Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, blackm76 είπε

θα με κανεις να ξανα δοκιμασω τα windows 11.....xaxaxax
βασικα τι ειναι το Hyper-V Virtualization;;;;τι ακριβως κανει;;;
αν το απενεργοποιησω θα υπαρχει καποιο προβλημα γενικα στην λειτουργια των windows 11 η απο θεμα ασφαλειας;;;

Hyper-V in Windows 11 as an optional feature included by default with the operating system. It lets you create virtual machines to install and run the guest OS on virtual hardware. However, Hyper-V is only available for the Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

Hyper-V in Windows 11 as an optional feature included by default with the operating system. It lets you create virtual machines to install and run the guest OS on virtual hardware. However, Hyper-V is only available for the Pro

εχει να κανει με εικονικα λειτουργικα συστηματα;;;αν το απενεργοποιησω θα μπορεσω να δοκιμασω αν χρειστει το virtual box παραδειγμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, blackm76 είπε

εχει να κανει με εικονικα λειτουργικα συστηματα;;;αν το απενεργοποιησω θα μπορεσω να δοκιμασω αν χρειστει το virtual box παραδειγμα;;

bro !! Από ότι θυμάμαι δεν απενεργοποιειται μόνιμα ψαχτο λίγο στο google μήπως αυτή είναι η λύση στο θέμα σου

Πάντως σε μενα δουλεύει το ryzen master χωρίς να κάνω κατι

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !! Από ότι θυμάμαι δεν απενεργοποιειται μόνιμα ψαχτο λίγο στο google μήπως αυτή είναι η λύση στο θέμα σου

Πάντως σε μενα δουλεύει το ryzen master χωρίς να κάνω κατι

βασικα εμενα το μηνυμα που μου βγαζει ειναι αυτο....
ryzen master unable to initialize kindly reinstall the program hence aborting
δεν ξερω τι ακριβως ειναι.αν γνωριζεις και ξερεις την λυση πες μου φιλε μου.

και να ρωτησω κατι πολυ πρακτικο τωρα......

αν δεν εχω εγκατεστημενο το ryzen master και εχω ενεργοποιημενο απο το bios to precision boost στο auto και το xmp2
δεν λειτουργει το αυτοματο overclock κανονικα;;;στην ουσια το ryzen master ειναι σαν ενημερωτικο προγραμμα ετσι δεν ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, blackm76 είπε

βασικα εμενα το μηνυμα που μου βγαζει ειναι αυτο....
ryzen master unable to initialize kindly reinstall the program hence aborting
δεν ξερω τι ακριβως ειναι.αν γνωριζεις και ξερεις την λυση πες μου φιλε μου.

και να ρωτησω κατι πολυ πρακτικο τωρα......

αν δεν εχω εγκατεστημενο το ryzen master και εχω ενεργοποιημενο απο το bios to precision boost στο auto και το xmp2
δεν λειτουργει το αυτοματο overclock κανονικα;;;στην ουσια το ryzen master ειναι σαν ενημερωτικο προγραμμα ετσι δεν ειναι;;;

Το ryzen master προσωπικά δε με βόλεψε ποτέ όλα τα κάνω μέσω βιος

Τώρα για θέματα oc άμα μπεις στο utube έχει πάρα πολλους οδηγούς που μπορούν να σε βοηθησουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 1/10/2022 στις 2:55 ΜΜ, blackm76 είπε

εχει να κανει με εικονικα λειτουργικα συστηματα;;;αν το απενεργοποιησω θα μπορεσω να δοκιμασω αν χρειστει το virtual box παραδειγμα;;

αν έχεις vmware η oracle  (virtual box)δεν  χρειάζεται ο hyper v της microsoft , το θέμα είναι ότι αν το βάλεις και δεν μπει σωστά μπορεί και να μην βγει σωστά αφήνοντας σκουπίδια και προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για την βοηθεια.

παντως ξανα εβαλα windows 10 γιατι παρατηρησα οτι υπαρχει προβλημα σε windows 11 γενικα ακομα.
Και σε αλλα drivers.μολις στρωσουν λιγο θα τα ξανα αλλαξω μετα.

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη,φοραω τα win 10 Enterprise LTSC και ειμαι ευχαριστημενος,ελεγα να δοκιμασω τα 11αρια αλλα δυστυχως διαβασω για αρκετα προβληματα ακομη απο αρκετους χρηστες που τα εχουν βαλει,θα περιμενω αν και πιστευω οτι θα παει απατη η εκδοση των 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Slither είπε

Αυτη τη στιγμη,φοραω τα win 10 Enterprise LTSC και ειμαι ευχαριστημενος,ελεγα να δοκιμασω τα 11αρια αλλα δυστυχως διαβασω για αρκετα προβληματα ακομη απο αρκετους χρηστες που τα εχουν βαλει,θα περιμενω αν και πιστευω οτι θα παει απατη η εκδοση των 11.

