Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά αποτι εχω καταλάβει εδώ υπάρχουν 5-10 σερίφηδες που δεν πηραν το σκρουτζ με καλό μάτι και προσπαθούν να το διώξουν απτην πόλη και χτυπάνε ο ένας την πλάτη του αλλου και συμφωνούνε

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μα τοση λατρεια πια σε νταβ εμμ πλατφορμες που τσεπωνουν το 30 % ε; μετα αυτα καπου χρεωνονται :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω στον ηλιο μοίρα, πως ειναι δυνατόν να τον διωξω απο την πολη ?!
Να πω και εγω την εξυπνάδα μου, μερικοι μου θυμίζετε που ξεκινανε απο μια περιοχη και φτανουν στην αλλη και λενε το βρηκα πιο φθηνά ενω έκαψαν την διαφορα σε βενζινη. "Ναι αλλα ρε φιλε πηγα και μια βολτα στο Cosmos και εφαγα και ακομα 50€ σε καφε και φαγητα" 😮‍💨

Δεν νομιζω να θελει καποιος απο εδω μεσα να κλεισει ο Skroutz και ο κάθε Skroutz. Αρκετοι ειναι και web developers κτλπ οποτε θα ηθελαν να χρεωνουν τo Skroutz XML κτλπ διπλά και τριπλά. Προσωπικά εγώ το μόνο που βλέπω είναι αυτοί 5-10 να πουν ότι καντε την αγορά σας αν θέλετε μέσω Skroutz, αλλά όχι με κλειστά τα μάτια γιατί ΔΕΝ κερδίζεις πάντα σαν καταναλωτής.

Προφανώς και ο Skroutz δίνει μεγάλο boost σε κάποιον μαγαζάτορα, αλλά δεν είναι η μόνη λύση. Ίσα ίσα αν χτίσει το brand του πανω στον κάθε Skroutz τότε στο τέλος θα γίνει ένα πορτοκαλί κουτί. Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το βάψω το μαγαζί πορτοκαλί και να βάλω μια μεγάλη ταμπελα SKROUTZ αν καποια πράματα ήταν διαφορετικά όπως η προμήθεια κτλπ. Στο μεγαλυτερο μπαμ αυτό της εποχής του κορονοϊού είδα νούμερα που δεν νομίζω να ξαναδω και ήταν χωρίς το νταβατζιλίκι του Skroutz (δεν ημουν στο marketplace τότε). 

 

Τέλος, γενικά για το νήμα εδώ μέσα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει ένας νικητής και ένας χαμένος. Πάρτε τις πληροφορίες που λέει ο καθένας εδώ μέσα, δείτε τι ισχύει και τι όχι και μετά ας πει ο καθένας την εμπειρία και την άποψή του. 
 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το σκρουτζ άλλαξε τον τροπο που ψωνίζουμε online στην Ελλάδα, στο μοντέλο του Amazon/marketplace και με πολλές δικές του πινελιές.

με αυτό συναλλάσσεσαι πλέον, οχι με το καθε μαγαζί και τον περιεργο μαγαζάτορα του και το εμπόριο όπως το αντιλαμβάνεται αυτός (θα στο αλλαξω, οχι δεν στο αλλάζω, ναι αλλά το άνοιξες κλπ)

τωρα αν μια τιμή είναι 30% πανω λόγω προμηθειας σκρουτζ (που οπως βλεπουμε γκουκλαροντας αντε μια στο τόσο να βρεις αυτονομο eshop με λίγο χαμηλότερη τιμή) και ότι όλα ακριβαίνουν γι'αυτό το λόγο κλπ αυτά είναι αυθαίρετες προσεγγίσεις. Προϊόντα που τα αγοράζεις δεκαετίες (ρουχα, τεχνολογία, φαί κλπ) ξέρεις πολύ καλά να κρίνεις αν η τιμή που βλέπεις αξίζει ή αν περιέχει "30%" χωρίς λόγο.

φίλε @teoqq στην "κριτική" μου στους απεναντι δεν περιλαμβάνω εσένα που αποτι καταλαβαίνω βλέπεις τα πράγματα ανοιχτόμυαλα και τα χρησιμοποιείς προς όφελος σου ως άλλο ενα εργαλείο

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ringboy είπε

Μονο που δεν φταιει ο οδηγος.
Παντως ο εκτυπωτης ακομα δεν ηρθε.......

(Παραδοση εξπρες ΓΤΠΚ)

Μη το λες... η ευθύνη των δεμάτων είναι στον οδηγό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, somt είπε

το σκρουτζ άλλαξε τον τροπο που ψωνίζουμε online στην Ελλάδα, στο μοντέλο του Amazon/marketplace και με πολλές δικές του πινελιές.

