Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 1-2 μήνες παρατηρώ ότι το skroutz last mile δεν παραλαμβάνει καθημερινά από καταστήματα ( μιλάω για μεγάλες πόλεις) με αποτέλεσμα να παραγγέλνω κάτι Σάββατο και να μου έρχεται Πέμπτη. 

Σε επικοινωνία μου με καταστήματα μου λένε ότι είναι νέα τακτική του last mile,οπότε αναγκάζομαι για πράγματα που βιάζομαι να ακυρώνω και να παραγγέλνω απευθείας από το καταστήμα εάν έχει δωρεάν μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Billator είπε

Και εγώ το χρησιμοποιώ,

Πολύ λιγότερο συγκριτικά με λίγα χρόνια πριν (στο κομμάτι των μικροαγορών) και φυσικά χωρίς συνδρομή πλέον. Αν δεν υπήρχαν τα 5ευρα κουπόνια του "Next" και η μείωση των μεταφορικών στα point κάθε Τετάρτη, δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου για μικροαγορές. Τώρα απλά με 2x5ευρα κουπόνια το μήνα έχω 2 μικρές παραγγελίες με δωρεάν μεταφορικά και επιπλέον "έκπτωση" 3 ευρώ. 

Πριν ανακαλύψω τα κουπόνια το είχα κόψει "τελείως" και αγόραζα μόνο όταν ήθελα κάτι με Klarna (όπου η Klarna είναι προσωπικά κάτι που μου τράβηξε ξανά στο Skroutz). Μόλις κοπούν τα κουπόνια του "Next" μόνο αν θέλω κάτι με Klarna στην ουσία εγώ θα το χρησιμοποιώ, εκτός και αν βγάλει το Skroutz κάτι καινούριο.

Άρα όσο με συμφαίρει να το χρησιμοποιώ θα το χρησιμοποιώ, απλά εμένα τουλάχιστον με συμφαίρει όλο και λιγότερο και με βάση αυτό κρίνω. Εσένα σε συμφαίρει φαίνεται το ίδιο όπως και τα προηγούμενα χρόνια (χωρίς να καταλαβαίνω το πως φυσικά αλλά αυτό το ξέρεις εσύ και κρίνεις) .

Νομίζω ότι οι "επικριτές" συγκρίνουν το τώρα με το πριν. 

Τι κουπονια ειναι αυτα απο next πρωτη φορα τα ακουω. Αν μπορεις καποια ενημερωση πανω σε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Τι κουπονια ειναι αυτα απο next πρωτη φορα τα ακουω. Αν μπορεις καποια ενημερωση πανω σε αυτο. 

Βγάζει 1-3 κουπόνια (3 ή 5 ευρώ) για efood Και 1-3 κουπόνια (5ευρώ) Skroutz κάθε μήνα. Μερικές φορές κολλάει και μπορείς να κάνεις Redeem 2 φορές στην ίδια περίοδο την προσφορά και σου δίνει και δεύτερο κουπόνι. 

https://www.nbg.gr/el/next-by-nbg-diaxeirish-oikonomikwn/pws-kerdizeis-mesa-apo-to-next

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Billator said:

Και εγώ το χρησιμοποιώ,

Πολύ λιγότερο συγκριτικά με λίγα χρόνια πριν (στο κομμάτι των μικροαγορών) και φυσικά χωρίς συνδρομή πλέον. Αν δεν υπήρχαν τα 5ευρα κουπόνια του "Next" και η μείωση των μεταφορικών στα point κάθε Τετάρτη, δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου για μικροαγορές. Τώρα απλά με 2x5ευρα κουπόνια το μήνα έχω 2 μικρές παραγγελίες με δωρεάν μεταφορικά και επιπλέον "έκπτωση" 3 ευρώ. 

Πριν ανακαλύψω τα κουπόνια το είχα κόψει "τελείως" και αγόραζα μόνο όταν ήθελα κάτι με Klarna (όπου η Klarna είναι προσωπικά κάτι που μου τράβηξε ξανά στο Skroutz). Μόλις κοπούν τα κουπόνια του "Next" μόνο αν θέλω κάτι με Klarna στην ουσία εγώ θα το χρησιμοποιώ, εκτός και αν βγάλει το Skroutz κάτι καινούριο.

Άρα όσο με συμφαίρει να το χρησιμοποιώ θα το χρησιμοποιώ, απλά εμένα τουλάχιστον με συμφαίρει όλο και λιγότερο και με βάση αυτό κρίνω. Εσένα σε συμφαίρει φαίνεται το ίδιο όπως και τα προηγούμενα χρόνια (χωρίς να καταλαβαίνω το πως φυσικά αλλά αυτό το ξέρεις εσύ και κρίνεις) .

Νομίζω ότι οι "επικριτές" συγκρίνουν το τώρα με το πριν. Και θεωρώ ότι έχουν δίκαιο. 