φιλε μου 2 επιλογες υπαρχουν....
η θα διορθωθουν με τα χρονια η θα πανε απατα οπως ειπες.
και εγω θα περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ dual boot win10=win11 στο perfomance ειναι ιδιο δεν αλλαζει μονο features θα αλλαξουν στο μελλον με το WDDM που στα 10 σταματησε στα 2.7!!!Τωρα απο εκει και περα τα 10αρια ποιο γρηγορα και ποιο snapy στα competitive παιχνιδια!!!τωρα θα διξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο game performance έχουν Win10/Win11, απλά αν βάλετε Win11 φροντίστε να κλείσετε το HAGS γιατί είναι ενεργοποιημένο by default και σε κάποια παιχνίδια(Hitman 3 π.χ) ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Είναι normal να γεμίζει η standby πολλά GB έπειτα από παραδείγματος χάριν 3 ώρες παιχνιδιού ?  -δηλαδή βλέπω γύρω στα 19 GB cashed. Παλιά που υπήρχε κάποιο bug στα windows 10 χρησιμοποιούταν ευρέως ένα standby list cleaner πρόγραμμα το οποίο προσωπικά αποφεύγω. Έτσι απλά δουλεύει χωρίς προβλήματα ή κανονικά πρέπει να καθαρίζεται μόνη της αυτομάτως από το λειτουργικό;

(το επισημασμένο με κίτρινο χρώμα είναι η standby memory/cashed απλά χρησιμοποιώντας τον chrome)

@Psycho_Warhead / @panakos_thess latency freaks για πείτε γνώμη

image.png.5fc42080d20f612fcab932c3a19ca963.png

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ίδιο game performance έχουν Win10/Win11, απλά αν βάλετε Win11 φροντίστε να κλείσετε το HAGS γιατί είναι ενεργοποιημένο by default και σε κάποια παιχνίδια(Hitman 3 π.χ) ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

Γενικως αυτο πρεπει να ειναι enabled παντως αν το υποστηριζει η καρτα σου για να εχεις επιδοσεις.

12 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ερώτηση. Είναι normal να γεμίζει η standby πολλά GB έπειτα από παραδείγματος χάριν 3 ώρες παιχνιδιού ?  -δηλαδή βλέπω γύρω στα 19 GB cashed. Παλιά που υπήρχε κάποιο bug στα windows 10 χρησιμοποιούταν ευρέως ένα standby list cleaner πρόγραμμα το οποίο προσωπικά αποφεύγω. Έτσι απλά δουλεύει χωρίς προβλήματα ή κανονικά πρέπει να καθαρίζεται μόνη της αυτομάτως από το λειτουργικό;

(το επισημασμένο με κίτρινο χρώμα είναι η standby memory/cashed απλά χρησιμοποιώντας τον chrome)

@Psycho_Warhead / @panakos_thess latency freaks για πείτε γνώμη

image.png.5fc42080d20f612fcab932c3a19ca963.png

Μια χαρα νορμαλ ειναι.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

 

Γενικως αυτο πρεπει να ειναι enabled παντως αν το υποστηριζει η καρτα σου για να εχεις επιδοσεις.

Όχι, δεν προσφέρει τίποτα και σε κάποιες περιπτώσεις ρίχνει τις επιδόσεις αρκετά(Όπως στο Hitman 3 που έγραψα). Γενικά τα της Microsoft HAGS, Game Mode κλπ τα κλείνουμε είναι μλκίες.

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ερώτηση. Είναι normal να γεμίζει η standby πολλά GB έπειτα από παραδείγματος χάριν 3 ώρες παιχνιδιού ?  -δηλαδή βλέπω γύρω στα 19 GB cashed. Παλιά που υπήρχε κάποιο bug στα windows 10 χρησιμοποιούταν ευρέως ένα standby list cleaner πρόγραμμα το οποίο προσωπικά αποφεύγω. Έτσι απλά δουλεύει χωρίς προβλήματα ή κανονικά πρέπει να καθαρίζεται μόνη της αυτομάτως από το λειτουργικό;

(το επισημασμένο με κίτρινο χρώμα είναι η standby memory/cashed απλά χρησιμοποιώντας τον chrome)

@Psycho_Warhead / @panakos_thess latency freaks για πείτε γνώμη

image.png.5fc42080d20f612fcab932c3a19ca963.png

Μην ασχολείσαι μ' αυτά, μια χαρά δουλεύουν όλα στο OS αν τα αφήσεις default. Απλά κλείσε HAGS, Game Mode κλπ αν τα έχεις ανοιχτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως το εκανα uninstall το 22h2 , ειχα θεμα με το search indexer service , που ανεβαζε χωρις λογο το usage απο cpu και ram(και το απενεργοποιησα), δε δουλεψε ποτε το drag n drop στη taskbar κτλπ και επισης ειχα και fps drops στο spiderman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...