Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Saloufas είπε

Στο Ικεα εκτός από αυτόν είχε και εναν που ήταν ίδιος με τον Panasonic...τον είχα πετύχει αρκετές φορές και είπα να τον πάρω αλλά επειδή έχω ήδη τον Panasonic είπα τζάμπα έξοδα. Επειδή έχει ακουστεί ότι οι μπαταρίες που έχει το ΙΚΕΑ είναι στην ουσία Panasonic Eneloop πιστεύω και ο φορτιστής τους είναι ο ίδιος απλά δεν έχει την επωνυμία.

charger.jpg.7b40d641f2c8803ec06edbaefd61ce83.jpg

https://el.ikea-club.org/item/80446667.html

 

 

Βγήκαν στο διαδίκτυο έγγραφα από την έρευνα της επιτροπής ανταγωνισμού στην Βραζιλία που τα δίνει ελεύθερα στο κοινό και ρωτάνε τους εμπλεκόμενους να πούνε τις απόψεις τους για την εξαγορά της Activision-Blizzard από την MS.

Πολύ ενδιαφέρον εχουν οι απόψεις της Sony για το Call of Duty και για το gamepass...μεταφέρω μερικές....

1. They say that over the past five years, Game Pass has grown to capture approximately 60-70% of the global subscription services market (that marketshare is even greater in Brazil, where Game Pass represents approximately 70-80% of the PC subscription services market).They believe that it would take several years for a competitor – even with substantial investments – to create a rival effective for Game Pass.

2. Call of Duty represents an important revenue stream for the PlayStation (they provided data but it's redacted), and it is one of SIE's biggest sources of revenue from third parties.

3. They say that apart from Activision there are few developers/publishers capable of producing AAA games, such as EA (FIFA), Take-Two/Rockstar (Grand Theft Auto) and Epic Games (Fortnite). These games tend to be long-running franchises with big budgets, multi-year development cycles and very supportive followers. Despite all of that, Sony believes that none of these developers could create a franchise to rival Activision's Call of Duty, which stands out as a gaming category on its own. That's why they believe that Call of Duty is so popular that it influences users' choice of console. In fact, their network of loyal users is so ingrained that even if a competitor had the budget to develop a similar product, it would not be able to create a rival.

Links

The official opinions from Sony, Ubisoft, WB, BN, Apple, Riot, Google and more about the Activision Blizzard acquisition

https://www.videogameschronicle.com/news/sony-says-it-believes-xbox-owning-call-of-duty-could-influence-users-console-choice/

Τελικά αυτή η επιλογή στα settings του Xbox δεν αφορά τον ήχου που συζητούσαμε πριν. Αλλά τον ήχο που κάνει η κονσόλα όταν ανοίγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι από το μακρινό 2015(πλέον) το tomb raider timed exclusive xbox , φυσικά θα είχε κάνει αντίστοιχα κ η Σόνυ απλά θυμόμαστε καταστάσεις μονόπλευρα κάποιες φορές.

Προσωπικά δε με ενοχλεί το exclusive σε αυτό το επίπεδο ανταγωνισμού. Για εμένα σπρώχνει τον ανταγωνισμό να βρει κάτι καλύτερο και αν δε βρει να κατασκευάσει

Ίσως κάπως έτσι να βγήκε το uncharted ποιος ξέρει 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τελευταίο από μένα όσον αφορά το θέμα της εξαγοράς. Από τη στιγμή που τη διοίκηση της Activision την αναλαμβάνει από εδώ και πέρα η MS, η εταιρεία μόνο καλύτερα μπορεί να πάει από εδώ και πέρα καί όχι χειρότερα, ειδικά αν διώξουν και τον Κοτικ. Αν συνεχίσουν επίσης να βγαίνουν τα CoD και σε PS όπως έχουν αφήσει να εννοηθεί ότι θα γίνεται, θα μιλάμε ίσως για την πιο ιδανική εξαγορά στο χώρο, τόσο για τα στούντιο, όσο και για τους καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η Sony βγάζει μια άκρως απωθητική/ντεκαβλέ ηττοπάθεια προς τα έξω; Δεν μπορεί να ξενερώνω μόνο εγώ όταν βλέπω loser mindset. Καλά, όχι ότι δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο η φάτσα του Jim.

Τι πάει να πει δεν μπορεί να φτιαχτεί ένας ανταγωνιστής του CoD; Είναι κανά υπερπολύπλοκο παιχνίδι από άποψη mechanics/maps και δεν το ξέρω; Ή μήπως δεν ξέρουν τι εστί marketing/διαφήμιση εκεί στα Sony HQ; Τι πίνει ο Τζιμάρας και δεν μας δίνει; Κανά ληγμένο Lagavulin;

Υπερπολύπλοκο παιχνίδι (αν μπορούμε δηλαδή να το ονομάσουμε έτσι) είναι το Flight Simulator, που κουβαλάει 40+ χρόνια τεχνογνωσίας από πίσω. Αυτό ναι, δεν μπορεί να φτιαχτεί εκ του μηδενός (δεν ξέρω κι εγώ πόσα δις $ θα ήθελε και πάλι αμφίβολο το αποτέλεσμα, είναι και οι cloud χάρτες και πολλά άλλα).

