Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Το επόμενο διάστημα θα περάσουν όλα τα καταστήματα στο καλάθι του Skroutz. Τότε θα έχει πραγματική ασφάλεια ο πελάτης, αλλά είπαμε χρεώνει πολλά και είναι κακό αυτό για κάποιους που κυνηγάνε πάντα την χαμηλότερη τιμή με κάθε κόστος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρετε γενικότερα το θέμα ασφάλειας του Skroutz, σαν κάτι φοβερό το οποίο τραβάει πελάτες. Το έγραψα και παραπάνω, το Skroutz "δουλεύει" γιατί βρίσκεις τις χαμηλότερες τιμές. Άμα το χάσει αυτό (που το χάνει σιγά σιγά), θα χάσει και τους πελάτες του.

Έτσι όπως είμαστε στην Ελλάδα, το 80% του πληθυσμού βρίσκεται σε αστικά κέντρα όπου μπορεί πολύ εύκολα να βρει τα πάντα σε καταστήματα, και βέβαια να μην ρισκάρει τίποτα. Οι αγορές μέσω Internet ανθίζουν, γιατί βρίσκεις το ίδιο προϊόν σε καλύτερη τιμή (πλέον που είμαστε εκτός πανδημίας). Άμα το βρεις στο Internet στην ίδια (για να μην πω χειρότερη) τιμή, συνήθως πας και το παίρνεις από κατάστημα, όπου το δοκιμάζεις, το βλέπεις κτλ. Ειδικά για προϊόντα μεγάλης αξίας. 

Επίσης, το θέμα της ασφάλειας είναι λυμένο εδώ και χρόνια παγκοσμίως με το Paypal. Εάν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος ότι κάτι δεν θα πάει στραβά, διαλέγεις κατάστημα με Paypal. 

Ένα πολύ καλό που έχει το Skroutz Plus, είναι η επιστροφές του, που για κάποιο μαγικό λόγο έχουν παραμείνει ακόμα. Αλλά πιστεύω όπου να ναι θα το κόψουν και αυτό...

Επεξ/σία από hab
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, hab said:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρετε γενικότερα το θέμα ασφάλειας του Skroutz, σαν κάτι φοβερό το οποίο τραβάει πελάτες. Το έγραψα και παραπάνω, το Skroutz "δουλεύει" γιατί βρίσκεις τις χαμηλότερες τιμές. Άμα το χάσει αυτό (που το χάνει σιγά σιγά), θα χάσει και τους πελάτες του.

Έτσι όπως είμαστε στην Ελλάδα, το 80% του πληθυσμού βρίσκεται σε αστικά κέντρα όπου μπορεί πολύ εύκολα να βρει τα πάντα σε καταστήματα, και βέβαια να μην ρισκάρει τίποτα. Οι αγορές μέσω Internet ανθίζουν, γιατί βρίσκεις το ίδιο προϊόν σε καλύτερη τιμή (πλέον που είμαστε εκτός πανδημίας). Άμα το βρεις στο Internet στην ίδια (για να μην πω χειρότερη) τιμή, συνήθως πας και το παίρνεις από κατάστημα, όπου το δοκιμάζεις, το βλέπεις κτλ. Ειδικά για προϊόντα μεγάλης αξίας. 

Επίσης, το θέμα της ασφάλειας είναι λυμένο εδώ και χρόνια παγκοσμίως με το Paypal. Εάν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος ότι κάτι δεν θα πάει στραβά, διαλέγεις κατάστημα με Paypal. 

Ένα πολύ καλό που έχει το Skroutz Plus, είναι η επιστροφές του, που για κάποιο μαγικό λόγο έχουν παραμείνει ακόμα. Αλλά πιστεύω όπου να ναι θα το κόψουν και αυτό...

Αν δεν έχετε καταλάβει ότι το Skroutz από το 2020 δεν είναι μηχανή σύγκρισης τιμών αλλά marketplace τότε μάλλον κακώς βρίσκεστε στο Skroutz. 

