Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, somt είπε

επειδη εγώ έγραψα καλα λόγια να πάρω προσωπικά το σχόλιο σου;

εσένα σε πληρώνει το bestprice ας πουμε για να γραφεις αρνητικά;

image.gif.5b036c75a57cc55ee882ab31f08c2ec8.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, empyr3an είπε

Όσα μαγαζιά τους σταματάει ο Śkroutz το redirection, οφείλουν να διαφοροποιήσουν τις τιμές τους στα eshops τους, τουλάχιστον κατά το ποσοστό της προμήθειας που τους χρεώνει ο Skroutz στο Marketplace.

Να καταστεί κοινό μυστικό στους χρήστες του Skroutz ότι αν επισκεφθείς απευθείας το eshop θα βρεις ακόμα καλύτερη τιμή στις πλείστες των περιπτώσεων.

Αν δεν το κάνουν, ας μη παραπονιούνται μετά πως ο Skroutz τους έκανε Sk(at|routz)ομάγαζα.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς στο eshop μου να έχω πχ μια τιμή 45€ και στο Σκρουτζ να φαίνεται 50€? Επειδή δεν είμαι και τεχνικός, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό γιατί σε εμένα ότι τιμή βάζω πάει σε ένα xml το οποίο διαβαζει ο Σκρουτζ. 

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο είναι με το αν είμαι ΜΟΝΟ Σκρουτζομαγαζο και οπότε αλλάζω τις τιμές μέσα από το Σκρουτζ. Δηλαδή άλλο διαχειριστικό στο Σκρουτζ και άλλα στο eshop μου.

Επεξ/σία από teoqq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • 2 ώρες πριν, teoqq είπε

Αν κατάλαβα καλά εννοείς στο eshop μου να έχω πχ μια τιμή 45€ και στο Σκρουτζ να φαίνεται 50€? Επειδή δεν είμαι και τεχνικός, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό γιατί σε εμένα ότι τιμή βάζω πάει σε ένα xml το οποίο διαβαζει ο Σκρουτζ. 

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο είναι με το αν είμαι ΜΟΝΟ Σκρουτζομαγαζο και οπότε αλλάζω τις τιμές μέσα από το Σκρουτζ. Δηλαδή άλλο διαχειριστικό στο Σκρουτζ και άλλα στο eshop μου.

Αυτό που λες εννοώ. Για να έχει ο άλλος κίνητρο να ψάξει και στο eshop του εμπόρου. Τεχνικά δεν είναι δύσκολο όταν παράγεται το xml, να αυξάνεις τις τιμές με ένα ποσοστό. Μπορείς επίσης να βλέπεις την κατηγορία του προϊόντος και ανάλογα την προμήθεια του Skroutz να έχεις διαφορετικά ποσοστά. Πιθανόν να μην υπάρχει έτοιμο plugin για το κάθε cms αυτή τη στιγμή αλλά δεν είναι τίποτα δύσκολο να υλοποιηθεί.

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς να δίνεις έκπτωση στο eshop σου.

Που και στην τελική και να μην μπορούσες, πάλι θα μπορούσες να κάνεις το εξής:

  • διαβάζεις κατά την είσοδο του πελάτη στο site σου, το cookie που βάζει ο Skroutz για να κάνει track την πώληση και
  • σε περίπτωση που δεν υπάρχει cookie, εμφανίζεις ένα banner στο χρήστη με ένα εκπτωτικό κουπόνι ίσο με το μέσο ποσοστό που αναμένεις να γλυτώσεις από την προμήθεια.

Θα σου πει το Skroutz αν θα έχεις κουπόνια στο site σου και σε ποιους θα τα δίνεις;

 

Επεξ/σία από empyr3an
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, empyr3an είπε

Αυτό που λες εννοώ. Για να έχει ο άλλος κίνητρο να ψάξει και στο eshop του εμπόρου. Τεχνικά δεν είναι δύσκολο όταν παράγεται το xml, να αυξάνεις τις τιμές με ένα ποσοστό. Μπορείς επίσης να βλέπεις την κατηγορία του προϊόντος και ανάλογα την προμήθεια του Skroutz να έχεις διαφορετικά ποσοστά. Πιθανόν να μην υπάρχει έτοιμο plugin για το κάθε cms αυτή τη στιγμή αλλά δεν είναι τίποτα δύσκολο να υλοποιηθεί.