Νομίζω η Sony είχε βολευτεί σε "mode ΔΥ" (σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω πιο γλαφυρά) στην προηγούμενη γενιά και τώρα ξαφνικά την ξεβολεύει η MS... tough luck!

Όλοι το ξέρουμε ότι η Sony είναι κάπως... τεμπέλα στα του MP (δεν βοηθάει και το κοινό σε αυτό ΑΝ θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, αν δεν θέλουμε το κάνουμε αβαβά, δεν πειράζει ή μήπως πειράζει τελικά?), γιατί δεν νομίζω να μην έχουν FPS (όχι μόνο 1) στο IP portfolio τους να κάνουν reboot. Αλλά μου βολευτήκατε να βγάζετε μόνο SP (Horizon), εεε;

Σας βόλευε να κάνει την MP «λάντζα» η Activision (και η κάθε Activision) και τώρα ξαφνικά χάλασε η μανέστρα και κλαιγόμαστε στους regulators να κάνουν ντα τον ανταγωνιστή. Τέτοια πιπολογία έχω να δω από εποχές που κλαιγόντουσαν οι τραπεζίτες να τους διασώσουμε όταν χτύπησε το σκατό στον ανεμιστήρα, ενώ πριν ήταν καβάλα στο άλογο! Τι φάση ρε μάγκες; Σοσιαλισμός όποτε μας βολεύει και καπιταλισμός ***;

Θα πω το εξής (και μόνο οι παλιοί εκ της PCMR θα με καταλάβουν): κάποτε ήταν πρωτοκλασάτα ονόματα στην FPS πιάτσα τα Quake/Unreal και το CoD μωρουδιακό franchise (μιλάω για 2 δεκαετίες πίσω, σίγουρα κάποιοι θα ήταν αγέννητοι ή στο νηπιαγωγείο και ίσως δεν τα πρόλαβαν).

Ποτέ των ποτών δεν βγήκε η Activision να πει μπούρδα του τύπου «κανείς δεν μπορεί να χτυπήσει το Quake III Arena ή το Unreal Tournament και να βγάλει το επόμενο FPS killer app».

Και όμως, έβγαλαν το CoD, το εξέλιξαν (δεν το παράτησαν όπως άλλες εταιρίες τα δικά τους FPS) και τσούκου-τσούκου (δεν έγινε από την μια μέρα στην άλλη) εδραιώθηκε στην αγορά.

Ποιός σου φταίει ρε Sony που περιχαρακώθηκες και έδιωξες κόσμο προς άλλες πλατφόρμες; Και αυτό το πράγμα έχουν το θράσος και το ονομάζουν "diversity"; Σε 20χρονα με μπλε μαλλιά νομίζετε ότι μιλάτε; Ποιό είναι το target group σας τελικά;

Με δική σου ευθύνη έγινε το Switch το σπίτι του JRPG gamer, με δική σου ευθύνη (ξανα)γίνεται το XBOX το σπίτι του FPS gamer.

Έχεις βάλει στον πάγο exclusive FPS franchises, αντί να τα ξεπαγώσεις από την λήθη τους, να ρίξεις κεφάλαιο (εμ πως αλλιώς θα γίνει? όλο το budget στα Horizon θα πηγαίνει? Καπιταλισμός = ρίσκο) και να δώσεις επιτέλους έναν ουσιαστικό λόγο να προτιμήσει κάποιος να παίζει FPS με DualSense... γιατί στα 3rd party δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κίνητρο έναντι του XBOX controller.

Το ξέρω ότι έχεις τον τρόπο να ικανοποιήσεις τους πάντες ΑΝ το θελήσεις: και cinematic AAA story για το SP κοινό και FPS GaaS για το MP κοινό και πήγες ταμείο! Σχεδόν 10 χρόνια «κοιμάται» το Killzone (το Resistance ακόμα παραπάνω) και τους φεύγει κόσμος προς XBOX Series X/Game Pass. Είναι να απορείς;

Καληνύχτα και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ενθουσιαστεί με το vampire survivors στο GP για PC και περιμένω πως και πως να βγει και στο Xbox μήπως συνδέονται τα saves και το παίζω και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Choutas είπε

Παιδιά έχω ενθουσιαστεί με το vampire survivors στο GP για PC και περιμένω πως και πως να βγει και στο Xbox μήπως συνδέονται τα saves και το παίζω και εκεί.

