Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, manolis940 said:

Ότι το ίδιο προϊόν δεν εμφανίζεται ως ένα, έτσι ώστε να πατάς σε αυτό και να βλέπεις τα διαθέσιμα καταστήματα:

https://www.bestprice.gr/cat/6634/eidh-ektakths-anagkhs.html?q=κουβέρτα+αντιπυρική

image.png.5ce26fd092583de2ce037e894c260397.png

Δεν θα το δεις να συμβαίνει στις πολύ γνωστές κατηγορίες προϊόντων όπως τα κινητά, pc -parts και άλλα. Ωστόσο σε λιγότερο δημοφιλή προϊόντα είναι ο κανόνας.

Αν το παραπάνω σου φαίνεται πολύ εξεζητημένο δες και την αναζήτηση για πολύμπριζο.
https://www.bestprice.gr/cat/3493/power-strips.html?qo=πολύμπριζο&qid=9OCUZVP_mkr&from=search

Μαλιστα, καταλαβα.

Πως γινεται, σε αλλες κατηγοριες να κανει grouping και σε αλλες οχι; Εννοω, οτι ή σε ολα ή πουθενα, αυτο ειναι το λογικο, και τεχνικα παλι δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ότι το ίδιο προϊόν δεν εμφανίζεται ως ένα, έτσι ώστε να πατάς σε αυτό και να βλέπεις τα διαθέσιμα καταστήματα:

https://www.bestprice.gr/cat/6634/eidh-ektakths-anagkhs.html?q=κουβέρτα+αντιπυρική

image.png.5ce26fd092583de2ce037e894c260397.png

Δεν θα το δεις να συμβαίνει στις πολύ γνωστές κατηγορίες προϊόντων όπως τα κινητά, pc -parts και άλλα. Ωστόσο σε λιγότερο δημοφιλή προϊόντα είναι ο κανόνας.

Αν το παραπάνω σου φαίνεται πολύ εξεζητημένο δες και την αναζήτηση για πολύμπριζο.
https://www.bestprice.gr/cat/3493/power-strips.html?qo=πολύμπριζο&qid=9OCUZVP_mkr&from=search

Αυτό είναι και το τεράστιο πρόβλημα στο Shopflix. Εκεί βέβαια είναι το χάος διότι το XML που έχουν όλα τα καταστήματα με το XML που θέλει το Shopflix έχει διαφορές με αποτέλεσμα να δημιουργεί 3-4-5 προϊόντα ενώ στην ουσία είναι το ίδιο. Εκεί υπάρχιε και θέμα και με τη διαθεσιμότητα καθώς παρατηρώ αρκετά προϊόντα που τα έχω άμεσα διαθέσιμα δεν τα αναφέρει έτσι και αναγκάζομαι να το κάνω manual. Αυτό είναι ένα θετικό στο Shopflix (αν μπορείς να το πεις θετικό) ότι μπορώ ανα πάσα ώρα και στιγμή να αλλάξω διαθεσιμότητα/ποσότητα/όνομα προϊόντος μόνο στο Shopflix χωρίς να πειράξω κάτι στο κατάστημά μου.

Η εμπειρία μου πάντως (αφού αναφέρθηκε) σαν κατάστημα είναι αρκετά καλή και στο bestprice και ειδικά το redirection του όλο και ανεβαίνει. Αυτό πιστεύω οφείλεται και στο Skroutz που πλέον το έχει βγάλει στα περισσότερα προϊόντα. Αλλά σε αυτό που χαίρομαι στο Bestprice είναι τουλάχιστον ακόμα και τώρα μου έρχονται mail με προσφορές. Πχ πριν λίγο έλαβα mail με -50% έκπτωση στην υπηρεσία της πιστοποίησης καταστήματος (δηλαδή που φαίνεται το κατάστημά μου ότι είναι πιστοποιημένο με gold/silver κτλπ) κάτι που μετράει στον καταναλωτή. Θα πει κάποιος ότι είναι νταβατζιλίκι αλλά το να μου λένε -50% με την τιμή να είναι τίποτα μπροστά στην γελοία υπηρεσία του Skroutz το να μπορείς να βάλεις banner στη σελίδα του καταστήματος σου και να σου ζητάνε 120€ ΤΟΝ ΜΗΝΑ, ε πραγματικά το εκτιμώ πάρα πολύ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, απολυτο τελειο γκρουπαρισμα, δεν νομιζω υπαρχει ουτε στο σκρουτζ. Εγω κοιταζα συχνα για αθλητικα παπουτσια, και μπορουσα να βρω ακριβως το ιδιο λισταρισμενο πολλες φορες.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Μαλιστα, καταλαβα.

Πως γινεται, σε αλλες κατηγοριες να κανει grouping και σε αλλες οχι; Εννοω, οτι ή σε ολα ή πουθενα, αυτο ειναι το λογικο, και τεχνικα παλι δεν το καταλαβαινω.

