Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Σε 2ο playthrough αυτό που λες το καταλαβαίνω. Σε 1ο playthrough σε narrative game έχει όση λογική έχει κάποιος να γκρινιάζει που δεν έχει skip το gameplay κομμάτι.

Όπως έγραψα παραπάνω αν σου αρέσει κάτσε και δες τα. Όχι μόνο στο 1ο αλλά και στο 10ο. Εμένα που δεν μου αρέσει δώσε μου επιλογή για skip. Τώρα για 2ο ή παραπάνω play through, γιατί στο καλό να παίξω ξανά ένα παιχνίδι που έχω τερματίσει? Μάλλον με τα πολλά remaster των remaster της Sony έχετε μάθει να παίζεται ξανά το ίδιο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 minutes ago, leo066 said:

Εμένα που δεν μου αρέσει δώσε μου επιλογή για skip.

Έχουν το κακό τα παιχνίδια συνήθως να στοχεύουν σε κάποιο κοινό. 

Για παράδειγμα παιχνίδια που βασίζονται στην ιστορία κατά 99.45% τα παίζει κόσμος που θα δει τα cinematics. 

Προφανώς δεν σκέφτηκαν ότι θα βρεθεί αυτό το 0.55% και σίγουρα δεν περίμεναν ότι θα υπάρξουν και παράπονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχουν το κακό τα παιχνίδια συνήθως να στοχεύουν σε κάποιο κοινό. 

Για παράδειγμα παιχνίδια που βασίζονται στην ιστορία κατά 99.45% τα παίζει κόσμος που θα δει τα cinematics. 

Προφανώς δεν σκέφτηκαν ότι θα βρεθεί αυτό το 0.55% και σίγουρα δεν περίμεναν ότι θα υπάρξουν και παράπονα. 

Δεν ξέρω αλλά στην διάρκεια του παιχνιδιού προσμετρούνται και τα cinematic? Γιατί με τα υποχρεωτικά cinematics η διάρκεια εκτοξεύεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα βαριέμαι τα cut scenes. Ειδικά το κάνουν για να γεμίσουν παραπάνω το παιχνίδι. Καλύτερα να τα ζεις μέσα από gameplay. Υπάρχουν και τέτοια παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Όπως έγραψα παραπάνω αν σου αρέσει κάτσε και δες τα. Όχι μόνο στο 1ο αλλά και στο 10ο. Εμένα που δεν μου αρέσει δώσε μου επιλογή για skip. Τώρα για 2ο ή παραπάνω play through, γιατί στο καλό να παίξω ξανά ένα παιχνίδι που έχω τερματίσει? Μάλλον με τα πολλά remaster των remaster της Sony έχετε μάθει να παίζεται ξανά το ίδιο παιχνίδι.

Θα ξαναπαίξω ένα καλό παιχνίδι όπως ακριβώς θα ξαναδώ και μια καλή ταινία ή σειρά. Εγώ που κάνω προσεκτική επιλογή υλικού και δεν ασχολούμαι με ένα κάρο πράγματα, αυτό κάνω. Τώρα αν εσύ είσαι από αυτούς που θέλουν να χορτάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο περιεχόμενο άσχετου ποιότητας και σε πνίγει ο χρόνος τότε πάσο. Όπως και να έχει, ναι πρέπει να έχεις το δικαίωμα να κάνεις skip οτιδήποτε, ακόμα και ένα boss που σε δυσκολεύει, αυτό όμως δεν κάνει σωστή την επιλογή σου να το χρησιμοποιείς. Ο δημιουργός του έργου είχε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του φτιάχνοντας το έτσι. Φαντάσου να κάναμε skip συγκεκριμένα λεπτά σε ταινίες, ε καλύτερα να μην τις δω καθόλου. Όπως και σε βιντεοπαιχνίδια. Τι νόημα έχει να παίξω ένα cinematic game χωρίς να δω την ιστορία του αφού το ήμισυ αυτής της εμπειρίας είναι η εξέλιξη αυτής? Τεσπά, στην τελική γούστα είναι αυτά, όπως την βρίσκει ο καθένας. Skip θέλεις? Skip κάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Θα ξαναπαίξω ένα καλό παιχνίδι όπως ακριβώς θα ξαναδώ και μια καλή ταινία ή σειρά. Εγώ που κάνω προσεκτική επιλογή υλικού και δεν ασχολούμαι με ένα κάρο πράγματα, αυτό κάνω. Τώρα αν εσύ είσαι από αυτούς που θέλουν να χορτάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο περιεχόμενο άσχετου ποιότητας και σε πνίγει ο χρόνος τότε πάσο. Όπως και να έχει, ναι πρέπει να έχεις το δικαίωμα να κάνεις skip οτιδήποτε, ακόμα και ένα boss που σε δυσκολεύει, αυτό όμως δεν κάνει σωστή την επιλογή σου να το χρησιμοποιείς. Ο δημιουργός του έργου είχε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του φτιάχνοντας το έτσι. Φαντάσου να κάναμε skip συγκεκριμένα λεπτά σε ταινίες, ε καλύτερα να μην τις δω καθόλου. Όπως και σε βιντεοπαιχνίδια. Τι νόημα έχει να παίξω ένα cinematic game χωρίς να δω την ιστορία του αφού το ήμισυ αυτής της εμπειρίας είναι η εξέλιξη αυτής? Τεσπά, στην τελική γούστα είναι αυτά, όπως την βρίσκει ο καθένας. Skip θέλεις? Skip κάνε.

