Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/7/2024 στις 11:24 ΠΜ, micos000 είπε

Το έχω εδώ και καιρό. Έχω δοκιμάσει καθαρισμό στα updates, troubleshooting, κατέβασμα του kb και χειροκίνητη εγκατάσταση... τίποτα!

spacer.png

Παιδες.........Οποιος βρει καποια λυση να τη δωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, alan2 είπε

image.png.e2c31d01c94eb86e57375288a76093a4.png

Δυστυχώς αυτό δε μας λέει κάτι. Σίγουρα θα εγκαθίσταται σε αρκετά συστήματα, το θέμα είναι τι μπορούν να κάνουν αυτοί στους οποίους αρνείται να εγκατασταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, micos000 said:

τι μπορούν να κάνουν αυτοί στους οποίους αρνείται να εγκατασταθεί.

Λινουξ και πολυ το αργησες και το ξερεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, micos000 said:

Δεν υπάρχει περίπτωση. Μόνο σε vm. :D

Ελα , θα σου κραταω το χερακι στα πρωτα σου βηματα. Και βαζεις τα windows σε VM :) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτοί στους οποίους αρνείται να εγκατασταθεί πληρούν τις απαιτήσεις των windows 11?

 

Processor 1 gigahertz (GHz) or faster with 2 or more cores on a compatible 64-bit processor or System on a Chip (SoC).
RAM 4 gigabytes (GB)
Storage 64 GB or larger storage device Note: See below under “More information on storage space to keep Windows 11 up-to-date” for more details.
System firmware UEFI, Secure Boot capable. Check here for information on how your PC might be able to meet this requirement.
TPM Trusted Platform Module (TPM) version 2.0. Check here for instructions on how your PC might be enabled to meet this requirement.
Graphics card Compatible with DirectX 12 or later with WDDM 2.0 driver.
Display High definition (720p) display that is greater than 9” diagonally, 8 bits per color channel.

 

To run Windows 11 on your PC, you’ll need a 1 GHz or faster processor with 2 or more cores. Specifically, your CPU must be Intel 8th gen or newer or AMD Zen 2 or newer12

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, alan2 said:

αυτοί στους οποίους αρνείται να εγκατασταθεί πληρούν τις απαιτήσεις των windows 11?

Σε εμενα που εγκατασταθηκε , δεν πληρω το requirement του επεξεργαστη (intel 7ης γενιας). Οποτε , δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο σε αυτους που δεν τους εγκατασταθηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alan2 είπε

αυτοί στους οποίους αρνείται να εγκατασταθεί πληρούν τις απαιτήσεις των windows 11?

Εγώ μόνο tpm δεν έχω και δε νομίζω να αρνείται την εγκατάσταση λόγω tpm.

Ή να μην μπαίνει αν δεν έχεις display με 8bit βάθος χώματος!

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έχετε δοκιμάσει να τρέξετε την εντολή "dism /online /cleanup-image /restorehealth" στο CMD με δικαιώματα διαχειριστή;

Και dism και sfc /scannow και troubleshooting

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα βηματα που υπαρχουν στο ιντερνετ δε παιζει τιποτα ακομη και με reregister των .dll αρχειων. 

 

Οποτε μη ξεκινατε ολοι λεγοντας να κανουμε dism και sfc γιατι ειναι τα πρωτα που καναμε πριν ενα μηνα που ξεκινησε το error.

Απλα δωστε τη λυση οποιος τη βρει πρωτος.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και μερικές εβδομάδες έχει βγάλει πρόβλημα η Απεικόνιση Φωτογραφιών (δεν ξέρω αν έχει κάποιο όνομα). Όταν πατάς να ανοίξεις μια φωτογραφία και προβάλλεται από το γνωστό default πρόγραμμα τέλος πάντων.

Πατώντας πάνω σε μια εικόνα, το πρόγραμμα ανοίγει όχι σε μεγιστοποιημένο παράθυρο αλλά σε πιο μικρό! Παλιά αν θυμάστε που το είχα αναφέρει αυτό το έκανε όταν πάταγες να ανοίξεις 2η εικόνα, τώρα όμως το κάνει από την 1η.

Μεγιστοποιώ το παράθυρο, το κλείνω, ανοίγω την επόμενη εικόνα αλλά τζίφος. Δεν φαίνεται να θυμάται έτσι την επιλογή.

