Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 minutes ago, Witcher1st said:

 

Και αυτό με το skroutz hub τι φάση; Μαζεύει απόθεμα σε δίκη του αποθηκη με προϊόντα που έχουν αρκετές πωλήσεις; Σε λίγο θα γίνει amazon κανονικό. Θα είναι το τέλος των υπολοίπων καταστημάτων;

Hub δεν θα προκοψει, γιατι θα μεινουν λιγα καταστηματα και λιγοι πελατες.

Η έπαρση τιμωρειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Όντως αυτό είναι καινούριο, πλέον δεν μπορείς να ακυρώσεις και παραγγελία αν έχει γίνει λάθος, ενώ παλαιότερα πήγαινα από το μαγαζί και το κανονιζα.

 

Προχθές που πήρα στο κατάστημα μου είπαν ότι απλά βλέπουν το όνομα μου, ούτε τι έχω παραγγείλει, ούτε άλλες πληροφορίες.

 

Και αυτό με το skroutz hub τι φάση; Μαζεύει απόθεμα σε δίκη του αποθηκη με προϊόντα που έχουν αρκετές πωλήσεις; Σε λίγο θα γίνει amazon κανονικό. Θα είναι το τέλος των υπολοίπων καταστημάτων;

Προϊόντα προφανώς και βλέπουμε, διαφορετικά πως θα ετοιμάζαμε την παραγγελία?! Βλέπουμε όνομα/επιθετο, διεύθυνση/τκ. Αυτά. Απλά μου κάνει εντύπωση καθώς ο Skroutz μας το πλάσαρε λόγω GPDR δικαιωμάτων κτλπ και πίστευα ότι γενικά είανι έτσι αλλά τωρα που είμαι και σε άλλα Marketplace, εκεί βλέπω κανονικά τηλέφωνο αλλά και e-mail για να στείλω αν θέλω την απόδειξη ηλεκτρονικά. Η αλήθεια είναι το καταλαβαίνω κάποιος να μην θέλει για να μην φαει Spamm από newsletter κτλπ, αλλά αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα στην παραγγελία τότε δεν μπορω να καταλαβω πως ενας 3ος μπορει να δωσει λύση καλύτερα από τους 2 που αφορα η συναλλαγή.

Σχετικά με το Hub, o Skroutz το πλασαρε πριν 1-2 χρονια. Η αληθεια ειναι πως ειχα ενδιαφερθει και ο λογος ηταν λογω επαρχιας να μπορεσω να εχω το σήμα της "Express Παραδοση" . Πλεον ομως λογω της κινησης εχει ανοιξει η Epxress Παραδοση σχεδον πανελλαδικα (ασχετα που δεν ισχυει σε αρκετες περιπτωσεις) οποτε ακομα δεν εχω κινηση.

Πως δουλευει: Ο Σκρουτζ πηγε σε νεες εγκαταστασεις (τεραστιες) στον Ασπροπυργο. Το καθε μαγαζι (πλεον αυτοματα) μπορει μεσω απο το διαχειριστικο να στειλει προϊόντα απευθειας στο Hub, οτι προϊόντα και ποσοτητες θελει. Εκει αν γινει καποια παραγγελια, εγω σαν καταστημα δνε κανω απολυτως τιποτα. Αυτοι το ετοιμαζουν και το στελνουν. Πως το πουλανε? Οτι και καλα απο μια αποθηκη στην Αθηνα θα φυγει το δεμα πιο αμεσα και θα φτασει στον πελατη. Το εχουν βαλει αυτο και στον αλγορισθμο τους και οποτε ενα μαγαζι που εχει προιον στο Hub (ασχετα αν ειναι πιο ακριβο) θα εμφανιστει στο buy-box ενος προϊοντος.

Το μονο κερδος σαν καταστημα που εχω σκεφτει για να το κανω ειναι λογω επαρχιας να στειλω προϊοντα απο προμηθευτες που μου χρεωνουν μεταφορικα για να ερθουν στην εδρα μου. Αν στειλω κατι στην Αθηνα λογικα θα ειναι πιο φθηνα. Ολα τα αλλα ειναι προλογος.

Τελος, εχει αυτο προμηθεια στο καταστημα ? ΠΡΟΦΑΝΩΣ και εχει :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

Hub δεν θα προκοψει, γιατι θα μεινουν λιγα καταστηματα και λιγοι πελατες.

Η έπαρση τιμωρειται.