με αυτό συναλλάσσεσαι πλέον, οχι με το καθε μαγαζί και τον περιεργο μαγαζάτορα του και το εμπόριο όπως το αντιλαμβάνεται αυτός (θα στο αλλαξω, οχι δεν στο αλλάζω, ναι αλλά το άνοιξες κλπ)

τωρα αν μια τιμή είναι 30% πανω λόγω προμηθειας σκρουτζ (που οπως βλεπουμε γκουκλαροντας αντε μια στο τόσο να βρεις αυτονομο eshop με λίγο χαμηλότερη τιμή) και ότι όλα ακριβαίνουν γι'αυτό το λόγο κλπ αυτά είναι αυθαίρετες προσεγγίσεις. Προϊόντα που τα αγοράζεις δεκαετίες (ρουχα, τεχνολογία, φαί κλπ) ξέρεις πολύ καλά να κρίνεις αν η τιμή που βλέπεις αξίζει ή αν περιέχει "30%" χωρίς λόγο.

φίλε @teoqq στην "κριτική" μου στους απεναντι δεν περιλαμβάνω εσένα που αποτι καταλαβαίνω βλέπεις τα πράγματα ανοιχτόμυαλα και τα χρησιμοποιείς προς όφελος σου ως άλλο ενα εργαλείο

Ναι κατάλαβα, όλα καλά, δεν το πήρα προσωπικά απλά προσπαθώ και του μεν και τους δε να δω θετικά πράματα χωρίς υπάρχει κάποιος όφελος από πίσω. Βέβαια ο καθένας τώρα στο κεφάλι του τι έχει δεν το ξέρω.

Γενικά πάντως κάτι τελευταίο που άκουσα και επειδή και εγώ τρέχω πάνω σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες πχ Opencart/prestasshop κτλπ, μου είπαν ότι έχει γίνει πλέον ένα τύπου Plugin(αν το λεω σωστά) που στην ουσία τις τιμές του XML που πάει στο Skroutz να είναι με +10-15% πάνω για να βγαίνει και η προμήθεια. Αυτό να πω την αμαρτία μου δεν το έχω κάνει και δεν το καταλαβαίνω διότι για να είσαι (δυστυχώς) στο Skroutz θα θέλεις και θα προσπαθείς να είσαι και πιο φθηνός. Αν είναι να κάνω κάτι τέτοιο και να φαίνομαι 18ος στη λίστα τότε τι να το κάνω?! Και για να κράξω λίγο και μερικά μαγαζιά, αν θες ρε μεγάλε να πατσίσεις την προμήθεια τότε βρες προϊόντα που να κερδίζεις περισσότερο ή σε αυτά που ήδη κερδίζεις 100% ρίξε λίγο το κεφάλι σου και κάντο 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, teoqq είπε

Εγω δεν εχω στον ηλιο μοίρα, πως ειναι δυνατόν να τον διωξω απο την πολη ?!
Να πω και εγω την εξυπνάδα μου, μερικοι μου θυμίζετε που ξεκινανε απο μια περιοχη και φτανουν στην αλλη και λενε το βρηκα πιο φθηνά ενω έκαψαν την διαφορα σε βενζινη. "Ναι αλλα ρε φιλε πηγα και μια βολτα στο Cosmos και εφαγα και ακομα 50€ σε καφε και φαγητα" 😮‍💨

Δεν νομιζω να θελει καποιος απο εδω μεσα να κλεισει ο Skroutz και ο κάθε Skroutz. Αρκετοι ειναι και web developers κτλπ οποτε θα ηθελαν να χρεωνουν τo Skroutz XML κτλπ διπλά και τριπλά. Προσωπικά εγώ το μόνο που βλέπω είναι αυτοί 5-10 να πουν ότι καντε την αγορά σας αν θέλετε μέσω Skroutz, αλλά όχι με κλειστά τα μάτια γιατί ΔΕΝ κερδίζεις πάντα σαν καταναλωτής.

Προφανώς και ο Skroutz δίνει μεγάλο boost σε κάποιον μαγαζάτορα, αλλά δεν είναι η μόνη λύση. Ίσα ίσα αν χτίσει το brand του πανω στον κάθε Skroutz τότε στο τέλος θα γίνει ένα πορτοκαλί κουτί. Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το βάψω το μαγαζί πορτοκαλί και να βάλω μια μεγάλη ταμπελα SKROUTZ αν καποια πράματα ήταν διαφορετικά όπως η προμήθεια κτλπ. Στο μεγαλυτερο μπαμ αυτό της εποχής του κορονοϊού είδα νούμερα που δεν νομίζω να ξαναδω και ήταν χωρίς το νταβατζιλίκι του Skroutz (δεν ημουν στο marketplace τότε). 

