Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, stevenfins είπε

....

Τελικά είναι κερδοφόρο το Gamepass γιατί εκεί στο Playstation χτυπιόντουσαν απεγνωσμένα πως ένα τέτοιο εγχείρημα δεν μπορεί να παράγει κέρδος. Ειδικά κάτι παπαγαλάκια αγωνιούσαν με πληθώρα μηνυμάτων γιατί τους έπιασε ο πόνος ξαφνικά.
Πρόσφατα ο Hermen Hulst παραδέχτηκε πως μερικά μόλις από τα παιχνίδια των PS Studios παράγουν κέρδος επομένως είναι δυσκολότερο μοντέλο για την Sony. Ξεκάθαρα το PS βγάζει χρήμα από τις συνδρομές, τα royalties και ότι προκύπτει από το hardware. Αυτό θέλουν να "ανατρέξουν" αναπτύσσοντας online games/GaaS όπου τα βλέπουν ως συνδρομητικές υπηρεσίες όπως είχε δηλώσει ο Jim Ryan σε συνέντευξη του. 

Περί αυξήσεων το PS τα έχει κάνει ήδη όλα χωρίς επιπτώσεις ως τώρα επομένως δεν θα μου κάνει εντύπωση αν προχωρήσει σε ανάλογες κινήσεις η MS. Ακόμα και από την Νintendo εδώ που τα λέμε...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

εμενα ληγει τον Φεβρουαριο η συνδρομη που ειχα κανει οταν αγορασα την κονσολα :( δεν μπορω να στακαρω ετσι δεν ειναι ; 

Μπορείς να βάλεις κατευθείαν κάρτες Ultimate από πάνω, έβαλα μια εχθές 12μηνη Ultimate στα 48€ και μία 3μηνη στα 17.50€ και το πήγα πάλι 35 μήνες....(Τουρκία), 15 μηνες Ultimate με 66€, 4.40€ ο μήνας και πάλι κλέβεις εκκλησία.

Τώρα η φθηνότερη 12μηνη Ultimate Τουρκίας έχει 67-69€, απλά περίμενε να βγάλει προσφορά πάλι.

https://www.eneba.com/xbox-xbox-game-pass-ultimate-12-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-turkey

https://www.eneba.com/xbox-xbox-game-pass-ultimate-3-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-turkey

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Τελικά είναι κερδοφόρο το Gamepass γιατί εκεί στο Playstation χτυπιόντουσαν απεγνωσμένα πως ένα τέτοιο εγχείρημα δεν μπορεί να παράγει κέρδος.

Προφανώς και είναι κερδοφόρο. Για αυτό και άλλωστε και η sony το αντέγραψε (πλην των day 1 κυκλοφοριών των αποκλειστικών) με το plus πριν κάτι μήνες. Σε αυτό που επιμένει ακόμα είναι ότι δεν τη συμφέρει να βάζει τα αποκλειστικά αμέσως μέσα. Αν θα αλλάξουν γνώμη σε αυτό θα δείξει. Προσωπικά μια δική μου πρόβλεψη θα ήταν να βάζει μέσα στο plus τα live service games day 1 και τα υπόλοιπα στυλ GOW αργότερα.

 

37 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Πρόσφατα ο Hermen Hulst παραδέχτηκε πως μερικά μόλις από τα παιχνίδια των PS Studios παράγουν κέρδος

 Θα ήθελα κάποιο λινκ αν έχεις πρόχειρο.

 

38 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Ξεκάθαρα το PS βγάζει χρήμα από τις συνδρομές, τα royalties και ότι προκύπτει από το hardware. Αυτό θέλουν να "ανατρέξουν" αναπτύσσοντας online games/GaaS όπου τα βλέπουν ως συνδρομητικές υπηρεσίες όπως είχε δηλώσει ο Jim Ryan σε συνέντευξη του. 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την MS, αλλά και τη Ninty, απλώς ίσως σε διαφορετικές αναλογίες (έχω την αίσθηση πως στη Nintendo ποντάρουν περισσότερο στο hardware).

 

40 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Περί αυξήσεων το PS τα έχει κάνει ήδη όλα χωρίς επιπτώσεις ως τώρα επομένως δεν θα μου κάνει εντύπωση αν προχωρήσει σε ανάλογες κινήσεις η MS. Ακόμα και από την Νintendo εδώ που τα λέμε.

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Προφανώς και είναι κερδοφόρο. Για αυτό και άλλωστε και η sony το αντέγραψε (πλην των day 1 κυκλοφοριών των αποκλειστικών) με το plus πριν κάτι μήνες. Σε αυτό που επιμένει ακόμα είναι ότι δεν τη συμφέρει να βάζει τα αποκλειστικά αμέσως μέσα. Αν θα αλλάξουν γνώμη σε αυτό θα δείξει. Προσωπικά μια δική μου πρόβλεψη θα ήταν να βάζει μέσα στο plus τα live service games day 1 και τα υπόλοιπα στυλ GOW αργότερα.

