Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 250 ευρώ για την Seagate 1TB Storage Expansion Card, ποια είναι η καλύτερη δοκιμασμένη εναλλακτική λύση για επέκταση του χώρου του SeX?

Σβηνε και γράφε είναι η συμβολή μου ,με τη υπάρχουσα χωρητικότητα μπορεί να έχεις ταυτόχρονα τουλάχιστον 6,7 μεγάλα  παιχνίδια .Δεν είναι αρκετά;Δε ξέρω εμένα μου φαίνεται υπεραρκετος και προτιμώ να δώσω τα λεφτά σε κάτι άλλο.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως έχω μέσα 6-7 μεγάλα δικά μου παιχνίδια. Το θέμα είναι με τα παιδιά. Θέλοντας να δοκιμάσουν σχεδόν τα πάντα από game pass για να δουν τι τους αρέσει, αρκετές φορές αναγκάζομαι να σβήσω κάτι δικό μου για να χωρέσουν 2-3 δικά τους τα οποία δεν είναι καν X/S optimized. Έχει στιγμές που αναπολώ τις ημέρες που είχαμε ένα σωρό demo στην διάθεση μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όντως έχω μέσα 6-7 μεγάλα δικά μου παιχνίδια. Το θέμα είναι με τα παιδιά. Θέλοντας να δοκιμάσουν σχεδόν τα πάντα από game pass για να δουν τι τους αρέσει, αρκετές φορές αναγκάζομαι να σβήσω κάτι δικό μου για να χωρέσουν 2-3 δικά τους τα οποία δεν είναι καν X/S optimized. Έχει στιγμές που αναπολώ τις ημέρες που είχαμε ένα σωρό demo στην διάθεση μας. 

με εναν εξωτερικό 2ΤΒ hdd πολύ οικονομικά θα έχεις κατεβασμένα εκεί τα πάντα. Όσα είναι 360 κ One παίζουν από εκεί. Τα Series θα τα μεταφέρεις σε 4-5min/20GB στον εσωτερικό όταν θες να παίξεις. Δεν είναι κανένας τραγικός χρόνος. Αν πάρεις SSD εξωτερικό, οι χρόνοι πέφτουν στο 1/3 και λιγότερο αλλά ανεβαίνει κ το κόστος. Δε ξέρω αν αξίζει για εσένα. 

σε 2ΤΒ επιβεβαιωμενα 100 games. Δεν είναι όλα τεράστια κ ειδικά τα παιδικά είναι 1-8GB έκαστο. 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, music_lover είπε

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 250 ευρώ για την Seagate 1TB Storage Expansion Card, ποια είναι η καλύτερη δοκιμασμένη εναλλακτική λύση για επέκταση του χώρου του SeX?



Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.
Το καλό είναι οτι ο 1 tb expansion φορμαρισμένος είναι 935 gb, σε αντίθεση με τα 802 gb του εσωτερικού.


Εκτός αν μιλάς για παλιότερα παιχνίδια, σε αυτή την περίπτωση έχω να σου προτείνω λύσεις που δουλεύουν άψογα σε εμένα:
-έναν Samsung 870 1tb ssd για τα non-x/s games που θες να παίζεις σαν να ήταν στον εσωτερικό από ταχύτητα
-έναν Toshiba 4 tb hdd που είναι μάλλον αυτός με την καλύτερη απόδοση από τους hdds για όλα τα παλιά games που δε σε νοιάζει να φορτώνουν αστραπιαία.

α, για τον samsung να προσέξεις να πάρεις καλό usb enclosure, διαπίστωσα οτι κάνει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.
μετά απο δοκιμές, μπορώ να προτείνω το gauntlet 4, ενα σχετικά οικονομικό usb 3.1 gen 2 enclosure, που δουλεύει φουλ ταχύτητα.

