Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Choutas είπε

Λογικά στα 100 ευρώ σου φτιάχνει καφέ ο Μάικλ Τζόρνταν.

Απλα αν ειχε καποιος σκοπο να παρει την απλη εκδοση παιρνει αυτη :) Εγω πηρα να φανταστεις το NBA2K22 πριν 1 εβδομαδα απο Γερμανο 9,90 και ειμαι μια χαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράφεται γράφεται, αλλά να ρωτήσω  το RADEON SUPER RESOLUTION πότε θα τα φέρουν στις κονσόλες στο series S/X 

Ακούστε γιατί έχω διαβάσει πολλές παπατζες για το plaque tale 2 ,αρκετά βαρύ native 

6800xt native 4k χάλια αυτό που βλέπετε στα reviewτ ο παιχνίδι όμως έχει ένα 75% render resolution ως  stock για να παίξεις 4κ εκεί όντως έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα 100fps

To ίδιο μπορείς να κάνεις και με το RSR αλλά έχοντας native 1080p upscaled σε 4Κ και όντως δεν χάνει πολυ στο μάτι 

Εγώ προσωπικά θα το ήθελα στην κονσόλα ας τα τρέχει όλα 1080p 60-120fps upscaled 4k με την συγκεκριμένη τεχνολογία όμως 

Επεξ/σία από REWIND84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, REWIND84 είπε

Γράφεται γράφεται, αλλά να ρωτήσω  το RADEON SUPER RESOLUTION πότε θα τα φέρουν στις κονσόλες στο series S/X 

Ακούστε γιατί έχω διαβάσει πολλές παπατζες για το plaque tale 2 ,αρκετά βαρύ native 

6800xt native 4k χάλια αυτό που βλέπετε στα reviewτ ο παιχνίδι όμως έχει ένα 75% render resolution ως  stock για να παίξεις 4κ εκεί όντως έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα 100fps

To ίδιο μπορείς να κάνεις και με το RSR αλλά έχοντας native 1080p upscaled σε 4Κ και όντως δεν χάνει πολυ στο μάτι 

Εγώ προσωπικά θα το ήθελα στην κονσόλα ας τα τρέχει όλα 1080p 60-120fps upscaled 4k με την συγκεκριμένη τεχνολογία όμως 

Αν αναφέρεσαι στο Fsr, υπάρχουν κάποια παιχνίδια που το χρησιμοποιούν ήδη. Οι κονσόλες δεν είναι pc και οι εταιρίες προτιμούν in-house λύσεις για upscale. Μην ξεχνάς πόσα χρόνια τώρα χρησιμοποιούν το checkerboard rendering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Παιχνίδια που είναι στο game pass δεν μπορούμε να τα παίξουμε αν είμαστε of line?

νομιζω οχι γιατι χθες που ειχα κανει επανεκινηση το router Και πατησα να παιξω ενω ημουν offline το plague tale μου πεταξε μηνυμα και εκτος παιχνιδιου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο.

Έχεις τίποτα ενεργοποιημένο στα HDMI-CEC options της κονσόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

δεν μου εχει τυχει ουτε εμενα κατι τετοιο . Και συνηθως ανοιγω την κονσολα οταν παω να παρω το χειριστηριο απο διπλα της και μετα αφου καθισω στον καναπε την τηλεοραση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει κάτι παρόμοιο 3-4  φορές όπου τρεμοπαιζει η οθόνη. Γενικά πάντως αφήνω λίγα δευτερόλεπτα να περάσουν αφού ανοίξω την τηλεόραση και μετά ανοίγω το xbox. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

δεν μου εχει τυχει ουτε εμενα κατι τετοιο . Και συνηθως ανοιγω την κονσολα οταν παω να παρω το χειριστηριο απο διπλα της και μετα αφου καθισω στον καναπε την τηλεοραση 

Άμα μου συνέβαινε πάντως την ώρα που κάθομαι στον καναπέ και πρέπει να ξανασηκωθω θα πέταγα χειριστήριο στην τηλεόραση 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

εμένα ποιο πολύ για θέμα της τηλεόρασης και οτι δεν εχει να κανει - προκαλεί το sX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

Μου έχει συμβεί και εμένα κάποιες φορές, αλλά έχει αναφερθεί και στο παρόν νήμα από άλλους. Εγώ απλά κλείνω και ξανα-ανοίγω την τηλεόραση και επανέρχεται. Δε νομίζω να είναι κάποιο hardware πρόβλημα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, music_lover είπε

Ορισμένες φορές, όταν ενεργοποιώ την κονσόλα (SeX) πριν ανοίξω την τηλεόραση ή ενώ είναι ανοιχτή η τηλεόραση δεν αλλάξω πρώτα την πηγή της σε HDMI 1, η κονσόλα ανοίγει στην χαμηλότερη δυνατή ανάλυση και πρέπει να την κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει. Είναι σαν να μπερδεύεται ο driver της gpu και να δίνει χαμηλή ανάλυση γιατί δεν βλέπει σωστά την σύνδεση ή την οθόνη. Δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό.

Έχουμε την ίδια τηλεόραση και μου το έχει κάνει 2 ή 3 φορές συνολικά τον ένα χρόνο που την έχω. Σίγουρα όμως έχει πολύ καιρό να το κάνει, ήταν αρκετούς μήνες πριν η τελευταία φορά.

Σημείωση: Πάντα, από συνήθεια, ανοίγω πρώτα το XBox και μετά την τηλεόραση.

 

Υ.Γ. Εγώ έχω βασικά την C1, τώρα το είδα, αλλά λογικά δεν παίζει ρόλο στο συγκεκριμένο πράγμα.

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει και 'γω πριν κάποιο καιρό με την LG CX. Νομίζω όμως ότι είχα ενεργοποιημένα πράγματα στο HDMI-CEC και όταν τα απενεργοποίησα δεν το έκανε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σχεδόν τα HDMI-CEC settings είναι στο on, το μοντέλο είναι η LG G1. Δεν πιστεύω πως είναι θέμα τηλεόρασης ή hardware. Πιο πολύ για software μου κάνει. Το παθαίνω μία στο τόσο και στον υπολογιστή όταν έχω σβηστή την οθόνη του pc, απλά εκεί η σωστή ρύθμιση επανέρχεται στο δευτερόλεπτο, για αυτό λέω ότι μάλλον οφείλεται στον driver. Δεν μπορείς να το κάνεις και report στην Ms για να το μελετήσουν, δεν το βλέπει ως bug. Ας ελπίσουμε να στρώσει με κάποιο update στο μέλλον αν και το παθαίνω πολύ σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...