 

Τέλος, γενικά για το νήμα εδώ μέσα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει ένας νικητής και ένας χαμένος. Πάρτε τις πληροφορίες που λέει ο καθένας εδώ μέσα, δείτε τι ισχύει και τι όχι και μετά ας πει ο καθένας την εμπειρία και την άποψή του. 
 

Νομίζω οι web developers πιο πολύ νοιάζονται να έχουν eshop να χρεώνουν παρά το XML του Skroutz 😄. Όταν το Skroutz γίνει αποκλειστικά marketplace, πολλά eshops δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης (εφόσον η κύρια δραστηριότητά τους θα γίνεται μέσω αυτού).

22 λεπτά πριν, teoqq είπε

Ναι κατάλαβα, όλα καλά, δεν το πήρα προσωπικά απλά προσπαθώ και του μεν και τους δε να δω θετικά πράματα χωρίς υπάρχει κάποιος όφελος από πίσω. Βέβαια ο καθένας τώρα στο κεφάλι του τι έχει δεν το ξέρω.

Γενικά πάντως κάτι τελευταίο που άκουσα και επειδή και εγώ τρέχω πάνω σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες πχ Opencart/prestasshop κτλπ, μου είπαν ότι έχει γίνει πλέον ένα τύπου Plugin(αν το λεω σωστά) που στην ουσία τις τιμές του XML που πάει στο Skroutz να είναι με +10-15% πάνω για να βγαίνει και η προμήθεια. Αυτό να πω την αμαρτία μου δεν το έχω κάνει και δεν το καταλαβαίνω διότι για να είσαι (δυστυχώς) στο Skroutz θα θέλεις και θα προσπαθείς να είσαι και πιο φθηνός. Αν είναι να κάνω κάτι τέτοιο και να φαίνομαι 18ος στη λίστα τότε τι να το κάνω?! Και για να κράξω λίγο και μερικά μαγαζιά, αν θες ρε μεγάλε να πατσίσεις την προμήθεια τότε βρες προϊόντα που να κερδίζεις περισσότερο ή σε αυτά που ήδη κερδίζεις 100% ρίξε λίγο το κεφάλι σου και κάντο 50%.

Κάποιοι επενδύουν και σε άλλα κανάλια προώθησης (πχ ads) οπότε ίσως έχει νόημα γι' αυτούς. Δεν μπορείς να είσαι ο φθηνότερος στο Skroutz και παράλληλα να έχεις διαφημιστικό budget για τα ίδια προϊόντα, ειδικά αν είσαι μόνο έμπορος κι όχι και κατασκευαστής.

@teoqq αυτή τη στιγμή το Skroutz έχει αντικαταστήσει (εν μέρει αν θες) το śite, τη μεταφορική, το marketing, το πελατολόγιόσου, τα business analytics και την εξυπηρέτησή σου. Δε νιώθεις ότι κάποια στιγμή θα θελήσει να αντικαταστήσει και εσένα πλήρως; Τι φέρνεις στο τραπέζι στη σχέση σου με το Skroutz; Μη με παρεξηγείς, ειλικρινά ρωτάω εσένα και όποιον άλλον έχει κατάστημα και θέλει να απαντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nek4d είπε

Θα σε στενοχωρησω λιγο...
Διοτι ξεστομιζεις την λεξη 'νταβατζης' για να υποτιμησεις την οποια επιτυχημενη εταιρεια.

Χιλιαδες εταιρειες και ιδιωτες προσπαθουν, δουλευουν, επεξεργαζονται σχεδια, εκτελουν προσπαθειες και δοκιμαζουν την τυχη τους με ονειρο να γινουν 'νταβατζηδες' στην θεση της 'νταβατζη' Booking η εστω κοντα της.
Guess what? Good luck with that, ειναι ελαχιστοι που τα καταφερνουν.
Παμε στην 2η δεκαετια λαμπερης πρωτοκαθεδριας της και μονο 2 εταιρειες στεκονται αξιοπρεπως απο κατω της, παρα τους πορους, τα στελεχη και τα λεφτα που εχουν.
Κατα τα αλλα, οι χιλιαδες ονειρευονται ακομη...
Σαν τους πρωταθλητες ενα πραμα, πολλοι θελουν, λιγοι μπορουν.

