Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Όλα μα όλα τα προϊόντα τα επέλεξα μέσα απ' το κατάστημα και το skroutz πήρε προμήθεια για ένα κλικ που δεν ξέρω και εγώ πριν πόσο καιρό μπορεί να έκανα.

Σύμφωνα με το παρακάτω, ακόμα και 15 μέρες αργότερα αν μπεις σε eshop, πάλι θα τους χρεώσεις την προμήθεια του Skroutz κι ας πρόκειται για διαφορετικό προϊόν. Παίζει, αν στο ίδιο διάστημα έχεις μπει και από BestPrice ή από διαφήμιση στο Google, να το βάλεις μέσα το μαγαζί... Πραγματικά, δεν είμαι σίγουρος πόσα καταστήματα γνωρίζουν πώς τους χρεώνει το Skroutz.

Τα cookies που χρησιμοποιούνται για την υποστήριξη του Μεικτού Μοντέλου Χρέωσης CPC/CPS απενεργοποιούνται σε κάθε περίπτωση μετά από 15 ημέρες, σύμφωνα με τις κοινώς αποδεκτές πρακτικές του sales acquisition.

 

3 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ το όριο στο οποίο γίνεται κάποιος από μεσίτης νταβατζής. Ειδικότερα, ποια απαίτηση θα είχες από το skroutz ώστε να χαρακτηριστεί μεσίτης και όχι νταβατζής (λαμβάνοντας υπόψη και το πλαίσιο λειτουργίας των μεσιτών ακινήτων και τις σχετικές εντολές);

Επίσης, γιατί το εν λόγω κατάστημα έχει ακόμα σύμβαση με skroutz;

Δεν ρώτησες εμένα, αλλά αν θες την άποψη μου, νομίζω πως όταν κάποιος χρεώνει ποσοστό επί του τζίρου για εργασίες που παραδοσιακά έχουν άλλους τρόπους χρέωσης, είναι νταβατζής ασχέτως ορίου. Επομένως, όταν χρεώνεις εως 15% για αγορές που γίνονται εκτός marketplace, εεε τι είσαι; Μέσα στο marketplace κάνε ό,τι θέλεις (αν και πάλι το γεγονός ότι δεν ήταν εξαρχής marketplace το Skroutz αλλά έγινε με το στανιό, είναι πολύ άσχημο).

Τέλος ρίχνω μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την τωρινή κατάσταση σε όσους μαγαζάτορες δέχτηκαν το cps μοντέλο χωρίς να ανοίξει μύτη. Θα τολμούσε να κάνει το ίδιο πράγμα, λόγου χάρη, το Idealo στους Γερμανούς καταστηματάρχες;

Επεξ/σία από empyr3an
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκεί ακριβώς είναι το point. 

Οταν ο Σκρουτζ μας έστελνε νέες συμβάσεις και έλεγε να μην χρεώνεται πλέον το click αλλά προμήθεια σε παραγγελία και σε ρωτούσε ΝΑΙ ή ΟΧΙ ? Τότε το 80%+ πατούσε το ΝΑΙ με κλειστά τα μάτια. Ειλικρινά σας το λέω ήμουν από αυτούς που πάτησα ΟΧΙ και περίμενα απλά μέχρι την τελευταία ημέρα πριν αλλάξει οριστικά το μοντέλο τους. Ο λόγος του όχι ήταν ότι το περίμενα με την δύναμη που τους ΔΩΣΑΜΕ να φτάσουν να χρεώνουν προμήθεια πάνω από το 10%.

Νομίζω το είχα πει σε παλιότερο ποστ ή είναι μια καραμέλα που την λέω στους φίλους μου, ότι με τον Σκρουτζ είναι σαν να έχω στο κατάστημα άλλους 3-4 υπαλλήλους τους οποίους τους πληρώνω αλλά δεν τους βλέπω!!! Ούτε κάρτα δεν τους χτυπάω ... 😐

Κάποιες φορές νομίζω κουράζω εδώ πέρα με τα ποστ μου και την ίσως γκρίνια για κάποιους αλλά θα ενημερώσω για ακόμη μια φορά τις χρεώσεις που έχει στα καταστήματα ο ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ μας Skroutz.

