Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2022 στις 10:52 ΜΜ, music_lover είπε

 

 

 

 

Σιγά τα οα.

Καλό είναι η ms να φροντίσει να λύσει σημαντικότερα προβλήματα και όχι να αναλώνετε σε τέτοια "παιδικά" προβλήματα που στην πράξη ούτε προβλήματα δεν τα λες.

Π.χ. προσωπικά έχω θέμα με τα ηχητικά μηνύματα εδώ και 2 χρόνια και παρόλα τα mail, ομιλία με support team κ.τ.λ. που έχω κάνει αυτά τα 2 χρόνια δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε τον ήχο στο boot?

Για κάποιο λόγο ο ήχος έχει τεράστια ένταση κατά το boot και είναι συνήθως ενοχλητικός.

Πόσο δίκιο έχεις. Σπαστικός ήχος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις και κανένα μεγάλο subwoofer, εκεί να δεις πόσο ενοχλητικός είναι γιατί προς το τέλος της loading screen αναπαράγει μερικές χαμηλές συχνότητες και εκεί που κάθεσαι ήρεμα και ωραία, ξυπνάει το sub, ακούς ένα μπουμ και λες τι έγινε ρε παιδιά?

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα δεν ξέρω που πρέπει να το γράψω και αν φταίει η κονσόλα . 

Έχω μια 55 άρα 4Κ JVC . Στο ARC έχω συνδεμένη την ηχομπάρα της Creative Stage 2.1 

Στα HDMI έχω αποκωδικοποιητή NOVA & το XBOX .

Όταν ανοίγω την τηλεόραση ανοίγει αυτόματα και η ηχομπάρα και ο ήχος βγαίνει από αυτή των καναλιών .

Όταν γυρνάω στον αποκωδικοποιητή παίζει ο ήχος πάλι από την ηχομπάρα κανονικά .

Όταν γυρνάω στο XBOX χάνει τον ήχο από την ηχομπάρα εντελώς και δεν ακούγεται ούτε από τα ηχεία της τηλεόρασης .

Ο μόνος τρόπος να αποκτήσω ήχο είναι να κλείσω την ηχομπάρα εντελώς και έτσι ενεργοποιούνται τα ηχεία της τηλεόρασης .

Τι κάνω λάθος ; Τι δεν καταλαβαίνω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, music_lover είπε

Αν έχεις και κανένα μεγάλο subwoofer, εκεί να δεις πόσο ενοχλητικός είναι γιατί προς το τέλος της loading screen αναπαράγει μερικές χαμηλές συχνότητες και εκεί που κάθεσαι ήρεμα και ωραία, ξυπνάει το sub, ακούς ένα μπουμ και λες τι έγινε ρε παιδιά?

μια απλή ηχομπαρα Samsung 2.1 εχω και γίνεται χαμός στο τέλος του ηχητικού.

πάντως για να λέμε και τα θετικά, στο θέμα του ήχου τα πάει καλά το Xbox.

αντιθέτως όταν βγάζω ήχο στην ίδια ηχομπαρα (hdmi arc) απο tvbox ή την τηλεόραση , ο ήχος είναι πολύ κάτω συνήθως.

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα δεν ξέρω που πρέπει να το γράψω και αν φταίει η κονσόλα . 

Έχω μια 55 άρα 4Κ JVC . Στο ARC έχω συνδεμένη την ηχομπάρα της Creative Stage 2.1 

Στα HDMI έχω αποκωδικοποιητή NOVA & το XBOX .

Όταν ανοίγω την τηλεόραση ανοίγει αυτόματα και η ηχομπάρα και ο ήχος βγαίνει από αυτή των καναλιών .

Όταν γυρνάω στον αποκωδικοποιητή παίζει ο ήχος πάλι από την ηχομπάρα κανονικά .

Όταν γυρνάω στο XBOX χάνει τον ήχο από την ηχομπάρα εντελώς και δεν ακούγεται ούτε από τα ηχεία της τηλεόρασης .

Ο μόνος τρόπος να αποκτήσω ήχο είναι να κλείσω την ηχομπάρα εντελώς και έτσι ενεργοποιούνται τα ηχεία της τηλεόρασης .

Τι κάνω λάθος ; Τι δεν καταλαβαίνω ; 

όταν πας γενικά/ένταση ήχου το ρύθμιση έχει στο "ήχος ομιλητή" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2022 στις 8:01 ΜΜ, The_Judas είπε

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε τον ήχο στο boot?

Για κάποιο λόγο ο ήχος έχει τεράστια ένταση κατά το boot και είναι συνήθως ενοχλητικός.

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω πως έχω δει ρύθμιση μέσα από κάποιο μενού. Αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση τώρα να σου πω σε ποιο μενού ακριβώς ήταν. Θυμάμαι όμως πως είχε επιλογή αν θες ήχο μόνο όταν πατάς το κουμπί της κονσόλας για να την ανοίξεις ή αν την ανοίγεις και με το χειριστήριο. Ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, The_Judas είπε

μια απλή ηχομπαρα Samsung 2.1 εχω και γίνεται χαμός στο τέλος του ηχητικού.

πάντως για να λέμε και τα θετικά, στο θέμα του ήχου τα πάει καλά το Xbox.

αντιθέτως όταν βγάζω ήχο στην ίδια ηχομπαρα (hdmi arc) απο tvbox ή την τηλεόραση , ο ήχος είναι πολύ κάτω συνήθως.

