Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια, και που μιλάμε για περιεργα προβληματα.  Εχω μια 55αρα 4Κ και το series X πάνω της στο hdmi1,μια ήχο μπάρα creative stage στο arc και ένα mag στο hdmi2.  Η τηλεόραση όταν ανοίγει ανοίγει και η ηχομπαρα και έχω ήχο από αυτήν. Το ίδιο και το mag.  Όταν γυρίζω στην κονσόλα ο ήχος χάνεται από την ηχομπαρα αλλά και από την τηλεόραση. Η μόνη λυση ειναι να κλείσω την ηχομπαρα  για να ακουσω από τα ηχεία της τηλεόρασης. Καμιά ιδέα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Μια, και που μιλάμε για περιεργα προβληματα.  Εχω μια 55αρα 4Κ και το series X πάνω της στο hdmi1,μια ήχο μπάρα creative stage στο arc και ένα mag στο hdmi2.  Η τηλεόραση όταν ανοίγει ανοίγει και η ηχομπαρα και έχω ήχο από αυτήν. Το ίδιο και το mag.  Όταν γυρίζω στην κονσόλα ο ήχος χάνεται από την ηχομπαρα αλλά και από την τηλεόραση. Η μόνη λυση ειναι να κλείσω την ηχομπαρα  για να ακουσω από τα ηχεία της τηλεόρασης. Καμιά ιδέα? 

Στην eArc θύρα έχεις το soundbar;

Τα θέματα που αναφέρετε έχουν να κάνουν με τις hdmi θύρες όπως έχω παρατηρήσει και εγώ κάποιες φορές.

Χρειάζονται αποφόρτιση. Βγάζετε την κονσόλα από το ρεύμα και πατήστε την ενεργοποίηση για να αποφορτιστούν τα hdmi slots.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, music_lover είπε

Όλα σχεδόν τα HDMI-CEC settings είναι στο on, το μοντέλο είναι η LG G1. Δεν πιστεύω πως είναι θέμα τηλεόρασης ή hardware. Πιο πολύ για software μου κάνει. Το παθαίνω μία στο τόσο και στον υπολογιστή όταν έχω σβηστή την οθόνη του pc, απλά εκεί η σωστή ρύθμιση επανέρχεται στο δευτερόλεπτο, για αυτό λέω ότι μάλλον οφείλεται στον driver. Δεν μπορείς να το κάνεις και report στην Ms για να το μελετήσουν, δεν το βλέπει ως bug. Ας ελπίσουμε να στρώσει με κάποιο update στο μέλλον αν και το παθαίνω πολύ σπάνια.

Και σε εμένα έχει συμβεί μερικές φορές με LG OLED. Η αλήθεια είναι ότι έχει πάρα πολύ καιρό να το κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Στην eArc θύρα έχεις το soundbar;

Τα θέματα που αναφέρετε έχουν να κάνουν με τις hdmi θύρες όπως έχω παρατηρήσει και εγώ κάποιες φορές.

Χρειάζονται αποφόρτιση. Βγάζετε την κονσόλα από το ρεύμα και πατήστε την ενεργοποίηση για να αποφορτιστούν τα hdmi slots.

Δεν ξέρω μια  θυρα arc έχει. Να την βγαλω απο εκει? Που να την συνδέσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Μια, και που μιλάμε για περιεργα προβληματα.  Εχω μια 55αρα 4Κ και το series X πάνω της στο hdmi1,μια ήχο μπάρα creative stage στο arc και ένα mag στο hdmi2.  Η τηλεόραση όταν ανοίγει ανοίγει και η ηχομπαρα και έχω ήχο από αυτήν. Το ίδιο και το mag.  Όταν γυρίζω στην κονσόλα ο ήχος χάνεται από την ηχομπαρα αλλά και από την τηλεόραση. Η μόνη λυση ειναι να κλείσω την ηχομπαρα  για να ακουσω από τα ηχεία της τηλεόρασης. Καμιά ιδέα? 

