας και στην αντίθετη περίπτωση τα θεωρούμε πληρωμένα...Αν είναι πληρωμένα για το συγκεκριμένο τότε προφανώς είναι και για τα υπόλοιπα games που έχουν καλές βαθμολογίες ή καλύτερες ή ακόμα και χειρότερες.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι, αλήθεια τώρα;

Δηλαδή έχεις παίξει πολλά χειρότερα από αυτό στο ίδιο genre -ας πούμε μέσα στην τελευταία πενταετία- που να ήταν τόσο διαφημισμένα;

Εγώ πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 3rd-person action-adventure με χειρότερο gameplay από τα δύο Plague Tale, μέχρι και το Hellblade πιο συμπαθητικό ήταν. Στο Requiem χάλια είναι το combat, χάλια το stealth, χάλια η ΑI των mobs, αστείο το «alchemy», σαχλό το exploration. Γενικά όλο το gameplay του είναι σούπα, αν δεν ήταν η ρεαλιστική απεικόνιση του μεσαίωνα και το στήσιμο της Αmicia, απλά θα πέρναγε και δεν θα ακούμπαγε.

Και φυσικά το ότι δόθηκε πακέτο με το Game Pass, για κανένα λόγο δεν αξίζει 60 ή 70 ευρώ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι game του 8/10, προφανώς τα reviews είναι πληρωμένα.

Συμφωνώ απόλυτα για τα πληρωμένα reviews.

Screenshot_20221120_105756.jpg

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Συμφωνώ απόλυτα για τα πληρωμένα reviews.

Screenshot_20221120_105756.jpg

Πετάς τη μπάλα στην εξέδρα κ είσαι γνώστης για να το κάνεις, το 2αρι το χει για τελιους άλλους λόγους όπως το always online τα xbot fans κ τους πεσμένους σέρβερ, πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν όταν γράφετε το review κατά τη κυκλοφορία. Και να ξεκαθαρίσω ότι ούτε εγώ το αγόρασα κ ούτε τσάμπα θα το παίξω γτ είμαι ενάντια του always online. 4araki και από μένα. 

Δλδ τώρα δε ξέρετε πως λειτουργεί στη καθημερινότητα σας το σου κλείνω το μάτι με δωράκι αλλά μη το χεσεις στο σύνολο κ μας κρεμάσουν κουδούνια; Δε θα κάνουν όργια αλλά το 8.9 με το 9.4 στα μάτια του πλήθους είναι τεράστια διαφορά όπως κ το 7 με 8

Προφανώς δεν είναι όλα πληρωμένα λαδωμένα πες τε τα όπως θέλετε , χειραγωγούν μόνο εκεί που πρέπει και ανά περιπτώσεις. Δε καταλαβαίνω βέβαια γιατί το 7αρι είναι κακό παιχνίδι κ το 8αρι το κάνει πολύ καλύτερο.

Αν το διασκεδάζετε με γεια σας κ χαρά σας, αλλά σε όσους δεν εντυπωσιάζει κάτι γενικά κ βαριουνται η δε τους ξετρελαίνει μη προσπαθειτε να τους πείσετε για το ανάποδο , πολύ πιθανόν να έχουν εντρυφήσει περισσότερο κ να έχουν άλλες εικόνες. Στο φινάλε είναι η άποψη τους για κάτι που δοκιμάσαμε. Τα review δε μπορείς να τα παίρνεις σα κριτήριο αλλά μόνο σα πολύ γενικό μπουσουλα , δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα κ ίδια κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι σε κάποιο μακρινό γαλαξία a long time ago οι gamers συμφώνησαν στην άποψη τους για ένα game! :)

Ρε σεις ξεκολλάτε, σε άλλον κάνει μπαμ σε άλλον μπλιαξ κάθε game. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε έχουμε ίδια γούστα κ παραστάσεις. 

