Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, ASFE said:

Μου βγηκε και μενα...Μπορει να το δοκιμασω.Θα δουμε

skkk.PNG

Οχι δωρεαν δεν το δοκιμαζω, κυριοι του skroutz, ουτε κι αν με πληρωσετε.

Μονιμως δειχνετε μαρκετιστικο τυρακι, κι απο πισω οχι μια, καμια δεκαρια φάκες!!!

Το αστρο σας να σβησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Οχι δωρεαν δεν το δοκιμαζω, κυριοι του skroutz, ουτε κι αν με πληρωσετε.

Μονιμως δειχνετε μαρκετιστικο τυρακι, κι απο πισω οχι μια, καμια δεκαρια φάκες!!!

Το αστρο σας να σβησει!

Γενικώς και εγώ γράφω διάφορα κακά για το skroutz εδώ μέσα ενώ παλαιότερα έγραφα περισσότερα θετικά. Δεν είναι όμως θέμα οπαδισμού. Αν κάτι συμφέρει την τσέπη σου μην το απορρίπτεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, manolis940 said:

Γενικώς και εγώ γράφω διάφορα κακά για το skroutz εδώ μέσα ενώ παλαιότερα έγραφα περισσότερα θετικά. Δεν είναι όμως θέμα οπαδισμού. Αν κάτι συμφέρει την τσέπη σου μην το απορρίπτεις.

Καποια τα θεωρω θεματα τακτικης. Και προσπαθω να βλεπω τη μεγαλη εικονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2024 στις 10:46 ΜΜ, Therempant είπε

Πλέον έτσι το κάνω και εγώ και μακάρι να το κάνουν όλοι έτσι. 

Νομίζει μάλιστα το Σκρουτζ ότι, κόβοντας το "μπλε κουμπί" σε πλειάδα κατηγοριών, δεν ξέρουμε να κάνουμε μια απλή αναζήτηση στο Google για το κατάστημα που μας ενδιαφέρει και θα πατήσουμε σίγουρα το "πράσινο κουμπί".

Αλλά τόσο φτάνει το κοντόφθαλμο βλέμμα τους: όσο υπήρχε και το "μπλε κουμπί", πολλοί ήταν αυτοί που το πατούσαν έστω ασυναίσθητα, και το Σκρουτζ τσίμπαγε το referral. Ενώ τώρα, που απλά βλέπουμε τον τίτλο του καταστήματος, ανοίγουμε άλλη καρτέλα και σε αυτή το βρίσκουμε απευθείας, τι τσιμπάει; Θου Κύριε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Νομίζει μάλιστα το Σκρουτζ ότι, κόβοντας το "μπλε κουμπί" σε πλειάδα κατηγοριών, δεν ξέρουμε να κάνουμε μια απλή αναζήτηση στο Google για το κατάστημα που μας ενδιαφέρει και θα πατήσουμε σίγουρα το "πράσινο κουμπί".

Αλλά τόσο φτάνει το κοντόφθαλμο βλέμμα τους: όσο υπήρχε και το "μπλε κουμπί", πολλοί ήταν αυτοί που το πατούσαν έστω ασυναίσθητα, και το Σκρουτζ τσίμπαγε το referral. Ενώ τώρα, που απλά βλέπουμε τον τίτλο του καταστήματος, ανοίγουμε άλλη καρτέλα και σε αυτή το βρίσκουμε απευθείας, τι τσιμπάει; Θου Κύριε...

Το επομενο βημα ειναι να κρυψουν τα ονοματα των καταστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lector είπε

Το επομενο βημα ειναι να κρυψουν τα ονοματα των καταστηματων.

Θα γίνει σίγουρα αυτό ή τουλάχιστον δεν θα εμφανίζονται εντελώς ξεκάθαρα. Όπως γίνεται στο Amazon και στο Aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lector είπε

Το επομενο βημα ειναι να κρυψουν τα ονοματα των καταστηματων.

Αν τα κρύψουν, το επόμενό μας βήμα θα είναι να μη μπαίνουμε στο Σκρουτζ ούτε καν για σύγκριση τιμών. Ευτυχώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν... κόκκινα σανγκουΐνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

φαινονται κανονικα, ακομα και οταν αναλαμβανει μονο την αποστολη

image.png.ec33e46a145e253420946d17a36734d7.png

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και στο Ali. Ψιλά γραματάκια και συνήθως ο κόσμος που αγοράζει δεν κατανοεί ότι υπάρχει άλλος πωλητής από πίσω και το amazon είναι μεσάζοντας. Το skroutz πέραν ότι φαίνεται ακριβώς σου βγάζει και από κάτω λίστα με τα καταστήματα και έπειτα έρχεται η περιγραφή του προϊόντος. Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα φύγει αυτό.

17 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Αν τα κρύψουν, το επόμενό μας βήμα θα είναι να μη μπαίνουμε στο Σκρουτζ ούτε καν για σύγκριση τιμών. Ευτυχώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν... κόκκινα σανγκουΐνια.

