Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Επειδή άλλαξαν το λεκτικό δεν σημαίνει ότι άλλαξε η λειτουργία.

Μπορεί να λέει ακύρωση συνδρομής αλλά ουσιαστικά είναι ακύρωση αυτόματης ανανέωσης.

Θα έλεγε κανείς κακοπροαίρετος ωστόσο ότι έγινε εσκεμμένα ώστε να αποτρέψει τον κόσμο απ' το να πατήσει το κουμπί και να ξεχάσει επίσης ότι θα γίνει αυτόματη ανανέωση μερικές εβδομάδες πριν την λήξη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, sleepychris said:

Αν εν ετει 2024 «ο κοσμος» δεν ξερει πως οι συνδρομες ανανεωνονται αυτοματα, δεν φταιει η εταιρεια.

Γι'αυτο προσεχουμε που κανουμε συνδρομες, και αν μπορουμε δεν κανουμε καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sleepychris είπε

Αν εν ετει 2024 «ο κοσμος» δεν ξερει πως οι συνδρομες ανανεωνονται αυτοματα, δεν φταιει η εταιρεια.

Οκ. Ας μην κατηγορήσουμε την εταιρεία που παραπληροφορεί αλλά να το ρίξουμε στην ατομική ευθύνη παρόλο που πρότερα είχε ξεκάθαρη επιγραφή που έλεγε "Ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης" ενώ τώρα γράφει "Ακύρωση Συνδρομής" αλλά εννοεί "Ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης" και δεν μπήκε καν στον κόπο να βάλει κάτι παρόμοιο με αυτό θαυμαστικό τουλάχιστον να δώσει μια επεξήγηση για το τι κάνει η συγκεκριμένη λειτουργία

image.png.7aa5889f0323a80690a4cffccfbdeb9c.png

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ καμία εταιρεία δεν ανανεώνει αυτόματα 2 βδομάδες πριν τη λήξη συνδρομής. Αυτό που κάνει το skroutz είναι παράνομο. Όλες οι εταιρείες ανανεώνουν την ημέρα λήξης ώστε να ξέρει ο κόσμος αν θέλει να διακόψει η όχι. Ξεκάθαρα απάτη όλο αυτό και δείχνει την ατέρμονη κατάντια του skroutz. Όταν μας ξανά πληρώσουν θα κάνουμε συνδρομή και πάλι δεν αξίζει όπως το κατάντησαν το skroutz plus. 

  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσατε ρε παιδιά πόσοι και πόσες είχαν διαμαρτυρηθεί, ακόμη κι εδώ στο συγκεκριμένο topic, για "αυτόματες ανανεώσεις" 15 ημέρες πριν τη λήξη των συνδρομών τους; Έχουν δίκιο όσοι και όσες "κράζουν", να τα λέμε όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ποτέ καμία εταιρεία δεν ανανεώνει αυτόματα 2 βδομάδες πριν τη λήξη συνδρομής. Αυτό που κάνει το skroutz είναι παράνομο. Όλες οι εταιρείες ανανεώνουν την ημέρα λήξης ώστε να ξέρει ο κόσμος αν θέλει να διακόψει η όχι. Ξεκάθαρα απάτη όλο αυτό και δείχνει την ατέρμονη κατάντια του skroutz. Όταν μας ξανά πληρώσουν θα κάνουμε συνδρομή και πάλι δεν αξίζει όπως το κατάντησαν το skroutz plus. 

 

Πάντως για να καταλάβετε πόσο επίτηδες το κάνει για τους χρήστες, τις συνδρομές που έχουμε σαν κατασήματα πχ συνδρομή για άμεσες πληρωμες ή συνδρομή για πακέτο διαφήμισης κτλπ, μας στέλνει μήνυμα μέχρι και την τελευταία ημέρα, δηλαδή την οποιαδήποτε αυτόματη ανανέωση θα την κάνει μέχρι και το τελευταίο λεπτό της λήξης της συνδρομής και όχι 2 βδομάδες πριν. Αλλά στους χρήστες ΒΑΡΑΜΕ ανελέητα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Επειδή άλλαξαν το λεκτικό δεν σημαίνει ότι άλλαξε η λειτουργία.

Μπορεί να λέει ακύρωση συνδρομής αλλά ουσιαστικά είναι ακύρωση αυτόματης ανανέωσης.

Ακύρωση συνδρομής είναι η διακοπή της συνδρομής την ίδια μέρα και επιστροφή του υπολοίπου της συνδρομής μέχρι την λήξη της. 