αν υποστηρίζει cross-save όταν βγει εννοείται. Αυτό είναι το στοιχείο κλειδί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, bedazzled είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η Sony βγάζει μια άκρως απωθητική/ντεκαβλέ ηττοπάθεια προς τα έξω; Δεν μπορεί να ξενερώνω μόνο εγώ όταν βλέπω loser mindset. Καλά, όχι ότι δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο η φάτσα του Jim.

Τι πάει να πει δεν μπορεί να φτιαχτεί ένας ανταγωνιστής του CoD; Είναι κανά υπερπολύπλοκο παιχνίδι από άποψη mechanics/maps και δεν το ξέρω; Ή μήπως δεν ξέρουν τι εστί marketing/διαφήμιση εκεί στα Sony HQ; Τι πίνει ο Τζιμάρας και δεν μας δίνει; Κανά ληγμένο Lagavulin;

Υπερπολύπλοκο παιχνίδι (αν μπορούμε δηλαδή να το ονομάσουμε έτσι) είναι το Flight Simulator, που κουβαλάει 40+ χρόνια τεχνογνωσίας από πίσω. Αυτό ναι, δεν μπορεί να φτιαχτεί εκ του μηδενός (δεν ξέρω κι εγώ πόσα δις $ θα ήθελε και πάλι αμφίβολο το αποτέλεσμα, είναι και οι cloud χάρτες και πολλά άλλα).

Νομίζω η Sony είχε βολευτεί σε "mode ΔΥ" (σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω πιο γλαφυρά) στην προηγούμενη γενιά και τώρα ξαφνικά την ξεβολεύει η MS... tough luck!

Όλοι το ξέρουμε ότι η Sony είναι κάπως... τεμπέλα στα του MP (δεν βοηθάει και το κοινό σε αυτό ΑΝ θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, αν δεν θέλουμε το κάνουμε αβαβά, δεν πειράζει ή μήπως πειράζει τελικά?), γιατί δεν νομίζω να μην έχουν FPS (όχι μόνο 1) στο IP portfolio τους να κάνουν reboot. Αλλά μου βολευτήκατε να βγάζετε μόνο SP (Horizon), εεε;

Σας βόλευε να κάνει την MP «λάντζα» η Activision (και η κάθε Activision) και τώρα ξαφνικά χάλασε η μανέστρα και κλαιγόμαστε στους regulators να κάνουν ντα τον ανταγωνιστή. Τέτοια πιπολογία έχω να δω από εποχές που κλαιγόντουσαν οι τραπεζίτες να τους διασώσουμε όταν χτύπησε το σκατό στον ανεμιστήρα, ενώ πριν ήταν καβάλα στο άλογο! Τι φάση ρε μάγκες; Σοσιαλισμός όποτε μας βολεύει και καπιταλισμός ***;

Θα πω το εξής (και μόνο οι παλιοί εκ της PCMR θα με καταλάβουν): κάποτε ήταν πρωτοκλασάτα ονόματα στην FPS πιάτσα τα Quake/Unreal και το CoD μωρουδιακό franchise (μιλάω για 2 δεκαετίες πίσω, σίγουρα κάποιοι θα ήταν αγέννητοι ή στο νηπιαγωγείο και ίσως δεν τα πρόλαβαν).

Ποτέ των ποτών δεν βγήκε η Activision να πει μπούρδα του τύπου «κανείς δεν μπορεί να χτυπήσει το Quake III Arena ή το Unreal Tournament και να βγάλει το επόμενο FPS killer app».

Και όμως, έβγαλαν το CoD, το εξέλιξαν (δεν το παράτησαν όπως άλλες εταιρίες τα δικά τους FPS) και τσούκου-τσούκου (δεν έγινε από την μια μέρα στην άλλη) εδραιώθηκε στην αγορά.

Ποιός σου φταίει ρε Sony που περιχαρακώθηκες και έδιωξες κόσμο προς άλλες πλατφόρμες; Και αυτό το πράγμα έχουν το θράσος και το ονομάζουν "diversity"; Σε 20χρονα με μπλε μαλλιά νομίζετε ότι μιλάτε; Ποιό είναι το target group σας τελικά;

Με δική σου ευθύνη έγινε το Switch το σπίτι του JRPG gamer, με δική σου ευθύνη (ξανα)γίνεται το XBOX το σπίτι του FPS gamer.

Έχεις βάλει στον πάγο exclusive FPS franchises, αντί να τα ξεπαγώσεις από την λήθη τους, να ρίξεις κεφάλαιο (εμ πως αλλιώς θα γίνει? όλο το budget στα Horizon θα πηγαίνει? Καπιταλισμός = ρίσκο) και να δώσεις επιτέλους έναν ουσιαστικό λόγο να προτιμήσει κάποιος να παίζει FPS με DualSense... γιατί στα 3rd party δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κίνητρο έναντι του XBOX controller.