1)Προμήθεια σε κάθε παραγγελία που πλέον είναι 10%+

2)Αρκετοί δεν το γνωρίζουν αλλά εδώ και κανά 3μηνο έχει εισάγει το "κοστος διαχείρισης", δηλαδή στην ουσία πλέον πληρώνουμε τους εργαζόμενους του Σκρουτζ, την μεταφορική κτλπ. 

3)Προμήθεια σε ότι έχει ενεργοποιήσει το κατάστημα πχ skroutz coins, διαφήμιση κτλπ.

Νιώθω ότι ο Skroutz είναι κάτι σαν την ΕΡΤ, δηλαδή κάθε λίγο πληρώνουμε και κάτι αλλά εν τέλει δεν το χρησιμοποιούμε στο 100%.

Τέλος, θα σας πω πως πλέον προσπαθώ και δουλεύω προσωπικά εγώ για να μπορέσω να τον αφήσω σιγά-σιγά τον συγκεκριμένο συνεργάτη μου:

-Διαφήμιση σε Facebook/instagram (αρκετά clicks πάνε στο κενό αλλά ειλικρινά είναι ψίχουλα)
-Bestprice πλέον από το redirection των στατιστικών μου βλέπω ότι ανεβαίνει όλο και περισσότερο (ακόμα φυσικά είναι μακριά μπροστά στον σκρουτζ)
-Μπήκα στο Shopflix. Μιλάμε για αρχάριους τύπους αλλά μου φέρνει παραγγελιές λόγω των τιμών μου οπότε ειμαι ΟΚ.

- Και τελευταίο και .. "παράνομο" (συμφωνα με τον σκρουτζ), όποιος πελάτης επικοινωνεί με το κατάστημα και είτε έχει κάνει παραγγελία είτε όχι μέσω Skroutz, του λέω ακύρωσε την και κάντην από το κατάστημα. Γρηγορότερος τρόπος αποστολής (αναφέρομαι κυρίως σε δέματα που βγάζει ο Σκρουτζ σαν ογκώδη ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) και 8/10 παραγγελίες του δίνω και καλύτερη τιμή.

 

ΥΓ: Σαν καταναλωτής, χρησιμοποιώ το σκρουτζ σαν μηχανή σύγκριση τιμών μετά πάω google και βρίσκω το κατάστημα και κάνω τη παραγγελία. Αν έχει paypal κάνω με paypal, αν έχει αντικαταβολή κάνω με αντικαταβολή. Αν τίποτα από τα 2 κάνω με την κάρτα. Κατάθεση θα κάνω αν γνωρίζω το κατάστημα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, teoqq είπε

Εκεί ακριβώς είναι το point. 

Οταν ο Σκρουτζ μας έστελνε νέες συμβάσεις και έλεγε να μην χρεώνεται πλέον το click αλλά προμήθεια σε παραγγελία και σε ρωτούσε ΝΑΙ ή ΟΧΙ ? Τότε το 80%+ πατούσε το ΝΑΙ με κλειστά τα μάτια. Ειλικρινά σας το λέω ήμουν από αυτούς που πάτησα ΟΧΙ και περίμενα απλά μέχρι την τελευταία ημέρα πριν αλλάξει οριστικά το μοντέλο τους. Ο λόγος του όχι ήταν ότι το περίμενα με την δύναμη που τους ΔΩΣΑΜΕ να φτάσουν να χρεώνουν προμήθεια πάνω από το 10%.

Νομίζω το είχα πει σε παλιότερο ποστ ή είναι μια καραμέλα που την λέω στους φίλους μου, ότι με τον Σκρουτζ είναι σαν να έχω στο κατάστημα άλλους 3-4 υπαλλήλους τους οποίους τους πληρώνω αλλά δεν τους βλέπω!!! Ούτε κάρτα δεν τους χτυπάω ... 😐

Κάποιες φορές νομίζω κουράζω εδώ πέρα με τα ποστ μου και την ίσως γκρίνια για κάποιους αλλά θα ενημερώσω για ακόμη μια φορά τις χρεώσεις που έχει στα καταστήματα ο ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ μας Skroutz.

