Προς το περιεχόμενο

Nikon 200-500mm @1099€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο σε αναζήτηση στο skroutz μου έβγαλε τον Nikon 200-500mm στα 1099€ (κατόπιν παραγγελίας) σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών - ηλεκτρονικών ειδών, όταν όλοι οι υπόλοιποι στα ίδια αποτελέσματα της αναζήτησης τον δίνουν στα 1369€. Να ανησυχούμε όσοι θέλουμε να τον αγοράσουμε για refurbished ή παραεισαγωγής κομμάτι ή να τρέξουμε να προλάβουμε; 🤔

Επεξ/σία από GiannisKr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiannisKr είπε

Πριν λίγο σε αναζήτηση στο skroutz μου έβγαλε τον Nikon 200-500mm στα 1099€ (κατόπιν παραγγελίας) σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών - ηλεκτρονικών ειδών, όταν όλοι οι υπόλοιποι στα ίδια αποτελέσματα της αναζήτησης τον δίνουν στα 1369€. Να ανησυχούμε όσοι θέλουμε να τον αγοράσουμε για refurbished ή παραεισαγωγής κομμάτι ή να τρέξουμε να προλάβουμε; 🤔

    Καλημέρα σας , να τρέξουμε να προλάβουμε φυσικά το λέτε χαριτολογώντας . 

    Θα έβλεπα την αγορά της Αμερικής πρώτα , ώστε να έχω μια εκτίμηση για την τιμή πώλησης του φακού , ακόμη δεν θα δίσταζα να ρωτήσω στα KEH cameras μέσω μέιλ , αν κυκλοφορούν refurbished εκδόσεις στην αγορά , θα κοιτούσα και για τιμές μεταχειρισμένου στην Ευρώπη όπου δεν έχω τελωνείο , εξαιρώντας πλέον την Αγγλία , θα έβλεπα τις τυχόν εναλλακτικές σε άλλες μάρκες , αν υπάρχουν δλδ φθηνότερες λύσεις , θα έριχνα και μια ματιά στο mpb.com στην Ευρώπη για μεταχειρισμένα πάντα κλπ .

  Θα έτρεχα να προλάβω , αν η διαφορά τιμής ήταν αρκετά μεγαλύτερη .

  Εννοείται πως καθένας έχει το δικό του σκεπτικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Έχετε δίκιο σχετικά με το σκεπτικό και το δικό μου στηρίζεται περισσότερο στα δεδομένα της ελληνικής αγοράς:

  • Όπως προανέφερα στο αρχικό post, το προϊόν κυμαίνεται σε τιμές από 1369€ έως 1519€, άρα μιλάμε για διαφορά στην τιμή 270€-420€. Τελευταία φορά που ο φακός στην ελληνική αγορά έπιασε αυτά τα επίπεδα ήταν το 2019 νομίζω την περίοδο black friday (την ίδια περίοδο όπου η D750 βγήκε στα 799€) όπου αν δείτε στα σχόλια του skroutz κάποιος αναφέρει ότι τον αγόρασε με 975€ (νομίζω η mediamarkt το είχε). Επίσης, σε περυσινό cashback με 10%, η τιμή του κατέβηκε στα 1245€ και στο cashback Απριλίου, επειδή ο φακός δεν ήταν άμεσα διαθέσιμος σε πολλά φωτομάγαζα, το cashback ουσιαστικά δεν μπορούσε να εφαρμοστεί.
  • Επιπλέον, είχα διαβάσει ότι η Nikon πλέον δεν δέχεται εγγυήσεις στα service points της από άλλα regions (στο κάτω μέρος του άρθρου έχει την παραπομπή σε site της Nikon) οπότε γιατί να ρισκάρω να το πάρω από κάπου που αν συμβεί κάτι στο πρώτο έτος, θα πρέπει να πληρώσω service και με δεδομένο το βάρος του και υψηλά μεταφορικά (αναφέρομαι σε όσους μένουν μακρυά από Αθήνα).  Για να πω την αλήθεια τέτοια ανακοίνωση δεν έχω δει ακόμα από τον Δαμκαλίδη και αν γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης ας μας ενημερώσει.
  • Να υπενθυμίσω το κομμάτι δασμολόγηση προϊόντος από αγορά του εξωτερικού (εκτός Ε.Ε.) όπου πραγματικά η όποια ευκαιρία αγοράς του έξω, στο τελωνείο θα μετατραπεί σε "ευκαιρία" ή μικρή ευκαιρία λόγω δασμών και ΦΠΑ που θα του επιβληθούν. Ακόμα και σε χώρα της Ε.Ε. η τιμή του καινούριου που εγώ βρήκα είναι 1249€ (Γερμανία), χωρίς το κόστος μεταφορικών και οποιαδήποτε τιμή κοντά στο 1000ευρω ή πιο κάτω, αφορούσε μεταχειρισμένο προϊόν.
  • Τέλος, μην ξεχνάμε ότι η μοντούρα F εξαφανίζεται σταδιακά από τις γραμμές παραγωγής της Nikon για χάρη της Ζ και συνήθως όταν ένα προϊόν σπανίζει στην αγορά ειδικά μετά τη διακοπή παραγωγής του η τιμή του ανεβαίνει. Μπορεί ο συγκεκριμένος φακός επειδή πουλάει καλά να μην περάσει σε αυτή την ανατίμηση άμεσα, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή αυτό θα συμβεί.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη προσφορά ο προβληματισμός μου για την απορία μου στηρίχτηκε στα εξής σημεία:

  • Αυτή την περίοδο δεν "τρέχει" κάποιο cashback από τη Nikon, εκτός και αν είναι από αυτά που ανακοινώνονται λίγο καθυστερημένα, αφού η αγορά τα έχει ήδη εφαρμόσει.
  • Η συγκεκριμένη αλυσίδα ηλεκτρικών - ηλεκτρονικών ειδών στο skroutz έχει ένδειξη "επίσημος μεταπωλητής" άρα θεωρητικά πουλάει προϊόντα από την ελληνική αντιπροσωπεία, από την οποία δεν είδα κάποια ανακοίνωση cashback, όπως προανέφερα.
  • Ο συγκεκριμένος φακός, δεν διατέθηκε, από όσο γνωρίζω σε κάποιο kit για να πει κάποιος ότι είναι από "σπασμένο" kit και γι αυτό η χαμηλή τιμή του, όπως συνηθίζεται να βλέπουμε ευκαιρίες σε φακούς 18-140mm, 24-120mm και παλιότερα 18-105mm.
  • Φυσικά παίζει και το ενδεχόμενο λάθους στην ιστοσελίδα της αλυσίδας, μπορεί και όχι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Σαν χρήστης Nikon και μεγάλων ας πούμε τηλεφακών , θα άνοιγα λίγο το εύρος των λύσεων . Όχι βέβαια ότι ο συγκεκριμένος δεν τα έχει τα λεφτά του και σίγουρα είναι στην δική σας διακριτική ευχέρεια το πώς θα κινηθείτε .

   Το δικό μου σκεπτικό κουβαλάει έντονα το στοιχείο της εξοικονόμησης χρημάτων .

  Έχοντας δοκιμάσει κάποιους Tamron και Tokina , χωρίς σταθεροποιήσεις κλπ . έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και μάλιστα θα έλεγα πως μέχρι τα 400mm δεν συνάντησα σημαντικό εμπόδιο στήριξης ακόμη και με τα χέρια . 

  Αν μάλιστα έχετε crop sensor , υπάρχει η καλή λύση ενός Tokina 80 - 400 στα 200 ευρώ χοντρικά , αλλά και ίσως ένας Tamron 200 - 400 εκεί γύρω και οι δύο με autofocus , όπου οι εστιακές τους αποστάσεις θα μεγαλώσουν αρκετά .

  Πάντα για μεταχειρισμένα είδη , όμως η διαφορά στην τσέπη σας θα είναι πολύ μεγάλη . 

  Η τελευταία φωτογραφία που ανέβηκε σήμερα το πρωί από μένα στο νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " είναι με έναν Tokina 400 f/6.3 . Δείτε την . 

  

30 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σαν χρήστης Nikon και μεγάλων ας πούμε τηλεφακών , θα άνοιγα λίγο το εύρος των λύσεων . Όχι βέβαια ότι ο συγκεκριμένος δεν τα έχει τα λεφτά του και σίγουρα είναι στην δική σας διακριτική ευχέρεια το πώς θα κινηθείτε .

   Το δικό μου σκεπτικό κουβαλάει έντονα το στοιχείο της εξοικονόμησης χρημάτων .

  Έχοντας δοκιμάσει κάποιους Tamron και Tokina , χωρίς σταθεροποιήσεις κλπ . έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και μάλιστα θα έλεγα πως μέχρι τα 400mm δεν συνάντησα σημαντικό εμπόδιο στήριξης ακόμη και με τα χέρια . 

  Αν μάλιστα έχετε crop sensor , υπάρχει η καλή λύση ενός Tokina 80 - 400 στα 200 ευρώ χοντρικά , αλλά και ίσως ένας Tamron 200 - 400 εκεί γύρω και οι δύο με autofocus , όπου οι εστιακές τους αποστάσεις θα μεγαλώσουν αρκετά .

  Πάντα για μεταχειρισμένα είδη , όμως η διαφορά στην τσέπη σας θα είναι πολύ μεγάλη . 

  Η τελευταία φωτογραφία που ανέβηκε σήμερα το πρωί από μένα στο νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " είναι με έναν Tokina 400 f/6.3 . Δείτε την . 

  

      Φυσικά και δεν αρνούμαι την αξία ενός ολοκαίνουργιου φακού , μάλιστα νέας τεχνολογίας όπου θα υπάρχει η απόλυτη συνεργασία με το σώμα .

      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...