Το σκρουτζ φαντάζομαι το νοιάζει ο όγκος των παραγγελιών και όχι ο αριθμός των καταστημάτων, από αυτήν την άποψη δεν νομίζω ακόμα να το έχει πληγώσει που πολλά καταστήματα έφυγαν αν ο τζίρος του έχει μείνει σε παρεμφερή επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάνιωσα που ανανέωσα τη συνδρομή μου skroutz plus.

Το όριο των 25 ευρώ, περιορίζει πολύ τις καθημερινές μικρές συναλλαγές, σε σχέση με τα 20 ευρώ.

Πλέον χρησιμοποιώ το skroutz για επολογή προϊόντος και μετά αναζητώ χαμηλότερη τιμή εκτός (ήδη σήμερα γλύτωσα 2,5 σε λάστιχα γυμναστικής).

Τα καταστήματα για να αντέξουν τα fees έχουν ανεβάσει τις τιμές στο skroutz. 

Επίσης με χαλάει αυτό που έχει γίνει τόσο social.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

Αν ξαφνικα αυτα τα πορτοκαλι κουτια τα δεις να γινονται πρασινα μην σου φανει παραξενο.

Καποτε πηγε να το παιξει "μαγκας" σε πλατφορμα για delivery και εν τελει μεσα σε 1 χρονο πουλησε μεχρι και τα σκαμπο που λενε στο χωριο μου.

Προσωπικα δεν θα σου πω οτι κλεινει, αλλα το οτι τα locker σου εγιναν 4 δεν μου λεει κατι.
Ενω το να μου στελνει mail και να επικοινωνει τηλεφωνικως καθε περιοδο εκτπωσεων/εορτων κτλπ τα τελευταια 2 χρονια για να κανουμε promo προιοντα σε καταστημα επαρχιας, κατι μου λεει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Promo στέλνει μέχρι και το περίπτερο της γειτονιάς. Digital marketing λέγεται. 

Σύμφωνα με τη λογική σας και το Booking δεν τα πάει καλά που στέλνει κάθε μέρα promo emails 🤣🤣

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες. Δεν στέλνει promo, με παρακαλάει να του δώσω προϊόντα  για να τα βγάλουμε promo!!! Μετά σε εσένα θα στείλει το promo σαν δικό του ενώ εγώ αυτό το promo το κάνω όλο το χρόνο στο κατάστημα μου.

Τώρα δεν θέλω να το παίξω ξερολας γιατί στο τέλος θα φάω και το κεφάλι μου, απλά άκου και μια άλλη γνώμη που και που. Καλοπροαίρετα στο λέω φίλε μου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

Νοικιάσες σπίτι για να βουλευτεις με τα lockers, γιατί 6 έχει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Ηράκλειο. 4 σε 500 μέτρα από το σπίτι σου μοιάζει περίεργο, εκτός αν τα βάλανε και τα 6 στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

 

Σοβαρά τώρα, αυτό τί είδους επιχείρημα είναι; Ότι και καλά πάει "σφαίρα" το skroutz plus... Επειδή γέμισαν 2-3 LOCKERS εκεί που μένεις;

Ήμαρτον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, papp0us said:

Νοικιάσες σπίτι για να βουλευτεις με τα lockers, γιατί 6 έχει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Ηράκλειο. 4 σε 500 μέτρα από το σπίτι σου μοιάζει περίεργο, εκτός αν τα βάλανε και τα 6 στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο...

2 στην Ιωνίας, 1 στην Παπανδρέου και ένα στην Κνωσού. Μπορείς να τα βάλεις στον χάρτη και να βρεις που μένω

Και προφανώς δεν είναι μόνο 6 στο Ηράκλειο
image.png.2effa60b84d2febe1082229084c64d98.png

Επεξ/σία από WebDevGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Μέχρι πριν 1 χρόνο δεν υπήρχαν Skroutz lockers στο Ηράκλειο. Τώρα έχω 4 σε ακτίνα 500 μέτρων και τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κενή θυρίδα για να τα επιλέξω. 