Τι σου προσφέρει η klarna που σε έκανε να ψωνίσεις από Σκρουτζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Βγάζει 1-3 κουπόνια (3 ή 5 ευρώ) για efood Και 1-3 κουπόνια (5ευρώ) Skroutz κάθε μήνα. Μερικές φορές κολλάει και μπορείς να κάνεις Redeem 2 φορές στην ίδια περίοδο την προσφορά και σου δίνει και δεύτερο κουπόνι. 

https://www.nbg.gr/el/next-by-nbg-diaxeirish-oikonomikwn/pws-kerdizeis-mesa-apo-to-next

Αψογος να σε καλα θα το τσεκαρω αμεσα βολευει και με efood και καμια μικροαγορα απο skroutz χωρις Plus. 

4 λεπτά πριν, Billator είπε

Βγάζει 1-3 κουπόνια (3 ή 5 ευρώ) για efood Και 1-3 κουπόνια (5ευρώ) Skroutz κάθε μήνα. Μερικές φορές κολλάει και μπορείς να κάνεις Redeem 2 φορές στην ίδια περίοδο την προσφορά και σου δίνει και δεύτερο κουπόνι. 

https://www.nbg.gr/el/next-by-nbg-diaxeirish-oikonomikwn/pws-kerdizeis-mesa-apo-to-next

Απο οτι βλεπω συνδεεις κανονικα λογαριασμο εθνικης και παιζεις μπαλιτσα? Εχω και απλο και εμπορικο θα βαλω τον απλο εννοειται να δω πως δουλευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απο οτι βλεπω συνδεεις κανονικα λογαριασμο εθνικης και παιζεις μπαλιτσα? Εχω και απλο και εμπορικο θα βαλω τον απλο εννοειται να δω πως δουλευει.

Ναι και εγώ τον απλό έχω, και αν υπάρχει και άλλος στο σπίτι στην ουσία όλα πάνε x2. Απλά συνήθως τα "βγάζει" εξαντλημένα, εγώ μπαίνω απλά σε random στιγμές μερικές φορές και τα πετυχαίνω. 

9 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Τι σου προσφέρει η klarna που σε έκανε να ψωνίσεις από Σκρουτζ?

3 δόσεις χωρίς πιστωτική και χωρίς καμία επιβάρυνση για τον χρήστη. (Πχ η TBI έχει fees για τον χρήστη)

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Billator είπε

Ναι και εγώ τον απλό έχω, και αν υπάρχει και άλλος στο σπίτι στην ουσία όλα πάνε x2. Απλά συνήθως τα "βγάζει" εξαντλημένα, εγώ μπαίνω απλά σε random στιγμές μερικές φορές και τα πετυχαίνω. 

3 δόσεις χωρίς πιστωτική και χωρίς καμία επιβάρυνση για τον χρήστη. (Πχ η TBI έχει fees για τον χρήστη)

Το εκανα μολις συνδεσα αμεσα το λογαριασμο τον απλο με λεει champion στο Profile και μου εδωσε 50bits στην αρχη. Μπηκα σε μια κληρωση για 100 ευρω skroutz gift με 10bits βγαζει και καποιες ακομα αλλα efood η 5ευρω κουπονι δεν εχει. Θα την τσεκαρω μια φορα τη μερα εφοσον την ανανεωνουν συχνα. Μου αρεσε η εφαρμογη γρηγορη ευκολη κριμα δεν την ηξερα νωριτερα. Μπορω να συνδεσω στον ιδιο λογαριασμο και αλλο λογαριασμο εθνικης δηλαδη? Εχω 2 απλους και 1 εμπορικο. Στην εφαρμογη εκανα εγγραφη ομως κατευθειαν με τα στοιχεια απο τον ενα λογαριασμο μου. Αν γινεται να συνδεσω αμεσα και το δευτερο απλο που εχω τον εναν τον εχω για καθημερινες αγορες σουπερ κτλ τον αλλο για αγορες ιντερνετ και ο εμπορικος για τη δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το εκανα μολις συνδεσα αμεσα το λογαριασμο τον απλο με λεει champion στο Profile και μου εδωσε 50bits στην αρχη. Μπηκα σε μια κληρωση για 100 ευρω skroutz gift με 10bits βγαζει και καποιες ακομα αλλα efood η 5ευρω κουπονι δεν εχει. Θα την τσεκαρω μια φορα τη μερα εφοσον την ανανεωνουν συχνα. Μου αρεσε η εφαρμογη γρηγορη ευκολη κριμα δεν την ηξερα νωριτερα. Μπορω να συνδεσω στον ιδιο λογαριασμο και αλλο λογαριασμο εθνικης δηλαδη? Εχω 2 απλους και 1 εμπορικο. Στην εφαρμογη εκανα εγγραφη ομως κατευθειαν με τα στοιχεια απο τον ενα λογαριασμο μου. Αν γινεται να συνδεσω αμεσα και το δευτερο απλο που εχω τον εναν τον εχω για καθημερινες αγορες σουπερ κτλ τον αλλο για αγορες ιντερνετ και ο εμπορικος για τη δουλεια. 