όταν πας γενικά/ένταση ήχου το ρύθμιση έχει στο "ήχος ομιλητή" ;

θα το δω την Κυριακη που θα επιστρεψω και θα σου πω . Δεν θυμαμαι :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2022 στις 2:17 ΜΜ, GaGaS_Thess είπε

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα δεν ξέρω που πρέπει να το γράψω και αν φταίει η κονσόλα . 

Έχω μια 55 άρα 4Κ JVC . Στο ARC έχω συνδεμένη την ηχομπάρα της Creative Stage 2.1 

Στα HDMI έχω αποκωδικοποιητή NOVA & το XBOX .

Όταν ανοίγω την τηλεόραση ανοίγει αυτόματα και η ηχομπάρα και ο ήχος βγαίνει από αυτή των καναλιών .

Όταν γυρνάω στον αποκωδικοποιητή παίζει ο ήχος πάλι από την ηχομπάρα κανονικά .

Όταν γυρνάω στο XBOX χάνει τον ήχο από την ηχομπάρα εντελώς και δεν ακούγεται ούτε από τα ηχεία της τηλεόρασης .

Ο μόνος τρόπος να αποκτήσω ήχο είναι να κλείσω την ηχομπάρα εντελώς και έτσι ενεργοποιούνται τα ηχεία της τηλεόρασης .

Τι κάνω λάθος ; Τι δεν καταλαβαίνω ; 

Μαλλον θεμα τα HDMI ανταλλαξε NOVA & το XBOX Στα HDMI και δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2022 στις 7:12 ΜΜ, Mazinga είπε

Μαλλον θεμα τα HDMI ανταλλαξε NOVA & το XBOX Στα HDMI και δες

το ίδιο πρόβλημα . Άλλαξα όλα τα HDMI εκτός από του XBOX που είναι το μανίσιο που ήρθε μαζί με την κονσόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 3:52 ΜΜ, SabotazNic είπε

Ικεα Θεσσαλονίκης πρώτη φορά βρίσκω, και έχει αρκετά τεμάχια. ΤΡΕΞΤΕ

 

20220709_155134.jpg

Στο Ικεα εκτός από αυτόν είχε και εναν που ήταν ίδιος με τον Panasonic...τον είχα πετύχει αρκετές φορές και είπα να τον πάρω αλλά επειδή έχω ήδη τον Panasonic είπα τζάμπα έξοδα. Επειδή έχει ακουστεί ότι οι μπαταρίες που έχει το ΙΚΕΑ είναι στην ουσία Panasonic Eneloop πιστεύω και ο φορτιστής τους είναι ο ίδιος απλά δεν έχει την επωνυμία.

charger.jpg.7b40d641f2c8803ec06edbaefd61ce83.jpg

https://el.ikea-club.org/item/80446667.html

 

Στις 27/7/2022 στις 8:01 ΜΜ, The_Judas είπε

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε τον ήχο στο boot?

Για κάποιο λόγο ο ήχος έχει τεράστια ένταση κατά το boot και είναι συνήθως ενοχλητικός.

 

Βγήκαν στο διαδίκτυο έγγραφα από την έρευνα της επιτροπής ανταγωνισμού στην Βραζιλία που τα δίνει ελεύθερα στο κοινό και ρωτάνε τους εμπλεκόμενους να πούνε τις απόψεις τους για την εξαγορά της Activision-Blizzard από την MS.

Πολύ ενδιαφέρον εχουν οι απόψεις της Sony για το Call of Duty και για το gamepass...μεταφέρω μερικές....

1. They say that over the past five years, Game Pass has grown to capture approximately 60-70% of the global subscription services market (that marketshare is even greater in Brazil, where Game Pass represents approximately 70-80% of the PC subscription services market).They believe that it would take several years for a competitor – even with substantial investments – to create a rival effective for Game Pass.

2. Call of Duty represents an important revenue stream for the PlayStation (they provided data but it's redacted), and it is one of SIE's biggest sources of revenue from third parties.

3. They say that apart from Activision there are few developers/publishers capable of producing AAA games, such as EA (FIFA), Take-Two/Rockstar (Grand Theft Auto) and Epic Games (Fortnite). These games tend to be long-running franchises with big budgets, multi-year development cycles and very supportive followers. Despite all of that, Sony believes that none of these developers could create a franchise to rival Activision's Call of Duty, which stands out as a gaming category on its own. That's why they believe that Call of Duty is so popular that it influences users' choice of console. In fact, their network of loyal users is so ingrained that even if a competitor had the budget to develop a similar product, it would not be able to create a rival.

Links

The official opinions from Sony, Ubisoft, WB, BN, Apple, Riot, Google and more about the Activision Blizzard acquisition

https://www.videogameschronicle.com/news/sony-says-it-believes-xbox-owning-call-of-duty-could-influence-users-console-choice/

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως είπε το αυτονόητο, ότι δηλαδή τα exclusives οδηγούν πολλές φορές το κοινό να επιλέξει το ποια κονσόλα θα αγοράσει και άρα μια τεράστια σειρά όπως το CoD θα επηρεάσει πολύ τις πωλήσεις. Η νιντεντο διαχρονικά βασίζεται στα αποκλειστικά της σε μεγάλο βαθμό, ενώ και για αυτό MS και Sony έχουν ριχθεί σε έναν μαραθώνιο εξαγορών τα τελευταία δύο χρόνια.

Δεν κατάλαβα από τα παραπάνω τουλάχιστον κάποιου είδους παράπονο. Ανέφεραν την τεράστια δυναμική που έχει η συγκεκριμένη σειρά και το ποσό δύσκολο, έως και αδύνατο, είναι να δημιουργηθεί ένας αντίστοιχης επιτυχίας νέο franchise.

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...