Που και στην τελική και να μην μπορούσες, πάλι θα μπορούσες να κάνεις το εξής:

  • διαβάζεις κατά την είσοδο του πελάτη στο site σου, το cookie που βάζει ο Skroutz για να κάνει track την πώληση και
  • σε περίπτωση που δεν υπάρχει cookie, εμφανίζεις ένα banner στο χρήστη με ένα εκπτωτικό κουπόνι ίσο με το μέσο ποσοστό που αναμένεις να γλυτώσεις από την προμήθεια.

Θα σου πει το Skroutz αν θα έχεις κουπόνια στο site σου και σε ποιους θα τα δίνεις;

 

Καλά προφανώς και κάνεις ότι θέλεις στο eshop σου. Θυμάμαι στις αρχές (πριν 6-7 χρονια) μου τα είχαν ζαλίσει επειδή εμφάνιζα στα μεταφορικά στο σκρουτζ τον πιο οικονομικό μου τρόπο ο οποίος τότε ήταν με παραλαβή από το ΕΛΤΑ του πελάτη. Μου είχαν ζαλίσει ότι πρέπει να βάλω το κόστος που αφορά τη μεταφορική για παράδοση στο χώρο του πελάτη. Πχ είχα 2€ για παραλαβή απο το ΕΛΤΑ και 4€ για παραδοση στο χωρο και λεγανε με το ζορι θα εμφανίσεις τα 4€.

Τεσπα, αυτος παντως με το XML ισχύει, ήδη με μια αναζητηση βρηκα αναφορες απο καταστηματα που εχουν το xml με έξτρα ποσοστο στις τιμες για το σκρουτζ για να ισοφαρισουν την προμήθεια. Το θεμα ειναι τι γινεται αν ανηκεις σε αυτους που παιζουν το παιχνιδι του Skroutz με το κυνηγητο των τιμων?! Απορια στον ευατο μου βεβαια ειναι αυτη... 

 

ΥΓ: Αυτο με τα κουπουνια με θύμησε παλι σκηνικο που ειχα βαλει σε καποια προιοντα μου στον τιτλο "κουπονι 15€" για να τραβηξω πελατες στη σελιδα ή να ανταγωνιστω καταστηματα που γραφανε "ΔΩΡΟ ταδε προϊόν" και τοτε βγαλανε ανακοινωση να αφαιρεθούν τα παντα απο τους τιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, somt είπε

επειδη εγώ έγραψα καλα λόγια να πάρω προσωπικά το σχόλιο σου;

εσένα σε πληρώνει το bestprice ας πουμε για να γραφεις αρνητικά;

Δεν κοιταζω καν ποιο nickname εγραψε τι, δεν εχω προσωπικα με κανεναν, ουτε θα ψαξω να δω τι εχεις γραψει ακριβως, δεν με νοιαζει τι λες

Οση ωρα προσπαθεις να μου την πεις χανεις χρηματα γιατι θα μπορουσες να αγοραζεις καταπληκτικα φτηνα προιοντα με την μοναδικη υπηρεσια Skroutz plus με την οποια εξοικονομεις απιστευτα χρηματα. Ολοι οι πλουσιοι απο εκει ξεκινησαν να αγοραζουν και με τις οικονομιες εγιναν παμπλουτοι, μην κλωτσας την τυχη σου
Δες και τα βιντεο με τις νεες μοδες της αγορας, κανε κλικ και λαικ και εκει, μην μας πουν αντικοινωνικους
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαχνα να παρω κατι απο skroutz...βλεπω στο συγκεκριμενο προϊόν όοολα τα μαγαζιά είναι skroutz...ψαχνω τα μαγαζιά και μπαινω στα site τους και τα αγόρασα πιο φθηνά γιατί είχαν κουπόνι και λιγότερα μεταφορικά... απο 43€ βγήκε 38κατι

ευχαριστώ πολύ skroutz

 

  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις ειδοποιήσεις πάντως που αναφέρθηκε πιο πίσω, το έχω κανά μήνα τώρα.

Οχι οτι με ενδιαφέρει βέβαια, έχω κόψει να μπαίνω απο τον Ιούνιο που μου έληξε το Plus. Απλά το αναφέρω μιας και έχει τραβήξει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για όποιον ξέρει?

image.png.52852547c7fdf27a3dc14ea2d61abc70.png

εμφανίζονται πλέον μαγαζιά απο Βουλγαρία, Πολωνία, Ρουμανία κλπ αυτό το ξέραμε αλλά:

Αν θέλεις τιμολόγιο? Βλέπω δε γίνεται.. 

