Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, kalliosmanos είπε

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά το διάβασα το ποστ παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει την επιλογή. Επικοινώνησα με customer care και βλέπω. Αν δεν βγει άκρη απλά θα διαγράψω την κάρτα και ίσως και τον λογαριασμό. Τρεις μήνες με χρέωσαν αυτόματα και δεν το πήρα χαμπάρι.. εκτιμώ την απάντηση σου.

Πάτα εικόνα προφίλ και skroutz plus
image.png.8283ae99c43a8ec46296d3853c3a7c36.png

Έπειτα εδώ την διαχείριση συνδρομής

image.png.5f34b2683deb3711e13dbf5a82a6062d.png

 

Λογικά θα στο δείχνει εδώ που εμένα μου ζητάει ενεργοποίηση αλλά αν θυμάμαι καλά το γράφει με το ίδιο στυλ του "Όροι & Προυποθέσεις"

image.png.5caeef37d75ca97d5b3250e912d822cb.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 hours ago, teoqq said:

Οταν είχαμε το μοντέλο με το redirection +click λέγαμε ότι είναι αδικο διότι υπήρχαν χρεώσεις διπλές-τριπλές από ίδια άτομα που μπορεί και να μην έκαναν παραγγελία. Το θέμα είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που ήθελε να αλλάξει μοντέλο δεν πίστευε ότι ο Skroutz θα σου παίρνει προμήθεια από 10-18% +κόστος διαχείρησης(που το έχει βάλει τα τελευταία χρόνια) +κόστος από οποιαδήποτε extra υπηρεσία χρησιμοποιείς (πχ skroutz coins/διαφήμιση κτλπ).

Ναι ΟΚ, αν θες το δέχεσαι αλλά το μέγεθος του Skroutz έχει μεγαλώσει τόσο πολύ που πλέον αρκετοί σκέφτονται ότι δεν μπορούν έξω από αυτόν.

Προσωπικά σαν κατάστημα που είμαι χρόνια στον Skroutz, προσπαθώ να βρω τρόπους να αντιμετωπίσω τις αυξήσεις και τα νταβατζιλίκια του. Αυτό που δεν μπορώ και μου έχει χτυπήσει ΚΟΚΚΙΝΟ είναι να βγάλει εντελώς το redirection και σιγά σιγά το κατάστημά μου να μην εμφανίζεται πουθενά. Γιατί μάγκας δεν έγινε μόνος του, εγώ τον έκανα (και όχι μόνο) και τώρα θέλει να με "καταπιεί" ? Ε να πάει να μαμηθεί... 
Το ανέφερα και πιο πριν, μπήκα και Shopflix, τρέχω και τις ενέργειες μου για extra έκπτωση για παραγγελία μέσα από eshop μου και στο τέλος όποιος μας καλεί και μου αναφέρει Skroutz του λέω καντην από εμένα για να το πάρεις και πιο οικονομικά και πιο άμεσα.

Αυτό που δεν μπορώ να απορρίψω πάντως είναι ότι δεν μπορείς να βγεις από την μια μέρα στην άλλη απο τον Skroutz. Σιγά-σιγά όμως μπορείς να το καταφέρεις ή απλά να υπάρχεις σαν φάντασμα μέσα στο marketplace του και αν κάτσει παραγγελία έκατσε. Όχι όμως με το πανηγύρι και το κυνηγητό των τιμών.

 

ΥΓ: Πήρα 2ο μήνα το τιμολόγιο από το Shopflix, σχετικά με το συνολικό κόστος προμήθειας κτλπ.. και πραγματικά έφριξα... Έχω συνηθίσει τόσο στο γ... που μας κάνει ο Skroutz που στο Shopflix ένιωσα ότι τους κλέβω...
Το πιο σημαντικό από όλα (το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ) δεν έχω ΟΥΤΕ ΜΙΑ επιστροφή.
 

Ευχομαι απο καρδιας, να πετυχει το εγχειρημα της απεξαρτησης απο το skroutz.

