Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους, οι λεπτομέρειες όπως μικρό, digital και λοιπά δεν με απασχολούν. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά το κομμάτι της απόδοσης στα παιχνίδια. 

Υπόψη ότι δεν είμαι ψείρας, έτσι και αλλιώς όλα μου τα παιχνίδια θα τα παίζω σε performance mode εφόσον έχω επιλογή αποκλειστικά καθώς με ενδιαφέρει υψηλότερο και σταθερό frame rate και ray tracing και λοιπά χαρακτηριστικά αποκτούν δεύτεροτρίτη μοίρα. 

Παράδειγμα, Elden Ring σε performance mode, είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ X και S; Δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά στο YouTube από συγκριτικό. Μπορώ να δω διαφορά σε visual quality αλλά όχι σε performance. Είναι αυτό το παράδειγμα κοινό σε όλα τα παιχνίδια; 

Την καλύτερη άποψη θα την έχεις εσύ ανάλογα με τα γούστα σου. Τσέκαρε το κανάλι The Xbox tester, παίζει σχεδόν τα πάντα από ότι βγαίνει κ είναι βίντεο από Series S. Σύγκρινε με αντίστοιχο βίντεο από Series X gameplay κ έχεις την απόφαση αφού τα ζυγίσεις όπως εσύ θες, νομίζω είναι το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 12/7/2022 στις 2:28 ΜΜ, firepc είπε

Παντως αλλο ενα διαμαντι που ανηκει στο μαγικο 2007 💪

Στις 12/7/2022 στις 2:31 ΜΜ, Edel είπε

To μακρινό 2007 λέει... Θα δακρύσω. 

Στις 12/7/2022 στις 2:32 ΜΜ, firepc είπε

μαγικο βρε 

Το λεω μαγικο επειδη ειχε πολλες παιχνιδαρες

Mass Effect, Bioshock, Assassin's Creed, Halo 3, The Witcher, Crysis, Stalker, Uncharted, Lost Odyssey, Portal

Στις 12/7/2022 στις 2:39 ΜΜ, Edel είπε

Είδες όταν παρουσιάζεται θέμα ηλικίας, διαβάζω ότι θέλω 😁

 Nostalgia alert...

Όντως το 2007 ήταν φοβερό αλλά πλέον και μακρινό. Το 2007 ήμουν 25 και φέτος 40άρισα... 🙄

Μιλάμε για παιχνιδάρες, ακόμα θυμάμαι το Crysis με τα τότε συστήματα να γονατίζουν, με τις 8800 GTX σε SLI που ήταν ο μοναδικός τρόπος για να το παίξεις αξιοπρεπώς με σχεδόν... 30 fps. Mass Effect... τι να πει κανείς για αυτό το έπος. Stalker, Portal,PES 6... εποχάρες, γεράσαμε.

@ikaruga24 Το S είναι ότι πιο vfm κυκλοφορεί εκεί έξω, ειδικά αν κάποιος θέλει να το συνδέσει σε οθόνη υπολογιστή 1080p/1440p ή δεν τον ενδιαφέρουν τα frames και το τρελό eye candy. Εσύ από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι πρωτίστως για το frame rate και του χρόνου θα πας σε oled C2 τότε το X είναι μονόδρομος. Κακά τα ψέματα πλέον, online και PC gaming = χαμένος χρόνος και σπασμένα νεύρα.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είχα διαβάσει για το assassins creed origins ότι είχε πάρει το fps boost. Το κατέβασα σήμερα και μου βγάζει αυτό το μήνυμα στις ρυθμίσεις. Δεν το έπαιξα καθόλου ακόμα να δω πως είναι. Είναι στην έκδοση 1.6.0.95 που υποτίθεται πως έχει fps boost. 

20220713_174734.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, είχα διαβάσει για το assassins creed origins ότι είχε πάρει το fps boost. Το κατέβασα σήμερα και μου βγάζει αυτό το μήνυμα στις ρυθμίσεις. Δεν το έπαιξα καθόλου ακόμα να δω πως είναι. Είναι στην έκδοση 1.6.0.95 που υποτίθεται πως έχει fps boost. 

20220713_174734.jpg

Δεν πήρε ποτέ fps boost από την μικρομαλακή. Το έκανε επίσημα με πατς η ubisoft σχετικά πρόσφατα. Προχώρα άφοβα.