1)Προμήθεια σε κάθε παραγγελία που πλέον είναι 10%+

2)Αρκετοί δεν το γνωρίζουν αλλά εδώ και κανά 3μηνο έχει εισάγει το "κοστος διαχείρισης", δηλαδή στην ουσία πλέον πληρώνουμε τους εργαζόμενους του Σκρουτζ, την μεταφορική κτλπ. 

3)Προμήθεια σε ότι έχει ενεργοποιήσει το κατάστημα πχ skroutz coins, διαφήμιση κτλπ.

Νιώθω ότι ο Skroutz είναι κάτι σαν την ΕΡΤ, δηλαδή κάθε λίγο πληρώνουμε και κάτι αλλά εν τέλει δεν το χρησιμοποιούμε στο 100%.

Τέλος, θα σας πω πως πλέον προσπαθώ και δουλεύω προσωπικά εγώ για να μπορέσω να τον αφήσω σιγά-σιγά τον συγκεκριμένο συνεργάτη μου:

-Διαφήμιση σε Facebook/instagram (αρκετά clicks πάνε στο κενό αλλά ειλικρινά είναι ψίχουλα)
-Bestprice πλέον από το redirection των στατιστικών μου βλέπω ότι ανεβαίνει όλο και περισσότερο (ακόμα φυσικά είναι μακριά μπροστά στον σκρουτζ)
-Μπήκα στο Shopflix. Μιλάμε για αρχάριους τύπους αλλά μου φέρνει παραγγελιές λόγω των τιμών μου οπότε ειμαι ΟΚ.

- Και τελευταίο και .. "παράνομο" (συμφωνα με τον σκρουτζ), όποιος πελάτης επικοινωνεί με το κατάστημα και είτε έχει κάνει παραγγελία είτε όχι μέσω Skroutz, του λέω ακύρωσε την και κάντην από το κατάστημα. Γρηγορότερος τρόπος αποστολής (αναφέρομαι κυρίως σε δέματα που βγάζει ο Σκρουτζ σαν ογκώδη ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) και 8/10 παραγγελίες του δίνω και καλύτερη τιμή.

 

ΥΓ: Σαν καταναλωτής, χρησιμοποιώ το σκρουτζ σαν μηχανή σύγκριση τιμών μετά πάω google και βρίσκω το κατάστημα και κάνω τη παραγγελία. Αν έχει paypal κάνω με paypal, αν έχει αντικαταβολή κάνω με αντικαταβολή. Αν τίποτα από τα 2 κάνω με την κάρτα. Κατάθεση θα κάνω αν γνωρίζω το κατάστημα.

Ληστρικες τακτικές νταβατζήδων κυριολεκτικά όπως τα αναφέρεις στα καταστήματα τα οποία και αυτά μιας και ο κόσμος φεύγει θα δουν όλο και λιγότερα κλίκς μέσω skroutz. Το καλύτερο είναι αυτό. Incognito mode που δεν καταγραφεί καθόλου cookies και αντιγραφή το καθαρό λινκ του καταστήματος στο κανονικό browser έπειτα και αγορα απο εκεί. Το μόνο που πρέπει να κάνουν τα καταστήματα είναι να δώσουν πιο φθηνά μεταφορικά με το box κάτι πάει να γίνει αλλά βλέπω ανέβηκε και αυτό εκεί θέλει δουλίτσα και θα σβήσει το ληστρικο skroutz.

Προχθές έψαχνα να αγοράσω αυτή τη κρεμα περνω ποσότητες. 

2.11 ένα κατάστημα χωρίς skroutz 3.99 το φθηνότερο μεσω skroutz. Μπαίνω κατάστημα πήρα 10 κρέμες 21.10 ευρώ συν 2.49 ευρώ μεταφορικά με box 23.59 σύνολο. 

Στο skroutz αντίστοιχα ακόμα και με Plus θα πήγαινε 39.90 ευρώ συν τη συνδρομή. Και αυτό συμβαίνει σε πάρα πολλά προϊόντα. Ούτε πιο φθηνό είναι όλα τα καταστήματα έχουν ανεβάσει τιμές για να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν με την ληστρικη προμήθεια του skroutz και η συνδρομή είναι τραγική με την τελευταία αναπροσαρμογη. Ρεζιλιδες και για μένα μαυριστε τους όσοι μπορείτε. Τα καταστήματα κάνουν όλη τη δουλειά αυτοί τρέχουν όχι 10 άτομα σε ένα γραφείο που θέλουν να το παίξουν νταβατζηδες. 