Προχωράμε κ οποίος θέλει παίζει ότι θέλει, δεν είναι έγκλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sndev είπε

Πετάς τη μπάλα στην εξέδρα κ είσαι γνώστης για να το κάνεις, το 2αρι το χει για τελιους άλλους λόγους όπως το always online τα xbot fans κ τους πεσμένους σέρβερ, πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν όταν γράφετε το review κατά τη κυκλοφορία. Και να ξεκαθαρίσω ότι ούτε εγώ το αγόρασα κ ούτε τσάμπα θα το παίξω γτ είμαι ενάντια του always online. 4araki και από μένα. 

Δλδ τώρα δε ξέρετε πως λειτουργεί στη καθημερινότητα σας το σου κλείνω το μάτι με δωράκι αλλά μη το χεσεις στο σύνολο κ μας κρεμάσουν κουδούνια; Δε θα κάνουν όργια αλλά το 8.9 με το 9.4 στα μάτια του πλήθους είναι τεράστια διαφορά όπως κ το 7 με 8

Προφανώς δεν είναι όλα πληρωμένα λαδωμένα πες τε τα όπως θέλετε , χειραγωγούν μόνο εκεί που πρέπει και ανά περιπτώσεις. Δε καταλαβαίνω βέβαια γιατί το 7αρι είναι κακό παιχνίδι κ το 8αρι το κάνει πολύ καλύτερο.

Αν το διασκεδάζετε με γεια σας κ χαρά σας, αλλά σε όσους δεν εντυπωσιάζει κάτι γενικά κ βαριουνται η δε τους ξετρελαίνει μη προσπαθειτε να τους πείσετε για το ανάποδο , πολύ πιθανόν να έχουν εντρυφήσει περισσότερο κ να έχουν άλλες εικόνες. Στο φινάλε είναι η άποψη τους για κάτι που δοκιμάσαμε. Τα review δε μπορείς να τα παίρνεις σα κριτήριο αλλά μόνο σα πολύ γενικό μπουσουλα , δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα κ ίδια κριτήρια.

Γνωριζεις πολύ καλά ότι ταυτίζονται πάνω κάτω οι απόψεις μας όσον αφορά το metacritic. Το άσχημο είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα ποτέ και αντί για reviews βλέπουμε promotions. Διανύουμε περιόδους influencing  δυστυχώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι, αλήθεια τώρα;

Δηλαδή έχεις παίξει πολλά χειρότερα από αυτό στο ίδιο genre -ας πούμε μέσα στην τελευταία πενταετία- που να ήταν τόσο διαφημισμένα;

Εγώ πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 3rd-person action-adventure με χειρότερο gameplay από τα δύο Plague Tale, μέχρι και το Hellblade πιο συμπαθητικό ήταν. Στο Requiem χάλια είναι το combat, χάλια το stealth, χάλια η ΑI των mobs, αστείο το «alchemy», σαχλό το exploration. Γενικά όλο το gameplay του είναι σούπα, αν δεν ήταν η ρεαλιστική απεικόνιση του μεσαίωνα και το στήσιμο της Αmicia, απλά θα πέρναγε και δεν θα ακούμπαγε.

Και φυσικά το ότι δόθηκε πακέτο με το Game Pass, για κανένα λόγο δεν αξίζει 60 ή 70 ευρώ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι game του 8/10, προφανώς τα reviews είναι πληρωμένα.

Στα περισσότερα παιχνίδια 3rd person που έχω παίξει που δεν είναι hack n slash ή shooters και ακολουθούν αυτό το "περπατάω, λύνω απο κανέναν γρίφο, κρύβομαι μαζεύω και κάνα λούτ" + 1 εκατομυριο cutscenes ναι μπέσα μια χαρα μου φαίνεται το παιχνίδι για 8+/10. Το alchemy είναι μια χαρά, το exploration σε linear game ειναι μια χαρά. Αυτά που λες θα τα περίμενα σε κάνα assasins creed, οχι εδώ.

