Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dpolal said:

Το cookie του skroutz στον υπολογιστή μου καταγράφει ότι είδα ένα προϊόν.

Αν μετά από χ μέρες πάω και το αγοράσω απευθείας από το site του καταστήματος πώς ακριβώς το γνωρίζει αυτό το παραπάνω cookie;;
Κάθεται και παρακολουθεί τί ακριβώς κάνω στον browser και μετά ενημερώνει τα κεντρικά ;;;

Το cookie ούτε «καταγράφει», ούτε «παρακολουθεί», ούτε «ενημερώνει». Το cookie είναι απλά ένα αρχείο κειμένου αποθηκευμένο στον υπολογιστή σου και δε μπορεί να κάνει τίποτε από τα προηγούμενα. 

Ο τρόπος λειτουργίας είναι ότι όταν μπαίνεις στο κατάστημα, αυτό έχει φορτωμένο το plugin του Skroutz, και το plugin αυτό ελέγχει για την ύπαρξη του σχετικού cookie που δείχνει ότι επισκέφτηκες το κατάστημα μέσω του Skroutz. Εφόσον λοιπόν το κατάστημα πιστοποιήσει ότι το επισκέφτηκες μέσω του Skroutz, τότε θα χρεωθεί από το Skroutz. 

Εάν δε θέλεις να συμβαίνει τίποτε από τα παραπάνω, είτε δε μπαίνεις στα καταστήματα μέσω του Skroutz (αλλά μόνο βλέπεις τις τιμές), ή απλά διαγράφεις τα σχετικά cookies.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ναι, γι' αυτό τρέχει τόσο καιρό η καμπάνια του Wallet.

image.png.8b494e856050d4e8ed2b22e2b02c990e.png

Το έχει δοκιμάσει κανένας να πει εντυπώσεις; Αξίζει αν συνδεθεί με καμια Revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι normal (λογικά ναι) αλλά από το '22 που είχα κάνει skroutz plus πρώτη φορά, πληρώνω σταθερά 17ε για κάθε ανανέωση. Ακόμη και τώρα για το τέλος του '24 που είναι η επόμενη ανανέωση τόσο βγάζει να πληρώσω. Ίσως αφορά νέες συνδρομές (όχι ότι πάλι είναι φυσιολογική αύξηση 8ε τόσο σύντομα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

ότι και να λέμε δυστυχώς εκεί θα ξαναπάμε γιατί είναι η καλύτερη πλατφόρμα αναζήτησης αλλά χωρίς συνδρομές για μένα.

Πριν καμια βδομάδα ήθελα κάτι βρήκα στα Τρίκαλα (ολοκληρη Αθήνα τζίφος) επειδή δεν είχε πληροφορίες βρήκα τοκαταστημα , ρώτησα με κάλυψαν αλλα είχε μεταφορικά 4 ευρώ ενω στο σκρουτζ 3. Ετσι το παράγγειλα μέσω σκρουτζ. Αθήνα με δυσκολία είχα βρει κάπου μέσω σκρουτζ ευτυχώς πήγα από το κατάστημα να το πάρω αλλα άλλο είχε φωτογραφία άλλο μου εδειξε και δεν μου εκανε.

Η πλάκα είναι ότι μετά δυο μέρες που ξανακοίταξα στα Τρικαλα από 8 το είχε 13.Μάλλον τσίμπησε που του είπα έφαγα την Αθήνα και δεν το βρήκα .😁

Δηλαδή για να το σιγουρέψουμε, για 1€ λιγότερο το πήρες από το skroutz;

Λογικό μετα να αύξηση την τιμή του το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nzeppos said:

Ε ναι, γι' αυτό τρέχει τόσο καιρό η καμπάνια του Wallet.

image.png.8b494e856050d4e8ed2b22e2b02c990e.png

Το έχει δοκιμάσει κανένας να πει εντυπώσεις; Αξίζει αν συνδεθεί με καμια Revolut;

Που ειναι αυτο για να το δοκιμασουμε, δεν το βλεπω στον λογαριασμο, ουτε στους τροπους πληρωμης σε παραγγελια μου το εμφανισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! 