Επίσης κάνοντας ζουμ στην εικόνα με την ροδέλα του ποντικιού, σε κάποιες κλίμακες η εικόνα εξαφανίζεται! Και κάνοντας ένα ακόμα ζουμ εμφανίζεται. Και στο επόμενο χάνεται πάλι κλπ.

Δεν ξέρω αν σχετίζονται τα δύο προβλήματα αλλά φαντάζομαι πως ναι γιατί έσκασαν τις τελευταίες εβδομάδες.

Κοινώς, μου έχει σπάσει τα νεύρα με αυτό το κωλοπρόγραμμα. Έχει πάθει κανείς το ίδιο μπας και έχει κάποια λύση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την KB5040442 πρέπει να έχετε ένα σωστο μηχάνημα για να την πάρει :)  πχ φωτο και  ένα καλύτερο με  linux για να κάνετε τις δουλειές σας 

Spoiler

image.jpeg.58a342b598641864ab131fddadd8f750.jpeg

 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Εδώ και μερικές εβδομάδες έχει βγάλει πρόβλημα η Απεικόνιση Φωτογραφιών (δεν ξέρω αν έχει κάποιο όνομα). Όταν πατάς να ανοίξεις μια φωτογραφία και προβάλλεται από το γνωστό default πρόγραμμα τέλος πάντων.

Πατώντας πάνω σε μια εικόνα, το πρόγραμμα ανοίγει όχι σε μεγιστοποιημένο παράθυρο αλλά σε πιο μικρό! Παλιά αν θυμάστε που το είχα αναφέρει αυτό το έκανε όταν πάταγες να ανοίξεις 2η εικόνα, τώρα όμως το κάνει από την 1η.

Μεγιστοποιώ το παράθυρο, το κλείνω, ανοίγω την επόμενη εικόνα αλλά τζίφος. Δεν φαίνεται να θυμάται έτσι την επιλογή.

Επίσης κάνοντας ζουμ στην εικόνα με την ροδέλα του ποντικιού, σε κάποιες κλίμακες η εικόνα εξαφανίζεται! Και κάνοντας ένα ακόμα ζουμ εμφανίζεται. Και στο επόμενο χάνεται πάλι κλπ.

Δεν ξέρω αν σχετίζονται τα δύο προβλήματα αλλά φαντάζομαι πως ναι γιατί έσκασαν τις τελευταίες εβδομάδες.

Κοινώς, μου έχει σπάσει τα νεύρα με αυτό το κωλοπρόγραμμα. Έχει πάθει κανείς το ίδιο μπας και έχει κάποια λύση?

Δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό, και γι αυτό το αντικατέστησα με το IrfanView και κάνω τη δουλειά μου

Επεξ/σία από D___G
Ορθ. λάθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πριν λίγο να κάνω μια δουλειά στο Photoshop CS6 και σε μια απλή περίπτωση fill in with Content aware, το πρόγραμμα έκλεισε! Απλά εξαφανίστηκε το παράθυρο χωρίς καμία προειδοποίηση, τίποτα. Ξαναπροσπάθησα και σε μερικά σημεία της εικόνας δουλεύει, σε άλλα όχι. Το συγκεκριμένο σημείο που ήθελα να αλλάξω δεν μπορώ με τίποτα, μου έχει κλείσει το πρόγραμμα 10 φορές.

Στα 10 χρόνια που δουλεύω την συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος και στα 2 χρόνια που την δουλεύω στον συγκεκριμένο υπολογιστή με τα win11, αυτό το πράγμα το κάνει για πρώτη φορά.

Παίζει να φταίει κάποια ανανέωση των win που άλλαξε κάτι και προκαλεί κάποια ασυμβατότητα? Γιατί εγώ δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα ενώ πριν μια βδομάδα η εν λόγω εργασία γινόταν κανονικά

Βλέπω τώρα στις ρυθμίσεις ότι η  έκδοση που έχω είναι η 21Η2 που μάλλον είναι από 1 χρόνο πριν. Ρε μπας και τις έχω απενεργοποιήσει από πέρσυ τις ενημερώσεις (λογικά για να μην σταματάνε να δουλεύουν πράγματα, όπως τώρα) αλλά αν είναι κλειστές τι φταίει πχ για την Απεικόνιση Εικόνων που είπα πιο πάνω που έχει το ίδιο θέμα και άλλος χρήστης? :huh:

Η πιο πρόσφατη ενημέρωση φαίνεται να είναι αυτή πάνω πάνω, αν βρίσκομαι στο σωστό σημείο

Spoiler

880752664_.jpg.8420962d8cdd67ffa8a70c995ae7b238.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...