Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, thagkol είπε

Ξέρει κανείς πώς δουλεύει το Microsoft Rewards και πού το βλέπουμε;

έχει παραπάνω το link, από εκεί βλέπει κανείς την πρόοδο του και τα διαθέσιμα rewards. 

Προσεχώς διαθέσιμα για την Ελλάδα έχει gift cards Microsoft κ xbox gift cards, ηδη διαθέσιμα έχει κάρτες LOL κ κατι άλλα. Γενικά βοηθάει να δουλεύεις αναζήτηση bing, internet explorer κλπ συν οτι βγάλει κάθε μήνα. Αξίζει αν κάθε τόσο παίρνεις μια κάρτα για παιχνίδια δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2022 στις 11:41 ΜΜ, sndev είπε

Εγώ θυμάμαι από το μακρινό 2015(πλέον) το tomb raider timed exclusive xbox , φυσικά θα είχε κάνει αντίστοιχα κ η Σόνυ απλά θυμόμαστε καταστάσεις μονόπλευρα κάποιες φορές.

Προσωπικά δε με ενοχλεί το exclusive σε αυτό το επίπεδο ανταγωνισμού. Για εμένα σπρώχνει τον ανταγωνισμό να βρει κάτι καλύτερο και αν δε βρει να κατασκευάσει

Ίσως κάπως έτσι να βγήκε το uncharted ποιος ξέρει 

 

Sony: Πληρωμένα μέσα να γράφουν μέχρι και ξεδιάντροπα ψέμματα (γνωστό ελληνικό site πριν λιγες ώρες εγραψε οτι η Sony έφερε το cloud gaming). Πληρωμενα μέσα που προσπαθουν να μας πείσουν πως τα 1st party της Sony ειναι δώρα στην ανθρωπότητα που χωρίς αυτά θα ήμασταν ακομα στις σπηλιες. Πληρωμένοι publishers για να βγαλουν το παιχνιδι τους στο XBOX 1-2-3 χρονια μετά ή και ποτέ. Πληρωμένοι publishers/developers για να βγάλουν έξτρα content μονο στο PS. Για ονομα δεν άφησε τον Spiderman να υπαρχει στο Avengers στην εκδοση του XBOX. Δεν αφήνει cross play, cross saves, πρεπει να πληρώνεις για demo και για cloud save και πολλά αλλα.

Microsoft: Tomb Raider exclusive πριν 7 χρόνια

Οντως θυμόμαστε μονοπλευρα

Στις 2/8/2022 στις 12:59 ΠΜ, bedazzled είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η Sony βγάζει μια άκρως απωθητική/ντεκαβλέ ηττοπάθεια προς τα έξω; Δεν μπορεί να ξενερώνω μόνο εγώ όταν βλέπω loser mindset. Καλά, όχι ότι δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο η φάτσα του Jim.

Τι πάει να πει δεν μπορεί να φτιαχτεί ένας ανταγωνιστής του CoD; Είναι κανά υπερπολύπλοκο παιχνίδι από άποψη mechanics/maps και δεν το ξέρω; Ή μήπως δεν ξέρουν τι εστί marketing/διαφήμιση εκεί στα Sony HQ; Τι πίνει ο Τζιμάρας και δεν μας δίνει; Κανά ληγμένο Lagavulin;

Υπερπολύπλοκο παιχνίδι (αν μπορούμε δηλαδή να το ονομάσουμε έτσι) είναι το Flight Simulator, που κουβαλάει 40+ χρόνια τεχνογνωσίας από πίσω. Αυτό ναι, δεν μπορεί να φτιαχτεί εκ του μηδενός (δεν ξέρω κι εγώ πόσα δις $ θα ήθελε και πάλι αμφίβολο το αποτέλεσμα, είναι και οι cloud χάρτες και πολλά άλλα).

Νομίζω η Sony είχε βολευτεί σε "mode ΔΥ" (σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω πιο γλαφυρά) στην προηγούμενη γενιά και τώρα ξαφνικά την ξεβολεύει η MS... tough luck!