Εχει δυσαρεστησει πολυ και πολλους. Δεν ειναι ανεφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manolis940 said:

Πάτα εικόνα προφίλ και skroutz plus
image.png.8283ae99c43a8ec46296d3853c3a7c36.png

Έπειτα εδώ την διαχείριση συνδρομής

image.png.5f34b2683deb3711e13dbf5a82a6062d.png

 

Λογικά θα στο δείχνει εδώ που εμένα μου ζητάει ενεργοποίηση αλλά αν θυμάμαι καλά το γράφει με το ίδιο στυλ του "Όροι & Προυποθέσεις"

image.png.5caeef37d75ca97d5b3250e912d822cb.png

Όπως είναι η τελευταία εικόνα απλά λείπει το ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης συνδρομής. Έχει μόνο το όροι και προϋποθέσεις... Τι να πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αυτό που με εκνευρίζει στα προϊόντα που έχει αφαιρεθεί το redirection είναι ότι πολλές φορές θέλω να δω πληροφορίες για τα προϊόντα και αυτές που αναφέρει το Skroutz είναι περιορισμένες, οπότε αναγκάζομαι να γκουγκλάρω! Φανταστείτε ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν τις είχαν και τα περισσότερα καταστήματα οπότε αναγκαζόμουν να κάνω ένα πέρασμα σε αρκετά από τα καταστήματα για να μπορέσω να τις εντοπίσω (και όχι πάντα).

Εν τω μεταξύ δεν το συζητάω, ειδικά στα συμπληρώματα δεν υπάρχουν πληροφορίες ούτε για τις δοσολογίες, ούτε για τα συστατικά των προϊόντων, πόσο πίσω είμαστε σε αυτό το κομμάτι σε σχέση με τις σελίδες του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η απόλυτη τρέλα είναι ότι πλέον αν δεν μπεις στο προϊόν δεν βλέπεις την χαμηλότερη τιμή.

Δηλαδή κάνεις αναζήτηση στο Skroutz και μετά η τιμή που σου βγάζει (πριν μπεις στο προϊόν) είναι από το κατάστημα που είναι στο buy-box (buy-box = αυτό που σου βγάζει ο skroutz απο επιλογή όταν μπεις μεσα) όπου τις περισσότερες φορές είναι το κατάστημα που έχει το προϊόν στο SkroutzHub δηλαδη στην αποθήκη τους. Το αστείο σε αυτό είναι ότι η τιμή είναι αρκετά πάνω από την χαμηλότερη οπότε κάποιος που δεν ξέρει μπορεί από την αναζήτηση και μόνο να το παρατήσει και να μην μπει μεσα.

Απίστευτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CakeNet είπε

Πάντως, αυτό που με εκνευρίζει στα προϊόντα που έχει αφαιρεθεί το redirection είναι ότι πολλές φορές θέλω να δω πληροφορίες για τα προϊόντα και αυτές που αναφέρει το Skroutz είναι περιορισμένες, οπότε αναγκάζομαι να γκουγκλάρω! Φανταστείτε ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν τις είχαν και τα περισσότερα καταστήματα οπότε αναγκαζόμουν να κάνω ένα πέρασμα σε αρκετά από τα καταστήματα για να μπορέσω να τις εντοπίσω (και όχι πάντα).

Εν τω μεταξύ δεν το συζητάω, ειδικά στα συμπληρώματα δεν υπάρχουν πληροφορίες ούτε για τις δοσολογίες, ούτε για τα συστατικά των προϊόντων, πόσο πίσω είμαστε σε αυτό το κομμάτι σε σχέση με τις σελίδες του εξωτερικού.

Εδώ δεν είναι ικανοί να δώσουν τις σωστές διαστασεις και βάρος ενός αντικειμένου για να υπολογιστούν σωστά τα μεταφορικά. Θα δώσουν περιγραφή; 😆

23 ώρες πριν, kalliosmanos είπε

Όπως είναι η τελευταία εικόνα απλά λείπει το ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης συνδρομής. Έχει μόνο το όροι και προϋποθέσεις... Τι να πω 

Μήπως δεν την έχεις ενεργοποιήσει καθόλου; Τι να πω; Ενημέρωσε μας όταν έχεις νέα :)

Στις 12/10/2024 στις 3:18 ΜΜ, mindreader είπε

Ευχομαι απο καρδιας, να πετυχει το εγχειρημα της απεξαρτησης απο το skroutz.

Εχει δυσαρεστησει πολυ και πολλους. Δεν ειναι ανεφικτο.