Αυτό είναι το θέμα, δεν μου δίνουν επιλογή να κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, μετά από ένα διάστημα με ps4 ξανά ήρθα στο xbox, θα ήθελα να μου πείτε κάνα Headset που να κάνει δουλειά, αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bathory7 είπε

Δεν τα βρίσκω Ελλάδα, και από ότι βλέπω ένα μαγαζί στο skroutz μόνο τα έχει, γι αυτό ψάχνω καμία εναλλακτική βαριά μέχρι 150€.Ευχαριστώ πάντως. 

https://www.amazon.it/dp/B08WJSJT4J/?tag=lagonika0d-21&creative=21718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, leo066 είπε

Οπότε σου αρέσει να τα βλέπεις, κανένα πρόβλημα. Εμένα που δεν μου αρέσει καλό θα είναι να έχω επιλογή να τα κάνω skip, σωστά?

Δεν καταλαβαίνω. Δεν κρινω απλά αναρωτιεμαι. Αν παρακάμπτεις τα cinematic χάνει βασικά στοιχεία της πλοκής. Οπότε στην ουσία, μετά παιζεις χωρίς να ξερεις τι κανεις και γιατι. Ειναι σα να μας λές οτι βλέπεις ταινίες αλλά κάνεις σκιπ τις σκηνες που μιλάνε οι πρωταγωνιστές και βλέπεις μονο τις σκηνες δράσης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παίζω το Legend of Tianding το οποίο το θεωρώ παιχνιδάρα αλλά δύο τινά πραγματικά που με χάλασαν.

Πρώτο έχει missable achievement που πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιος θα παίξει από την αρχή μόνο για ένα achievement.και δεύτερον το τελευταίο boss δεν το έχω με τίποτα παρότι κύλησε νεράκι το όλο παιχνίδι δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος με τρία χιτς με τελειώνει και είναι γρήγορος και το healing χρειάζεται χρόνο για να ολοκληρωθεί.

Τέλος πάντων το προτείνω ανεπιφύλακτα νομίζω ότι ήταν φώλα αλλά διαψεύστηκσ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TutaKachun είπε

Δεν καταλαβαίνω. Δεν κρινω απλά αναρωτιεμαι. Αν παρακάμπτεις τα cinematic χάνει βασικά στοιχεία της πλοκής. Οπότε στην ουσία, μετά παιζεις χωρίς να ξερεις τι κανεις και γιατι. Ειναι σα να μας λές οτι βλέπεις ταινίες αλλά κάνεις σκιπ τις σκηνες που μιλάνε οι πρωταγωνιστές και βλέπεις μονο τις σκηνες δράσης

Δεν χρειάζεται να καταλάβεις, θέλω να είναι επιλογή μου να δω τα cinematics ή όχι. Ούτε εγώ καταλαβαίνω κάποιον που παίζει ξανά ένα παιχνίδι που έχει ήδη τερματίσει αλλά είναι δίκη του επιλογή αν το κάνει ή όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Άμα ήταν να καθόμαστε να βλέπουμε cinematic και στορυ βλέπαμε και ταινία 🤣

Αυτό το νόημα έχουν τα single-player παιχνίδια, ''movie-quality gaming'' που σημαίνει ότι push-άρουν τα visuals(Για αληθοφάνεια) και έχουν καλή πλοκή, σκηνοθεσία κλπ ώστε να δώσουν την ποιότητα μιας καλής Hollywood ταινίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...