Όλοι το ξέρουμε ότι η Sony είναι κάπως... τεμπέλα στα του MP (δεν βοηθάει και το κοινό σε αυτό ΑΝ θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, αν δεν θέλουμε το κάνουμε αβαβά, δεν πειράζει ή μήπως πειράζει τελικά?), γιατί δεν νομίζω να μην έχουν FPS (όχι μόνο 1) στο IP portfolio τους να κάνουν reboot. Αλλά μου βολευτήκατε να βγάζετε μόνο SP (Horizon), εεε;

Σας βόλευε να κάνει την MP «λάντζα» η Activision (και η κάθε Activision) και τώρα ξαφνικά χάλασε η μανέστρα και κλαιγόμαστε στους regulators να κάνουν ντα τον ανταγωνιστή. Τέτοια πιπολογία έχω να δω από εποχές που κλαιγόντουσαν οι τραπεζίτες να τους διασώσουμε όταν χτύπησε το σκατό στον ανεμιστήρα, ενώ πριν ήταν καβάλα στο άλογο! Τι φάση ρε μάγκες; Σοσιαλισμός όποτε μας βολεύει και καπιταλισμός ***;

Θα πω το εξής (και μόνο οι παλιοί εκ της PCMR θα με καταλάβουν): κάποτε ήταν πρωτοκλασάτα ονόματα στην FPS πιάτσα τα Quake/Unreal και το CoD μωρουδιακό franchise (μιλάω για 2 δεκαετίες πίσω, σίγουρα κάποιοι θα ήταν αγέννητοι ή στο νηπιαγωγείο και ίσως δεν τα πρόλαβαν).

Ποτέ των ποτών δεν βγήκε η Activision να πει μπούρδα του τύπου «κανείς δεν μπορεί να χτυπήσει το Quake III Arena ή το Unreal Tournament και να βγάλει το επόμενο FPS killer app».

Και όμως, έβγαλαν το CoD, το εξέλιξαν (δεν το παράτησαν όπως άλλες εταιρίες τα δικά τους FPS) και τσούκου-τσούκου (δεν έγινε από την μια μέρα στην άλλη) εδραιώθηκε στην αγορά.

Ποιός σου φταίει ρε Sony που περιχαρακώθηκες και έδιωξες κόσμο προς άλλες πλατφόρμες; Και αυτό το πράγμα έχουν το θράσος και το ονομάζουν "diversity"; Σε 20χρονα με μπλε μαλλιά νομίζετε ότι μιλάτε; Ποιό είναι το target group σας τελικά;

Με δική σου ευθύνη έγινε το Switch το σπίτι του JRPG gamer, με δική σου ευθύνη (ξανα)γίνεται το XBOX το σπίτι του FPS gamer.

Έχεις βάλει στον πάγο exclusive FPS franchises, αντί να τα ξεπαγώσεις από την λήθη τους, να ρίξεις κεφάλαιο (εμ πως αλλιώς θα γίνει? όλο το budget στα Horizon θα πηγαίνει? Καπιταλισμός = ρίσκο) και να δώσεις επιτέλους έναν ουσιαστικό λόγο να προτιμήσει κάποιος να παίζει FPS με DualSense... γιατί στα 3rd party δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κίνητρο έναντι του XBOX controller.

Το ξέρω ότι έχεις τον τρόπο να ικανοποιήσεις τους πάντες ΑΝ το θελήσεις: και cinematic AAA story για το SP κοινό και FPS GaaS για το MP κοινό και πήγες ταμείο! Σχεδόν 10 χρόνια «κοιμάται» το Killzone (το Resistance ακόμα παραπάνω) και τους φεύγει κόσμος προς XBOX Series X/Game Pass. Είναι να απορείς;

Καληνύχτα και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!

Να στο θέσω με ενα αλλο παράδειγμα. Λίγο μπακαλίστικο μεν αλλά θα καταλάβεις τι εννοω. Υπάρχει μια σειρά βιβλίων που Λέγεται ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων. Σε αυτά τα βιβλία οφείλεται (κατα κυριο λογο) η ραγδαία αύξηση στην ζητηση έργων φαντασίας. Ενεπνευσε δεκαδες κλωνους, διαφορετικές οπτικες, νεες εκπληκτικες σειρες. Οτιδήποτε έχουμε διαβάσει/δει/παίξει που περιλαμβάνει φανταστικους κόσμους γεμάτους ξωτικά, τέρατα, ορκ κτλ οφείλονται στο LotR. Στην συνείδηση του κόσμου είναι το default εργο του fantasy ακομα και για ανθρωπους που δεν ειναι fans του είδους.  

Σκέψου τωρα πόσο δύσκολο είναι για ενα οποιοδήποτε δημιουργό, οσα λεφτα και να ριξει, να δημιουργήσει κάτι σε αυτή την κατηγορία που θα το περασει. Μονο οι αντιδράσεις των φανατικών και το κοστος να το προωθησει σε casual users που "αυτο ξερουν" το κάνει παντελώς ασυμφορο. Βάλε τώρα οπου fantasy, gaming και οπου LotR, CoD και θα καταλάβεις γιατί κανένας δεν τολμάει. Το CoD έχει φτάσει πλεον σε τετοιο επιπεδο που franchises κολοσσοί έχουν μείνει πίσω (πχ Halo) ή έχουν εγκαταλήψει εντελώς (πχ Half Life ή Medal of Honor). 

