Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Το requiem αντικειμενικά είναι ότι καλύτερο έχει βγει από άποψη γραφικών το τελευταίο καιρό.

Δεν είναι καθόλου αντικειμενικό. Ο καθένας λέει την άποψη του για το ποιο θεωρεί το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Δεν είναι καθόλου αντικειμενικό. Ο καθένας λέει την άποψη του για το ποιο θεωρεί το καλύτερο.

Αντικειμενικό δεν είναι τίποτα σε αυτή τη λογική και σε αυτή τη ζωη.Αλλα υπάρχουν και κάποια κριτήρια .Και εγώ μπορεί να πω ότι το Rdr 2 έχει χαλιά γραφικά πχ επειδή ο καθένας μπορεί και καλως μπορεί να πει την  υποκειμενική άποψη του.Αλλα για αυτό υπάρχουν κάποια "αντικειμενικά' κριτήρια ως βάση απέναντι στην υποκειμενική άποψη του καθενός συμπεριλαμβάνομενου και εμού που είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και επιρροών.Και στη  προκειμένη μιλάμε για τεχνικά κριτήρια και όχι αν μου αρέσει πχ αυτή η ταινία η αυτό το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αντικειμενικό δεν είναι τίποτα σε αυτή τη λογική και σε αυτή τη ζωη.Αλλα υπάρχουν και κάποια κριτήρια .Και εγώ μπορεί να πω ότι το Rdr 2 έχει χαλιά γραφικά πχ επειδή ο καθένας μπορεί και καλως μπορεί να πει την  υποκειμενική άποψη του.Αλλα για αυτό υπάρχουν κάποια "αντικειμενικά' κριτήρια ως βάση απέναντι στην υποκειμενική άποψη του καθενός συμπεριλαμβάνομενου και εμού που είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και επιρροών.Και στη  προκειμένη μιλάμε για τεχνικά κριτήρια και όχι αν μου αρέσει πχ αυτή η ταινία η αυτό το παιχνίδι.

Εάν όπως λες τίποτα δεν είναι αντικειμενικό σε αυτή τη ζωή τότε πολύ απλά το Requiem δεν έχει "αντικειμενικά" τα καλύτερα γραφικά. Άρα συμφωνούμε περί αντικειμενικότητας.

Προφανώς υπάρχουν κάποια βασικά τεχνικά κριτήρια όταν μιλάμε για γραφικά αλλά δεν νομίζω ότι έβγαλες αυτό το συμπέρασμα για το Requiem κάνοντας μια τεράστια λίστα με όλα αυτά. Απλώς σε εντυπωσίασε περισσότερο οπτικά σαν σύνολο αυτό που είδες σε σχέση με άλλα παιχνίδια που έχεις παίξει εσύ προσωπικά μέχρι τώρα. 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που θα πουν ότι το RDR2 έχει "χάλια" γραφικά. Ας μην πάμε σε extreme σενάρια. Βλέπεις κάτι στην οθόνη σου και το συγκρίνεις σύμφωνα με τις προσωπικές σου εμπειρίες και βγάζεις ένα συμπέρασμα το οποίο όμως είναι υποκειμενικό στο τέλος.

Εμένα προσωπικά πχ με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο το Cyberpunk με maxed out RT features στο PC σε σχέση με το Requiem. Άρα καταλείγω σε ένα υποκειμενικό συμπέρασμα γιατί στο τέλος αυτά τα δύο παιχνίδια έχουν πάρα πολύ καλά γραφικά και είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους (δεν μιλάμε για Tetris vs Crysis).

Ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι γιατί θεωρώ λίγο άστοχο να μιλάμε για απόλυτα πράγματα και να θεωρούμε ότι τα συμπεράσματα μας είναι hard facts και πλήρως αντικειμενικά λες και μιλάμε για το αν η γη έχει βαρύτητα. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makgreen είπε

Καλημέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος ένα email επικοινωνίας από steelseries.com? Έκανα εχθές μια παραγγελία και ενώ έφτασα στο τελικό στάδιο της και ενώ με τράβηξε τα χρήματα από την κάρτα, στην συνέχεια έβγαλε error! Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη που είμαι off topic 