Το combat δεν ξέρω που το είδες, δεν έχει. Όλο το point του παιχνιδιού είναι να μην μπείς σε combat εκτός απο 5-6 μέρη στο game που τρέχεις και σκοτώνεις με το τόξο. Για το AI των mobs ναι ΟΚ, αλλα δεν έχω δει και πολλα καταπληκτικά παραδείγματα AI πουθενά ακόμα.

Νομίζω οτι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια όταν μιλάμε για exploration, AI, combat σε ένα ξεκαθαρα linear, narrative driven παιχνίδι για τους casuals. Καλή ιστορία έχει για μένα, γραφικά πολύ δυνατά, καινούρια mechanics που είναι αρκετά συμπαθητικά.

Υ.Γ. Το Hellblade ήταν καταπληκτικό. Πέρα απο το clunkiness σε 3-4 σημεία σε γρίφους που θα μπορούσαν να είναι καλύτεροι, το παιχνίδι είναι απο τα λίγα που θυμάμαι να μου κάνουν εντύπωση πέρα απο τα βλαχοbenchmarks. Τι να πω, each to their own.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι, αλήθεια τώρα;

Δηλαδή έχεις παίξει πολλά χειρότερα από αυτό στο ίδιο genre -ας πούμε μέσα στην τελευταία πενταετία- που να ήταν τόσο διαφημισμένα;

Εγώ πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 3rd-person action-adventure με χειρότερο gameplay από τα δύο Plague Tale, μέχρι και το Hellblade πιο συμπαθητικό ήταν. Στο Requiem χάλια είναι το combat, χάλια το stealth, χάλια η ΑI των mobs, αστείο το «alchemy», σαχλό το exploration. Γενικά όλο το gameplay του είναι σούπα, αν δεν ήταν η ρεαλιστική απεικόνιση του μεσαίωνα και το στήσιμο της Αmicia, απλά θα πέρναγε και δεν θα ακούμπαγε.

Και φυσικά το ότι δόθηκε πακέτο με το Game Pass, για κανένα λόγο δεν αξίζει 60 ή 70 ευρώ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι game του 8/10, προφανώς τα reviews είναι πληρωμένα.

προσωπικα επειδη το παιζω το παιχνιδι αυτο το καιρο, αλλα και μια και ειχα παιξει  και το προηγουμενο και μου αρεσε επισης. Απλα δεν θεωρω πως ειναι action adventure, οπως π.χ. δε θεωρω action τα adventure της quantic dream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Γνωριζεις πολύ καλά ότι ταυτίζονται πάνω κάτω οι απόψεις μας όσον αφορά το metacritic. Το άσχημο είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα ποτέ και αντί για reviews βλέπουμε promotions. Διανύουμε περιόδους influencing  δυστυχώς.


 

Spoiler

Δε διαφωνούμε πουθενα , ομως το να λέμε αρνητικά για το πως βιώσαμε κατι και να κάνουμε συγκρίσεις είναι κατι πολύ υγιές. 

καλως η κακος ο καθενας μας εχει άλλες εμπειρίες κ κρινει βάση αυτών, άλλοι κρίνουν με το ποσο πληρώσανε για κατι και το αποθεώνουν η το ριχνουν στα ταρταρα κατι το οποιο δε πρεπει να μπαίνει στη σύγκριση για το ποσο καλο ειναι καποιο παιχνιδι.

Πιστεύετε οτι αν πληρώνανε 60 ε για το συγκριμένο παιχνίδι θα λέγανε σε τέτοιο ύφος τα διθυραμβικά σχόλια? Δειτε με το cyperpunk πόσοι λεγανε πόσο γαματο παιχνίδι ειναι και στο βαθος των λεξεων κρυβόταν το πλήρωσα 15 ευρώ. Αλλος λεει wow γτ ήρθε απο προηγουμένη γενιά η αγόρασε νεα τηλεόρασή και τα βλεπει με άλλο μάτι. τι ψαχνεις να βρεις με την οπτική του καθενος

Από την άλλη όμως, αντικειμενικά κατά τη γνώμη μου πάντα , μπορείς να πάρεις πιο σοβαρά τις απόψεις των παιδιών που γράφουν εδώ και ας κράζουν η ας είναι επηρεασμένοι απο το κόστος η το καλό/κακό mood βρίσκονται παρά το 9.5 του gow με τη διαφήμιση στο public και τo 9 του hype halo.

