Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
On 26/09/2024 at 22:53, Thresh said:

8 Οκτωβρίου ακούγεται ότι θα βγει το 24Η2.

Τελικά μια βδομάδα πριν.

Το πέρασα πριν λίγο με Win11 Installation Assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουμε να φαμε πακετωμα , οσοι εχουμε μη "συμβατα" μηχανηματα ...

"This new version of Windows has a phased rollout that will begin over the coming weeks, starting with eligible devices running Windows 11, version 22H2 and 23H2 that have the “Get the latest updates as soon as they’re available” set to On."

Αρα λογικα σε τετοια μηχανηματα δεν θα ρθει ως ενημερωση , το windows installation assistant απαιτει να εκτελεστει το pc health check για ελεγχο συμβατοτητας , αρα ακυρο και απο δω ... Η μονη λυση ειναι με πειραγμενο iso , αν γινεται , και on-the-fly εγκατασταση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , περασα σημερα την 24Η2 , ως εξης ... μιας και εχω unsupported μηχανημα (cpu) :

1. Κατεβασμα επισημου iso.
2. Φτιαξιμο usb stick με rufus με τα κλασικα bypasses.
3. Eκτελεση του setup.exe του usb stick που μολις φτιαξαμε μεσα απο τα windows και κανουμε τον σταυρο μας. :) 

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο snappy , αν και μπορει να ειναι η ιδεα μου. Οσοι εχετε παλιο επεξεργαστη χωρις sse4.2 , δεν μπορειτε να το κανετε bypass. Οποτε το μισο ινσομνια , δεν θα μπορεσει να την περασει αυτη την εκδοση :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, PadPoet said:

Προσωπικα οχι , αν και δυσκολευτηκε να περασει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Λοιπον , περασα σημερα την 24Η2 , ως εξης ... μιας και εχω unsupported μηχανημα (cpu) :

1. Κατεβασμα επισημου iso.
2. Φτιαξιμο usb stick με rufus με τα κλασικα bypasses.
3. Eκτελεση του setup.exe του usb stick που μολις φτιαξαμε μεσα απο τα windows και κανουμε τον σταυρο μας. :) 

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο snappy , αν και μπορει να ειναι η ιδεα μου. Οσοι εχετε παλιο επεξεργαστη χωρις sse4.2 , δεν μπορειτε να το κανετε bypass. Οποτε το μισο ινσομνια , δεν θα μπορεσει να την περασει αυτη την εκδοση :) 

Καλημέρα, με την ίδια διαδικασία δεν περνάει το upgrade σε εμένα. Εχω τον i5 7500 και στα specs στην intel αναφέρει ότι υποστηρίζει. Παρόλα αυτά τρέχοντας το set up παίρνω μνμ για unsupported cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dr_papas said:

Καλημέρα, με την ίδια διαδικασία δεν περνάει το upgrade σε εμένα. Εχω τον i5 7500 και στα specs στην intel αναφέρει ότι υποστηρίζει. Παρόλα αυτά τρέχοντας το set up παίρνω μνμ για unsupported cpu.

Δοκιμασε να περασεις τα bypasses στον τρεχον συστημα (registry). Πριν καταφυγω στην λυση με το rufus , ειχα τρεξει ενα σκριπτακι , που μεταξυ αλλων περνουσε και τα bypasses στο registry για περιπτωσεις live upgrade. Ειχα δοκιμασει μετα να κανω εγκατασταση απο καθαρο iso , αλλα εφαγα πορτα. Μετα κατεφυγα στην λυση που περιεγραψα με το rufus και δουλεψε κανονικα. Δεν ξερω αν τα bypasses στο registry επαιξαν ρολο ή μονο αυτα που περασε το rufus στο iso ...

Τον επεξεργαστη σου παντως δεν τον βλεπω εδω.
 

39 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Εμενα σε δυο μηχανηματα με i5 11ης και 12ης γενιας δεν μου ηρθε το Update μηπως επειδη εχω βαλει Windows 11 Enterprise?

Πολυ πιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα σε δυο μηχανηματα με i5 11ης και 12ης γενιας δεν μου ηρθε το Update μηπως επειδη εχω βαλει Windows 11 Enterprise?

Οι enterprise εκδόσεις δεν ακολουθούν τη συχνότητα των (με security) updates όπως οι home/pro εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εμενα σε δυο μηχανηματα με i5 11ης και 12ης γενιας δεν μου ηρθε το Update μηπως επειδη εχω βαλει Windows 11 Enterprise?

έχεις επιλέξει "Λάβετε τις πιό πρόσφατες ενημερώσεις..."? image.png.f3f93a3d0b0d2c04dc55693e9221e519.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, alan2 said:

βλέπετε κάποια διαφορά στο περιβάλον?

Εμφανισιακα , οχι ιδιαιτερα. Μικροεπεμβασεις εδω και εκει. Π.χ. , οταν κανεις δεξι κλικ σε καποιο αρχειο/φακελο στον explorer και βγαινει το μενου και κατω κατω εχει κατι εικονιδια για copy/cut/paste κλπ πλεον κατω απο καθε εικονιδιο , αναγραφεται ... τι ειναι το καθενα :) Καταλαβανε οτι δεν βγαζαμε ακρη με τα εικονιδια.

Εμενα το θεμα μου ειναι αλλο. Στις διεργασιες , υπαρχει μια του συστηματος ονοματι "system" , που χτυπαει 1%-10% επι μονιμου βασεως. Δεν θυμαμαι αν το εκανε και στην 23Η2 εκδοση , αλλα στην 24Η2 ειναι μονιμο. Η διεργασια αυτη περιλαμβανει τις "interrupts/smss.exe/memory compression". Εχω την υποψια οτι ισως να εχει να κανει με τον μη υποστηριζομενο επεξεργαστη μου. Σε 2ο φορητο που εχω την 24Η2 σε VM και εκει εχω 8ης γενιας ιντελ , η ιδια διεργασια , κυμαινεται σε πολυ χαμηλα νουμερα , 0% εως 5% max. 

Για ριχτε και εσεις καμμια ματια και δειτε τι γινεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα και εγώ την αναβάθμιση windows 11 24H2 με το windows 11 installation assistant.

το laptop έκανε μια ώρα και 15 λεπτα, ο στάθερος υπολογιστής έκανε 30 λεπτά

δομή λειτουργικού συστήματος 26100.1742

έκανε και την ενημέρωση KB5043178 χωρίς κανένα πρόβλημα
δομή λειτουργικού συστήματος 26100.1882

Επεξ/σία από achilleas1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βλέπω και αναφέρατε κάποιο το windows 11 installation assistant. αυτο θα βοηθήσει άραγε εμάς που έχουν κολλησει τα update για 5-6 μήνες ή είναι μόνο για νέες εγκαταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...