Θα έλεγα να μην μπλεξεις με τηνsteelseries. Μιλα με την τράπεζά σου να σου ακυρώσουν την μεταφορα. Επαθα το ιδιο με την ανανεωση του NordVPN και η Alpha σε 5 εργάσιμες τα εδωσε πισω

53 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αντικειμενικό δεν είναι τίποτα σε αυτή τη λογική και σε αυτή τη ζωη.Αλλα υπάρχουν και κάποια κριτήρια .Και εγώ μπορεί να πω ότι το Rdr 2 έχει χαλιά γραφικά πχ επειδή ο καθένας μπορεί και καλως μπορεί να πει την  υποκειμενική άποψη του.Αλλα για αυτό υπάρχουν κάποια "αντικειμενικά' κριτήρια ως βάση απέναντι στην υποκειμενική άποψη του καθενός συμπεριλαμβάνομενου και εμού που είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και επιρροών.Και στη  προκειμένη μιλάμε για τεχνικά κριτήρια και όχι αν μου αρέσει πχ αυτή η ταινία η αυτό το παιχνίδι.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ αντικειμενικου και υποκειμενικου. Το αντικειμενικό ειναι πως το Requiem εχει πολύ καλά γραφικά. Κανείς δεν θα βρεθει να το πει άσχημο. Υποκειμενικο ειναι αν ειναι το καλυτερο.  Για σενα ναι. Για μενα ειναι το Cyberpunk πχ. Κανενας μας δεν ειναι λαθος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εάν όπως λες τίποτα δεν είναι αντικειμενικό σε αυτή τη ζωή τότε πολύ απλά το Requiem δεν έχει "αντικειμενικά" τα καλύτερα γραφικά. Άρα συμφωνούμε περί αντικειμενικότητας.

Προφανώς υπάρχουν κάποια βασικά τεχνικά κριτήρια όταν μιλάμε για γραφικά αλλά δεν νομίζω ότι έβγαλες αυτό το συμπέρασμα για το Requiem κάνοντας μια τεράστια λίστα με όλα αυτά. Απλώς σε εντυπωσίασε περισσότερο οπτικά σαν σύνολο αυτό που είδες σε σχέση με άλλα παιχνίδια που έχεις παίξει εσύ προσωπικά μέχρι τώρα. 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που θα πουν ότι το RDR2 έχει "χάλια" γραφικά. Ας μην πάμε σε extreme σενάρια. Βλέπεις κάτι στην οθόνη σου και το συγκρίνεις σύμφωνα με τις προσωπικές σου εμπειρίες και βγάζεις ένα συμπέρασμα το οποίο όμως είναι υποκειμενικό στο τέλος.

Εμένα προσωπικά πχ με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο το Cyberpunk με maxed out RT features στο PC σε σχέση με το Requiem. Άρα καταλείγω σε ένα υποκειμενικό συμπέρασμα γιατί στο τέλος αυτά τα δύο παιχνίδια έχουν πάρα πολύ καλά γραφικά και είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους (δεν μιλάμε για Tetris vs Crysis).

Ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι γιατί θεωρώ λίγο άστοχο να μιλάμε για απόλυτα πράγματα και να θεωρούμε ότι τα συμπεράσματα μας είναι hard facts και πλήρως αντικειμενικά λες και μιλάμε για το αν η γη έχει βαρύτητα. 

 

Δεν είπα αυτό...Είπα ότι αν τα βάλουμε όλα στο πρίσμα της άποψης και της υποκειμενικότητας σε κάτι που κρίνουμε με τεχνικά κριτήρια δεν υπάρχει τίποτα αντικειμενικό σε αυτή τη ζωή οπότε ξεκινάει μεγάλη συζήτηση που είναι φιλοσοφική.Αυτο που σου είπα μέσες άκρες είναι το "ότι ο καθένας έχει την άποψη του άρα hard fact δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή είναι πολύ φιλοσοφικό. ".Τι σε πείραξε ;Επειδή χρησιμοποίησα τη λέξη αντικειμενικά για την υποκειμενική μου άποψη.Εδω μιλάμε για τεχνικά κριτήρια και όχι αν σου αρέσει ο πίνακας του Πικάσο που και εκεί βέβαια υπάρχουν τεχνικά κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δεν είπα αυτό...Είπα ότι αν τα βάλουμε όλα στο πρίσμα της άποψης και της υποκειμενικότητας σε κάτι που κρίνουμε με τεχνικά κριτήρια δεν υπάρχει τίποτα αντικειμενικό σε αυτή τη ζωή οπότε ξεκινάει μεγάλη συζήτηση που είναι φιλοσοφική.Αυτο που σου είπα μέσες άκρες είναι το "ότι ο καθένας έχει την άποψη του άρα hard fact δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή είναι πολύ φιλοσοφικό. ".Τι σε πείραξε ;Επειδή χρησιμοποίησα τη λέξη αντικειμενικά για την υποκειμενική μου άποψη.Εδω μιλάμε για τεχνικά κριτήρια και όχι αν σου αρέσει ο πίνακας του Πικάσο που και εκεί βέβαια υπάρχουν τεχνικά κριτήρια.