Δεν υπάρχει αντικειμενικότητά γιατί πολύ απλά άλλος παίζει για τα γραφικά άλλος για το στορυ άλλος για το fun της κατάστασης 

Για το ίδιο ακριβώς παιχνίδι ένα παλικάρι σελίδες πιο πίσω (βαριέμαι να ψάξω τώρα) έγραψε οτι είναι οτι καλύτερο εχει παίξει. Εκεί δεν είδα αντιδράσεις του στυλ κάτσε πηρε 8 πως Είναι ότι καλύτερο εχεις δει. ομως! για να εξτασιαστικε τόσο πολύ κατι του πρόσφερε , οικονομία στην τσεπη ? γεμάτες ώρες με το παιδι του? μήπως ταιριάζει και στη δικη μου καθημερινότητα 

δε βλέπω το λογο γτ πρέπει να φάμε τον μεν η τον δε και να του κάνουμε το άσπρο μαύρο για το πως το έζησε 

Επιβάλετέ όμως να κράξουμε τους reviewers και όχι να τους παρουσιάζουμε σαν άγιο δισκοπότηρο για να δικαιολογήσουμε την εμπειρία μας. Αυτοί είναι το χέρι της βιομηχανίας για να παίρνουν τα χρηματα μας. Σήμερα ο ίδιος reviewer μπορεί να λέει σωστά πράγματά για να απόκτησή φημη και αύριο ότι νανε για να βγάλει κέρδος μέσω της φήμης που απέκτησε. Αυτός ο τυπας θα μου δημιουργήσει hype και θα με Κάνει να δώσω τις οικονομίες μου. Οπότε ναι κάποια ειναι πληρωμένα δε σημαίνει οτι είναι όλα όμως και παράλληλα για αυτό το λόγο δεν πρέπει να τα παρουσιάζουμε σαν δικαιολογίες για το πως βιώνουμε κάτι.

τα γράφω γενικα , οχι απάντηση προς τα εσένα μπας και έστω κάποιοι καταλάβουν ότι ένα καλό παιχνίδι δεν το κάνει το κόστος η το review η το τι νέο φέρνει αλλά το πόσο καλά περνάει μαζί του. Όταν ξεκινάει η σύγκριση και τα τεχνικά χάνεται όλη η μαγεία. Νομίζω..

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, sndev είπε


 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δε διαφωνούμε πουθενα , ομως το να λέμε αρνητικά για το πως βιώσαμε κατι και να κάνουμε συγκρίσεις είναι κατι πολύ υγιές. 

καλως η κακος ο καθενας μας εχει άλλες εμπειρίες κ κρινει βάση αυτών, άλλοι κρίνουν με το ποσο πληρώσανε για κατι και το αποθεώνουν η το ριχνουν στα ταρταρα κατι το οποιο δε πρεπει να μπαίνει στη σύγκριση για το ποσο καλο ειναι καποιο παιχνιδι.

Πιστεύετε οτι αν πληρώνανε 60 ε για το συγκριμένο παιχνίδι θα λέγανε σε τέτοιο ύφος τα διθυραμβικά σχόλια? Δειτε με το cyperpunk ποσοι λεγανε ποσο γαματο παιχνιδι ειναι και στο βαθος των λεξεων κρυβόταν το πλήρωσα 15 ευρώ. Αλλος λεει wow γτ ήρθε απο προηγουμένη γενιά η αγόρασε νεα τηλεόρασή και τα βλεπει με άλλο μάτι. τι ψαχνεις να βρεις με την οπτικη του καθενος

Από την άλλη όμως, αντικειμενικά κατα τη γνωμη μου πάντα , μπορεις να πάρεις πιο σοβαρα τις απόψεις των παιδιών που γράφουν εδω και ας κραζουν η ας είναι επηρεασμένοι απο το κοστος η το καλο/κακο mood βρίσκονται παρα το 9.5 του gow με τη διαφημηση στο public και τo 9 του hype halo.

