Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, nek4d said:

Γιατι 'να κλεισει'? Ειπε καποιος κατι τετοιο?
Και να ειπωθηκε, απο που και ως που, 'θα κλεισει' κερδοφορα επιχειρηση?

Σε εισαγωγικά το κλείσει. Απλά κάποια από τα προηγούμενα μηνύματα άφησαν να εννοηθεί ότι θα υπάρξει πτώση. Εγώ το αντίθετο βλέπω να συμβαίνει και αυτό επεσήμανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

 

Διάβασα τώρα τος 4 τελευταίες σελίδες και μου έπεσαν τα μαλλιά.

Το skroutz δε κλείνει, με τη τελευταία εξαγορά πριν 3 χρόνια πήραν τόσο χρήμα που δε ξέρουν τι να το κάνουν, εξου και αγόρασαν μεταφορική βάζουν lockers ενίσχυση του προσωπικού και πολλά ακόμα.

 

Για τις προμήθειες είναι... προσωπικά μιας και είμαι κατάστημα με άνω από 10 χρόνια μέσα είναι τρελά αυτά που ζητάνε και αναγκαστικά ανέβασα τιμές. Έτσι έχω κατάστημα για το skroutz και eshop με μειωμένες τιμές χωρίς τη προμήθεια. Οι παραγγελίες βέβαια είναι στο 90% από το καλάθι και ας είναι 10-14% πιο πάνω τα ίδια προϊόντα. Άρα ο καταναλωτής επιλέγει.

 

Τελος ΔΕΝ έχει ανταγωνισμό γιατί απλά δεν μπορεί να μπει κάποια εταιρία, εδώ με τόση διαφήμιση το shopflix και πάλι δε πουλάει τπτ σε σχέση με το καλάθι του skroutz 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ρε παιδιά γιατί στο 90% των προϊόντων που ψάχνω μέσω Google, οι τιμές είναι ίδιες είτε στο Skroutz Marketplace, είτε απευθείας στις σελίδες των eshops; Ακόμα και μαγαζιά που δεν πουλάνε μέσω Skroutz πολύ σπάνια να έχουν χαμηλότερη τιμή, σε σχεδόν οποιοδήποτε είδος προϊόντων (ακόμα κι αν έχουν, πάντα ισοσταθμίζεται από τη διαφορά στα μεταφορικά). Σπάνια να βρω κάτι να αξίζει εκτός Skroutz και μόνο για πολύ ειδικές κατηγορίες προϊόντων. Τόση γκίνια πια.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε μια απ'τα ίδια, κι εγώ απ' τους ατυχους...

πριν βαλω κάτι στο καλαθι του σκρουτζ κοιτάω το ίδιο προιόν σε bestprice/shopflix/ανταρτες του google/Πλαίσια και λοιπές αλυσίδες. Μια φορά βρηκα την web camera που έχω τώρα 45 στο σκρουτζ και το ίδιο καταστημα την ειχε 41 απ'το eshop του απευθείας (+3 μεταφορικά). Ναι σωθηκαμε... (τωρα ανέβηκε μαλιστα η τιμή)

Επίσης νομιζουν οτι επειδή εχουμε plus για κάποιο λογο μας απαγορεύουν να κοιτάξουμε φθηνότερη οδό

Το σκρουτζ πρέπει να καταλαβετε ότι πλεον αποτελεί τη βιτρινα του ελληνικου εμπορίου στο ιντερνετ, με την κυριολεκτική έννοια. Στο σκρουτζ "βγαινεις για shopping" για να δεις ΟΛΑ τα προιόντα της αγοράς και μετά διαλεγεις και την "αποθήκη" που θα κανει την αποστολή. Το αποθήκη δεν το λέω υποτιμητικά αλλά ως πραγματικό χωρο που βρίσκονται τα προϊόντα. Επίσης το σκρουτζ έχω παρατηρήσει ότι βλέπει ποια προϊόντα κινούνται πολύ και στοκάρει προκαταβολικά, οπότε οταν παραγγείλεις εχουν ήδη αποθεμα στο hub τους και ξεκινάει η αποστολή αμέσως.

παίζει καλή μπάλα

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, boredmind είπε

Έτσι έχω κατάστημα για το skroutz και eshop με μειωμένες τιμές χωρίς τη προμήθεια. Οι παραγγελίες βέβαια είναι στο 90% από το καλάθι και ας είναι 10-14% πιο πάνω τα ίδια προϊόντα. Άρα ο καταναλωτής επιλέγει.