Επίσης: PlayStation expects nearly 50% of game launches to be PC and mobile by 2025.

Δεν περιμένω να βάζει τα GaaS/online στο plus. Πάρε παράδειγμα το Fortnite καλύτερα.

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

 Θα ήθελα κάποιο λινκ αν έχεις πρόχειρο.

Κατά λέξη: "Some of our biggest titles in the single player narrative-driven space are also our most profitable titles."
Το διατύπωσα ξεκάθαρα λάθος αλλά δεν διαφέρει και πολύ, ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε ακριβή νούμερα για τα κάποια. 

Επιλέον: "The cost of making games goes up with each cycle, as the calibre of the IP has improved."
Η αύξηση του κόστους παραγωγής για την κυκλοφορία παιχνιδιών στο PC είναι κάτι που έχει αναφερθεί ξανά μεταξύ άλλων από τον Jim Ryan.

Υπάρχει και αυτό από το 2020.

Όπως προανάφερα η εικόνα που έχω για το PS είναι πως  βγάζει χρήμα από τις συνδρομές, τα royalties και ότι προκύπτει από το hardware παρά από τα first party. Τα παιχνίδια εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς. Μην ξεχνάμε πως το PS απέκτησε πληθώρα εμπορικών first party τίτλων πρώτη φορά κατά τα μέσα τις γενιάς του PS4 και μετά. H αρχή έγινε με την ND και ακολούθησαν τα υπόλοιπα στούντιο με παρόμοιους μηχανισμούς.

Βασικά έχει ενδιαφέρον και αυτή η συνέντευξη αν δεν την έχεις παρακολουθήσει. Νόμιζα ότι είχε αναφερθεί κάτι σχετικό αλλά φαίνεται πως έκανα λάθος.

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την MS, αλλά και τη Ninty, απλώς ίσως σε διαφορετικές αναλογίες (έχω την αίσθηση πως στη Nintendo ποντάρουν περισσότερο στο hardware).

Η Ν είναι σε τελείως άλλο μήκος κύματος σε σχέση με τους άλλους δύο και η δυναμική κερδών διαφέρει ανά περιόδους. Γενικώς βγάζει κέρδη από παντού (εκτός από τρία χρόνια με τα 3DS/WiiU που είναι και τα μοναδικά αρνητικά οικονομικά έτη στην σύγχρονη ιστορία της εταιρίας). Κατά την περίοδο του NSW η αναλογία εσόδων-κερδών είναι η μεγαλύτερη (ή στις μεγαλύτερες) από ποτέ διότι (όπως αντιλαμβάνομαι) αυξήθηκαν τα ψηφιακά έσοδα (eshop games, συνδρομές, season pass/dlc). Πιθανολογώ πως η Ν αυτήν την περίοδο βγάζει περισσότερα από το software παρά από το hardware λόγω της ανόδου των ψηφιακών πωλήσεων.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mansa2k είπε

Επίσης: PlayStation expects nearly 50% of game launches to be PC and mobile by 2025.

Δεν περιμένω να βάζει τα GaaS/online στο plus. Πάρε παράδειγμα το Fortnite καλύτερα.

Κατά λέξη: "Some of our biggest titles in the single player narrative-driven space are also our most profitable titles."
Το διατύπωσα ξεκάθαρα λάθος αλλά δεν διαφέρει και πολύ, ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε ακριβή νούμερα για τα κάποια. 

Επιλέον: "The cost of making games goes up with each cycle, as the calibre of the IP has improved."
Η αύξηση του κόστους παραγωγής για την κυκλοφορία παιχνιδιών στο PC είναι κάτι που έχει αναφερθεί ξανά μεταξύ άλλων από τον Jim Ryan.

Υπάρχει και αυτό από το 2020.

Όπως προανάφερα η εικόνα που έχω για το PS είναι πως  βγάζει χρήμα από τις συνδρομές, τα royalties και ότι προκύπτει από το hardware παρά από τα first party. Τα παιχνίδια εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς. Μην ξεχνάμε πως το PS απέκτησε πληθώρα εμπορικών first party τίτλων πρώτη φορά κατά τα μέσα τις γενιάς του PS4 και μετά. H αρχή έγινε με την ND και ακολούθησαν τα υπόλοιπα στούντιο με παρόμοιους μηχανισμούς.