Ποτε σε καμια υπηρεσια δεν ισχυε το "ακυρωση συνδρομης και επιστροφη ποσου". Προφανως ολα τα αντιστοιχα κουμπακια, αναφερονται σε ακυρωση ανανεωσης. Για επιστροφη ποσου, μπορεις μεχρι 14 ημερες και αν δεν εχεις κανει χρηση της υπηρεσιας μιας και σε συνδρομες γενικα δεν ξερω αν ισχυει το 14ημερο. Εντος 1-2 ημερας παντως εχω παρει κανονικα τα χρηματα πισω (πχ apple tv λιγες ωρες μετα την χρεωση για να βαλω τελικα κωδικο)

Εγω αναφερθηκα στο οτι δεν ειναι "κουμπι" (χρωματιστο πλαισιο, κτλ οπως ολα τα υπολοιπα της σελιδας)

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Οκ. Ας μην κατηγορήσουμε την εταιρεία που παραπληροφορεί αλλά να το ρίξουμε στην ατομική ευθύνη παρόλο που πρότερα είχε ξεκάθαρη επιγραφή που έλεγε "Ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης" ενώ τώρα γράφει "Ακύρωση Συνδρομής" αλλά εννοεί "Ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης" και δεν μπήκε καν στον κόπο να βάλει κάτι παρόμοιο με αυτό θαυμαστικό τουλάχιστον να δώσει μια επεξήγηση για το τι κάνει η συγκεκριμένη λειτουργία

το εξηγω παραπανω. Η λειτουργια ειναι γνωση, απλα το λεκτικο ειναι λαθος. Οπως επισης και οταν γραφουν οτι θα χασεις τα προνομια με την ακυρωση. Προφανως μεχρι την ημερομηνια που εχεις πληρωσει ισχυουν κανονικα

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ποτέ καμία εταιρεία δεν ανανεώνει αυτόματα 2 βδομάδες πριν τη λήξη συνδρομής. Αυτό που κάνει το skroutz είναι παράνομο.

2 ώρες πριν, Gulik είπε

Ξεχάσατε ρε παιδιά πόσοι και πόσες είχαν διαμαρτυρηθεί, ακόμη κι εδώ στο συγκεκριμένο topic, για "αυτόματες ανανεώσεις" 15 ημέρες πριν τη λήξη των συνδρομών τους; Έχουν δίκιο όσοι και όσες "κράζουν", να τα λέμε όλα.

Το ανεφερε καποιος προσφατα ή παλι αναφερεστε για πιο παλια? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η απολυτότητα με την οποία αντιμετωπίζετε τα πάντα γύρω σας και ειδικά σε ότι αφορά το αχανές ίντερνετ και τις υπηρεσίες του.

Προφανώς και υπάρχουν υπηρεσίες που όταν τις ακυρώνεις σου επιστρέφουν αναλογικά κάποιο ποσό πίσω.
https://support.xbox.com/en-US/help/subscriptions-billing/manage-subscriptions/cancel-recurring-billing-or-subscription

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ποτε σε καμια υπηρεσια δεν ισχυε το "ακυρωση συνδρομης και επιστροφη ποσου". Προφανως ολα τα αντιστοιχα κουμπακια, αναφερονται σε ακυρωση ανανεωσης. Για επιστροφη ποσου, μπορεις μεχρι 14 ημερες και αν δεν εχεις κανει χρηση της υπηρεσιας μιας και σε συνδρομες γενικα δεν ξερω αν ισχυει το 14ημερο. Εντος 1-2 ημερας παντως εχω παρει κανονικα τα χρηματα πισω (πχ apple tv λιγες ωρες μετα την χρεωση για να βαλω τελικα κωδικο)

Εγω αναφερθηκα στο οτι δεν ειναι "κουμπι" (χρωματιστο πλαισιο, κτλ οπως ολα τα υπολοιπα της σελιδας)

το εξηγω παραπανω. Η λειτουργια ειναι γνωση, απλα το λεκτικο ειναι λαθος. Οπως επισης και οταν γραφουν οτι θα χασεις τα προνομια με την ακυρωση. Προφανως μεχρι την ημερομηνια που εχεις πληρωσει ισχυουν κανονικα

Το ανεφερε καποιος προσφατα ή παλι αναφερεστε για πιο παλια? 

 

Αυτό άρχισε να συμβαίνει νομίζω τον τελευταίο χρόνο? Η είχε αναφερθεί και παλιότερα? Εγώ ακυρώνω άμεσα μόλις κάνω συνδρομή όσοι το αφήνουν για το τέλος συνήθως την πατανε με τέτοιες εταιρίες όπως skroutz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αυτό άρχισε να συμβαίνει νομίζω τον τελευταίο χρόνο? Η είχε αναφερθεί και παλιότερα? Εγώ ακυρώνω άμεσα μόλις κάνω συνδρομή όσοι το αφήνουν για το τέλος συνήθως την πατανε με τέτοιες εταιρίες όπως skroutz. 