Στις 8 του μήνα "έκλεισαν" τα πρώτα κουπόνια skroutz / efood του μήνα, τώρα περιμένουμε την επόμενη "φουρνιά" ,λογικά από Παρασκευή ή Δευτέρα, θα σου έρθει ειδοποίηση στο κινητό. Για αυτό δεν τα βλέπεις τώρα γιατί δεν υπάρχουν. Αυτά θα τα δεις στην καρτέλα "Προσφορές", υπάρχει χρέωση 0,05 λεπτά για να πάρεις το κουπόνι.

Απλά όταν βγουν δεν θα είναι διαθέσιμα, αν μπαίνεις 1-2 φορές την ημέρα για να "τσεκάρεις" , 2-3 δευτερόλεπτα παίρνει, (μέσα στην περίοδο που λέει φυσικά) θα το πετύχεις 100% διαθέσιμα.

Να σου πω την αλήθεια εγώ μόνο για τις προσφορές το χρησιμοποιώ το Next, οπότε δεν ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα. 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Billator είπε

Στις 8 του μήνα "έκλεισαν" τα πρώτα κουπόνια skroutz / efood του μήνα, τώρα περιμένουμε την επόμενη "φουρνιά" ,λογικά από Παρασκευή ή Δευτέρα, θα σου έρθει ειδοποίηση στο κινητό. Για αυτό δεν τα βλέπεις τώρα γιατί δεν υπάρχουν. Αυτά θα τα δεις στην καρτέλα "Προσφορές", υπάρχει χρέωση 0,05 λεπτά για να πάρεις το κουπόνι.

Απλά όταν βγουν δεν θα είναι διαθέσιμα, αν μπαίνεις 1-2 φορές την ημέρα για να "τσεκάρεις" , 2-3 δευτερόλεπτα παίρνει, (μέσα στην περίοδο που λέει φυσικά) θα το πετύχεις 100% διαθέσιμα.

Να σου πω την αλήθεια εγώ μόνο για τις προσφορές το χρησιμοποιώ το Next, οπότε δεν ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα. 

Τελεια να και κατι καλο απο εθνικη που μας εχει ξεσκισει με τις προμηθειες. Για την συνδεση δευτερου λογαριασμου πριν γινεται μεσα απο το app παρολο που εχω κανει εγγραφη με το λογαριασμο εθνικης η ειναι κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, somt είπε

τι σε εμποδιζει να στείλεις στο σκρουτζ τη σωστή παρατήρηση σου για να αφαιρέσουν την κριτική;

στη θέση σου θα έκανα το πρώτο + επικοινωνία με τον πελάτη για να του εξηγησω ευγενικα πώς έχει

Ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων να κανει χρηση των στοιχειων που εχει ο καταστηματαρχης για να μας καλει και να κανει ψηστηρι στον πελατη να κατεβασει την αρνητικη κριτικη του.
Τα δεδομενα αυτα (πχ τηλεφωνικος αριθμος) δωθηκαν για επικοινωνια για την παραγγελια η για την παραδοση της ΟΧΙ για να σε πρηζουν με παπαριες "σε παρακαλω σβησε την αρνητικη, θα σου δωσω κουπονια, δωρεαν προιοντα" η ακομη και απειλες οπως εχω ακουσει εγω.
Καταλαβαινουμε καθολου;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εχεις πρόβλημα αντίληψης

για την αρνητική είπα να μιλήσει με το σκρουτζ, όχι να πρήξει κανέναν πελάτη

με τον πελάτη να μιλήσει για να λύσει την μεταξύ τους παρεξηγηση (το να του λέει για αρνητικές κλπ ειναι στη φαντασια σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, safridia είπε

Ειναι παραβιαση προσωπικων δεδομενων να κανει χρηση των στοιχειων που εχει ο καταστηματαρχης για να μας καλει και να κανει ψηστηρι στον πελατη να κατεβασει την αρνητικη κριτικη του.
Τα δεδομενα αυτα (πχ τηλεφωνικος αριθμος) δωθηκαν για επικοινωνια για την παραγγελια η για την παραδοση της ΟΧΙ για να σε πρηζουν με παπαριες "σε παρακαλω σβησε την αρνητικη, θα σου δωσω κουπονια, δωρεαν προιοντα" η ακομη και απειλες οπως εχω ακουσει εγω.
Καταλαβαινουμε καθολου;

Για τον Σκρουτζ μαλλον αναφέρεσαι, σωστα? Γιατι μεχρι τωρα αυτος πρήζει με ασταματητα mail κτλπ για κουπούνια.