Κατα τη γνωμη μου ο πελατης "επιλεγει" ετσι διοτι εχει καλλιεργηθει τοσα χρονια η αισθηση οτι αυτο που βλεπει στο σκρουτζ ειναι το φθηνοτερο και τελος. Δεν εχει αντιληφθει ποσο νταβατζιλικι κοπαναει ο σκρουτζ για να διαμεσολαβησει, ουτε εχει αντιληφθει οτι το προϊον που ψαχνει υπαρχει περιπτωση να το βρει φθηνοτερα εκτος σκρουτζ. Ποσο μαλλον οταν αναζητας οποιοδηποτε προϊον και τα 5-10 πρωτα αποτελεσματα στο google ειναι απο το σκρουτζ.

Συνεπως η πληροφορηση του καταναλωτη ειναι στρεβλη και κατευθυνομενη, και μαλιστα δεν ξερω κατα ποσο θα αφορουσε αυτο και την επιτροπη ανταγωνισμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτά τα πολυ φθηνότερα που λες βάζεις μεσα και τους φτηνούς του bestprice που πιθανώς να είναι τύπου "το επομενο perishop"?

δεν ανοίγετε ένα νήμα να βάζετε τα "φτηνοτερα απο το σκρουτζ" καθε φορά που βρίσκετε ένα να κερδίσουμε όλοι (καταναλωτες+eshop)...

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2024 στις 3:04 ΠΜ, SabotazNic είπε

Το εχω ξαναγραψει οτι παιζει να ειναι η μοναδικη ακυρωση συνδρομης η οποια δεν ειναι καθολου εμφανης (πχ καποιο πλαισιο στο "ακυρωση συνδρομης")

Για παραδειγμα, σε αλλα μερη της σελιδας μια χαρα τα κουμπακια φαινονται...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.25379453a5881d6a1f03d3e0c3e4e983.pngimage.png.a377913ce4b008f64076dd2d1f2466cc.pngimage.png.e3ff81ba7ee772f042ee86ed2caa439a.png

Η αλήθεια είναι ότι όλο και κάπου αλλού το κρύβουν, αλλά υπάρχει!

Στις 4/9/2024 στις 10:56 ΠΜ, WebDevGr είπε

Επειδή άλλαξαν το λεκτικό δεν σημαίνει ότι άλλαξε η λειτουργία.

Μπορεί να λέει ακύρωση συνδρομής αλλά ουσιαστικά είναι ακύρωση αυτόματης ανανέωσης.

Ακύρωση συνδρομής είναι η διακοπή της συνδρομής την ίδια μέρα και επιστροφή του υπολοίπου της συνδρομής μέχρι την λήξη της. 

Όπως επίσης όταν ανανεωθεί αυτόματα χωρίς να το θέλεις και θέλεις να κάνεις ακύρωση της συνδρομής και επιστροφή των χρημάτων.

Αυτό γίνεται μόνο με email στο support. Ποτέ δεν υπήρχε τέτοιο κουμπί.

Παρόλα αυτά, το κρύβουν όσο μπορούν, όλο αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί κάλλιστα παραπλάνηση! Ναι μεν μπορείς να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου, αλλά γιατί να ταλαιπωρούμαστε για τα δικά τους συμφέροντα;  Κάποτε, πέρα από όλα τα άλλα, ήταν πιο τίμιοι.

Στις 4/9/2024 στις 11:46 ΠΜ, sleepychris είπε

Αν εν ετει 2024 «ο κοσμος» δεν ξερει πως οι συνδρομες ανανεωνονται αυτοματα, δεν φταιει η εταιρεια.

Μήπως φταίει λίγο και η εταιρεία όταν είναι αρκετοί όσοι παραπλανιούνται; Επίσης, είναι τόσο σημαντικό να χρεωθεί η ανανέωση της συνδρομής κάποιες ημέρες νωρίτερα και χωρίς καμία ενημέρωση; 2024 έχουμε και παλεύουμε ακόμη με τους απατεώνες, θα μπορούσε να πει και ο κόσμος!

Πραγματικά απορώ για το τι ακριβώς υπερασπίζεστε κάποιοι! (κατά τα άλλα, δεν θέλω να κατηγορώ την εταιρεία, απαντώ απλά σε δικά σας "επιχειρήματα".

Στις 4/9/2024 στις 5:21 ΜΜ, SabotazNic είπε

Ποτε σε καμια υπηρεσια δεν ισχυε το "ακυρωση συνδρομης και επιστροφη ποσου". Προφανως ολα τα αντιστοιχα κουμπακια, αναφερονται σε ακυρωση ανανεωσης. Για επιστροφη ποσου, μπορεις μεχρι 14 ημερες και αν δεν εχεις κανει χρηση της υπηρεσιας μιας και σε συνδρομες γενικα δεν ξερω αν ισχυει το 14ημερο. Εντος 1-2 ημερας παντως εχω παρει κανονικα τα χρηματα πισω (πχ apple tv λιγες ωρες μετα την χρεωση για να βαλω τελικα κωδικο)

Εγω αναφερθηκα στο οτι δεν ειναι "κουμπι" (χρωματιστο πλαισιο, κτλ οπως ολα τα υπολοιπα της σελιδας)

το εξηγω παραπανω. Η λειτουργια ειναι γνωση, απλα το λεκτικο ειναι λαθος. Οπως επισης και οταν γραφουν οτι θα χασεις τα προνομια με την ακυρωση. Προφανως μεχρι την ημερομηνια που εχεις πληρωσει ισχυουν κανονικα

Το ανεφερε καποιος προσφατα ή παλι αναφερεστε για πιο παλια? 

