Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Πήγαινε Έναρξη->Ρυθμίσεις και εκεί πάτα Σύστημα και μετά τέρμα κάτω Πληροφορίες. Κάνε αντιγραφή στις προδιαγραφές των windows και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα γιατί στο λινκ λέει ότι έρχεται με 11 S ενώ εσένα σου λέει ότι δεν είναι σε S Mode.

Μήπως έχει κανένα δικό του antivirus και όχι των windows;

Έκδοση    Windows 11 Home
Έκδοση    23H2
Έγινε εγκατάσταση στις    ‎6/‎9/‎2024
Δομή λειτουργικού συστήματος     22631.4037
Αριθμός σειράς    PF4G9RMY
Εμπειρία    Windows Feature Experience Pack 1000.22700.1027.0
 

Εβγαλα και ενα antivirus που ειχα ,αλλα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Τα mcafee το έβγαλες και πως;

Μπήκα στις Εγκατεστημενες εφαρμογές και δεν βλέπω κάπου να έχει κάποιο antivirus.
Φίλε μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον αλλά τα παρατάω, εάν βρω κάτι θα το γράψω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να σου πω την αμαρτία μου, εγώ όταν βλέπω νέο λάπτοπ με windows και όλο αυτό το bloatware του κατασκευαστή με τρώει το χέρι μου να του τραβήξω ένα φορμάτ να έρθει στα ίσια του. :D

Κάτι τελευταίο που σκέφτηκα τώρα.

Κάνε δεξί κλικ στο αρχείο και μετά Ιδιότητες. Αν έχει στο κάτω μέρος κουτάκι για άρση αποκλεισμού τσεκάρισε το, πάτα οκ και ξαναδοκίμασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

.άνε δεξί κλικ στο αρχείο και μετά Ιδιότητες. Αν έχει στο κάτω μέρος κουτάκι για άρση αποκλεισμού τσεκάρισε το, πάτα οκ και ξαναδοκίμασε.

Θα το δοκιμάσω.
Μία τελευταία ερώτηση. Το κλειδί των Windows που το γράφει στις ρυθμίσεις ; Γιατί δεν βρήκα κάποιο χαρτί στο κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το γράφει πουθενά, ούτε και το έχει κάπου γραμμένο και αυτό γίνεται από τα windows 8.1

Οι άδεια είναι σε ηλεκτρονική μορφή πλέον και ή θα είναι αποθηκευμένη στο uefi bios ή θα είναι "παντρεμένη" με το hardware id του υπολογιστή ή θα είναι αποθηκευμένη στο λογαριασμό σου microsoft. Οπότε όταν χρειαστεί να κάνεις format τα windows, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα μόλις συνδεθούν στο ίντερνετ. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βάλεις πάλι την ίδια έκδοση (home συνήθως) και δεν θα αλλάξεις μητρική.

Αν το κλειδί είναι στο bios τότε δεν θα σε ρωτήσει για την έκδοση αλλά θα βάλει αυτήν που πρέπει.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Ειναι και αυτο απο αυτα που δε μπαινουνε......

μια απο τα ιδια και εγω και ενω το εψαξα δεν βρηκα λυση... εχω μεινει Mar24 στα μεγαλα updates

image.png.a3c5b1dbe4f0da861daea18d9afa1d03.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ...

KB5043076... η εγκατάσταση απέτυχε.

Η ms λέει:

Αναφορά σε κείμενο

Η ενημέρωση ασφαλείας του Αυγούστου 2024 των Windows εφαρμόζει μια ρύθμιση Advanced Targeting (SBAT) Ασφαλούς εκκίνησης σε συσκευές που εκτελούν τα Windows για τον αποκλεισμό παλαιών, ευάλωτων διαχειριστών εκκίνησης. Αυτή η ενημέρωση SBAT δεν θα εφαρμοστεί σε συσκευές όπου εντοπίζεται διπλή εκκίνηση. Σε ορισμένες συσκευές, ο εντοπισμός διπλής εκκίνησης δεν εντόπισε ορισμένες προσαρμοσμένες μεθόδους διπλής εκκίνησης και εφάρμοσε την τιμή SBAT όταν δεν έπρεπε να έχει εφαρμοστεί.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα κανένα πρόβλημα και στο βασικό pc και στο αρχαίο (i5 760).

Screenshot-2024-09-12-140234.png

Και γενικά ποτέ δεν είχα θέμα, αλλά δεν τα πειράζω τα συστήματα με tweaks κτλ για να κλείνω διάφορα. Αν εσείς το κάνετε, τότε ψαχτείτε εκεί είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...