Πολλά και φθηνά έχουν τα Temu. Aliexpress, Shein κι ένα σωρό άλλο κινεζομάγαζα και μάλιστα μας τα φέρνει courier στο σπίτι πλέον. 

Όσοι καταστηματάρχες συνεχίζουν να παίζουν το χαρτί της χαμηλότερης τιμής, μάλλον δεν έχουν και πολύ μέλλον ακόμη. Ειδικά όταν το Skroutz θα σταματήσει οριστικά τα redirections στα eshops των καταστημάτων. 

Πολλοί στην Ελλάδα ανακάλυψαν τις online αγορές μέσα στην πανδημία και σε μεγάλο βαθμό μέσα από το Skroutz. Για πάρα πολλούς δεν έχει σημασία αν κάποιο άσχετο μαγαζί το έχει 0,50-1€ πιο φθηνά. 

Πολλοί θέλουν να αγοράζουν μόνο μέσα από marketplaces Skroutz, Amazon, Aliexpress κι όταν γίνει στραβή ανοίγουν ένα ticket και παίρνουν πίσω τα λεφτά τους χωρίς δικαιολογίες και καθυστερήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WebDevGr είπε

Αν δεν έχετε καταλάβει ότι το Skroutz από το 2020 δεν είναι μηχανή σύγκρισης τιμών αλλά marketplace τότε μάλλον κακώς βρίσκεστε στο Skroutz. 

Αυτό θέλει να γίνει, όμως αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι κατά τι γνώμη μου, έτσι θα το χάσει το παιχνίδι. Πιστεύω στο Skroutz ελάχιστοι μπαίνουν για το Marketplace του, που καμία απολύτως σχέση δεν έχει με το Amazon ή το Aliexpress.

Πάντως και στο Amazon και το Aliexpress λόγω τιμών αγοράζει ο πιο πολύς κόσμος (αν και το Ali είναι λίγο διαφορετική ιστορία). Δηλαδή εάν θέλεις να πάρεις ένα Smartphone, και έχει την ίδια τιμή στο Plaisio, στο Amazon και στο Aliexpress, από που θα το πάρεις; Μήπως από το Amazon γιατί άμα γίνει η στραβή θα το στείλεις πίσω;

Τώρα άμα το βρεις 10-20% φτηνότερα στο Amazon και σε ένα άσχετο κατάστημα, τότε ναι, θα επιλέξεις το Amazon. Αλλά το βασικό κριτήριο για να μην πας στο φυσικό κατάστημα είναι η τιμή. 

Αυτό που λες ισχύει επίσης και για άγνωστα εμπορεύματα που δεν τα βρίσκεις εύκολα σε καταστήματα. Γνώμη μου είναι πως για τα περισσότερα κλασσικά εμπορεύματα, ο περισσότερος κόσμος αγοράζει μέσω Internet κυρίως λόγω τιμών. Και δεν μιλάω για 1-2€ διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτό που έγραψα για την αντικαταβολή σαν παράδειγμα, εσείς καταλάβατε ότι θέλει το κατάστημα να αποφύγει την αντικαταβολή?

Το παράδειγμα το ανέφερα γιατί ο πελάτης νομίζει ότι με τον Σκρουτζ δεν θα χάσει τα λεφτά του με τίποτα .. Ε αυτό η ιστορία το έχει διαψεύσει. Και δεν έχει να κάνει με τα μόνα ζυγά και ότι τα θέλει ο καταστηματάρχης όλα δικά του. Διότι αν έβγαινε χθες ένας νόμος που έλεγε ότι ΔΕΝ θα πληρωνα μεταφορικά αν ο πελάτης δεν δεχόταν το δέμα του, τότε θα είχαν όλοι την αντικαταβολή. Και προσέχετε τι λέω, δεν λέω να έχει ευθύνη ο καταναλωτής, που αν με ρωτάτε αποκλειστική ευθύνη την έχει αυτός καθώς με τα χέρια του κάνει παραγγελία και χωρίς πιστόλι στο κεφάλι του. 