Αλλά για μερικούς ειδήμονες εμμονικούς, εδώ και 2 χρόνια το Skroutz κλείνει, επειδή δεν ανανέωσαν τη συνδρομή τους και κάνουν  αναζήτηση incognito 🤣🤣🤣

Ok κάποιοι είναι υπερβολικοί ως προς το Skroutz ,

Όπου δεν τίθεται φυσικά θέμα αμφισβήτησης ότι δεν εξυπηρετεί ούτε πλέον τον αριθμό καταστημάτων που είχε παλιότερα, άρα υπερβολικά μικρότερο κατάλογο, ούτε και αρκετούς πελάτες που είχε παλιότερα (σε αυτό μπορεί να το καλύπτει μέσω marketing με "νέους" χρήστες δεν θα ήταν παράξενο  να πούμε ότι "χέστηκαν") ούτε έχει την λογική που είχε πριν λίγα χρόνια και το έκανε γνωστό στο ευρύ κοινό. 

Φυσικά παντού υπάρχει εξέλιξη και ο χρόνος θα δείξει πόσο σωστές είναι οι αποφάσεις  ή όχι που πήραν. 

Αλλά εσύ έχεις μετοχές και το υπερασπίζεσαι τόσο; αυτό είναι εμμονικό. :P 

Αν είναι να κλείσει ας κλείσει, σε αυτό που έβαλε αυτογκολ το Skroutz ενώ το είχε το μονοπόλιο,  είχε "δεσμευμένους" και τους πελάτες και τα καταστήματα ότι δεν μπορούν να "υπάρχουν" χωρίς αυτό. Πλέον η αγορά (καταστήματα) και οι καταναλωτές θεωρώ ότι απομακρύνονται. 

Αν είσαι Web developer το βλέπεις και ο ίδιος από τα καταστήματα που συνεργάζεσαι. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

2 στην Ιωνίας, 1 στην Παπανδρέου και ένα στην Κνωσού. Μπορείς να τα βάλεις στον χάρτη και να βρεις που μένω

Τα 4 poneglyphs για να βρούμε το onepiece 🤣😅 

Λίγο χιούμορ να σπάσει ο πάγος χεχε

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Billator said:

Αλλά εσύ έχεις μετοχές και το υπερασπίζεσαι τόσο; αυτό είναι εμμονικό. :P 

Αν αφιερώνατε λίγο χρόνο να διαβάσετε αυτά που γράφουν οι αλλοί δεν θα γράφατε τέτοιες χαζομάρες. 

Βαρέθηκα να εξηγώ τα αυτονόητα. Το ποιος είναι εμμονικός φαίνεται από αυτά που γράφετε μόλις τολμήσει κάποιος να πει ότι ακόμη χρησιμοποιεί το Skroutz

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Αν αφιερώνατε λίγο χρόνο να διαβάσετε αυτά που γράφουν οι αλλοί δεν θα γράφατε τέτοιες χαζομάρες. 

Βαρέθηκα να εξηγώ τα αυτονόητα. Το ποιος είναι εμμονικός φαίνεται από αυτά που γράφετε μόλις τολμήσει κάποιος να πει ότι ακόμη χρησιμοποιεί το Skroutz

Και εγώ το χρησιμοποιώ,

Πολύ λιγότερο συγκριτικά με λίγα χρόνια πριν (στο κομμάτι των μικροαγορών) και φυσικά χωρίς συνδρομή πλέον. Αν δεν υπήρχαν τα 5ευρα κουπόνια του "Next" και η μείωση των μεταφορικών στα point κάθε Τετάρτη, δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου για μικροαγορές. Τώρα απλά με 2x5ευρα κουπόνια το μήνα έχω 2 μικρές παραγγελίες με δωρεάν μεταφορικά και επιπλέον "έκπτωση" 3 ευρώ. 

Πριν ανακαλύψω τα κουπόνια το είχα κόψει "τελείως" και αγόραζα μόνο όταν ήθελα κάτι με Klarna (όπου η Klarna είναι προσωπικά κάτι που μου τράβηξε ξανά στο Skroutz). Μόλις κοπούν τα κουπόνια του "Next" μόνο αν θέλω κάτι με Klarna στην ουσία εγώ θα το χρησιμοποιώ, εκτός και αν βγάλει το Skroutz κάτι καινούριο.

Άρα όσο με συμφαίρει να το χρησιμοποιώ θα το χρησιμοποιώ, απλά εμένα τουλάχιστον με συμφαίρει όλο και λιγότερο και με βάση αυτό κρίνω. Εσένα σε συμφαίρει φαίνεται το ίδιο όπως και τα προηγούμενα χρόνια (χωρίς να καταλαβαίνω το πως φυσικά αλλά αυτό το ξέρεις εσύ και κρίνεις) .

Νομίζω ότι οι "επικριτές" συγκρίνουν το τώρα με το πριν. Και θεωρώ ότι έχουν δίκαιο. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...