Screenshot-2024-09-09-11-40-44-883-com-n

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, teoqq said:

ΥΓ: Σαν καταναλωτής, χρησιμοποιώ το σκρουτζ σαν μηχανή σύγκριση τιμών μετά πάω google και βρίσκω το κατάστημα και κάνω τη παραγγελία. Αν έχει paypal κάνω με paypal, αν έχει αντικαταβολή κάνω με αντικαταβολή. Αν τίποτα από τα 2 κάνω με την κάρτα. Κατάθεση θα κάνω αν γνωρίζω το κατάστημα.

Τη μια σαν καταστηματάρχες λέτε (και καλά κάνετε) ότι το Skroutz λειτουργεί ως νταβαντζής και την άλλη σαν καταναλωτές πληρώνετε τις αγορές σας με PayPal;

Το PayPal δεν είναι νταβαντζής, που έχει τριπλάσια χρέωση σε σχέση με τις ήδη υψηλές χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών;

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, WebDevGr said:

Τη μια σαν καταστηματάρχες λέτε (και καλά κάνετε) ότι το Skroutz λειτουργεί ως νταβαντζής και την άλλη σαν καταναλωτές πληρώνετε τις αγορές σας με PayPal;

Το PayPal δεν είναι νταβαντζής, που έχει τριπλάσια χρέωση σε σχέση με τις ήδη υψηλές χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών;

Όπου μας βολεύει η ασφάλεια... 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Τη μια σαν καταστηματάρχες λέτε (και καλά κάνετε) ότι το Skroutz λειτουργεί ως νταβαντζής και την άλλη σαν καταναλωτές πληρώνετε τις αγορές σας με PayPal;

Το PayPal δεν είναι νταβαντζής, που έχει τριπλάσια χρέωση σε σχέση με τις ήδη υψηλές χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών;

Μαζί σου αλλά τι να κάνω που έχω σαν κατάστημα Paypal οπότε από το να τα στείλω στην τράπεζα και να έχω έξτρα χρέωση, αναγκάζομαι να κάνω από εκεί παραγγελίες όπου μπορώ για να μηδενίσω το πορτοφόλι. Πίστεψε με ότι το Paypal το έχω στο κατάστημα μόνο και μόνο επειδή μου το ζητάνε κάποιοι πελάτες λόγω της ασφάλειας του κτλπ. Είναι ο ίδιος ο λόγος που μου ζητάνε τώρα τελευταία Klarna αλλά δεν την βάζω..

 

Κάνω edit και για το παραπάνω περι ασφάλειας που αναφέρει ο φίλος. Πίστεψε με ότι πλέον η μεγαλύτερη ασφάλεια είμαι εγώ ο ίδιος. Επειδή δεν βαριέμαι να κάνω 1-2 click παραπάνω, αν δεν δω κατάστημα που να έχει φυσική παρουσία σχεδόν δεν παραγγέλνω. Για κάποιους μπορεί να μην σημαίνει τίποτα το 2024, για εμένα σημαίνει πολλά.

Επεξ/σία από teoqq
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, WebDevGr said:

Τη μια σαν καταστηματάρχες λέτε (και καλά κάνετε) ότι το Skroutz λειτουργεί ως νταβαντζής και την άλλη σαν καταναλωτές πληρώνετε τις αγορές σας με PayPal;

Το PayPal δεν είναι νταβαντζής, που έχει τριπλάσια χρέωση σε σχέση με τις ήδη υψηλές χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών;

To Paypal καθιερωθηκε λογω

- υπερτατης ασφαλειας εδω και δεκαετιες (τραπεζα μπορει και να την χακεψουν, το Paypal ποτε)

- γιατι μπορεις αν γινει στραβη, να κανεις dispute και να παρεις σχετικα ευκολα τα λεφτα σου πισω, και παντως ευκολοτερα απο το να κανεις 'αμφισβητηση συναλλαγης' σε τραπεζα

- προτιμω να δινω paypal για αγορα, παρα την καρτα μου...