Προσωπικά το CoD μου ειναι αδιάφορο. Εχω να παίξω απο το original Modern Warfare γιατι δεν θελω να δώσω λεφτα. Αν πχ δεν μπούνε στο Gamepass δεν θα τα παίξω ποτε. Αλλά δεν μπορουμε να αμφισβητουμε την πρακτικα ηγεμονική θέση που εχει στο gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι τα λες και τα καλά και όχι μόνο τα κακά. Όντως το Gaikai ήταν πρωτοπόρος και μιλάμε για 10 χρόνια πριν που επένδυσε η Σόνυ για να μεταβεί κάποτε η βιοχαμηνία προς τα εκεί(άλλο που έριξε δις η MS και έφτιαξε κάτι καλύτερο αργότερα). Cross save και cross play είχε η Σόνυ πριν από την Microsoft. Αγόραζες το παιχνίδι στο PSN και το είχες και στο 4 και στο Βίτα και τα save μεταφέρονταν άρα το έπαιζες σε δύο πλατφόρμες με το ίδιο save. Από ότι μπορείς να καταλάβεις το βίτα ήταν μια αποτύχια και cross play και cross save δεν γίνεται να έχεις μεταξύ PSN και ανταγωνιστικής πλατφόρμας τύπου Steam/Uplay/MStore/GoG. Η MS το MStore και το Xbox store είναι ένα και είναι κάτι εύκολο αν θέλουν να το δώσουν το δίνουν ούτε η Νίντεντο μπορεί ούτε η Σόνυ άρα δεν μπορεί να κατηγορήσεις κάποιον ότι δεν το κάνει όταν δεν δύναται.

Ότι η Σόνυ έκανε πρώτη την κίνηση με τα F2P ώστε κάποιος που παίζει μόνο Warzone να μην χρειάζεται να πληρώνει 60 ευρώ το χρόνο για να παίζει;

Το Remote Play σε psp/psvita?

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θάψει μια εταιρεία που έχει προσφέρει επειδή παίζει Xbox. Φανατισμοί μακριά.

Για τυχόν παρεξηγήσεις δεν υποστηρίζω καμία από τις 2, έχω αγορασμένα παιχνίδια από όλες τις πλατφόρμες που υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TutaKachun

Έχει ηγεμονική θέση σήμερα (προσωπικά διαφωνώ ελαφρώς, θα συμφωνούσα 100% πριν 10+ χρόνια, μιας και η σύγχρονη τάση καλώς ή κακώς είναι το Fortnite/BR genre, εξού και το Warzone). Θα συνεχίσει να έχει και αύριο (σε 20 χρόνια από σήμερα);

Γιατί ξαναλέω κάποτε είχε ηγεμονική θέση το Quake III Arena και ο ανταγωνιστής του ήταν το Unreal Tournament... σαν να λέμε CoD vs BF στο σήμερα. Πάντα υπάρχει ένα δίπολο, αλλά δεν είναι κάτι που δεν αλλάζει ποτέ.

Αυτή η λογική όμως ξαναλέω είναι ηττοπαθής.

Ηγεμονική θέση έχει και το iPhone. Άρα οι υπόλοιποι να δέσουν μια πέτρα στον λαιμό τους και να πάνε να πνιγούνε;

Εγώ δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι αυτά που πετυχαίνει το iPhone (λόγω vertical integration/hardware+software R&D) δεν πρόκειται να τα πετύχει ποτέ κανένα Android, αλλά είναι αυτός λόγος να πάνε να πνιγούνε οι υπόλοιποι; Είναι ή δεν είναι ηττοπάθεια αυτό; Μερικές φορές παλεύεις και για την τιμή των όπλων, ακόμα και για ένα μικρότερο μερίδιο της πίτας. Δεν γίνεται όλοι να είναι Νο1.

Να θυμίσω μήπως πόσο ηγεμονική/περίοπτη θέση είχε η Nokia στην pre-smartphone era και που είναι σήμερα; FPS θα υπάρχουν και το 2040, αλλά δεν παίρνω όρκο ότι θα είναι τα CoD/BF.

Η MS γιατί έκανε reboot το Halo, ενώ ξέρει που στέκεται αναλογικά με το CoD;

Το σίγουρο είναι ένα: η MS έχει την πολυτέλεια να πετάει τάπες στα βαρέλια και να βγάζει Halo όποτε θέλει να προσφέρει fanservice στους παλιούς/πιστούς του franchise.