Εντάξει, εδώ που τα λέμε το skroutz δεν το συμφέρει να μπαίνεις μόνο για σύγκριση τιμών γιατί τρως μόνο bandwith. Απ' την άλλη όμως ας απαντήσει και κάποιος που έχει κατάστημα. Δεν είναι καλύτερο αυτό το μοντέλο απ' το να πληρώνεις το κάθε κλικ ξεχωριστά ή να μπαίνει ένα cookie στον υπολογιστή κάποιου και αν αγοράσει κάτι άκυρο μετά από καιρό να χρεωθείς πάλι χωρίς να έχει συμβάλει το skroutz σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά... όσοι εχετε καταστήματα για το skroutz είστε "αποθήκες"... Σας αρέσει το μοντέλο; συνεχίζετε. Δεν σας αρέσει; Βγαίνετε στην αγορά μόνοι σας και σαρώνετε εφόσον πιστεύετε ότι τώρα ζημιώνεστε. Ο "μικρός αναρχοαυτόνομος" αν θέλει να μπει στο μάτι της αγοράς και να γίνει μεγάλος πρεπει να φέρει κατι πολύ καλό στο τραπέζι για να γίνει γνωστός και να συνεχίσει να λειτουργεί αυτόνομα. Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός

Το να κάνουμε shutdown όμως το skroutz με νόμο του κρατους δεν γίνεται, όλο το online εμπόριο πάει προς marketplace παγκόσμια. Amazon, Skroutz, Temu, Ali κλπ

Προσωπικά το βλέπω θετικό που μια ελληνική εταιρεία στέκεται στο ύψος των μεγάλων του εξωτερικού και γιατί όχι, να τους ανταγωνιστεί. Το πάντρεμα "προϊόν + content creator" δεν ξέρω αν έχει παίξει αλλού

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είχαμε το μοντέλο με το redirection +click λέγαμε ότι είναι αδικο διότι υπήρχαν χρεώσεις διπλές-τριπλές από ίδια άτομα που μπορεί και να μην έκαναν παραγγελία. Το θέμα είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που ήθελε να αλλάξει μοντέλο δεν πίστευε ότι ο Skroutz θα σου παίρνει προμήθεια από 10-18% +κόστος διαχείρησης(που το έχει βάλει τα τελευταία χρόνια) +κόστος από οποιαδήποτε extra υπηρεσία χρησιμοποιείς (πχ skroutz coins/διαφήμιση κτλπ).

Ναι ΟΚ, αν θες το δέχεσαι αλλά το μέγεθος του Skroutz έχει μεγαλώσει τόσο πολύ που πλέον αρκετοί σκέφτονται ότι δεν μπορούν έξω από αυτόν.

Προσωπικά σαν κατάστημα που είμαι χρόνια στον Skroutz, προσπαθώ να βρω τρόπους να αντιμετωπίσω τις αυξήσεις και τα νταβατζιλίκια του. Αυτό που δεν μπορώ και μου έχει χτυπήσει ΚΟΚΚΙΝΟ είναι να βγάλει εντελώς το redirection και σιγά σιγά το κατάστημά μου να μην εμφανίζεται πουθενά. Γιατί μάγκας δεν έγινε μόνος του, εγώ τον έκανα (και όχι μόνο) και τώρα θέλει να με "καταπιεί" ? Ε να πάει να μαμηθεί... 
Το ανέφερα και πιο πριν, μπήκα και Shopflix, τρέχω και τις ενέργειες μου για extra έκπτωση για παραγγελία μέσα από eshop μου και στο τέλος όποιος μας καλεί και μου αναφέρει Skroutz του λέω καντην από εμένα για να το πάρεις και πιο οικονομικά και πιο άμεσα.

Αυτό που δεν μπορώ να απορρίψω πάντως είναι ότι δεν μπορείς να βγεις από την μια μέρα στην άλλη απο τον Skroutz. Σιγά-σιγά όμως μπορείς να το καταφέρεις ή απλά να υπάρχεις σαν φάντασμα μέσα στο marketplace του και αν κάτσει παραγγελία έκατσε. Όχι όμως με το πανηγύρι και το κυνηγητό των τιμών.

 

ΥΓ: Πήρα 2ο μήνα το τιμολόγιο από το Shopflix, σχετικά με το συνολικό κόστος προμήθειας κτλπ.. και πραγματικά έφριξα... Έχω συνηθίσει τόσο στο γ... που μας κάνει ο Skroutz που στο Shopflix ένιωσα ότι τους κλέβω...
Το πιο σημαντικό από όλα (το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ) δεν έχω ΟΥΤΕ ΜΙΑ επιστροφή.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, somt είπε

Το να κάνουμε shutdown όμως το skroutz με νόμο του κρατους δεν γίνεται,

Είναι μια αλήθεια ότι επιτροπή ανταγωνισμού στο Ελληνικό κράτος δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ποτέ  . . . .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gulik said:

@kalliosmanos@kalliosmanos  τσέκαρε το post αυτό και θα το βρεις, δεν φαίνεται με τίποτα αν δεν ψάξεις εξωνυχιστικά, το έχουν κάνει επίτηδες αυτό το πράγμα.

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά το διάβασα το ποστ παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει την επιλογή. Επικοινώνησα με customer care και βλέπω. Αν δεν βγει άκρη απλά θα διαγράψω την κάρτα και ίσως και τον λογαριασμό. Τρεις μήνες με χρέωσαν αυτόματα και δεν το πήρα χαμπάρι.. εκτιμώ την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...