Για να τα παρουμε και αναποδα και απλοποιημενα:

Θα ηθελες να γινεις εσυ 'νταβατζης' στην θεση της booking?

1) Ναι. Αλλα δεν μπορω, οποτε καθομαι και την βριζω/ζηλευω κλπ

2) Οχι. Ειναι ποταπο και γι'αυτο της απευθυνομαι ετσι υποτιμητικα.

Και στις δυο περιπτωσεις, ο καθεις βρισκεται εκει που του αξιζει και εσυ και η Booking.
Η αγορα συνεχιζει να κινειται, το 'τερας' θα συνεχιζει να γιγαντωνεται και εσυ θα συνεχισεις να βριζεις, οι προοπτικες του καθενος ειναι προδιαγεγραμμενες απο τις επιλογες του.
Η ζωη συνεχιζει και ειναι ολοι ευχαριστημενοι...

Καμια στεναχωρια, μην ανησυχεις, ποσο μαλλον επειδη αυτα που περιγραφεις δεν εχουν να κανουν με αυτο που λεω.

Εγω χαρακτηρισα τις εταιρειες νταβατζηδες οχι επειδη τις ζηλευω που ειναι επιτυχημενες, αλλα για τον τροπο που λειτουργουν.

Τα τερατα γιγαντωνονται οσο τα ταϊζουμε, αν τα αφησουμε νηστικα καποια στιγμη θα ψοφησουν.

2 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Το ίδιο ισχύει και με Skroutz, efood κι άλλες πλατφόρμες. Χωρίς αυτές ο μέσος μαγαζάτορας δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Μόνος του δεν μπορεί να σταθεί πουθενά με τα μυαλά που κουβαλάει.

Να φανταστω εννοεις οτι πριν ανοιξουν σκρουτζ efood κλπ δεν υπηρχαν ουτε καταστηματα ουτε κουριερ ουτε delivery, λειτουργουσαμε ολοι με ανταλλακτικη οικονομια με τους γειτονες μας, παρε λιγο λαδι φερε μου δυο αυγα κλπ. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, empyr3an είπε

@teoqq αυτή τη στιγμή το Skroutz έχει αντικαταστήσει (εν μέρει αν θες) το śite, τη μεταφορική, το marketing, το πελατολόγιόσου, τα business analytics και την εξυπηρέτησή σου. Δε νιώθεις ότι κάποια στιγμή θα θελήσει να αντικαταστήσει και εσένα πλήρως; Τι φέρνεις στο τραπέζι στη σχέση σου με το Skroutz;

Την ανά την επικράτεια προμήθεια/αποθήκευση/διατήρηση των προϊόντων την οποία έχει αφήσει να την "τρέχουν" οι μαγαζάτορες.

Τώρα κατα ποσο θα συνέφερε ή ενδιέφερε το σκρουτζ να διατηρεί δικές του αποθήκες σε όλη την Ελλάδα, να ασχολείται με τις εισαγωγές κλπ και ουσιαστικά να γίνει ένα e-shop.gr ή ένα Πλαίσιο, ειναι υπο συζήτηση

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, somt είπε

Την ανά την επικράτεια προμήθεια/αποθήκευση/διατήρηση των προϊόντων την οποία έχει αφήσει να την "τρέχουν" οι μαγαζάτορες.

Τώρα κατα ποσο θα συνέφερε ή ενδιέφερε το σκρουτζ να διατηρεί αποθήκες σε όλη την Ελλάδα, να ασχολείται με τις εισαγωγές κλπ και ουσιαστικά να γίνει ένα e-shop.gr ή ένα Πλαίσιο, ειναι υπο συζήτηση

Μα ήδη με το Hub ανοίγει και αποθήκη. Σίγουρα είναι πιο αποδοτικό από το να έχει χιλιάδες μαγαζιά-συνεργάτες. Και δεν χρειάζεσαι πολλές αποθήκες στην Ελλάδα.

Οι κινήσεις του πάντως αυτό δείχνουν, ότι θέλει να αντικαταστήσει τη δουλειά των μαγαζιών και των μεταφορικών. Πολλοί το σύγκριναν με την Amazon. Και αυτή έχει εισάγει πόσα δικά της προϊόντα (δες amazon basics).

Για να μην πω ότι η διαπραγματευτική της δύναμη με τους προμηθευτές θα είναι μεγαλύτερη, οπότε, σαν κατάστημα, ούτε στην τιμή θα μπορείς να τους συναγωνιστείς.