Δεν είναι ανάγκη να το πάμε σε φιλοσοφική.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και ξεκάθαρα. Είπες ότι το Requiem έχει αντικειμενικά τα καλύτερα γραφικά και εγώ σου είπα ότι έχω αντίθετη άποψη. Δεν με πείραξε τίποτα, απλώς σου λέω ότι δεν είναι αντικειμενικό.

Αν έλεγες ότι έχει τα καλύτερα γραφικά που έχεις δει εσύ προσωπικά τότε δεν θα κάναμε καν αυτή την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν είναι ανάγκη να το πάμε σε φιλοσοφική.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και ξεκάθαρα. Είπες ότι το Requiem έχει αντικειμενικά τα καλύτερα γραφικά και εγώ σου είπα ότι έχω αντίθετη άποψη. Δεν με πείραξε τίποτα, απλώς σου λέω ότι δεν είναι αντικειμενικό.

Αν έλεγες ότι έχει τα καλύτερα γραφικά που έχεις δει εσύ προσωπικά τότε δεν θα κάναμε καν αυτή την κουβέντα.

Δε θα το έλεγα αυτό γιατί δεν είναι τα καλύτερα γραφικά που έχω δει,ούτε αυτό είπα.Εσυ αναφέρθηκες στα pc ,rt κτλ.Για console version εννοείται ότι αναφέρομαι όντας σε αυτό το νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα μιας και είναι ο τίτλος που παίζω αυτό τον καιρό, το Requiem πατάει πάνω στα βήματα του προκατόχου του ένα προς ένα: εξαιρετική medieval ατμόσφαιρα, σωστά δομημένοι χαρακτήρες (η Amicia κατά βάση δηλαδή, ο Hugo πάλι εκνευριστικός είναι), αλλά κάπου εκεί τελειώνουν τα θετικά του. Το gameplay είναι για ακόμα μια φορά μέτριο (έως κακό σε σημεία), η ΑI των φρουρών πανηγυρικά scripted και η ιστορία συμπαθητική μεν, στα πλαίσια του sci-fi όμως για ακόμα μια φορά.

Αν έχει τόσο πολύ μεγάλη σημασία το πως τρέχει ένας τέρμα mediocre τίτλος στις κονσόλες, τι να πω, έχουμε ρίξει πολύ τα στάνταρτς μας.

Σε αυτό(στην τελευταία σου πρόταση) παίζει ρόλο ότι πάρα πολλοί το έπαιξαν με ελάχιστο κόστος μέσω gamepass, και άρα παραβλέπουν/δεν κριτικάρουν το ίδιο το παιχνίδι καθόλου, και στέκονται κυρίως στον οπτικό του τομέα(που ειναι πολύ όμορφο παιχνίδι)και στο χαμηλό του κόστος που το παίξανε.

Αν δεν ήταν στο gamepass, οι περισσότεροι θα ήταν πολύ πιο αυστηροί μαζί του(οχι στα γραφικά αλλά στο υπόλοιπο κομμάτι που αναφέρεσαι), για τα 60ευρώ αρχικής τιμής που έχει(και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μόνο σε γερή έκπτωση θα το έπαιζαν).