Όσο δεν υπάρχει κάποια σοβαρή εναλλακτική είναι δυστυχώς. Οι αντίπαλοι έχουν κάποια καλά σε σχέση με το skroutz αλλά έχουν και χρόνιες παθογένειες που δεν μπορούν και εκείνοι να λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2024 στις 11:31 ΠΜ, teoqq είπε

Επίσης η απόλυτη τρέλα είναι ότι πλέον αν δεν μπεις στο προϊόν δεν βλέπεις την χαμηλότερη τιμή.

Δηλαδή κάνεις αναζήτηση στο Skroutz και μετά η τιμή που σου βγάζει (πριν μπεις στο προϊόν) είναι από το κατάστημα που είναι στο buy-box (buy-box = αυτό που σου βγάζει ο skroutz απο επιλογή όταν μπεις μεσα) όπου τις περισσότερες φορές είναι το κατάστημα που έχει το προϊόν στο SkroutzHub δηλαδη στην αποθήκη τους. Το αστείο σε αυτό είναι ότι η τιμή είναι αρκετά πάνω από την χαμηλότερη οπότε κάποιος που δεν ξέρει μπορεί από την αναζήτηση και μόνο να το παρατήσει και να μην μπει μεσα.

Απίστευτοι...

Το παρατήρησα κι εγω αλλά συμβαίνει αν έχεις το σορτάρισμα στα "Προτεινόμενα"

Αν το πας με "Αύξουσα τιμή" στα δείχνει με τη χαμηλότερη

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τελευταια, προτιμω να κανω τις αναζητησεις μου στο bestprice. Δεν βλεπω να του λειπει και τιποτε ουσιαστικο. Εξαλλου τα 'καλουδια' του skroutz, ειναι χρεωσεις, τερτιπια, κορδελες και απο τη μυγα ξυγκι.

Βλεπω οτι το Bestprice, δεν ειναι 'αδειο' οπως ηταν παλια, ουτε 'χωρις κριτικες' κλπ. Μου θυμιζει το skroutz του παλιου καλου καιρου. Και με το απαραιτητο redirection φυσικα.

Και οπως ειπα, ειδικα οι νεες γενιες, ρωτηστε, προφανως εχουν ακουσει για το skroutz αλλα μαντεψτε, χρησιμοποιουν bestprice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τωρα τελευταια, προτιμω να κανω τις αναζητησεις μου στο bestprice. Δεν βλεπω να του λειπει και τιποτε ουσιαστικο. Εξαλλου τα 'καλουδια' του skroutz, ειναι χρεωσεις, τερτιπια, κορδελες και απο τη μυγα ξυγκι.

Βλεπω οτι το Bestprice, δεν ειναι 'αδειο' οπως ηταν παλια, ουτε 'χωρις κριτικες' κλπ. Μου θυμιζει το skroutz του παλιου καλου καιρου. Και με το απαραιτητο redirection φυσικα.

Και οπως ειπα, ειδικα οι νεες γενιες, ρωτηστε, προφανως εχουν ακουσει για το skroutz αλλα μαντεψτε, χρησιμοποιουν bestprice.

Όσον αφορά όμως το grouping σε πολλά προϊόντα πονάει αρκετά. 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν εμπιστεύτηκα το bestprice.
Με φοβίζει που στα μάτια μου τα καταστήματα που εμφανίζονται πρώτα στα προιόντα που ενδιαφέρομαι φαίνονται αναξιόπιστα.. 
Ειδικά στα iphone που κοιτούσα, αυτό που κάνουν με άλλη τιμή λιανικής και 24%+ πάνω για τιμή τιμολογίου(ώστε να αφαιρέσουν το φπα και να πάρουν τα ίδια λεφτά) είναι τρελή απάτη. Δε θα το δεις αυτό σε κατάστημα του σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, KenJiNx said:

Ποτέ δεν εμπιστεύτηκα το bestprice.
Με φοβίζει που στα μάτια μου τα καταστήματα που εμφανίζονται πρώτα στα προιόντα που ενδιαφέρομαι φαίνονται αναξιόπιστα.. 
Ειδικά στα iphone που κοιτούσα, αυτό που κάνουν με άλλη τιμή λιανικής και 24%+ πάνω για τιμή τιμολογίου(ώστε να αφαιρέσουν το φπα και να πάρουν τα ίδια λεφτά) είναι τρελή απάτη. Δε θα το δεις αυτό σε κατάστημα του σκρουτζ.