Δεν υπάρχει αντικειμενικότητά γιατι πολυ απλα αλλος παιζει για τα γραφικα αλλως για το στορυ αλλος για το fun της κατάστασης 

Για το ιδιο ακριβς παιχνιδι ενα παλικαρι σελιδες πιο πισω (βαριεμαι να ψαξω τωρα) εγραψε οτι ειναι οτι καλυτερο εχει παιξει. Εκει δεν ειδα αντιδρασεις του στυλ κατσε πηρε 8 πως ειναι οτι καλυτερο εχεις δει. ομως! για να εξτασιαστικε τοσο πολυ κατι του προσφερε , οικονομια στη τσεπη ? γεματες ωρες με το παιδι του? μηπως τεριαζει και στη δικη μου καθημερινοτητα? 

δε βλεπω το λογο γτ πρέπει να φαμε τον μεν η τον δε και να του κάνουμε το ασπρο μαυρο για το πως το εζησε 

Επιβάλετέ ομως να κράξουμε τους reviewers και όχι να τους παρουσιάζουμε σαν άγιο δισκοπότηρο για να δικαιολογήσουμε την εμπειρια μας. Αυτοί ειναι το χερι της βιομηχανίας για να παιρνουν τα χρηματα μας. Σημερα ο ιδιος reviewer μπορεί να λεει σωστα πράγματά για να απόκτησή φημη και αυριο οτι νανε για να βγάλει κέρδος μέσω της φήμης που απεκτησε. Αυτός ο τυπας θα μου δημιουργήσει hype και θα με Κάνει να δώσω τις οικονομιες μου. Οπότε ναι καποια ειναι πληρωμενα δε σημαίνει οτι ειναι όλα ομως και παραλληλα για αυτο το λογο δε πρεπει να τα παρουσιαζουμε σαν δικαιολογιες για το πως βιωνουμε κατι.

τα γραφω γενικα , οχι απαντηση προς τα εσενα μπας και εστω καποιοι καταλαβουν οτι ενα καλο παιχνιδι δε το κανει το κοστος η το review η το τι νεο φερνει αλλα το ποσο καλα παιρναει μαζι του. οταν ξεκιναει η συγκριση και τα τεχνικα χανεται ολη η μαγεια. νομιζω..

 

 

Ακριβώς γι'αυτό παρουσίασα κάτι καθ'υπερβολή για να γίνει κατανοητή η ισοπέδωση που κατ'εμέ ειναι κατά το πλήστον άδικη.

27 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, chn-cynic said:

Το combat δεν ξέρω που το είδες, δεν έχει. Όλο το point του παιχνιδιού είναι να μην μπείς σε combat εκτός απο 5-6 μέρη στο game που τρέχεις και σκοτώνεις με το τόξο. 

Χμ, μάλλον παίζουμε διαφορετικό Requiem. Γιατί σε αυτό που παίζω εγώ σε αφήνει να αποφασίσεις τι προσέγγιση θέλεις να έχεις στο game, αν θέλεις να το παίξεις stealth, combat ή alchemy και σε επιβραβεύει αναλόγως.

Στο chapter 11 που είμαι, έχω φτάσει 1/4 stealth, 3/4 opportunism και 4/4 aggresive, μιας και σφάζω ότι κινείται, με ότι έχω διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή.

Οπότε όχι, το point του game δεν είναι να μην μπεις σε combat, το point είναι να ακολουθήσεις ότι προσέγγιση σου αρέσει. Οπότε και τα direct fights μέρος του game είναι και είναι σαχλά - στην καλύτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...