----

Ε ναι λοιπον, εγω ως καταναλωτης, προτιμω εγω και εκατομμυρια αλλοι, paypal, κι οταν οι τιμες ειναι σε ευρω, για εμενα σαν καταναλωτη δεν εχει αλλη εξτρα χρεωση.

Αρα, paypal και ξερο ψωμι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταβατζής και το Paypal και η VISA κ.ο.κ.! Το Skroutz όμως, έχει αποκτήσει μεγάλη δύναμη στην ελληνική αγορά και τα κόστη του έχουν αμεσότερο αντίκτυπο στις τιμές.

Spoiler

Με Paypal πληρώνω μόνο το τηλέφωνο γιατί με είχαν πρήξει με spam μια περίοδο... 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, teoqq said:

Μαζί σου αλλά τι να κάνω που έχω σαν κατάστημα Paypal οπότε από το να τα στείλω στην τράπεζα και να έχω έξτρα χρέωση, αναγκάζομαι να κάνω από εκεί παραγγελίες όπου μπορώ για να μηδενίσω το πορτοφόλι. Πίστεψε με ότι το Paypal το έχω στο κατάστημα μόνο και μόνο επειδή μου το ζητάνε κάποιοι πελάτες λόγω της ασφάλειας του κτλπ. Είναι ο ίδιος ο λόγος που μου ζητάνε τώρα τελευταία Klarna αλλά δεν την βάζω..

Το θέμα δεν είναι αν την χρησιμοποιείς ή αν είναι χρήσιμη και βολική σε κάποιους, αλλά το να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά ανάλογα το πως μας βολεύει. 

Και το PayPal και το Skroutz κι άλλες παρόμοιες υπηρεσίες, για κάποιους είναι χρήσιμες και για κάποιους πιθανόν ασύμφορες. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει. 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά και κυρίως γιατί θεωρείται καταναλωτική συνείδηση η κουτοπονηρία του στυλ "χρησιμοποιώ το Skroutz σαν μηχανή αναζήτησης ή σε incognito" ή "ακύρωσε την παραγγελία στο Skroutz και κάνε την απευθείας σε μένα"

Όταν κάτι δεν μας αρέσει και διαφωνούμε με τον τρόπο που λειτουργεί το κόβουμε μαχαίρι. Δεν ψάχνουμε τρόπους να κάνουμε bypass.  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Όταν κάτι δεν μας αρέσει και διαφωνούμε με τον τρόπο που λειτουργεί το κόβουμε μαχαίρι. Δεν ψάχνουμε τρόπους να κάνουμε bypass.  

Αυτό συμβαίνει ότι αισθάνεσαι εξαναγκασμένος να κάνεις/συμμετέχεις σε κάτι. Όταν ο Skroutz από "συνεργάτης" γίνεται "αφεντικό" λογικό να αρχίσουν τέτοιες συμπεριφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Το θέμα δεν είναι αν την χρησιμοποιείς ή αν είναι χρήσιμη και βολική σε κάποιους, αλλά το να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά ανάλογα το πως μας βολεύει. 

Και το PayPal και το Skroutz κι άλλες παρόμοιες υπηρεσίες, για κάποιους είναι χρήσιμες και για κάποιους πιθανόν ασύμφορες. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει. 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά και κυρίως γιατί θεωρείται καταναλωτική συνείδηση η κουτοπονηρία του στυλ "χρησιμοποιώ το Skroutz σαν μηχανή αναζήτησης ή σε incognito" ή "ακύρωσε την παραγγελία στο Skroutz και κάνε την απευθείας σε μένα"

Όταν κάτι δεν μας αρέσει και διαφωνούμε με τον τρόπο που λειτουργεί το κόβουμε μαχαίρι. Δεν ψάχνουμε τρόπους να κάνουμε bypass.  

