Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, jimtriol είπε

 

Το 40 στο sex παλεύεται ..Δεν είναι ενοχλητικό και στο λέω εγώ που είμαι καθετος για τα 60

κατι αλλο κατάλαβα αρχικά όταν το διάβασα αυτό.... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

κατι αλλο κατάλαβα αρχικά όταν το διάβασα αυτό.... 🤣

Πωπω αναγκαστικά να παω πισω να βρω που κολλάει το σεξ με το παιχνιδι και τα 40 χρόνια που έχει κάποιος στην πλατη του.... 😂😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Είναι αρκετοί (όπως θέλεις να κάνεις και εσύ) που το πήραν για να μπουν στο οικοσύστημα της MS, γλυκάθηκαν από το game pass και θέλουν να αναβαθμίσουν στο θηρίο.

Η πιο vfm αγορά γι'αυτή τη γενιά είναι σίγουρα το series s κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Και εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή, έβγαλα το motion blur, chromatic aberration, ανέβασα λίγο το sensitivity (όπως με συμβούλευσε ένας φίλος) και παλεύεται κάπως.

Σημειωτέον βλέπω σε 77C1 που είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα λόγω μεγέθους και τεχνολογίας panel.

Εγώ μιλάω πάντα για το xbox X. Αξίζει όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το motion blur είναι εμετικό. Και αυτό γιατί έχει την επιλογή μόνο on/off (όπως και η έκδοση για PC). Εγώ που το χρησιμοποιώ μεν στα PC games αλλά ελάχιστα ανεβάζοντας την σχετική μπάρα τόσο όσο, βρίσκω κακή επιλογή το ότι δεν σου δίνει αυτή την δυνατότητα πουθενά. Στο PC απλά κάνει μικρά θαύματα το DLSS και ας θολώνει την εικόνα. FSR γιατί δεν παίζει στο συγκεκριμένο παιχνίδι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lobo10 είπε

Το παιχνίδι παρεμπιπτόντως γονατίζει κάρτες γραφικών του χιλιάρικου.

Στο PS5 βλέπω περισσότερα drops παραδόξως.

Κακό optimization.

 

unknown-11.png

Με αυτήν την απόδοση εκεί δεν θα έδινα πάνω από ένα 20αρικο. Δόξα σόι ο Θεός τον Phil που το παίζουμε δωρεάν στο game pass. Ένα patchακι θέλουμε μόνο και θα είμαστε κομπλέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω και βλέπω από τα videos πολύ δυνατά visuals πάντως που θα έλεγα ότι δικαιολογούν αυτές τις επιδόσεις..Περισσότερα σήμερα αργά το βράδυ ή αύριο που θα το δω στην OLED μου βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ διαβάζω και βλέπω από τα videos πολύ δυνατά visuals πάντως που θα έλεγα ότι δικαιολογούν αυτές τις επιδόσεις..Περισσότερα σήμερα αργά το βράδυ ή αύριο που θα το δω στην OLED μου βέβαια.

Βαλτο κατευθειαν σε 120 hz mode 40 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το Scorn από εμένα. Το μόνο παράπονο μου είναι ότι τελείωσε απότομα και ήθελα κι άλλο. Μακάρι να είχε τη διπλή διάρκεια. 
 

Πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι και σίγουρα για πολύ λίγους. Το πιο βασικό στοιχείο του είναι η απόκοσμη ατμόσφαιρα. Ειδικά στο σκοτάδι με απόλυτη ησυχία.
 

Είναι ένα love letter για τους fans του Giger. Ειδικά η τελευταία πίστα έχει πολλές αναφορές στα έργα του. Αξίζει να παρατηρήσετε κάποιες λεπτομέρειες σε μοτίβα επάνω σε τοίχους καθώς και αγάλματα και συμβολισμούς.

Όσοι θέλετε να το δοκιμάσετε, μην πάτε με την ιδέα του shooting και μη προσπαθείτε να καταλάβετε τι γίνεται. Δεν υπάρχει ξεκάθαρο  objective. Το παν σε αυτό το παιχνίδι είναι το immersion και η εξερεύνηση. 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, louros7 είπε

Εγώ μιλάω πάντα για το xbox X. Αξίζει όντως?

Βλεπεις τον καταλογο παιχνιδιων που προσφερει το καθε στρατοπεδο και αποφασιζεις. Μεχρι πριν ηταν ενας λογος να παει καποιος σε xbox. Τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Scorn, τα έγραψα και στο θέμα του ότι όντως απο ατμόσφαιρα ειναι εξαιρετικό και πολλές φορές και η μουσική που το συνοδεύει, αλλά δυστηχώς πάσχει αρκετά στους υπόλοιπους τομείς, εξου και οι μικτές κριτικές.

Βέβαια ειναι στο Gamepass, αρα οποιος εχει συνδρομη/περιέργεια, του ρίχνει μια ματια χωρις επιπλέον κόστος.

Για 50ευρω αγορά(αρχική τιμη), wait for very deep sale.

Για το Plague tale, οποιος εχει απορια για το παιχνιδι, φαντάζομαι μέχρι τέλος της εβδομάδας θα το εχουν τελειώσει πολλοι να γράψουν εντυπώσεις.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασαμε το scorn, να πω δυο λόγια. Πρόκειται για ένα adventure βγαλμένο από τα 90's με με φανταστικό art και ατμόσφαιρα. Έχει γρίφους που πρέπει να λύνεις κάθε φορά για να προχωράς, κτλ. Έχει όμως και ένα μεγάλο μειονέκτημα: το τραγικό combat (όπου αυτό υπάρχει). Καλύτερα να μην το είχανε εισάγει καθόλου κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκατσα και έπαιξα αρκετά το plague tale. Έχει πάει το κομμάτι του visual σε άλλο επίπεδο. Πρώτη φορά κάθομαι από την αρχή του παιχνιδιού και κοιτάω γύρω - γύρω. Πρώτη φορά βγάζω βίντεο το παιχνίδι για να το ξανά δω. Επίσης φαίνεται να είναι μια ωραία συνέχεια του 1ου μέρους με εξέλιξη των χαρακτήρων. 

Να ευχαριστήσω τον φίλο που πρότεινε να παίξουμε το 1ο πριν βγει από game pass. 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Σήμερα έκατσα και έπαιξα αρκετά το plague tale. Έχει πάει το κομμάτι του visual σε άλλο επίπεδο. Πρώτη φορά κάθομαι από την αρχή του παιχνιδιού και κοιτάω γύρω - γύρω. Πρώτη φορά βγάζω βίντεο το παιχνίδι για να το ξανά δω. Επίσης φαίνεται να είναι μια ωραία συνέχεια του 1ου μέρους με εξέλιξη των χαρακτήρων. 

Να ευχαριστήσω τον φίλο που πρότεινε να παίξουμε το 1ο πριν βγει από game pass. 

 

Spoiler

Από το τέλος του chapter 1 και τη σκηνή με τις φωτιές στο κάμπο και από όταν μπαίνουν τα ποντίκια στο chapter 2 τα γραφικα είναι από άλλο πλανήτη.

Είναι και αρκετά καλύτερο παιχνίδι από το πρώτο κατά τη γνώμη μου.Καλα για γραφικά δε συζητώ ,σοκ,ότι καλύτερο έχω δει το τελευταίο καιρό .Άμα είχαμε και το 60ρι θα πλησιάζε το τέλειο.Ειναι η πρώτη φορά που νιώθω ότι παίζω next gen game visually.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...