Το ξέρω ότι έχεις τον τρόπο να ικανοποιήσεις τους πάντες ΑΝ το θελήσεις: και cinematic AAA story για το SP κοινό και FPS GaaS για το MP κοινό και πήγες ταμείο! Σχεδόν 10 χρόνια «κοιμάται» το Killzone (το Resistance ακόμα παραπάνω) και τους φεύγει κόσμος προς XBOX Series X/Game Pass. Είναι να απορείς;

Καληνύχτα και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!

Δεν λένε ότι είναι πολύπλοκο λένε ότι κανεις άλλος δεν μπορεί να φτιάξει κάτι αντίστοιχο που είναι και αλήθεια. Αυτό που κάνει η activision το παίρνουν πολλοί σαν δεδομένο γιατί το κάνει μια δεκαετία τώρα, αλλα αν σκεφτείς ότι βγάζουν ένα fps παιχνίδι AAA, με απίστευτα γραφικά (το opening του vanguard στο τρένο οριακά καταλαβαίνεις ότι είναι βιντεοπαιχνίδι), με ατέλειωτο content (skin και καινούργια όπλα κάθε βδομάδα, maps κάθε 2μηνο) τεράστιο reach σε κοινό (από 6 χρόνον μέχρι 50) και αυτό το κάνουν κάθε χρόνο όχι δε μπορεί να το κάνει άλλος. Σκέψου μονο τι έκανε η 343 με 500 υποτιθέμενα εκατομμύρια σε budget, έξι χρονια development και ομάδα τετρακοσίων ατόμων, ένα campaign 10 ωρών κατά μέσο ορο, και ένα mp επιεικώς ανύπαρκτο.

Επεξ/σία από Akis0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ταληράκια για ακόμα μία φορά:

1. Όταν βλέπετε κάτι που θεωρείτε ότι είναι στραβό, στέλνετε αναφορά, δεν ποστάρετε μιμίδια.

2. Δεν σχολιάζετε συντονιστικές ενέργειες δημόσια. Αν έχετε απορίες, στέλνετε ΠΜ.

3. Από εδώ και στο εξής, τα ποστς που έχουν αποκλειστικό σκοπό να προκαλέσουν, θα συνοδεύονται από μια εβδομάδα καλοκαιρινής άδειας και βλέπουμε. 

 

Ανοίγω ξανά το νήμα και ενημερώνω ότι την επόμενη φορά, εάν σε κάποιο από τα δύο νήματα των XBOX/PS5 εμφανιστεί τσακωμός, θα κλειδώσουν και τα δύο για να κάνουμε διακοπές με ηρεμία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Rewards regions:

Microsoft Rewards offers and redemption catalogs vary across regions. We'll gradually introduce the Microsoft Rewards program in more countries/regions. The following is a list of regions in which Microsoft Rewards is currently available:

  • Greece

Μπήκε και η Ελλάδα στην λίστα με τις υποστηριζόμενες χώρες...

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Saloufas said:

Microsoft Rewards regions:

Microsoft Rewards offers and redemption catalogs vary across regions. We'll gradually introduce the Microsoft Rewards program in more countries/regions. The following is a list of regions in which Microsoft Rewards is currently available:

  • Greece

Μπήκε και η Ελλάδα στην λίστα με τις υποστηριζόμενες χώρες...

 

Το οποίο τι σημαίνει; 

Τι κερδιζουμε;

10 minutes ago, Saloufas said:

Microsoft Rewards regions:

Microsoft Rewards offers and redemption catalogs vary across regions. We'll gradually introduce the Microsoft Rewards program in more countries/regions. The following is a list of regions in which Microsoft Rewards is currently available:

  • Greece

Μπήκε και η Ελλάδα στην λίστα με τις υποστηριζόμενες χώρες...

 

Το οποίο τι σημαίνει; 

Τι κερδιζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Το οποίο τι σημαίνει; 

Τι κερδιζουμε;

Μαζεύεις πόντους κάνοντας διάφορα activities και τους εξαργυρώνεις.

https://www.xbox.com/en-US/microsoft-rewards

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Το οποίο τι σημαίνει; 

Τι κερδιζουμε;

Το οποίο τι σημαίνει; 

Τι κερδιζουμε;

με τους πόντους από achievements, με τις αγορές στο store κλπ πόντους που εξαργυρωνονται σε εκπτώσεις, μήνες δωρεάν συνδρομής, δωρεάν games, δωρεαν DLC κ.α.

Πολύ καλή η προσθήκη της Ελλάδας. Έρχεται και το cloud gaming επίσημα λογικά! 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...