Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2022 στις 1:07 ΠΜ, xartemporas είπε

Eγω παντως το εκανα uninstall το 22h2 , ειχα θεμα με το search indexer service , που ανεβαζε χωρις λογο το usage απο cpu και ram(και το απενεργοποιησα), δε δουλεψε ποτε το drag n drop στη taskbar κτλπ και επισης ειχα και fps drops στο spiderman.

Μετα απο Format και καθαρη εγκατασταση του 22H2 , ολα παιζουν κομπλε, η εγκατασταση που ειχα πριν ηταν upgrade απο win10.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσοχή: 

Μετά από καθαρή εγκατάσταση της έκδοσης 22H2 είναι ενεργοποιημένη by default η ακεραιότητα μνήμης (memory integrity). Απενεργοποιήστε την γιατί σε πολλές περιπτώσεις μειώνει τις επιδόσεις του συστήματος!!

 

image.png.ee08023077901c0d5feba5c568904292.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Απενεργοποιήστε την γιατί σε πολλές περιπτώσεις μειώνει τις επιδόσεις του συστήματος!!

Οπου οι πολλες περιπτωσεις ειναι οι επεξεργαστες που δεν υποστηριζονται , δηλ 6ης-7ης γενιας και πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οπου οι πολλες περιπτωσεις ειναι οι επεξεργαστες που δεν υποστηριζονται , δηλ 6ης-7ης γενιας και πισω. 

 

Αν το ψάξεις θα δεις ότι είναι μέχρι και 11 γενιάς τουλάχιστον, παντού υπάρχει performance impact, απλώς στους παλιούς επεξεργαστές είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Οπου οι πολλες περιπτωσεις ειναι οι επεξεργαστες που δεν υποστηριζονται , δηλ 6ης-7ης γενιας και πισω. 

Εγώ είδα πτώση και στον 12400F.

* Στα νούμερα των benchmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αν το ψάξεις θα δεις ότι είναι μέχρι και 11 γενιάς τουλάχιστον, παντού υπάρχει performance impact, απλώς στους παλιούς επεξεργαστές είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Παντου υπαρχει performance impact , αλλα αμα ειναι της ταξης του 2-3% δεν γινεται αντιληπτο στην πραξη.
 

25 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ είδα πτώση και στον 12400F.

* Στα νούμερα των benchmark.

Ποση πτωση ? Σε ενα αρθρο που διαβασα , απο 8ης γενιας και πανω η πτωση ειναι στο 2-3%. Απο 7ης (αμφιλεγομενη γενια και πολλες συζητησεις γινονται για αυτην) και κατω , πιανει διψηφια νουμερα η πτωση αποδοσης.

Σε αλλα νεα , απο ο,τι βλεπω , ο 12400F δεν ειναι στην λιστα με τους υποστηριζομενους επεξεργαστες ;) Δεν θελω παραπονακια λοιπον !!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παντου υπαρχει performance impact , αλλα αμα ειναι της ταξης του 2-3% δεν γινεται αντιληπτο στην πραξη.
 

Ποση πτωση ? Σε ενα αρθρο που διαβασα , απο 8ης γενιας και πανω η πτωση ειναι στο 2-3%. Απο 7ης (αμφιλεγομενη γενια και πολλες συζητησεις γινονται για αυτην) και κατω , πιανει διψηφια νουμερα η πτωση αποδοσης.

Σε αλλα νεα , απο ο,τι βλεπω , ο 12400F δεν ειναι στην λιστα με τους υποστηριζομενους επεξεργαστες ;) Δεν θελω παραπονακια λοιπον !!

 

Δεν είναι 2-3%. Δες αυτό εδώ. Με αυτά features στο On τρέχουν διεργασίες που επιβαρύνουν το σύστημα. Το διαπίστωσα χθες που έπαιζα BF 2042 και είχα ανεξήγητα κολλήματα. Αργότερα είδα ότι η ακεραιότητα μνήμης ήταν στο on. 