 

Σοβαρά τώρα; Να τους ευχαριστήσουμε κι από πάνω;  Έχεις αντιληφθεί τι πρόστιμα θα έπρεπε να πληρώσουν εάν γινόταν απανωτές καταγγελίες επειδή χρέωσαν την υπηρεσία τους 2 εβδομάδες πριν την ανανέωση τους και με γκρίζο σημείο στους όρους τους; Αλλά και να γλίτωναν τα πρόστιμα, λόγω των όρων που τους διέπουν, καταλαβαίνετε ποια θα ήταν η εικόνα τους σήμερα στην αγορά;

Μιλάς για λεκτικό λάθος: ειλικρινά, για χαζούς τους πέρασες ή παριστάνεις εσύ τον χαζό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μονο εμένα ήρθε email ότι προκειται να ανανεωθεί η συνδρομή μου;

είναι για τις 24 Σεπτεμβρίου, το mail μου ήρθε 9 Σεπτεμβρίου και λέει ουσιαστικά ότι θα τραβήξουν τα χρήματα από άμεσα έως και 1 μέρα πριν τη λήξη της συνδρομής.

image.png.ee8101cd74c517ef9062ad1afd85efe1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, somt είπε

αυτά τα πολυ φθηνότερα που λες βάζεις μεσα και τους φτηνούς του bestprice που πιθανώς να είναι τύπου "το επομενο perishop"?

δεν ανοίγετε ένα νήμα να βάζετε τα "φτηνοτερα απο το σκρουτζ" καθε φορά που βρίσκετε ένα να κερδίσουμε όλοι (καταναλωτες+eshop)...

Ενώ το JMtech που ηταν στο Skroutz μας κάλυψε αψογα! Ρε μην τρελαίνεστε, η καλυτερη ασφαλεια ειναι ο ευαυτος σας καθως με 2-3 clicks παραπανω μπορει καποιος να καταλαβει τι ρολο βαραει το καθε μαγαζι.


Τώρα για το 2ο σκελος, δεν θα ηθελα να κανω διαφημιση αλλα ερχονται Χριστουγεννα οποτε κανε μια βολτα σε παιχνιδαδικα και κατι θα βρεις. Απλά να τονισω οτι αυτο που λενε καποιοι και εγω φυσικα σαν καταστημα ειναι οτι κατα 90% θα σου βγει η παραγγελια πιο φθηνα λογο μεταφορικων. Το προϊόν θα το δεις ιδια τιμη, αλλα τα μεταφορικα με τιποτα! 

Τελος, για τον εαυτο μου θα μιλησω, δεν θελω να κλεισει ο Σκρουτζ γιατι εχει και 1000 στοματα οπως λετε που τρεφει. Αυτο που θελω ειναι να μην ειναι τυφλος ο καταναλωτης και να μην πληρωνει νταβατζιλικι αφου το πληρωνω ηδη εγω 😎

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το JMC όμως το είχε το σκρουτζ μονο πίσω απο το καλαθι του, οποτε δεν πιστολιάστηκε κανείς, μια χαρά λοιπόν μας κάλυψε

τελος για 100η φορά να πούμε ότι ο browser μας δεν μας έχει κλειδωμένους στο skroutz, μπαινουμε και σε άλλα site

επισης βγαίνουμε και απ'το σπίτι τις γιορτες και βολταρουμε και σε φυσικά καταστηματα. φοβερο ε

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, somt είπε

Ναι το JMC όμως το είχε το σκρουτζ μονο πίσω απο το καλαθι του, οποτε δεν πιστολιάστηκε κανείς, μια χαρά λοιπόν μας κάλυψε

τελος για 100η φορά να πούμε ότι ο browser μας δεν μας έχει κλειδωμένους στο skroutz, μπαινουμε και σε άλλα site

επισης βγαίνουμε και απ'το σπίτι τις γιορτες και βολταρουμε και σε φυσικά καταστηματα. φοβερο ε

Χαιρομαι, γιατι "μισώ" αυτος που μου κανουν παραγγελια απο την περιοχη μου και πληρωνουν μεταφορικα ενω ειμαι ανοιχτα καθε μερα απο τις 10:00 μεχρι τις 20:00 😅

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

Αυτό δεν έχει καμία σημασία.  Μπορεί κάποτε να πλήρωνε όλη αυτή την κίνηση σε άλλες εταιρείες courier και να έχει αναλάβει πλέον τον μεγαλύτερο όγκο η ίδια.  Επίσης, οι θυρίδες της Skroutz είναι συνήθως και αρκετά λιγότερες από ότι της BoxNow για παράδειγμα.

