Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μάλλον έχω χάσει επεισόδια και δεν ξέρω κι αν είναι το κατάλληλο θέμα εδώ.

Έψαχνα ένα γκατζετ και κοίταξα στο Σκρουτζ όπως έκανα πάντα εδώ και 2 δεκαετίες. Είδα 15-20 προϊόντα και στις σελίδες που άνοιξαν δεν υπήρχε ούτε ένα "προβολή στο κατάστημα" με το κλασικό μπλε πλαίσιο, μόνο "προσθήκη στο καλάθι" και σε ελάχιστα καταστήματα υπήρχε η επιλογή "δυνατότητα παραλαβής από το κατάστημα". Άλλαξε κάτι στη λειτουργία του Σκρουτζ ή έχουμε "τέλος εποχής" και αλλαγή σελίδας στο ηλεκτρονικό εμπόριο;

Τελικά βρήκα κάτι στο best price σε περιοχή που με βολεύει και παραλαβή από το κατάστημα. Στο Σκρουτζ θα έψαχνα ώρες όπως πήγαινε η διαδικασία.

Έχει αλλάξει το έκανε πρακτικά marketplace δεν σε πάει στο κατάστημα πια εκτός αυτά με το μπλε που δεν είναι με skroutz plus.

Πρακτικά βρίσκεις αυτό που θέλεις και μετά μπαίνεις σε incognito mode μπαίνεις στο κατάστημα και παραγγέλνεις άμεσα από εκεί ώστε να μην πάρει ούτε λεπτό το skroutz αλλά να πάνε όλα στο κατάστημα που κάνει όλη τη δουλειά. 

  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρακτικά βρίσκεις αυτό που θέλεις και μετά μπαίνεις σε incognito mode μπαίνεις στο κατάστημα και παραγγέλνεις άμεσα από εκεί ώστε να μην πάρει ούτε λεπτό το skroutz αλλά να πάνε όλα στο κατάστημα που κάνει όλη τη δουλειά

Εγώ που είμαι στην Αθήνα δηλαδή κι έχω ένα σωρό μαγαζιά σε λογικές αποστάσεις πρέπει να κάνω σώνει και καλά παραγγελία+μεταφορικά, να μην δω από κοντά το προϊόν πριν το πληρώσω και να τα βγάλω πέρα με τους κούριερ;

Δεν είμαι πλέον + δεν ανανέωσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ που είμαι στην Αθήνα δηλαδή κι έχω ένα σωρό μαγαζιά σε λογικές αποστάσεις πρέπει να κάνω σώνει και καλά παραγγελία+μεταφορικά, να μην δω από κοντά το προϊόν πριν το πληρώσω και να τα βγάλω πέρα με τους κούριερ;

Δεν είμαι πλέον + δεν ανανέωσα.

Αυτό ακριβώς.

Ξέρεις ποσο "αστειο" ειναι να βλεπω παραγγελιες στην ίδια μου την πολη ? Να εκτυπώνω το voucher και να βλεπω και πανω 10-20€ μεταφορικα χωρις λογο και αιτια και το δεμα να φευγει απο την πολη και να ξανα επιστρεφει !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Doubt said:

Μήπως μας σπρώχνουν σε AliExpress temu etc?

+ Shein.

Παραγγελνω αμετρητρα πραγματα, χρηστικα-οχι βλακειες.

Το 80% ειναι απο shein. Μονο ενα 20% απο Ελλαδα.

Χωρις μεταφορικα εννοειται. Ουτε τελωνειο. Τα παντα ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Πρακτικά βρίσκεις αυτό που θέλεις και μετά μπαίνεις σε incognito mode μπαίνεις στο κατάστημα και παραγγέλνεις άμεσα από εκεί ώστε να μην πάρει ούτε λεπτό το skroutz αλλά να πάνε όλα στο κατάστημα που κάνει όλη τη δουλειά. 

μα την δουλειά την έκανε το Σκρουτζ που βρήκες αυτό που ήθελες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγώ που είμαι στην Αθήνα δηλαδή κι έχω ένα σωρό μαγαζιά σε λογικές αποστάσεις πρέπει να κάνω σώνει και καλά παραγγελία+μεταφορικά, να μην δω από κοντά το προϊόν πριν το πληρώσω και να τα βγάλω πέρα με τους κούριερ;

Δεν είμαι πλέον + δεν ανανέωσα.