Εντάξει άμα έχεις κάνα i9-12900k μπορεί να μην σε νοιάζει, αλλά αν έχεις πιο αδύναμο επεξεργαστή (π.χ. i7-8700 που έχω εγώ) υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filipprin είπε

Υπαρχει και στα 10 προβλημα η μονο στα 11αρια

Στα 10 δεν νομίζω, αλλά και να υπάρχει απενεργοποιείς αυτά τα feature και είσαι εντάξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Προσοχή: 

Μετά από καθαρή εγκατάσταση της έκδοσης 22H2 είναι ενεργοποιημένη by default η ακεραιότητα μνήμης (memory integrity). Απενεργοποιήστε την γιατί σε πολλές περιπτώσεις μειώνει τις επιδόσεις του συστήματος!!

Τις επιδόσεις σε τι, στο gaming? Τι ποσοστό των χρηστών είναι gamers? Γιατί να απενεργοποιήσει ο μέσος χρήστης ένα security feature?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filipprin είπε

Υπαρχει και στα 10 προβλημα η μονο στα 11αρια

Εγώ στα 10 το δοκίμασα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Τις επιδόσεις σε τι, στο gaming? Τι ποσοστό των χρηστών είναι gamers? Γιατί να απενεργοποιήσει ο μέσος χρήστης ένα security feature?

Παντού έχει αντίκτυπο. Εσύ που φοβάσαι άσε το ανοικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Παντού έχει αντίκτυπο. Εσύ που φοβάσαι άσε το ανοικτό.

Κατ' αρχάς ούτε ότι φοβάμαι είπα, ούτε ξέρεις αν το έχω ανοιχτό. Απλά εδώ είναι το νήμα για τα windows, όχι για gaming και πολλοί που δεν ξέρουν και δεν παίζουν θα διαβάσουν εσένα και θα το κλείσουν. Και το antivirus έχει αρνητική επίδραση, να το κλείσουν; Αυτό είπα, απλά να εξηγήσουμε τι ακριβώς είναι και γιατί θα έπρεπε να το κλείσει κάποιος, μόνο αν το επιλέξει ο ίδιος, όχι γιατί τρόμαξε επειδή το διάβασε κάπου και νομίζει ότι θα του διαλύσει το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κατ' αρχάς ούτε ότι φοβάμαι είπα, ούτε ξέρεις αν το έχω ανοιχτό. Απλά εδώ είναι το νήμα για τα windows, όχι για gaming και πολλοί που δεν ξέρουν και δεν παίζουν θα διαβάσουν εσένα και θα το κλείσουν. Και το antivirus έχει αρνητική επίδραση, να το κλείσουν; Αυτό είπα, απλά να εξηγήσουμε τι ακριβώς είναι και γιατί θα έπρεπε να το κλείσει κάποιος, μόνο αν το επιλέξει ο ίδιος, όχι γιατί τρόμαξε επειδή το διάβασε κάπου και νομίζει ότι θα του διαλύσει το pc.

 

Αλλά αντί αλλά της Παρασκευής το γάλα:

 

α) Απαγορεύεται να γράφουμε tips και συμβουλές;

β) Αν ασχολούνται με gaming ειδικά, ναι, καλά θα κάνουν και θα το κλείσουν. Και έπειτα άλλη όρεξη δεν είχε ο επίδοξος εισβολέας να μπει στο δικό σου PC και όχι στο Server κάποια μεγάλης εταιρείας. 

γ) Είπα εγώ ότι θα διαλύσει το PC; Για μειωμένες επιδόσεις μίλησα.

δ) Την ίδια επίδραση έχει το AV με την απομόνωση πυρήνα; Είσαι σοβαρός;

ε) Κάνε το κόπο και διάβασε το post που έχω το link του Tom's Hardware όπου εξηγεί τι και πώς. Εάν αισθάνεται κάποιος τόσο φόβο μήπως του παραβιάσουν το PC ας τα αφήσει ανοιχτά. Με τι κόστος όμως; Αξίζει το κόπο;

 

Θα έγραφα κι άλλα, αλλά θα φάω ban οπότε άστο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...