Θέλω να πάρω για τον ανιψιό μου ένα sony controller. Έχω σκρουτζ plus ωστόσο το κατάστημα που επέλεξα έχει 5€ μεταφορικά γιατί είναι από εξωτερικό (Ρουμανία!!). Ακόμη κι έτσι είναι 25€ φθηνότερο. Το καλάθι λογικά μου προσφέρει μια x εγγύηση, αν κάτι δε πάει καλά. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, myrsine said:

Γεια σας! 

Θέλω να πάρω για τον ανιψιό μου ένα sony controller. Έχω σκρουτζ plus ωστόσο το κατάστημα που επέλεξα έχει 5€ μεταφορικά γιατί είναι από εξωτερικό (Ρουμανία!!). Ακόμη κι έτσι είναι 25€ φθηνότερο. Το καλάθι λογικά μου προσφέρει μια x εγγύηση, αν κάτι δε πάει καλά. Σωστά;

Αυτή τη βδομάδα παρέλαβα αντικείμενο αξίας 550€ που ήρθε από Ρουμανία (μέσω Ουγγαρίας) με DHL. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Εφόσον η αγορά έχει γίνει μέσω Plus έχεις να κάνεις με το Skroutz για ότι πάει στραβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Αυτή τη βδομάδα παρέλαβα αντικείμενο αξίας 550€ που ήρθε από Ρουμανία (μέσω Ουγγαρίας) με DHL. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Εφόσον η αγορά έχει γίνει μέσω Plus έχεις να κάνεις με το Skroutz για ότι πάει στραβά.

Α ωραία! Ναι η αγορά γίνεται μέσα από το καλάθι του σκρουτζ απλά το σκρουτζ δεν αναλαμβάνει την αποστολή του πακέτου. Σε πόσες μέρες σου ήρθε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, myrsine said:

Α ωραία! Ναι η αγορά γίνεται μέσα από το καλάθι του σκρουτζ απλά το σκρουτζ δεν αναλαμβάνει την αποστολή του πακέτου. Σε πόσες μέρες σου ήρθε; 

9/9 έκανα την παραγγελία και στο Ηράκλειο ήταν 18/9, αλλά ήταν ογκώδες αντικείμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, myrsine είπε

Γεια σας! 

Θέλω να πάρω για τον ανιψιό μου ένα sony controller. Έχω σκρουτζ plus ωστόσο το κατάστημα που επέλεξα έχει 5€ μεταφορικά γιατί είναι από εξωτερικό (Ρουμανία!!). Ακόμη κι έτσι είναι 25€ φθηνότερο. Το καλάθι λογικά μου προσφέρει μια x εγγύηση, αν κάτι δε πάει καλά. Σωστά;

Είναι συνεργασίες μέσω του καλαθιού της Skroutz που απ' ότι βλέπω, αναλαμβάνει το κατάστημα την αποστολή οπότε σου χρεώνει κανονικά τα έξοδα αποστολής ανάλογα με τις δικές του συνεργασίες.  Το θέμα είναι ότι δεν ξεκαθαρίζεται συνήθως κάπου (τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ) τι συμβαίνει σχετικά με την εγγύηση αυτών των προϊόντων.  Δηλαδή, εάν είναι ελαττωματικό το προϊόν δικαιούσαι την δωρεάν επιστροφή; Ή για να το πάω και ένα βήμα πιο πέρα, πως κάνεις χρήση του δικαιώματος επαναχώρησης; Πληρώνεις και τα έξοδα της επιστροφής;

 

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω το θέμα του Skroutz Wallet, εγώ το ενεργοποίησα το τέλος του 2023 όπου έτρεχε αντίστοιχη προσφορά και έκανα μάλιστα αρκετές αγορές επωφελούμενος της επιστροφής 1% σε κάθε φόρτιση του Wallet.

Κάποια στιγμή ήθελα να τσεκάρω το αφορολόγητο μου αλλά δεν έβλεπα πουθενά τις συναλλαγές του Wallet.  Σε επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών του Skroutz δεν γνώριζαν κάτι και με παρέπεμψαν στην EveryPay οι οποίοι μου απάντησαν ότι θα το ελέγξουν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου να μου απαντήσουν.  Μετά από κάνα 2μηνο χωρίς καμία απάντηση, έστειλα και πάλι κάποιο email όπου μου απάντησαν ότι ελέγχουν ακόμη το θέμα και θα μου απαντήσουν μόλις έχουν νεότερα, που δεν μου απάντησαν ακόμη αρκετούς μήνες τώρα!