Είναι αλλά θέλει και κάποια δουλειά από πίσω. Επειδή τα καταστήματα είναι πολλά και τα προϊόντα ποικίλουν θα πρέπει να έχουν ένα τρόπο ομαδοποίησης. Αυτός συνήθως είναι κάποιος αριθμός όπως το SKU. Από κει και πέρα σίγουρα μπορεί να γίνει κάποια ομαδοποίηση όπως η εικόνα. Ωστόσο δεν δίνουν τόσο σημασία σε αυτό το κομμάτι κάτι που κάνει πολύ δύσκολη την αναζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bestprice για την ωρα εχει κρατησει ολα τα καταστηματα απατεωνων με το κολπακι με το φπα τα οποια τα ειχε καποτε και το skroutz οποτε προσοχη με αυτα. Μια φορα πηγα να παρω κατι απο εκει και 2 μηνες ετρεχα να παρω τα χρηματα μου πισω. Το skroutz εχει την ευκολια βαζεις αφμ περναει κατευθειαν τιμολογιο η αφαιρειται το φπα αμεσα σε κινητο tablet κτλ. Θελει πολυ δουλεια το bestprice οπως πρεπει και το skroutz να γυρισει 1-2 χρονια πισω οπως ηταν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Arkin said:

Το Bestprice για την ωρα εχει κρατησει ολα τα καταστηματα απατεωνων με το κολπακι με το φπα τα οποια τα ειχε καποτε και το skroutz οποτε προσοχη με αυτα. Μια φορα πηγα να παρω κατι απο εκει και 2 μηνες ετρεχα να παρω τα χρηματα μου πισω. Το skroutz εχει την ευκολια βαζεις αφμ περναει κατευθειαν τιμολογιο η αφαιρειται το φπα αμεσα σε κινητο tablet κτλ. Θελει πολυ δουλεια το bestprice οπως πρεπει και το skroutz να γυρισει 1-2 χρονια πισω οπως ηταν. 

Και εσυ ως επαγγελματιας μιλας;

Εννοω, εγω ας απλος αγοραστης, τι προβλημα μπορω να εχω με το φπα του προιοντος που αγοραζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Και εσυ ως επαγγελματιας μιλας;

Εννοω, εγω ας απλος αγοραστης, τι προβλημα μπορω να εχω με το φπα του προιοντος που αγοραζω;

Εγω ναι περνω κινητα κτλ χωρις το φπα απλα δεν κοβω φπα πχ απο φαγωσιμα η αλλα τετοια πραγματα. Εσυ αν χρειαστεις εγγυηση αντε να βγαλεις ακρη με την εταιρια απο ενα τετοιο καταστημα. Γιατι η αποδειξη ειναι fake κοβουν 20-30-40 ιδιες αποδιδουν μια φορα το ΦΠΑ δηλαδη για ολα αυτα τα κινητα κτλ ουτε καν το ιδιο serial μπορει να μην αναγραφετε πανω στην αποδειξη για το κινητο που πηρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2024 στις 11:06 ΠΜ, kalliosmanos είπε

 

Υπήρξε αποτέλεσμα τελικά; 

 

Για τις αποδείξεις, που λέτε, μην μου πείτε ότι δεν σας έχει τύχει κατάστημα μέσω skroutz να στέλνει διαφορετική απόδειξη από το αντικείμενο που αγοράσατε... Σε εμένα και σε φιλικό μου πρόσωπο έχει τύχει αυτό τουλάχιστον 1-2 φορές, κι ευτυχώς που δεν αφορούσε ακριβό (πχ άνω των 150 ευρώ) αγορά, αλλιώς θα υπήρχε καταγγελία άμεσα. 

 

Θέλω να πω, με λίγα λόγια, ότι αυτά συμβαίνουν, ανεξαρτήτου πλατφόρμας. Εννοείται πως χτυπάει πιο άσχημα αν πρόκειται για ένα iPhone των 1000 €. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gulik είπε

Υπήρξε αποτέλεσμα τελικά; 

 

Για τις αποδείξεις, που λέτε, μην μου πείτε ότι δεν σας έχει τύχει κατάστημα μέσω skroutz να στέλνει διαφορετική απόδειξη από το αντικείμενο που αγοράσατε... Σε εμένα και σε φιλικό μου πρόσωπο έχει τύχει αυτό τουλάχιστον 1-2 φορές, κι ευτυχώς που δεν αφορούσε ακριβό (πχ άνω των 150 ευρώ) αγορά, αλλιώς θα υπήρχε καταγγελία άμεσα. 

 

Θέλω να πω, με λίγα λόγια, ότι αυτά συμβαίνουν, ανεξαρτήτου πλατφόρμας. Εννοείται πως χτυπάει πιο άσχημα αν πρόκειται για ένα iPhone των 1000 €. 

Εντάξει μην είμαστε και υπερβολικοί ή ίσως πιο σωστά δικομανείς. Το να στείλει το κατάστημα λάθος απόδειξη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έκανε με σκοπό να φοροδιαφύγει. Λάθη γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2024 στις 10:00 ΠΜ, mindreader είπε

Σημερα ομως, καλως-κακως,για λιανικη,το να πληρωσει καποιος 100ευρω λιγοτερο για το ιδιο κινητο,ειναι σημαντικο.

Σημαντικο ειναι οταν απο 300 πληρωνεις 200. Οταν απο 1500 πληρωνεις 1400 και πανηγυριζεις για αυτο, ειναι κακομοιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...