Επεξ/σία από gregpec2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, άρα πάμε για Χ, μάλλον μαζί με την τηλεόραση πακέτο του χρόνου. Αν κέρδιζε το S θα το αγόραζα άμεσα. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Μιλάμε για παιχνιδάρες, ακόμα θυμάμαι το Crysis με τα τότε συστήματα να γονατίζουν, με τις 8800 GTX σε SLI που ήταν ο μοναδικός τρόπος για να το παίξεις αξιοπρεπώς με σχεδόν... 30 fps. Mass Effect... τι να πει κανείς για αυτό το έπος. Stalker, Portal,PES 6

και εγω την 8800 ειχα τοτε

Ωραιες gaming αναμνησεις απ' αυτο το ετος 🙏

Δεν ειχε adventures ομως. Μονο το Sinking Island ειχα παιξει, πολυ ωραιο παιχνιδι του τεραστιου Sokal

Στις 12/7/2022 στις 1:32 ΜΜ, firepc είπε

Mass Effect, Bioshock, Assassin's Creed, Halo 3, The Witcher, Crysis, Stalker, Uncharted, Lost Odyssey, Portal

10 παιχνιδια ^^

Αν εβγαιναν 10 τετοια παιχνιδια καθε χρονο, εγω θα ημουν ευχαριστημενος

Επεξ/σία από firepc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αλλαξω τα κουμπιά στο δεύτερο χειριστήριο,για να παίξω fifa,αλλά  δεν μου δίνει την επιλογή να τα αποθηκεύσω σε slot και έτσι δεν τις κρατάει τις αλλαγές.

Στο πρώτο χειριστήριο μπόρεσα κανονικά.Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα αγόρασα ένα Xbox series X αλλά έχω ένα περίεργο πρόβλημα αν μπορώ να το χαρακτηρίσω πρόβλημα. Κάθε φορά που πατάω το κουμπί μενού σε ένα οποιοδήποτε εικονίδιο , το κείμενο μετατρέπεται από ξεθωριασμένο σε φυσιολογικό σε περίπου 1 δευτερόλεπτο. Είναι πολύ περίεργο. Παίζω σε τηλεόραση 1080p. Παρακάτω ειναι το βιντεο του προβλήματος. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και format αλλα δεν φτιαχνει.  Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Archaras21 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα αγόρασα ένα Xbox series X αλλά έχω ένα περίεργο πρόβλημα αν μπορώ να το χαρακτηρίσω πρόβλημα. Κάθε φορά που πατάω το κουμπί μενού σε ένα οποιοδήποτε εικονίδιο , το κείμενο μετατρέπεται από ξεθωριασμένο σε φυσιολογικό σε περίπου 1 δευτερόλεπτο. Είναι πολύ περίεργο. Παίζω σε τηλεόραση 1080p. Παρακάτω ειναι το βιντεο του προβλήματος. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και format αλλα δεν φτιαχνει.  Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

ρύθμισε την εικόνα της τηλεόρασης σου σε setting gaming mode, εννοείται κ το xbox το εχεις σε ρύθμιση 1080p, ότι υποστηρίζει κ η συσκευή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Archaras21 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα αγόρασα ένα Xbox series X αλλά έχω ένα περίεργο πρόβλημα αν μπορώ να το χαρακτηρίσω πρόβλημα. Κάθε φορά που πατάω το κουμπί μενού σε ένα οποιοδήποτε εικονίδιο , το κείμενο μετατρέπεται από ξεθωριασμένο σε φυσιολογικό σε περίπου 1 δευτερόλεπτο. Είναι πολύ περίεργο. Παίζω σε τηλεόραση 1080p. Παρακάτω ειναι το βιντεο του προβλήματος. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και format αλλα δεν φτιαχνει.  Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε εμένα.

Εγώ τρέχω κονσόλα και οθόνη σε 1440p 120fps.
Θεωρούσα οτι η κονσόλα έκανε load την πληροφορία σε χαμηλότερη base ανάλυση και την προσάρμοζε σε δευτερο χρόνο.

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω με το εάν ειναι κάποιο πρόβλημα ή έτσι λειτουργεί η κονσόλα.

Βέβαια το έχω παρατηρήσει μόνο στο άνοιγμα του guide (στο ίδιο σημείο που εμφανίζεις στο βίντεο)

19 ώρες πριν, 26ska είπε

Προσπαθώ να αλλαξω τα κουμπιά στο δεύτερο χειριστήριο,για να παίξω fifa,αλλά  δεν μου δίνει την επιλογή να τα αποθηκεύσω σε slot και έτσι δεν τις κρατάει τις αλλαγές.

Στο πρώτο χειριστήριο μπόρεσα κανονικά.Καμια ιδέα;

Το ίδιο bug είχε και το Fifa 21 και κάποια παλαιότερα, εάν θυμάμαι καλά μια λύση είναι να κάνεις sign-in με κάποιο xbox profile και στο δευτερο controller, νομίζω με τον συγκεκριμένο τρόπο το είχα αντιμετωπίσει παλαιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χτες  οπότε ανοίγω τη κονσόλα μου κανει update στα Microsoft store, events, xbox avatar editor kai xbox avatars, xbox payment options.

Σας το κάνει κι εσάς αυτό ;

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Από χτες  οπότε ανοίγω τη κονσόλα μου κανει update στα Microsoft store, events, xbox avatar editor kai xbox avatars.

Σας το κάνει κι εσάς αυτό ;

To store το κανει συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Από χτες  οπότε ανοίγω τη κονσόλα μου κανει update στα Microsoft store, events, xbox avatar editor kai xbox avatars, xbox payment options.

Σας το κάνει κι εσάς αυτό ;

Ναι μου το κάνει και εμένα αλλά ευτυχώς φεύγουν γρήγορα 

Επεξ/σία από Archaras21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...