Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@greekboyτο windows 11 installation assistant δεν είναι μόνο για νέες εγκαταστάσεις. ο άλλος τρόπος είναι με γραμμη εντολών ως admin  απο το usb drive> setup.exe /product server

 

 

 

 

image.png

image.png

Επεξ/σία από alan2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πέρασα με iso, δεν εμφανιζόταν στα updates με τίποτα. Μου χάλασε λίγο το taskbar menu του nilesoft shell, αλλά το έφτιαξα με μικρή επεξεργασία του taskbar config file, γιατί δεν παλεύεται το context menu των windows 11.

Θα τα περάσω σιγά σιγά και στα υπόλοιπα μηχανήματα που δεν είναι συμβατά.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2024 στις 11:31 ΠΜ, mphxths είπε

Δοκιμασε να περασεις τα bypasses στον τρεχον συστημα (registry). Πριν καταφυγω στην λυση με το rufus , ειχα τρεξει ενα σκριπτακι , που μεταξυ αλλων περνουσε και τα bypasses στο registry για περιπτωσεις live upgrade. Ειχα δοκιμασει μετα να κανω εγκατασταση απο καθαρο iso , αλλα εφαγα πορτα. Μετα κατεφυγα στην λυση που περιεγραψα με το rufus και δουλεψε κανονικα. Δεν ξερω αν τα bypasses στο registry επαιξαν ρολο ή μονο αυτα που περασε το rufus στο iso ...

Τον επεξεργαστη σου παντως δεν τον βλεπω εδω.
 

Πολυ πιθανο.

Το κατάφερα με το media creation tool από github να το περάσω το set up του 24Η2. Ολα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2024 στις 11:25 ΠΜ, alan2 είπε

@greekboyτο windows 11 installation assistant δεν είναι μόνο για νέες εγκαταστάσεις. ο άλλος τρόπος είναι με γραμμη εντολών ως admin  απο το usb drive> setup.exe /product server

 

 

 

 

image.png

image.png

Μ’αυτόν τον τρόπο έκανα κι εγώ αναβάθμιση σε  unsupported PC.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ntg1980 είπε

Μ’αυτόν τον τρόπο έκανα κι εγώ αναβάθμιση σε  unsupported PC.

Με ποιον απο τους 2? ο φιλος λεει για 2 περιπτωσεις.

Γενικως η πιο ευκολη περιπτωση ειναι να καψεις το iso με το rufus για unsupported pc's.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, GnsP said:

Αλλά πλέον δεν ξέρω αν είναι unsupported το pc μου γιατί με fifa ειχα ενεργοποιησει secure boot.

Aπλα ενημερωτικα , καποια requirements για τα windows , δεν χρειαζεται να ειναι ενεργοποιημενα αλλα απλα υποστηριζομενα απο το μηχανημα. Δηλαδη , για παραδειγμα , το δικο μου μηχανημα , εχει υποστηριξη για secure boot , δεν ειναι ενεργοποιημενο , αλλα στους ελεγχους αυτο το στοιχειο "περναει" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Με ποιον απο τους 2? ο φιλος λεει για 2 περιπτωσεις.

Γενικως η πιο ευκολη περιπτωση ειναι να καψεις το iso με το rufus για unsupported pc's.

Μ’αυτόν 😃
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη αν σας κουραζω, πως βλεπουμε αν εχουμε unsupported harware? ειχα δεδομενο οτι το δικο μου θα ηταν supported.

εχω αυτο το λαπτοπ: https://www.skroutz.gr/s/30288777/Huawei-MateBook-14-2020-14-IPS-Ryzen-5-4600H-8GB-512GB-SSD-W10-Home-Space-Gray-US-Keyboard.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, greekboy είπε

συγγνωμη αν σας κουραζω, πως βλεπουμε αν εχουμε unsupported harware? ειχα δεδομενο οτι το δικο μου θα ηταν supported.
[...]

https://support.microsoft.com/en-us/windows/how-to-check-if-your-device-meets-windows-11-system-requirements-after-changing-device-hardware-f3bc0aeb-6884-41a1-ab57-88258df6812b

5 λεπτά πριν, greekboy είπε

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νέο update για 23h2

image.png.339c00b086ac2a2dd1cf5ef83c5eacae.png

image.png.b07844991820835db1ead3c5fc229118.png

Δεν έχει έρθει ακόμα το update των 24h2.

 

To Disable Recall in 24H2(Removing it breaks explorer): - Open Settings - Select Privacy & security - Choose Recall & snapshots - Toggle off Recall

 

 
 
Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...