Όταν η τάδε υπηρεσία γίνεται ληστρικη τότε και ο καταναλωτής η ο οποιοσδήποτε θα ψάξει τρόπους να προστατέψει την τσέπη του. Δικαίωμα του είναι όπως δικαίωμα είναι και του Skroutz να αρμεγει τα καταστήματα και αυτούς που έχουν συνδρομή. Ελεύθερη αγορά αυτό σημαίνει κυριολεκτικά αυτό ο καθένας προσπαθεί να κάνει το καλύτερο δυνατό για την τσέπη του. Και να ξέρετε όταν μια υπηρεσία ενώ είχε προωθηθεί σαν φιλόξενη προς κατάστημα ή πελάτη γυρίσει 180 μοίρες και γίνεται ληστρικη θα φέρει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Αυτό γίνεται παντού και γίνεται όχι μόνο από αγανάκτηση αυτού που χάνει και αδειάζει η τσέπη του αλλά μπας και καταφέρει να αλλάξει μυαλά η ληστρικη επιχείρηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Το θέμα δεν είναι αν την χρησιμοποιείς ή αν είναι χρήσιμη και βολική σε κάποιους, αλλά το να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά ανάλογα το πως μας βολεύει. 

Και το PayPal και το Skroutz κι άλλες παρόμοιες υπηρεσίες, για κάποιους είναι χρήσιμες και για κάποιους πιθανόν ασύμφορες. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει. 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά και κυρίως γιατί θεωρείται καταναλωτική συνείδηση η κουτοπονηρία του στυλ "χρησιμοποιώ το Skroutz σαν μηχανή αναζήτησης ή σε incognito" ή "ακύρωσε την παραγγελία στο Skroutz και κάνε την απευθείας σε μένα"

Όταν κάτι δεν μας αρέσει και διαφωνούμε με τον τρόπο που λειτουργεί το κόβουμε μαχαίρι. Δεν ψάχνουμε τρόπους να κάνουμε bypass.  

Κουτοπονηριά δεν καταλαβαίνω πως είναι όταν ενημερώνω τον καταναλωτή πως να πάρει το προϊόν του πιο γρήγορα και πιο φθηνά. Κουτοπονηριά είναι ο Skroutz κάτω από το όνομα του καταστήματός μου να βάζει το τηλέφωνο του με σκοπό να περάσει στους χρήστες ότι το κατάστημα πχ INSOMNIA ανήκει ή είναι ο ίδιος ο Skroutz.

Νομίζω ότι πλέον έχει χαθεί κάθε ίχνος εμπιστοσύνης για απλή ενημέρωση και νομίζουμε ότι όλα γίνονται προς όφελος αυτού που ενημερώνει. Προφανώς και ενημερώνω και για δικό μου όφελος, αλλά ειλικρινά στο λέω στην τελική στα .... παλιά μου παπούτσια το πως θα παραγγείλει κάποιος από το κατάστημά μου. Εγώ απλά του λέω ότι αντί για 70€ μπορει να πληρώσει 50€. Αν αυτός τώρα θέλει να πληρώσει 70€ τότε δεν ειναι κουτοπονηριά δική μου αλλά κάτι δεν πάει καλά στον εγκέφαλό του.

Το να μην τον ενημερώσω καθόλου είναι κάτι που δεν μπορώ να αποβάλλω πλέον. Όσο και να γράφω πριν 2 προτάσεις ότι στα τέτοια μου το πως θα παραγγείλει κάποιος, ακριβώς την ίδια στιγμή θέλω να τον βοηθήσω. Το ίδιο ακριβώς θέλω να κάνω και εδώ μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρη η συζητηση, με πολλα αγκαθια και πολλες αντικρουομενες αποψεις.

Ξεφευγει ομως απο το θεμα του νηματος εδω που εχει τιτλο 'skroutz plus' και αφορα την συνδρομη για τους καταναλωτες.

Εχει γινει θεμα skroutz vs καταστηματα/επιχειρησεις.

Με κινδυνο σε λιγο να μπουν και πολιτικα επιχειρηματα, του τυπου καπιταλισμος και εκφυλισμος της Δυτικης αγορας, κλπ κλπ ερχονται και αυτα.

Μηπως να ξεκινησει αλλο νημα με θεμα πχ "Skoutz και καταστηματα" για να καθαρισει λιγο εδω η συζητηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού όπως πάει το πράγμα οι περισσότεροι που συμμετέχουν εδώ μέσα το έχουν κόψει το Plus. Αν όλοι αυτοί πάνε αλλού, θα ερημώσει το νήμα 😅

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...