Παθαίνω και εγώ ακριβώς το ίδιο έχω μια samsung q80t ,series x σε hdmi 2.1, ηχομπαρα sony στο e-arc και mag.Ανα καιρούς έχω παρατηρήσει διάφορα,να ανοιγώ την ηχόμπαρα και να ανοιγει το tvbox,να ανοιγω το xbox και να κλεινει η ηχομπαρα ακόμα και να παίζω game να κλείνει η ηχομπαρα (για χψ λόγους) μετά να ανοιγω την ηχομπαρα και να με πετάει στο hdmi του tvbox .Μετά απενεργοποιήσα το cec του tvbox και της ηχομπαρας και το κάνει σπάνια.Έψαξα λύση και δε βρήκα,πάντως με τις άλλες κονσόλες δεν το παρατήρησα αν και της ανοίγω σπάνια και το xbox το έχω και σε standby για remote install & management.Γενικά πολύ μπέρδεμα,αλλά και εγώ με την ανάλυση δεν έχω ποτέ πρόβλημα το μόνο που είχα ήταν στις αρχές που είχα auto το set to game mode της tv και κάθε φορά που έβγαινα στο home page του xbox απενεργοποιούταν και όταν έμπαινα στο game ενεργοποιούταν (φαντάζομαι ήταν λόγω της ανάλυσης που είχε τότε το dashboard,αλλά και αυτό το έλυσα απενεργοποιόντας το game mode τελειώς, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

Δεν ξέρω μια  θυρα arc έχει. Να την βγαλω απο εκει? Που να την συνδέσω? 

Μια έχει, hdmi 2 slot είναι στις LG η eArc.

Αν το έχεις εκεί κάνε αυτό που σου ανάφερα πιο πάνω για να αποφορτιστούν οι θύρες 

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lobo10 είπε

Μια έχει, hdmi 2 slot είναι στις LG η eArc.

Αν το έχεις εκεί κάνε αυτό που σου ανάφερα πιο πάνω για να αποφορτιστούν οι θύρες 

Μόνο της κονσόλας? Η και, τα υπόλοιπα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Δοκίμασε και του soundbar.

Τα έκανα δεν έχω ήχο... τώρα ανακάλυψα ότι ήχο έχω απλά είναι, παρα πολυ χαμηλά . Βάζοντας την soundbar στο 100 % ακουω ίσα ίσα . Για αυτό στο 20 % δεν ακουω τίποτα. Τι μπορεί να φταίει ρε γμτ?!?!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Και εγώ την ίδια συνδεσμολογία με σένα έχω. Έβγαλα 2 φώτος από τις ρυθμίσεις του xbox στον ήχο μπας και κάτι δεν παει καλά εκεί σε σένα. 

20221026_160244.jpg

20221026_160303.jpg

Τίποτα τα έβαλα και όπως τα έχεις εσυ :( ο ήχος απο την soundbar πρέπει να παει στο 100% και ακουγεται λες και ψιθυριζει.... Όταν κλείνω soundbar από τα ηχεία της τηλεόρασης ακουγεται άψογα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

Τίποτα τα έβαλα και όπως τα έχεις εσυ :( ο ήχος απο την soundbar πρέπει να παει στο 100% και ακουγεται λες και ψιθυριζει.... Όταν κλείνω soundbar από τα ηχεία της τηλεόρασης ακουγεται άψογα :(

Κούμπωσε το xbox πάνω στο hdmi in του soundbar. Αν δουλέψει από εκεί υπάρχει κάποιο θέμα με τις θύρες της tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει πανικος . Ανοίγω την κονσόλα ακουγεται ο ήχος παραμορφωμενος λες και παιζει από πικάπ και η βελόνα γρατζουνάει. Κάνω επανεκινηση τίποτα . Κάνω αλλαγή καλώδιο hdmi τίποτα. Αλλαγή θέσης hdmi τίποτα. Το σβήνω 10 λεπτά εκτός ρευματος ανοίγω λειτουργεί καλα ο ήχος. Βάζω το ΝΒΑ 2Κ22 στο blu ray δεν υπάρχει δίσκος μου λέει. Βάζω re8 στο blue ray δεν υπάρχει δίσκος. Κάνω επανεκκίνηση σφάλμα κονσόλας με επιλογές επανεκκίνησης ξανά. Μέσα στον εκνευρισμό μου δεν είδα τι σφάλμα μου έγραψε. Τώρα λειτουργουν όλα κανονικά και ο ήχος και το blu ray χωρίς την ήχο μπάρα βέβαια. 

 

***UPDATE*** μετά από νέα επανεκινηση της κονσόλας λειτουργεί και η soundbar........ Στα, καλά καθούμενα

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σε κοντινά μαγαζιά της περιοχή μου δεν βρίσκω eneloop μπαταρίες.

Τι έχετε να πείτε γι' αυτές ή αυτές?

Είναι καλές?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...