Το ίδιο πράγμα που συμβαίνει και με άλλα προηγούμενα παιχνιδια οπως το TheMedium,το Scorn κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην διυλίζουμε τον κώνωπα σχετικά με το ποιο παιχνίδι έχει αντικειμενικά καλά γραφικά ή όχι. Η ουσία είναι εάν το SX και κατ' επέκταση το Ps5 μπορούν να υποστηρίξουν 60fps μέσα στην πορεία του χρόνου. Αυτό απ΄ ότι φαίνεται θα το δουμε στην πράξη όταν έρθει η ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimtriol είπε

Δε θα το έλεγα αυτό γιατί δεν είναι τα καλύτερα γραφικά που έχω δει,ούτε αυτό είπα.Εσυ αναφέρθηκες στα pc ,rt κτλ.Για console version εννοείται ότι αναφέρομαι όντας σε αυτό το νήμα.

Είναι κι αυτό ένα θέμα...

ΣΤΙΣ ΚΟΝΣΟΛΕΣ, ίσως το requiem έχει πιο nextgen φινίρισμα από το cyberpunk👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σε αυτό(στην τελευταία σου πρόταση) παίζει ρόλο ότι πάρα πολλοί το έπαιξαν με ελάχιστο κόστος μέσω gamepass, και άρα παραβλέπουν/δεν κριτικάρουν το ίδιο το παιχνίδι καθόλου, και στέκονται κυρίως στον οπτικό του τομέα(που ειναι πολύ όμορφο παιχνίδι)και στο χαμηλό του κόστος που το παίξανε.

Αν δεν ήταν στο gamepass, οι περισσότεροι θα ήταν πολύ πιο αυστηροί μαζί του(οχι στα γραφικά αλλά στο υπόλοιπο κομμάτι που αναφέρεσαι), για τα 60ευρώ αρχικής τιμής που έχει(και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μόνο σε γερή έκπτωση θα το έπαιζαν).

Το ίδιο πράγμα που συμβαίνει και με άλλα προηγούμενα παιχνιδια οπως το TheMedium,το Scorn κλπ

😕 https://www.metacritic.com/game/playstation-5/a-plague-tale-requiem

Δεν πάει έτσι.. 82 στο PS5 έχει.

Όσοι θα παίζαν tlou ευχάριστα θα το παίζαν κι αυτό το ίδιο ευχάριστα... Στα περισσότερα games αυτού του είδους όλοι κοιτάνε narrative, γραφικούρες και μετά όλα τα άλλα. Όπως και σε αρκετά 1st party της Σόνυ, τα υπόλοιπα έρχονται μετά.

tl;dr Δεν πιστεύω οτι είναι θέμα gamepass, είναι θέμα 3rd person narrative adventure games που είναι ό,τι πιο overrated παίζει στη γή σε θέμα games απο βαθμολογίες. Και ταινίες να ήταν όλα αυτά, 90άρια στο metacritic αν έχουν καλό lipsync και story.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα σχόλια στο forum αναφέρεται @Malthador πιο πίσω οπως και εγώ, αρα δεν κολλάει κάπου η metacritic έκδοση για το ps5.

Η δε σύγκριση με το last of us, δεν ειναι πολύ πετυχημένη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 1:44 ΜΜ, Malthador είπε

Λοιπόν, το ξεκλειδώνω με σύσταση -για ακόμα μία φορά- να μένετε αυστηρά on-topic.

On-topic δεν είναι ούτε το Series S, ούτε η συζήτηση περί parity.

Στο δίπλα θέμα καλύτερα η προσφορά για το Series S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχει σχέση με τα ακουστικά.

Έχω το ΧΒΟΧ Series X και αγορασμένη την εφαρμογή Dolby Atmos στο XBOX.

Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω για αγορά ακουστικά και μου δημιουργήθηκε η απορία....

σύμφωνα με αυτά που διαβάζω η αγορά την εφαρμογής Dolby Atmos προσφέρει τον ήχο στα ακουστικά με αυτό το πιο εξελιγμένο format ανεξάρτητα απο το αν τα ακουστικά υποστηρίζουν dolby atmos ή όχι.

Στην περίπτωση αυτή τι παραπάνω προσφέρουν τα ακουστικά που έχουν την ένδειξη ότι υποστηρίζουν το dolby atmos (όπως για παράδειγμα τα ενσύρματα και ασύρματα της microsoft);

Με άλλα λόγια αν έχω την εφαρμογή dolby atmos αξίζει να δώσω το κάτι παραπάνω για να πάρω και ακουστικά με υποστήριξη dolby atmos ή θα μου προσφέρουν τον ίδιο ήχο με οποιαδήποτε άλλα ακουστικά;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...