Οπότε, εάν σας ενδιαφέρει το αφορολόγητο, σας ενημερώνω να το έχετε υπόψη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kr0m είπε

πισω απο καθε εταιρια που μακροπροθεσμα δρα ανεξελεγκτα και κανει ο,τι γουσταρει, κρυβονται πολλες χιλιαδες ανθρωπων που βραχυπροθεσμα κοιτανε την τσεπουλα τους. μην ξεχναμε το πως παρα πολλοι τρεχουν να συμβαλουν στην αυξηση του μεριδιου εταιριων τυπου skroutz, efood κ.α στην αγορα, σε σημειο που οδηγουμαστε σε ολιγοπωλιο, αν οχι μονοπωλιο, και μετα σοκαρονται με τις τρομερες και φοβερες αυξησεις τιμων στις υπηρεσιες που τοσο πια τους ειναι "απαραιτητες". λες και καθε εταιρια που εισαγει το συνδρομητικο μοντελο δεν κανει ακριβως αυτο ΠΑΝΤΑ. λες και γεννηθηκαν χθες μερικοι...

δεν φταιει κανενας αλλος για το οτι πχ τα μαγαζια ανεβαζουν τιμες. οταν ποσοι και ποσοι βολευονται στις παραγγελιες μεσω σκρουτζ, και το σκρουτζ επειδη μπορει ανεβαζει τις προμηθειες οσο θελει, τι θα κανουν οι καταστηματαρχες; θα αρνηθουν να τις πληρωσουν; προφανως και θα κανουν τουμπεκι, και θα ανεβασουν τις τιμες για να συνεχισουν να ειναι στην πλατφορμα.

για την κατασταση παντα δε φταιει κανεις αλλος, περα απ'τον μεσο καταναλωτη. οπως εστρωσε, ας κοιμηθει.

off-topic: 2 πραγματικα τραγικες αλλαγες  (οταν μπαινεις απο υπολογιστη, στην εφαρμογη για android δεν υφιστανται τα παρακατω προβληματα) κατα τη δικη μου αποψη στο σκρουτζ (εχουν γινει καιρο τωρα) ειναι 1ον οτι πλεον οταν αναζητας προιοντα δε σου εμφανιζει σε ποσα καταστηματα ειναι διαθεσιμα -στην οθονη πρωτου πατησεις το ιδιο το προιον- και 2ον οτι δεν υπαρχει χαρτης που να δειχνει με πινεζες το καθε μαγαζι το οποιο εχει το προιον

Εγώ είμαι αντίθετος με αυτή την άποψη γιατί είναι εξίσου ακραία .. δηλαδή ότι έξυπνο θα το αποφεύγουμε και θα καθόμαστε να κάνουμε κάτι δύσκολο-τερο (πχ manual search) για να μην δει φράγκο αυτός που είχε την έξυπνη ιδέα ;

Δεν γίνεται να υπάρχει η μέση οδός; 

Δηλαδή και εμεις να υποστηρίζουμε τις έξυπνες ιδέες αλλά και αυτοί που τις είχαν να μάθουν τι ειναι το εταιρικό ήθος και ο ρόλος καθώς και η (ηθική αλλά όχι μόνο) υποχρέωση μιας εταιρείας να προσφέρει πίσω στην κοινωνία;


Για παράδειγμα, το geizhals.eu εκεί να δείτε traffic, πλήθος επιχειρήσεων και φράγκα τύφλα να έχει το skroutz δεν ειναι καν μόνο για την Γερμανία.... αλλά ΚΥΡΙΟΙ μηχανή αναζήτησης ΤΙΜΩΝ τίποτα άλλο με ΠΛΟΥΣΙΑ και σχετικά φίλτρα (στο skroutz το 2024 δεν μπορείς ακόμη να φιλτράρεις ραμ βάσει latency ή συμπλήρωμα διατροφής βάση mg σε μια ουσία κτλ) 