Επεξ/σία από empyr3an
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, lector said:

.Να φανταστω εννοεις οτι πριν ανοιξουν σκρουτζ efood κλπ δεν υπηρχαν ουτε καταστηματα ουτε κουριερ ουτε delivery, λειτουργουσαμε ολοι με ανταλλακτικη οικονομια με τους γειτονες μας, παρε λιγο λαδι φερε μου δυο αυγα κλπ. 

 

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι δεν ζούμε στο 2000 και τα πάντα γίνονται μέσω web και app δεν σας φταίει το skroutz, booking, efood κλπ

Οι περισσότεροι δεν καταλάβατε τι έγινε το 2020 και πόσα πράγματα ψηφιοποιήθηκαν ακόμη και στην Ελλάδα 

Επεξ/σία από WebDevGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Μα ήδη με το Hub ανοίγει και αποθήκη. Σίγουρα είναι πιο αποδοτικό από το να έχει χιλιάδες μαγαζιά-συνεργάτες. Και δεν χρειάζεσαι πολλές αποθήκες στην Ελλάδα.

Οι κινήσεις του πάντως αυτό δείχνουν, ότι θέλει να αντικαταστήσει τη δουλειά των μαγαζιών και των μεταφορικών. Πολλοί το σύγκριναν με την Amazon. Και αυτή έχει εισάγει πόσα δικά της προϊόντα (δες amazon basics).

Για να μην πω ότι η διαπραγματευτική της δύναμη με τους προμηθευτές θα είναι μεγαλύτερη, οπότε, σαν κατάστημα, ούτε στην τιμή θα μπορείς να τους συναγωνιστείς.

Θα κάτσω πιο μετά να αναλύσω ακριβώς την προμήθεια του hub σε σχέση με την προμήθεια του marketplace και θα σας πω τα συμπεράσματα μου. Η αλήθεια είναι πως έχω τώρα μεγάλη περιέργεια να δω μήπως είναι πιο φθηνό για το κατάστημα που με αυτά τα promo που κάνει πιστεύω ότι θα είναι για να στρέψει τα μαγαζιά εκεί. 

Σχετικά με το να κάνει αγορές προϊόντων δεν το πιστεύω. Αυτό που έχει κάνει ήδη όμως είναι να τρέξει αποκλειστικό promo σε συγκεκριμένο brand για τα plus μέλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WebDevGr είπε

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι δεν ζούμε στο 2000 και τα πάντα γίνονται μέσω web και app δεν σας φταίει το skroutz, booking, efood κλπ

Οι περισσότεροι δεν καταλάβατε τι έγινε το 2020 και πόσα πράγματα ψηφιοποιήθηκαν ακόμη και στην Ελλάδα 

Μια χαρα καταλαβαινουμε και τρομαζουμε ταυτοχρονα διοτι πολλα απο αυτα που γινονται δεν ειναι προς οφελος μας.

Ευτυχως τουλαχιστον επιλογες υπαρχουν ακομα, οσο δεν τις εχει καταβροχθισει το τερας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αυτό μου θυμίζει τις νουθεσίες του Σφακιανάκη, του μέγα μύστη της τεχνολογίας.

Κάντε ότι θέλετε αλλά σταματήστε να βαφτίζεται υπαλλήλους του Skroutz όσους δεν ασπάζονται τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, lector said:

Μια χαρα καταλαβαινουμε και τρομαζουμε ταυτοχρονα διοτι πολλα απο αυτα που γινονται δεν ειναι προς οφελος μας.

Ευτυχως τουλαχιστον επιλογες υπαρχουν ακομα, οσο δεν τις εχει καταβροχθισει το τερας.

Ακριβως αυτο.

Η καθε νεα εξελιξη, δεν σημαινει οτι ειναι καλη, επειδη ειναι νεα.

---

Κλασικο παραδειγμα που χρησιμοποιω, ειναι οτι αρχες δεκαετιας 90, περασαμε απο την σουπερ σε ολα της amiga, στα παλαιολιθικα pc, επειδη η commodore δεν ετρεχε πια σωστα και οπως επρεπε το concept amiga. Τα windows 3.11 αν θυμαμαι, ηταν ενα ανεκδοτο, μπροστα στο workbench της amiga. Ομως η amiga πια δεν εξελισσονταν. Και ποια ηταν η εναλλακτικη; Τα pc με το dos! Γυρισαμε ξανα στην εποχη του χαλκου. Ε ναι, ειναι νεα εξελιξη, αλλα δεν το λες καλη εξελιξη, ηταν μια κακη εξελιξη. Περασαν αρκετα χρονια, ωστε το μεσο pc να φτασει την amiga. Ηταν ενα πισωγυρισμα.

Αρα οτι 'νεο', δεν ειναι παντα 'καλο΄.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...