Εσύ δεν είσαι πελάτης του όταν πας στο κατάστημα οπότε πολλά ζητάς. Τι το περάσατε κύριε το Skroutz, φιλανθρωπικό ίδρυμα;

3 ώρες πριν, geomrk είπε

μα την δουλειά την έκανε το Σκρουτζ που βρήκες αυτό που ήθελες

Γιατί το κατάστημα δεν κάνει τη δουλειά όταν ετοιμάζει τη λίστα των προϊόντων του για να την πάρει έτοιμη το Skroutz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Arkin είπε

ώστε να μην πάρει ούτε λεπτό το skroutz αλλά να πάνε όλα στο κατάστημα που κάνει όλη τη δουλειά. 

Το Χ τυχαίο σχετικά άγνωστο κατάστημα αν δεν υπήρχε όμως το Σκρουτζ να μην σου πω τι θα έκανε.....Ειπαμε να λέμε τα αρνητικά αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Κάπου φρένο.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει λίγο η φάση την περίπτωση του «βάζω μεσίτη για την δημοσιοποίηση της προσφοράς του σπιτιού μου και μετά το πουλάω μόνος μου απευθείας στον ενδιαφερόμενο» ή είναι ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Το Χ τυχαίο σχετικά άγνωστο κατάστημα αν δεν υπήρχε όμως το Σκρουτζ να μην σου πω τι θα έκανε.....Ειπαμε να λέμε τα αρνητικά αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Κάπου φρένο.

Πριν 6 χρόνια θα άκουγες από εμένα ότι μαγαζί χωρίς Σκρουτζ δεν μπορεί να συνεχίσει. Πλέον ο ίδιος ο Σκρουτζ κατάφερε να μου το αλλάξει αυτό και πλέον είναι 50-50 και όσο πάει μεγαλώνει και προς χωρίς το Σκρουτζ. 

Και στην τελική, εγώ σαν τυχαίο μαγαζί ότι μου έδωσε ο Σκρουτζ, πίστεψε με ότι το έχω δώσει και με το παραπάνω οπότε στο τέλος της ημέρας σίγουρα δεν νιώθω ότι του χρωστάω και από πάνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, teoqq είπε

Πριν 6 χρόνια θα άκουγες από εμένα ότι μαγαζί χωρίς Σκρουτζ δεν μπορεί να συνεχίσει. Πλέον ο ίδιος ο Σκρουτζ κατάφερε να μου το αλλάξει αυτό και πλέον είναι 50-50 και όσο πάει μεγαλώνει και προς χωρίς το Σκρουτζ. 

Και στην τελική, εγώ σαν τυχαίο μαγαζί ότι μου έδωσε ο Σκρουτζ, πίστεψε με ότι το έχω δώσει και με το παραπάνω οπότε στο τέλος της ημέρας σίγουρα δεν νιώθω ότι του χρωστάω και από πάνω.

Τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές. Μην τα ξαναλέμε πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά χρόνια στο plus πλέον δεν ανανέωσα την συνδρομή. Ανά χρονο περίπου έκανα 80-100 παραγγελίες. Πλέον τους τελευταίους μήνες έχει χαλάσει πολύ.. σχεδόν μηδενικές ειδοποιήσεις. Έχω περίπου 1000 αγαπημένα. Παλιά έπαιρνα 20 την ημέρα, πλέον 2-3 ανά βδομάδα, για μείωση τιμών. Έχει χαλάσει πολύ, θυμαμε στην αρχη με παραγγελίες άνω 15 ευρώ είχε δωρεάν μεταφορικά ( από διαφορετικα καταστήματα!). Χρόνο με τον χρόνο βλέπω χειρότερη εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/09/2024 at 23:09, greekparot said:

Σήμερα το πρωί έκανα ακύρωση μια παραγγελία, αμέσως μετά μια παραγγελία 35€ (δωρεάν κούριερ πάτησα το πράσινο κουμπι για αγορά). Μετά από 1 ώρα πήγα να παραγγείλω κάτι ακόμη 20+€ και μου βγάζει χρέωση 3€ για κούριερ. Για να μην το κουράζω ότι κ να βάλω στο κάλαθι πατώντας το πράσινο κουμπι (Skroutz plus) για αγορά μου βάζει επιπλέον χρέωση 3€. Μίλησα μαζί τους δυο φορές στο τσατ κ το ψάχνουν. Δεν απάντησαν ακόμη με email. Όγκος παραγγελιών από 0-3 μαξ παραγγ ανα εβδ. Η συνδρομή μου λήγει 12/2024.  Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο; 

Μήπως κάνεις αγορά με τιμολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2024 στις 9:33 ΠΜ, dtk-386 είπε

Το Χ τυχαίο σχετικά άγνωστο κατάστημα αν δεν υπήρχε όμως το Σκρουτζ να μην σου πω τι θα έκανε.....Ειπαμε να λέμε τα αρνητικά αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Κάπου φρένο.

Παλιό καλό Google. Αγοράζαμε και τότε online πριν υπάρξει το skroutz. Φυσικά δεν λέω ότι οι υπηρεσίες πρότερα skroutz plus δεν βοηθάνε και τα καταστήματα αλλά όταν φτάνεις να παίρνεις 10%+ του τζίρου απ' το κατάστημα τότε γίνεσαι το αναγκαίο κακό και όχι η λύση.

Χθες σε κατάστημα που συνεργάζομαι επαγγελματικά και μάλλον έκανα το λάθος να πατήσω για κάποιο άκυρο προϊόν link μέσω skroutz του ήρθε για 3000€ παραγγελία σε CCTV εξοπλισμό 400€ χρέωση. Μου ζήτησαν λοιπόν οι άνθρωποι αν μπορώ την επόμενη μιας και έχουμε B2B σχέσεις να μην ψάχνω τα προϊόντα μέσα απ' το skroutz αν είναι εφικτό και μάλιστα είναι γατί έχουν αξιόλογο ηλεκτρονικόκό κατάσταμα και έμεινα κάγκελο. Χωρίς πολλά πολλά τους έστειλα email για ακύρωση, έσβησα δεδομένα browser και χτύπησα νέα για να είμαι σίγουρος.

Όλα μα όλα τα προϊόντα τα επέλεξα μέσα απ' το κατάστημα και το skroutz πήρε προμήθεια για ένα κλικ που δεν ξέρω και εγώ πριν πόσο καιρό μπορεί να έκανα.

Στις 7/9/2024 στις 9:42 ΠΜ, MSc CCDSP είπε

Μου θυμίζει λίγο η φάση την περίπτωση του «βάζω μεσίτη για την δημοσιοποίηση της προσφοράς του σπιτιού μου και μετά το πουλάω μόνος μου απευθείας στον ενδιαφερόμενο» ή είναι ιδέα μου;

Βάση λοιπόν των παραπάνω λάθος χαρακτηρίζεις το skroutz ως μεσίτη. Ως νταβατζή θα ήταν πιο σωστό. Και ευτυχώς και ο πελάτης θέλει φθηνότερες τιμές αλλά και οι π@@@νες μεγαλύτερο ποσοστό από τα κέρδη τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Βάση λοιπόν των παραπάνω λάθος χαρακτηρίζεις το skroutz ως μεσίτη. Ως νταβατζή θα ήταν πιο σωστό. Και ευτυχώς και ο πελάτης θέλει φθηνότερες τιμές αλλά και οι π@@@νες μεγαλύτερο ποσοστό από τα κέρδη τους.

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ το όριο στο οποίο γίνεται κάποιος από μεσίτης νταβατζής. Ειδικότερα, ποια απαίτηση θα είχες από το skroutz ώστε να χαρακτηριστεί μεσίτης και όχι νταβατζής (λαμβάνοντας υπόψη και το πλαίσιο λειτουργίας των μεσιτών ακινήτων και τις σχετικές εντολές);

Επίσης, γιατί το εν λόγω κατάστημα έχει ακόμα σύμβαση με skroutz;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...