Εκει που θέλω να καταλήξω ειναι ότι το να μεταφέρουμε την ευθύνη απο τους επιχειρηματίες στους καταναλωτές δεν οδηγεί σε τίποτα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο όπως λέγανε και οι πρόγονοι μας (που τους παπαγαλίζουμε για να ακουστούμε μορφωμένοι αλλά σπάνια όντως να ακολουθήσουμε αυτά που λένε) δηλαδή οκ το skroutz τα εχει κάνει θάλασσα; ψηφίζουμε με το πορτοφόλι μας! πχ πάμε στο bestprice ή όποιο άλλο εναλλακτικό μέσο μπορεί και αυτό να εξελιχθεί σε μούφα αλλά αυτή ειναι η διαδικασία, κάποια στιγμή θα βγεί ένα άλλο και κάποια στιγμή μέσα σε αυτή την "πάλη" θα αναδειχθεί ένα ελληνικό geizhals και αυτή την νοοτροπία (του να ψηφίζεις με το πορτοφόλι αντί απλά να το "κλείνεις" δηλαδή να μην χρησιμοποιείς καθόλου πχ μηχανές αναζήτησης τιμών για να μην γίνουν σαν το σκρουτζ) ειναι ο αλγόριθμος που πρέπει να ακολουθούμε γενικά στην αγορά απο το σε ποιο σουβλατζίδικο θα προτιμήσουμε μέχρι το που επενδύουμε τα λεφτά μας, καθώς και σε άλλους τομείς που δεν αναφέρω για να μην έχω θέμα με τους κανόνες του φόρουμ. 

Όχι δηλαδή μονόδρομος επιλέγοντας "τα ίδια και τα ίδια"  ή "τίποτα" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι normal (λογικά ναι) αλλά από το '22 που είχα κάνει skroutz plus πρώτη φορά, πληρώνω σταθερά 17ε για κάθε ανανέωση. Ακόμη και τώρα για το τέλος του '24 που είναι η επόμενη ανανέωση τόσο βγάζει να πληρώσω. Ίσως αφορά νέες συνδρομές (όχι ότι πάλι είναι φυσιολογική αύξηση 8ε τόσο σύντομα);

θα δείξει αυριο

image.png.cc245097e11d5677762dfb7cf1b15fb0.png

αν και δεν νομιζω να μεινει 17. Το λεει ξεκαθαρα εδω 

image.png.4b93463f7e11663b358b58c0e8aaf3c0.png

Οι νέοι οροι ειναι για 25ε/χρόνο

 

 

Επεξ/σία από guido
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, myrsine said:

Γεια σας! 

Θέλω να πάρω για τον ανιψιό μου ένα sony controller. Έχω σκρουτζ plus ωστόσο το κατάστημα που επέλεξα έχει 5€ μεταφορικά γιατί είναι από εξωτερικό (Ρουμανία!!). Ακόμη κι έτσι είναι 25€ φθηνότερο. Το καλάθι λογικά μου προσφέρει μια x εγγύηση, αν κάτι δε πάει καλά. Σωστά;

Εχω παρει 2 φορες απο Ρουμανικα μαγαζια μεσω σκρουτζ και δεν υπηρχε καποιο προβλημα.
Περιμενω ακομη 1 πακετακι αυριο απο Ρουμανια.
Οπως σου ειπε ο WebDevGr, εχεις να κανεις με το σκρουτζ, μην φοβασαι.
Αν ανησυχεις κανε και video unboxing οταν ανοιξεις το πακετο.
Ποιο κοντρολερ ομως βρηκες με τετοια διαφορα?
Σε πολλα που κοιταξα, ηταν παρομοια τιμη με Ελληνικα μαγαζια.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nek4d είπε

Εχω παρει 2 φορες απο Ρουμανικα μαγαζια μεσω σκρουτζ και δεν υπηρχε καποιο προβλημα.
Περιμενω ακομη 1 πακετακι αυριο απο Ρουμανια.
Οπως σου ειπε ο WebDevGr, εχεις να κανεις με το σκρουτζ, μην φοβασαι.
Αν ανησυχεις κανε και video unboxing οταν ανοιξεις το πακετο.
Ποιο κοντρολερ ομως βρηκες με τετοια διαφορα?
Σε πολλα που κοιταξα, ηταν παρομοια τιμη με Ελληνικα μαγαζια.

Πήρα το Sony DualShock 4 Controller v2 σε χρώμα παραλλαγής (πράσινο) στα 56,99€ και το επόμενο κατάστημα το έχει στα  87,57€. Καλή ιδέα το video unboxing!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...