Εγω τι παραβιαση να κανω που δεν βλεπω καν το τηλεφωνο σου. Επειδη ομως μου πιανεις το ένα ακρο, να σου πιασω και εγω το αλλο ακρο: Οταν η παραγγελια σου καθυστερει, μην παιρνεις τηλεφωνο το καταστημα για να ρωτησεις που ειναι γιατι τοτε εγω (συμφωνα παντα με τον ΣΚρουτζ) πρεπει να στο κλεισω στην μαπα διοτι δεν εχω καμια υποχρέωση-ευθύνη να σε ενημερωσω για το οτιδηποτε. Μοναδικη μου υποχρεωση ειναι να εκτυπωσω το voucher και να δωσω το προϊον στον Courier. Οπότε παρε τηλεφωνο στο γνωστο-αγνωστο 215-215215215215215 και βγαλε ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι απαραίτητα "ψηστήρι" όμως. Μπορεί ο πελάτης να έχει δώσει αρνητική κριτική από λάθος ή παρανόηση/παρεξήγηση. Μπορεί το κατάστημα όντως να έκανε κάποιο λάθος και να θέλει να το διορθώσει. Μια άμεση επικοινωνία καμια φορά (όχι πάντα) είναι προτιμότερη από τα κατεβατά αντεγκλήσεων που διαβάζουμε κατά καιρούς στις κριτικές του Skroutz. Στην τελική τα πραγματικά "κακά" μαγαζιά ξεχωρίζουν από τις συστηματικές αρνητικές κριτικές, όχι από κάποιες σκόρπιες.

Μπορεί να έτυχε αλλά τουλάχιστον εμένα τις λίγες φορές που με πήραν τηλέφωνο να συζητήσουμε κάποια αρνητική κρητική ή καθυστέρηση, ήταν πάντα ευγενείς και ειλικρινείς και δεν είχα πρόβλημα να την αφαιρέσω χωρίς να δωροδοκηθώ από κουπόνια ή οτιδήποτε. Μάλιστα τη μοναδική φορά που μου πρότειναν να αφαιρέσω την κριτική και να τους στείλω email για να μου δώσουν άλλο προϊόν δωρεάν και χωρίς να επιστρέψω το αρχικό, συμφώνησα αλλά τελικά δεν έστειλα ποτέ εκείνο το email. Χαλάλι τους.

Τώρα αν το Skroutz δεν θέλει να μιλάνε απευθείας τα μαγαζιά με τους πελάτες, λογικά δεν είναι μόνο θέμα GDPR. Φαντάζομαι αποσκοπούν (και) στο να μην υπάρχει άμεση επικοινωνία, όπως κάνουν κάτι site με μάστορες, που σε παίρνουν τηλέφωνο αφού τελειώσει η εργασία και σε ρωτάνε πλαγίως αν ο μάστορας σου άφησε κανα προσωπικό του νούμερο (που υποτίθεται απαγορεύεται).

Υποψιάζομαι ότι όλα αυτά δεν είναι σχεδόν ποτέ υπέρ του καταναλωτή, αλλά υπέρ του εκάστοτε μεσάζοντα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να "κλεισει" το skroutz πρεπει να υπαρχει σοβαρος ανταγωνιστης. Και μακαρι να γινει. Αυτην την στιγμη ομως οι ανταγωνιστες του ειναι το bestprice και το shopflix. Tα συμπερασματα δικα σας.

Κατα τ'αλλα το skroutz ανοιγει συνεχως αποθηκες, προσλαμβανει courier, βαζει skroutz points, στελνει σε ολη την Ευρωπη, εχει την μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα στην Ελλαδα μετα απο Google και Facebook και εχει φτασει καμια 1000αρα υπαλληλους. Aυτο εμενα δεν μου φαινεται οτι "θα κλεισει".

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ardi21 said:

Για να "κλεισει" το skroutz πρεπει να υπαρχει σοβαρος ανταγωνιστης. Και μακαρι να γινει. Αυτην την στιγμη ομως οι ανταγωνιστες του ειναι το bestprice και το shopflix. Tα συμπερασματα δικα σας.

Κατα τ'αλλα το skroutz ανοιγει συνεχως αποθηκες, προσλαμβανει courier, βαζει skroutz points, στελνει σε ολη την Ευρωπη, εχει την μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα στην Ελλαδα μετα απο Google και Facebook και εχει φτασει καμια 1000αρα υπαλληλους. Aυτο εμενα δεν μου φαινεται οτι "θα κλεισει".

Γιατι 'να κλεισει'? Ειπε καποιος κατι τετοιο?
Και να ειπωθηκε, απο που και ως που, 'θα κλεισει' κερδοφορα επιχειρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...