expansion.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους. Μάλλον θα πάω προς την λύση του εξωτερικού hdd δίσκου που έχω και διαθέσιμο και θα μεταφέρω δεδομένα στον εσωτερικό όταν χρειαστεί. Είναι πολλά τα χρήματα που ζητούνται για τον seagate. Με 250 ευρώ αγοράζω 2tb nvme. Υπάρχει και ο 512gb φυσικά αλλά και αυτός κοστίζει 170 ευρώ. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος με την λύση του hdd τότε θα πάω σε έναν εξωτερικό usb ssd στα 512gb, δεν χρειάζομαι άλλωστε παραπάνω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλώδιο HDMI 2.1 προτείνετε για τα XSX/PS5(Εκτός αυτών που έχουν στα κουτιά τους) ώστε να δουλεύουν απροβλημάτιστα ; Απ' ότι βλέπω καλό είναι να πάρεις certified HDMI 2.1 καλώδιο και κοιτάω το Club3D το οποίο έχει 25 ευρώ(Τα 2 μέτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιο καλώδιο HDMI 2.1 προτείνετε για τα XSX/PS5(Εκτός αυτών που έχουν στα κουτιά τους) ώστε να δουλεύουν απροβλημάτιστα ; Απ' ότι βλέπω καλό είναι να πάρεις certified HDMI 2.1 καλώδιο και κοιτάω το Club3D το οποίο έχει 25 ευρώ(Τα 2 μέτρα).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιο καλώδιο HDMI 2.1 προτείνετε για τα XSX/PS5(Εκτός αυτών που έχουν στα κουτιά τους) ώστε να δουλεύουν απροβλημάτιστα ; Απ' ότι βλέπω καλό είναι να πάρεις certified HDMI 2.1 καλώδιο και κοιτάω το Club3D το οποίο έχει 25 ευρώ(Τα 2 μέτρα).

https://www.skroutz.gr/s/26598529/Ugreen-HDMI-2-1-Braided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-80403.html?from=frequently_bought_together

Χρησιμοποιω το 5μετρο για συνδεση του πισι με την τηλεοραση και δουλεουν ολα τα καλουδια (vrr, hdr,allm κλπ) καμπανα, οποτε λογικα και αυτο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιο καλώδιο HDMI 2.1 προτείνετε για τα XSX/PS5(Εκτός αυτών που έχουν στα κουτιά τους) ώστε να δουλεύουν απροβλημάτιστα ; Απ' ότι βλέπω καλό είναι να πάρεις certified HDMI 2.1 καλώδιο και κοιτάω το Club3D το οποίο έχει 25 ευρώ(Τα 2 μέτρα).

Τα καλώδια του series X αλλά και του ps 5 δεν μπορούσαν να δείξουν σωστά το pc μου στην τηλεόραση (4Κ-120fps-VRR-HDR)
Μετά από 3-4 λεπτά η εικόνα έκανε διακοπές.
Και πάλι ψάχνοντας κατέληξα σε αυτό, το οποίο σίγουρα έχει περισσότερο bandwidth απο τα καλώδια και των 2 κονσολών:
https://www.amazon.co.uk/dp/B08X3RQJJC?psc=1&smid=A1HEBUEIQH0LJI&ref_=chk_typ_imgToDp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostiger είπε

https://www.skroutz.gr/s/26598529/Ugreen-HDMI-2-1-Braided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-80403.html?from=frequently_bought_together

Χρησιμοποιω το 5μετρο για συνδεση του πισι με την τηλεοραση και δουλεουν ολα τα καλουδια (vrr, hdr,allm κλπ) καμπανα, οποτε λογικα και αυτο...

5 μέτρα καλώδιο ρε τρελέ. Είναι ίδια απόσταση από το πάτωμα στα βενζινάδικα μέχρι την σκέπη. Γιατί τόσο μεγάλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

5 μέτρα καλώδιο ρε τρελέ. Είναι ίδια απόσταση από το πάτωμα στα βενζινάδικα μέχρι την σκέπη. Γιατί τόσο μεγάλο;

Δεν το εχω στο σαλονι το pc γιατρε..

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορά για εξωτερικό δίσκο που να μπορείς να εγκαταστήσεις και series s/x παιχνίδια νέας γενειάς κάτι έχει αναφερθεί εδώ και μήνες για έναν adapter που μετατρέπει έναν nvme στη θήρα που μπαίνει ο seagate expansion disk.

Τώρα το κατά πόσο δουλεύει κάτι τέτοιο τέτοιο μερικοί λένε ότι δουλεύει άλλοι πάλι λένε ότι δεν δουλεύει.

Αν δεν το δοκιμάσει κάποιος από εδώ να μας πει σίγουρα πότε δεν θα μάθουμε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...