Με την εξαγορά την Activision/Blizzard και το τερατώδες revenue stream που της προσφέρει, μπορεί και να μην ξαναβγάλει ποτέ Halo, αφού δεν φαίνεται να το έχει ανάγκη (οικονομικά). Μόνο για fanservice έχει νόημα αν και όποτε το ξαναθελήσει.

Η Sony; Έχει την πολυτέλεια να μην ξαναβγάλει Killzone ή Resistance άμα λείψει το CoD (το παλιό το ορθόδοξο, όχι το Warzone);

Ο μαξιμαλισμός δεν βοηθάει σε κάτι (ή το 100% των εσόδων του CoD ή θάνατος). Μπορεί να χτυπιέται σαν κακομαθημένο παιδάκι όσο θέλει ο Jim, αλλά δεν είναι ανάγκη να ελκύσεις και τον τελευταίο CoDάκια.

Η Nintendo πως έβγαλε shooter δηλαδή και κρατάει το κοινό της εκεί; Πριν 10 χρόνια πόσοι θα λέγανε «η Nintendo δεν έχει την παραμικρή εμπειρία για να βγάλει shooter»;

Η ειρωνεία είναι κάτι σχολιάκια που διαβάζεις κατά καιρούς από «κουλτουριάρηδες» (Χάρρυ Κλυν φάση) gamers για το πόσο «αδιάφορο» είναι το fast-food CoD συγκριτικά με τα βαθυστόχαστα cinematic SP πονήματα και τώρα τους έχει λούσει κρύος ιδρώτας... τι φάση;

Αδιάφορα και τα GaaS MP σύμφωνα με την Sony κάποτε... η ύβρις/αλαζονεία πληρώνεται και με τόκο μάλιστα.

Νομίζω γενικά στην Δύση (εκεί τοποθετώ την Sony, μην ακούσω τίποτα για Japan) έχουμε (και οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε) σοβαρό θέμα ηγεσίας & αλαζονείας. Σε γενικότερο πλαίσιο το λέω αυτό, η Sony είναι μια μικρή παρανυχίδα και ενδεικτική του που οδεύουμε.

Ο νοών νοείτω... δεν θα καταλήξει καλά όλο αυτό και όσοι τα λένε προκαταβολικά ακούγονται ως «περίεργοι» (το θέτω κομψά) στην πλειοψηφία που ζει σε φούσκα ευημερίας. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν και ο καθένας κρίνεται από τις (επιτυχημένες ή αποτυχημένες) προβλέψεις του σε βάθος χρόνου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυστηρά on-topic τα επόμενα μηνύματα παρακαλώ. 

Επίσης, διαβάστε μια ακόμα φορά το επισημασμένο μήνυμα πάνω-πάνω γιατί παρατηρείται μια δυσκολία στην κατανόηση των βασικών κανόνων για την ομαλή λειτουργία του νήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JohnTheReaper89 είπε

Το Microsoft rewards έχει γίνει διαθέσιμο ή όχι ακόμα?? Στην κονσόλα λέει ακόμη δεν υποστηρίζεται η χώρα σας...

ναι, ενεργοποίηση μέσω σελίδας Rewards, σταδιακά ανοίγουν όλες οι λειτουργίες της υπηρεσίας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2022 στις 10:58 ΠΜ, Saloufas είπε

Microsoft Rewards regions:

Microsoft Rewards offers and redemption catalogs vary across regions. We'll gradually introduce the Microsoft Rewards program in more countries/regions. The following is a list of regions in which Microsoft Rewards is currently available:

  • Greece

Μπήκε και η Ελλάδα στην λίστα με τις υποστηριζόμενες χώρες...

 

Κάνεις πλάκα?

Πως το ενεργοποιούμε ή γενικότερα πως ακριβώς δουλεύει αυτό?

 

Πάντως στη κονσόλα μου series x που πάω στο microsoft reward app βγάζει πρόβλημα ότι δεν υποστηρίζεται το region μου.

Μάλλον δεν έχει έρθει ακόμα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GDK (game developer kit) του Ιουνίου εκτός των αλλων προσθέτει "αρκετες εκατοντάδες megabytes μνημης στο series S" διαθεσιμα στους devs.
Έτσι, ακόμα και οι μέτριοι devs θα μπορούν να φέρνουν καλά αποτελέσματα όπως κάνουν τόσο καιρό τα first party studios της MS

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 26ska είπε

As dusk falls το έχει παίξει κανεις;Παιζεις καθόλου,έχει ενδιαφέρον;

Χωρίς να το έχω παίξει ακόμα, απ'ότι έχω δει στο ίντερνετ λένε για πολύ καλή ιστορία με αρκετές επιλογές που αλλάζουν δραματικά τη ροή, οπότε αν σου αρέσουν αυτού του είδους προχωράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...