Βασικά έχει ενδιαφέρον και αυτή η συνέντευξη αν δεν την έχεις παρακολουθήσει. Νόμιζα ότι είχε αναφερθεί κάτι σχετικό αλλά φαίνεται πως έκανα λάθος.

Η Ν είναι σε τελείως άλλο μήκος κύματος σε σχέση με τους άλλους δύο και η δυναμική κερδών διαφέρει ανά περιόδους. Γενικώς βγάζει κέρδη από παντού (εκτός από τρία χρόνια με τα 3DS/WiiU που είναι και τα μοναδικά αρνητικά οικονομικά έτη στην σύγχρονη ιστορία της εταιρίας). Κατά την περίοδο του NSW η αναλογία εσόδων-κερδών είναι η μεγαλύτερη (ή στις μεγαλύτερες) από ποτέ διότι (όπως αντιλαμβάνομαι) αυξήθηκαν τα ψηφιακά έσοδα (eshop games, συνδρομές, season pass/dlc). Πιθανολογώ πως η Ν αυτήν την περίοδο βγάζει περισσότερα από το software παρά από το hardware λόγω της ανόδου των ψηφιακών πωλήσεων.

τα first party της sony, παροτι ειναι παρα πολυ πετυχημενα οικονομικα, δεν εχουν το ρολο των παιχνιδιων της νιντεντο που βασιζεται αποκλειστικα σε αυτα. τα κερδη μοιραζονται μεταξυ του ps plus(που εδινε πολυ χρημα χωρις το rebranding του ps now), το 30% προμηθεια στις πωλησεις των τριτων μεσω του store, στις πωλησεις των first party παιχνιδιων, στα χρηματα που αφηνουν τα gaas απο in game αγορες και στις πωλησεις hardware/περιφερειακων.

Αυτο που ειχε αμφισβητηθει εξαρχης δεν ειναι αν το μοντελο του gamepass θα μπορουσε να φερει κερδη. Αυτο που ειχε αμφισβητηθει ειναι αν με το μοντελο του gamepass η sony θα ειχε περισσοτερα εσοδα απο οτι εχει με το υπαρχον μοντελο. Η διαφορα μεταξυ των τριων εταιρειων ειναι οτι τα first party της sony και της nintendo κανουν τρελες πωλησεις απο μονα τους, οποτε δεν εχει καμια λογικη να τα πακεταρεις σε καποια υπηρεσια για να τους δωσεις επιπροσθετη αξια...παιχνιδια με 15-20εκ πωλησεις , αφηνουν τρελα κερδη.

για να πετυχει ενα gaas παιχνιδι πρεπει να ειναι free παντου, ιδιως στα κινητα. αν η sony προσπαθησει να τα βαλει πισω απο το plus, παρα την ηδη μεγαλη βαση χρηστων της, το πιο πιθανο ειναι να αποτυχουν οικτρα, ιδιως αν μιλαμε για νεο ip. Οπως και να χει , ειναι διαφορετικη αγορα τα gaas, εκει παιζει μεγαλο ρολο το μαρκετινγκ, οι συγκυριες σε σχεση με τον ανταγωνισμο κτλ. Πολυ προσπαθησαν να γινουν το επομενο fortnite , cod, lol, ffxiv ή destiny . Λίγοι τα καταφεραν οπως το genshin impact ή το valorant...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xavier said:

Αυτο που ειχε αμφισβητηθει εξαρχης δεν ειναι αν το μοντελο του gamepass θα μπορουσε να φερει κερδη.

Ξεκάθαρα αυτό είχε αμφισβητηθεί. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Ξεκάθαρα αυτό είχε αμφισβητηθεί. 

και αυτο οντως χωραει μεγαλη κουβεντα, αλλα εξαρταται απο τον end game στοχο για τη καθε εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mansa2k είπε

.

Πάνω κάτω συμφωνούμε, τουλάχιστον στα περισσότερα.

Να σημειώσω, πως τα σχόλια του Σπένσερ τα έβαλα στο θέμα, όχι για να ξεκινήσω κάποιο VS, αλλά απλώς επειδή ως δικά του συγκεκριμένα έχουν μεγαλύτερο βάρος από τον οποιοδήποτε σχετικά με το Xbox και βοηθούν στο να λυθούν ορισμένες απορίες που υπάρχουν με το όλο μοντέλο που ακολουθείται. 

