Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Pro" κονσόλα πριν το τέλος του 2024 με την καμία, ακόμα κι αν έχουν πάρει dev kits ή θα πάρουν τώρα αρχές του έτους, θέλουν τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι το public release. 

Εδώ δεν βγήκαν οι RDNA 3(Γιατί τέτοια θα έχουν) στο PC καλά καλά.. 

Κατά τα άλλα στα του Plague Tale, τα 30FPS αν είναι σε native 4K σημαίνει ότι θα μπορούσαν να δώσουν 1440P/60 μιας και το 4Κ είναι 2.25x πάνω, άρα τα μισά καρέ τουλάχιστον. 

Ας αρχίσουν έστω να χρησιμοποιούν το FSR 2 στις κονσόλες γιατί αν θέλουν να push-αρουν γραφικά θα χρειαστεί σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Κατά τα άλλα στα του Plague Tale, τα 30FPS αν είναι σε native 4K σημαίνει ότι θα μπορούσαν να δώσουν 1440P/60 μιας και το 4Κ είναι 2.25x πάνω, άρα τα μισά καρέ τουλάχιστον. 

1440p/40 είναι, όχι 4Κ.

Οπότε για 60άρι πρέπει να πέσει στα 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

1440p/40 είναι, όχι 4Κ.

Οπότε για 60άρι πρέπει να πέσει στα 1080p. 

Να πέσει με FSR 2, μια χαρά θα είναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω video έχω ένα μικρό gameplay recorded απευθείας από το Series X μου  . Μιλάμε το παιχνίδι στα γραφικά σπέρνει !!! Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στο youtube άλλα είναι χάρμα οφθαλμών.   Με VRR ktl παίζει άψογα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα . Θα ήθελα φυσικά να είναι 60FPS άλλα δεν είναι κάτι που σε αυτό το παιχνίδι με χαλάει μέχρι τώρα . Γραφικάρες και απίστευτο gameplay .

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να είμαι ειλικρινής, δεν αντιλέγω ότι τα γραφικά του Requiem είναι πολύ ωραία αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί την πτώση στα 40fps. Θα περιμένω και την ανάλυση του DF για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα του τι γίνεται.

Μερικά φετινά "exclusives" σε άλλα συστήματα έχουν πιο εντυπωσιακά γραφικά και τρέχουν locked 60fps... Δεν θα πω περισσότερες λεπτομέρειες για να μη βγω off-topic.

Είναι γεγονός πάντως ότι η Asobo χρησιμοποιεί in-house μηχανή γραφικών (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) οπότε ελπίζω να βρουν τρόπο να βελτιώσουν την απόδοση.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Παιδιά για να είμαι ειλικρινής, δεν αντιλέγω ότι τα γραφικά του Requiem είναι πολύ ωραία αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί την πτώση στα 40fps. Θα περιμένω και την ανάλυση του DF για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα του τι γίνεται.

Μερικά φετινά "exclusives" σε άλλα συστήματα έχουν πιο εντυπωσιακά γραφικά και τρέχουν locked 60fps... Δεν θα πω περισσότερες λεπτομέρειες για να μη βγω off-topic.

Είναι γεγονός πάντως ότι η Asobo χρησιμοποιεί in-house μηχανή γραφικών (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) οπότε ελπίζω να βρουν τρόπο να βελτιώσουν την απόδοση.

Θεωρεις οτι τα γραφικα του Forbidden West ειναι καλυτερα απο του Plague Tale? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gtsoui είπε

Θεωρεις οτι τα γραφικα του Forbidden West ειναι καλυτερα απο του Plague Tale? 

Εκ πρώτης όψεως ναι. Ειδικά με το τελευταίο patch του FW που διορθώνει το shimmering που είχε τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας.

Δεν είμαι απόλυτος όμως. Είναι η πρώτη εντύπωση. Δεν έχω προχωρήσει πολύ στο παιχνίδι και όπως είπα, θα περιμένω και την ανάλυση του DF σχετικά με το τι γίνεται στο παρασκήνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Άμα έχουνε βάλει μπροστά από τώρα για upgraded κονσόλες, ζήτω που καήκαμε. Χάνεται όλη η ουσία του console gaming έτσι. Χώρια που ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταφέρει να πάρει κονσόλες στην msrp τιμή (ps5). Άμα είναι να ξαναγυρίσουμε στο pc gaming πάλι. 

Μην πιστευετε τα παντα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ

Ποιες καινουργιες κονσολες?Το κοστος θα ηταν τεραστιο αυτο το διαστημα

1 ώρα πριν, Braveheart1980 είπε

Προσωπικά το Plague τέρμα unplayable σε XSX...

Το έβαλα στο pc (2070RTX) και βρήκα την υγειά μου

Σε τι τηλεοραση ομως?

Διοτι   oled  και 30fps  ζαλαδα μεχρι τελικης πτωσεως

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά είναι από άλλο πλανήτη, δεν το συζητάμε. Το θέμα είναι αν αποδεχόμαστε να κάνουμε την αναγκαία (;) υποχώρηση των fps χάριν των next gen γραφικών. Είναι δύσκολο όμως αν έχεις συνηθίσει στα 60fps, όσο φιλότιμη προσπάθεια κάνει το VRR, η διαφορά φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα ως τώρα στοιχεια, το Plague Tale τρέχει στο SeriesS σε 1080p 30fps και στο SeriesX σε 1440p 30fps.

Σιγουρα το SeriesX μπορει να αποδώσει πολύ παραπάνω έχοντας πολύ δυνατότερη gpu.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...