Επειδη δεν εχω διαβασει κατι εδω μεσα, συνηθως η ανανεωση γινεται 1-2 μερες νωριτερα και αυτο για ελεγχο της καρτας. Αν δεν εχει τελικα, απλα θα ακυρωθει. Αν εχει, η συνδρομη ισχυει κανονικα για 1 μηνα +αυτες τις 1-2 μερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teoqq είπε

 

Πάντως για να καταλάβετε πόσο επίτηδες το κάνει για τους χρήστες, τις συνδρομές που έχουμε σαν κατασήματα πχ συνδρομή για άμεσες πληρωμες ή συνδρομή για πακέτο διαφήμισης κτλπ, μας στέλνει μήνυμα μέχρι και την τελευταία ημέρα, δηλαδή την οποιαδήποτε αυτόματη ανανέωση θα την κάνει μέχρι και το τελευταίο λεπτό της λήξης της συνδρομής και όχι 2 βδομάδες πριν. Αλλά στους χρήστες ΒΑΡΑΜΕ ανελέητα....

. Όπου τους περνει είναι. Εγώ ακύρωσα από το πρώτο λεπτό και πρέπει να μου έστελναν 2 βδομάδες πριν τη λήξη καθε μέρα ότι τελειώνουν τα δωρεάν μεταφορικά. Τέτοιο spamming ούτε νιγηριανός πρίγκιπας που θέλει να μας χαρίσει λεφτά. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Μου αρέσει η απολυτότητα με την οποία αντιμετωπίζετε τα πάντα γύρω σας και ειδικά σε ότι αφορά το αχανές ίντερνετ και τις υπηρεσίες του.

Προφανώς και υπάρχουν υπηρεσίες που όταν τις ακυρώνεις σου επιστρέφουν αναλογικά κάποιο ποσό πίσω.
https://support.xbox.com/en-US/help/subscriptions-billing/manage-subscriptions/cancel-recurring-billing-or-subscription

Είναι ήδη αρκετά πολύπλοκα τα πράγματα για να προσθέσουμε και σε αυτά παραπλανητικά κείμενα και λεζάντες.

Πάντως το παραπάνω δεν είναι ο κανόνας αλλά ούτε θα πω ότι είναι η εξαίρεση. Δες πχ και την Adobe που είναι το άλλο άκρο.

Αναφορά σε κείμενο

f you cancel within 14 days of your initial order, you'll be fully refunded. Should you cancel after 14 days, you'll be charged a lump sum amount of 50% of your remaining contract obligation

https://www.adobe.com/legal/subscription-terms.html

Όμως εδώ η ουσία είναι η παραπλάνηση του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί έκανα ακύρωση μια παραγγελία, αμέσως μετά μια παραγγελία 35€ (δωρεάν κούριερ πάτησα το πράσινο κουμπι για αγορά). Μετά από 1 ώρα πήγα να παραγγείλω κάτι ακόμη 20+€ και μου βγάζει χρέωση 3€ για κούριερ. Για να μην το κουράζω ότι κ να βάλω στο κάλαθι πατώντας το πράσινο κουμπι (Skroutz plus) για αγορά μου βάζει επιπλέον χρέωση 3€. Μίλησα μαζί τους δυο φορές στο τσατ κ το ψάχνουν. Δεν απάντησαν ακόμη με email. Όγκος παραγγελιών από 0-3 μαξ παραγγ ανα εβδ. Η συνδρομή μου λήγει 12/2024.  Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχω χάσει επεισόδια και δεν ξέρω κι αν είναι το κατάλληλο θέμα εδώ.

Έψαχνα ένα γκατζετ και κοίταξα στο Σκρουτζ όπως έκανα πάντα εδώ και 2 δεκαετίες. Είδα 15-20 προϊόντα και στις σελίδες που άνοιξαν δεν υπήρχε ούτε ένα "προβολή στο κατάστημα" με το κλασικό μπλε πλαίσιο, μόνο "προσθήκη στο καλάθι" και σε ελάχιστα καταστήματα υπήρχε η επιλογή "δυνατότητα παραλαβής από το κατάστημα". Άλλαξε κάτι στη λειτουργία του Σκρουτζ ή έχουμε "τέλος εποχής" και αλλαγή σελίδας στο ηλεκτρονικό εμπόριο;

Τελικά βρήκα κάτι στο best price σε περιοχή που με βολεύει και παραλαβή από το κατάστημα. Στο Σκρουτζ θα έψαχνα ώρες όπως πήγαινε η διαδικασία.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...