Για αυτό και άλλωστε δεν σχολίασα τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω κάνει προ παραγγελία από το enaba το cod εδώ και 1 μήνα και ακόμα δεν μου έχει δώσει το κλειδί τι μπορώ να κάνω να περιμένω μέχρι το απόγευμα η να τους στείλω μήνυμα?
έχει τύχη και σε κανέναν άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xavier είπε

τα first party της sony, παροτι ειναι παρα πολυ πετυχημενα οικονομικα, δεν εχουν το ρολο των παιχνιδιων της νιντεντο που βασιζεται αποκλειστικα σε αυτα. τα κερδη μοιραζονται μεταξυ του ps plus(που εδινε πολυ χρημα χωρις το rebranding του ps now), το 30% προμηθεια στις πωλησεις των τριτων μεσω του store, στις πωλησεις των first party παιχνιδιων, στα χρηματα που αφηνουν τα gaas απο in game αγορες και στις πωλησεις hardware/περιφερειακων.

Αυτο που ειχε αμφισβητηθει εξαρχης δεν ειναι αν το μοντελο του gamepass θα μπορουσε να φερει κερδη. Αυτο που ειχε αμφισβητηθει ειναι αν με το μοντελο του gamepass η sony θα ειχε περισσοτερα εσοδα απο οτι εχει με το υπαρχον μοντελο. Η διαφορα μεταξυ των τριων εταιρειων ειναι οτι τα first party της sony και της nintendo κανουν τρελες πωλησεις απο μονα τους, οποτε δεν εχει καμια λογικη να τα πακεταρεις σε καποια υπηρεσια για να τους δωσεις επιπροσθετη αξια...παιχνιδια με 15-20εκ πωλησεις , αφηνουν τρελα κερδη.

για να πετυχει ενα gaas παιχνιδι πρεπει να ειναι free παντου, ιδιως στα κινητα. αν η sony προσπαθησει να τα βαλει πισω απο το plus, παρα την ηδη μεγαλη βαση χρηστων της, το πιο πιθανο ειναι να αποτυχουν οικτρα, ιδιως αν μιλαμε για νεο ip. Οπως και να χει , ειναι διαφορετικη αγορα τα gaas, εκει παιζει μεγαλο ρολο το μαρκετινγκ, οι συγκυριες σε σχεση με τον ανταγωνισμο κτλ. Πολυ προσπαθησαν να γινουν το επομενο fortnite , cod, lol, ffxiv ή destiny . Λίγοι τα καταφεραν οπως το genshin impact ή το valorant...

Επειδή η Sony έχει σταματήσει να μας ενημερώνει για τις πωλήσεις των 1rst party όπως Ratchet2, Returnal, GT7, TLOUR, Horizon2 κτλ πες μας τι ξέρεις από ποιες πηγές και αν έχουν φτάσει τα 15-20εκ, σε τι βάθος χρόνου, σε ποια τιμή και αν είναι με εκβιαστικά bundles ή όχι, ευχαριστώ.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το ENEBA θα μου κάνει επιστροφή τα χρήματα γιατί ο πολίτης από Tουρκια δεν μου έστειλε το κλειδί βλέπω στο ENEBA ότι υπάρχει από Αργεντινή μπορώ να το πάρω και να το περάσω με VPN?
ξέρω από Βραζιλία ότι γίνετε αλλά από Aργεντινή δεν ξέρω και αν ναι πιο VPN πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Saloufas είπε

Μπορείς να βάλεις κατευθείαν κάρτες Ultimate από πάνω, έβαλα μια εχθές 12μηνη Ultimate στα 48€ και μία 3μηνη στα 17.50€ και το πήγα πάλι 35 μήνες....(Τουρκία), 15 μηνες Ultimate με 66€, 4.40€ ο μήνας και πάλι κλέβεις εκκλησία.

Τώρα η φθηνότερη 12μηνη Ultimate Τουρκίας έχει 67-69€, απλά περίμενε να βγάλει προσφορά πάλι.

https://www.eneba.com/xbox-xbox-game-pass-ultimate-12-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-turkey

https://www.eneba.com/xbox-xbox-game-pass-ultimate-3-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-turkey

 

Θυμάμαι το καλοκαίρι εβαζα τριμηνες Τουρκία με 8.70 και στοκαρα για 2 χρόνια !

Επεξ/σία από manthos_27
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, andreas443 είπε

Καλησπέρα το ENEBA θα μου κάνει επιστροφή τα χρήματα γιατί ο πολίτης από Tουρκια δεν μου έστειλε το κλειδί βλέπω στο ENEBA ότι υπάρχει από Αργεντινή μπορώ να το πάρω και να το περάσω με VPN?
ξέρω από Βραζιλία ότι γίνετε αλλά από Aργεντινή δεν ξέρω και αν ναι πιο VPN πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ

Aπο όπου θες γίνεται αρκεί πριν το αγοράσεις να τσεκάρεις ότι μπορείς να έχεις ip της χωρας που αγορασες ωστε να το περασεις μεσω VPN. εχω ενεργοποιηση απο τουρκια , αργεντινη , βραζιλία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...