Από την άλλη, φυσικά και δεν πιστεύω ότι θα κλάψουν κιόλας αν φύγει ένας αρκετά μεγάλος όγκος πελατών, αλλά σίγουρα θα λάβουν το μήνυμα.  Εγώ για παράδειγμα, δεν θα ανανεώσω (τουλάχιστον αρχικά) μόνο και μόνο από αντίδραση, για δική μου ικανοποίηση και μόνο, το ξέρω ότι δεν θα τα βάψουν μαύρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, teoqq είπε

Χαιρομαι, γιατι "μισώ" αυτος που μου κανουν παραγγελια απο την περιοχη μου και πληρωνουν μεταφορικα ενω ειμαι ανοιχτα καθε μερα απο τις 10:00 μεχρι τις 20:00 😅

Καλά του πελάτες της περιοχή σου τους βάζεις σε μεταφορική; Γιατί δεν βάζεις τα δεματάκια στο αυτοκίνητο σου να τα μοιράζεις στην περιοχή σου δωρεάν;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, boredmind είπε

Καλησπέρα

 

Διάβασα τώρα τος 4 τελευταίες σελίδες και μου έπεσαν τα μαλλιά.

Το skroutz δε κλείνει, με τη τελευταία εξαγορά πριν 3 χρόνια πήραν τόσο χρήμα που δε ξέρουν τι να το κάνουν, εξου και αγόρασαν μεταφορική βάζουν lockers ενίσχυση του προσωπικού και πολλά ακόμα.

 

Για τις προμήθειες είναι... προσωπικά μιας και είμαι κατάστημα με άνω από 10 χρόνια μέσα είναι τρελά αυτά που ζητάνε και αναγκαστικά ανέβασα τιμές. Έτσι έχω κατάστημα για το skroutz και eshop με μειωμένες τιμές χωρίς τη προμήθεια. Οι παραγγελίες βέβαια είναι στο 90% από το καλάθι και ας είναι 10-14% πιο πάνω τα ίδια προϊόντα. Άρα ο καταναλωτής επιλέγει.

 

Τελος ΔΕΝ έχει ανταγωνισμό γιατί απλά δεν μπορεί να μπει κάποια εταιρία, εδώ με τόση διαφήμιση το shopflix και πάλι δε πουλάει τπτ σε σχέση με το καλάθι του skroutz 

Αυτός είναι από τους βασικούς λόγους που δεν θα ανανεώσω την συνδρομή μου:

1) Αυξάνονται οι τιμές λόγω των ληστρικών προμηθειών που τις πληρώνουμε εμείς οι καταναλωτές.

2) Αυξάνεται η συνδρομή (αυτό είναι το λιγότερο που με πονάει).

3) Αυξάνετε η ελάχιστη παραγγελία για άλλη μια φορά.

4) Μειώνεται το ογκομετρικό βάρος ανά μεταφορά, επίσης για άλλη μια φορά!

Κάπου όπα!  Κι αφού πήρανε τόσο χρήμα, πόσο παραπάνω θέλουν να κερδίσουν τελικά και δεν χορταίνουν με τίποτα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, CakeNet είπε

Κάπου όπα!  Κι αφού πήρανε τόσο χρήμα, πόσο παραπάνω θέλουν να κερδίσουν τελικά και δεν χορταίνουν με τίποτα;

αυτό το βλέπω πολυ συχνα να λέγεται γενικοτερα για τις επιχειρήσεις

τα λεφτά αυτά (η όποια επιχείρηση) δεν τα κανουν απαραίτητα σουβλακια και κότερα για να χορτάσουν περισσότερο... με αυτα χρηματοδοτούν την εξέλιξη του οργανισμου τους, τις καινούργιες ιδεες που θα υλοποιήσουν, τους περισσότερους υπαλληλους που θα προσλάβουν, την εξωστρεφεια σε χωρες του εξωτερικού (που θα φέρει χρήμα στην οικονομία μας)... και προφανως εχει την άνεση καθε μεγαλοστελεχος να ζει όπως επιθυμεί. Μπορεί όμως να κυκλοφορεί και με σακαράκα ξερω γω ή ένα πολυτελες hyundai, δεν ειναι δεδομένο οτι θέλει κότερα ελικόπτερα

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...