Αν θέλεις κάτι να επιστρέψεις? Αναλαμβάνει το skroutz? Έχει προιόντα κ οι αγορές γίνονται με ΠΡΑΣΙΝΟ κουμπί

Είμαι μέλος skroutz plus κ η παραγγελία είναι >25€. Παρ όλα αυτά (κι ενώ είναι με ΠΡΑΣΙΝΟ κουμπι όπως προείπα ) τα δωρεάν μεταφορικά είναι για >35€ ειδάλλως 3€

επιπλέον των παραπάνω:

Έχει ΑΠΕΙΡΑ προιόντα. Αν πατήσει κανείς "Προιόντα καταστήματος"  υποθέτει ότι έχει τα ΠΑΝΤΑ, Κωτσόβολος κ Πλαίσιο κ Public μαζί ένα πράγμα, πράγμα ύποπτο.

Ένω στη ανωθεν εικόνα βγάζει καλή βαθμολογία με 4,3 αστέρια ξερω γώ, οι αξιολογήσεις είναι κάκιστες? Πως γίνεται αυτό?

Το προιόν που θέλω είναι σε πολύ καλή τιμή κ δε ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω σε παραγγελία. Ρώτησα το skroutz αν αναλαμβάνει κανονικά τις επιστροφές σε περίπτωση που χρειαστεί αλλά δε μου απάντησαν ακόμη.

image.png.abb0aa0f0e387ebc1fa1330e5aef8ea9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kontow είπε

Ένω στη ανωθεν εικόνα βγάζει καλή βαθμολογία με 4,3 αστέρια ξερω γώ, οι αξιολογήσεις είναι κάκιστες? Πως γίνεται αυτό?

Αυτή είναι απ' τις μεγαλύτερες απάτες του skroutz.  Ο χρήστης βαθμολογεί με ναι και όχι και 4 αστέρια μπορεί να σημαίνει αναλογία 1 ναι / 2 όχι. 

Εμ με τα παραπάνω που αναφέρεις μάλλον προσπαθεί να το πάει ένα βήμα παραπέρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.d664179d3ea6d7734e694c94b67a36e6.png

σωστό / λάθος το κρίνει ο καθένας

του τελευταίου έτους βγάζει νόημα γιατί μας ενδιαφέρει αν το κατάστημα δειχνει "καλη διαγωγή" τον τελευταίο χρόνο. Αν πριν 5 χρόνια το κράζαν (δικαιως θα δεχθω εγώ) δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Τα "δεδομενα επισκεψιμότητας" δεν ξερω τι σημαίνουν

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, somt είπε

image.png.d664179d3ea6d7734e694c94b67a36e6.png

σωστό / λάθος το κρίνει ο καθένας

του τελευταίου έτους βγάζει νόημα γιατί μας ενδιαφέρει αν το κατάστημα δειχνει "καλη διαγωγή" τον τελευταίο χρόνο. Αν πριν 5 χρόνια το κράζαν (δικαιως θα δεχθω εγώ) δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Τα "δεδομενα επισκεψιμότητας" δεν ξερω τι σημαίνουν

Με τα δεδομένα επεκτασιμότητας  επισκεψημόητητας
🤡

Οι μπάρες με τις αρνητικές και τις θετικές κριτικές πάλι αφορούν το τελευταίο έτος

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο για το Plus....  αφορά όλο το Σκρούτζ....

Ποιο σατανικό μυαλό στο Σκρούτζ σκέφτηκε οι υπόλοιποι κατασκευαστές να μην εμφανίζονται αλφαβητικά (όπως εμφανίζονταν μέχρι πριν λίγο καιρό και όπως ειναι το λογικό)  αλλά ανακατεμένοι και χωρίς καμία (εμφανή) λογική και σε τι αποσκοπεί αυτό;

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-08-28 133539.jpg

 

Γιατί μόνο τυχαίο και χωρίς σκοπιμότητα δεν είναι ... κάποιος το σκέφτηκε και πιθανόν πήρε και το σχετικό μπόνους.....

Έψαχνα χθες ένα σκεύασμα και μέχρι να εντοπίσω τον κατασκευαστή ανεβοκατέβηκα 3 φορές την λίστα .... και είναι και μεγάλη....

Επεξ/σία από teot
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sleepychris είπε

ζηλευω τον ελευθερο χρονο που εχεις στα χερια σου, αληθεια!

Untitled.jpg

Σίγουρα κάποιος θα υπάρχει εκεί έξω που ζηλεύει τον δικό σου ελεύθερο χρόνο για να σχολιάζεις τον ελεύθερο χρόνο των άλλων.

  • Like 2
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...