Δεν το καταλαβα αυτο;

Για πες για iphone και bestprice γιατι μελος της οικογενειας θα προχωρησει σε τετοια αγορα;;;

 

1 hour ago, manolis940 said:

Όσον αφορά όμως το grouping σε πολλά προϊόντα πονάει αρκετά. 😐

Τι θα πει grouping προιοντων; Δεν το χρειαστηκα ποτε, τοσα χρονια. Μονο στο shein βαζω στο καλαθι, οτι θες απο ανομοιογενη πραγματα. Ειπε κανεις στο skroutz οτι θελουμε κανενα καλαθι; Και για αυτο καλαθι πρεπει να πιει το αιμα με καλαμακι; Δεν το καταλαβα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, mindreader said:

Δεν το καταλαβα αυτο;

Για πες για iphone και bestprice γιατι μελος της οικογενειας θα προχωρησει σε τετοια αγορα;;;

Κι εγώ κοιτάω για iphone 15 pro max 256 , με αγορά τιμολογιού 39α. Αν δεις στο bestprice οι χαμηλότερες τιμές παίζουν στα 1120€... Αυτά τα καταστήματα όμως, μέσα στη σελίδα τους αναφέρουν ότι η τιμή αυτή είναι μόνο για λιανική πώληση, ενώ η τιμή για αγορά με τιμολόγιο είναι πολύ πιο πάνω. 
image.png.a1bcf7ab19776bada635c15b3b7ddb36.png image.png.094eb824fce6fabe41e9061f3dab7271.png

και μόνο που το bestprice αφήνει τέτοιες παράνομες πρακτικές να διαφημίζονται στη πλατφόρμα του είναι αποτρεπτικό από εμένα..

Τώρα, αν δε σε ενδιαφέρει η αγορά με τιμολογίο, και θέλεις να ρισκάρεις, παραγγέλνεις από αυτά τα μαγαζάκια της πλάκας.
Βγήκαμε offtopic όμως, με μια αναζήτηση τα καταστήματα αυτά στο Insomnia θα βρεις κι άλλα posts που το αναφέρουν

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, KenJiNx said:

Κι εγώ κοιτάω για iphone 15 pro max 256 , με αγορά τιμολογιού 39α. Αν δεις στο bestprice οι χαμηλότερες τιμές παίζουν στα 1120€... Αυτά τα καταστήματα όμως, μέσα στη σελίδα τους αναφέρουν ότι η τιμή αυτή είναι μόνο για λιανική πώληση, ενώ η τιμή για αγορά με τιμολόγιο είναι πολύ πιο πάνω. 
image.png.a1bcf7ab19776bada635c15b3b7ddb36.png image.png.094eb824fce6fabe41e9061f3dab7271.png

και μόνο που το bestprice αφήνει τέτοιους απατεώνες να διαφημίζονται στη πλατφόρμα του είναι αποτρεπτικό από εμένα..

Τώρα, αν δε σε ενδιαφέρει η αγορά με τιμολογίο, και θέλεις να ρισκάρεις, παραγγέλνεις από αυτά τα μαγαζάκια της πλάκας.

Κατανοητο αυτο που λες.

Σημερα ομως, καλως-κακως,για λιανικη,το να πληρωσει καποιος 100ευρω λιγοτερο για το ιδιο κινητο,ειναι σημαντικο.

Τωρα ως επαγγελματιας, μπορει οντως να εχεις δικιο.

Αλλα για τον πελατη λιανικης, ξεκαθαρα θα μιλησει η τσεπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Τι θα πει grouping προιοντων;

Ότι το ίδιο προϊόν δεν εμφανίζεται ως ένα, έτσι ώστε να πατάς σε αυτό και να βλέπεις τα διαθέσιμα καταστήματα:

https://www.bestprice.gr/cat/6634/eidh-ektakths-anagkhs.html?q=κουβέρτα+αντιπυρική

image.png.5ce26fd092583de2ce037e894c260397.png

Δεν θα το δεις να συμβαίνει στις πολύ γνωστές κατηγορίες προϊόντων όπως τα κινητά, pc -parts και άλλα. Ωστόσο σε λιγότερο δημοφιλή προϊόντα είναι ο κανόνας.

Αν το παραπάνω σου φαίνεται πολύ εξεζητημένο δες και την αναζήτηση για πολύμπριζο.
https://www.bestprice.gr/cat/3493/power-strips.html?qo=πολύμπριζο&qid=9OCUZVP_mkr&from=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...