Το paypal είναι το 1ο που είχα και εχω σαν πληρωμή στο κατάστημα πριν καν συνδεθώ με ελληνική. Ζήτημα να δέχομαι 5 τον μήνα..

Από αύριο αρκετά καταστήματα θα γίνουν πλέον Σκρουτζομαγαζα. Σε καμιά βδομάδα θα σας πω την εμπειρία μου σαν κατάστημα καθώς προσωπικά μας οι αλλαγές που κάνει μας αγγίζει στο 80% των προϊόντων μας.

Τέλος, σχετικά με τις επιστροφές να πω και αυτό για να το έχουμε στα υπόψιν μας. Μέχρι πριν κάνα μήνα ο πελάτης έκανε επιστροφή προϊόντος που πήρε κάνα χρόνο χωρίς να ρωτήσει το κατάστημα. Δηλαδή γινόταν αυτόματη αποδοχή και έβαζε σε μια σακούλα το παιχνίδι και άντε γεια. Ο Σκρουτζ του έδινε τα λεφτά πίσω, προφανώς και δεν μας ρωτούσε. Από ότι κατάλαβα έφαγε χοντρό κράξιμο γιατί πλέον μας έρχεται σαν κατάστημα αίτημα αποδοχής με την επιστροφή των χρημάτων να μην υπάρχει καν στο τραπέζι. Για να το πω ωμά, αν θέλω το δέχομαι πίσω. Και άντε ψάξε μετά, άντε έχεις χρόνο, την διετή εγγύηση που γράφει κάτω από κάθε προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, hab said:

Αυτό θέλει να γίνει, όμως αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι κατά τι γνώμη μου, έτσι θα το χάσει το παιχνίδι. Πιστεύω στο Skroutz ελάχιστοι μπαίνουν για το Marketplace του, που καμία απολύτως σχέση δεν έχει με το Amazon ή το Aliexpress.

Πάντως και στο Amazon και το Aliexpress λόγω τιμών αγοράζει ο πιο πολύς κόσμος (αν και το Ali είναι λίγο διαφορετική ιστορία). Δηλαδή εάν θέλεις να πάρεις ένα Smartphone, και έχει την ίδια τιμή στο Plaisio, στο Amazon και στο Aliexpress, από που θα το πάρεις; Μήπως από το Amazon γιατί άμα γίνει η στραβή θα το στείλεις πίσω;

Τώρα άμα το βρεις 10-20% φτηνότερα στο Amazon και σε ένα άσχετο κατάστημα, τότε ναι, θα επιλέξεις το Amazon. Αλλά το βασικό κριτήριο για να μην πας στο φυσικό κατάστημα είναι η τιμή. 

Αυτό που λες ισχύει επίσης και για άγνωστα εμπορεύματα που δεν τα βρίσκεις εύκολα σε καταστήματα. Γνώμη μου είναι πως για τα περισσότερα κλασσικά εμπορεύματα, ο περισσότερος κόσμος αγοράζει μέσω Internet κυρίως λόγω τιμών. Και δεν μιλάω για 1-2€ διαφορά.

 

Δηλαδή όταν μπαίνεις στο Aliexpress αγοράζεις από αυτόν που το πουλάει φθηνότερα; Ασχέτως βαθμολογίας πωλητή; Ασχέτος αριθμού πωλήσεων; Ασχέτος βαθμολογίας προϊόντος; 

Αν απάντησες ναι σε όλα, τότε σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teoqq είπε

Για να το πω ωμά, αν θέλω το δέχομαι πίσω. Και άντε ψάξε μετά, άντε έχεις χρόνο, την διετή εγγύηση που γράφει κάτω από κάθε προϊόν.

Ήταν λογικό να συμβεί και αυτό κάποια στιγμή και σιγά-σιγά να χαθεί και αυτό...

1 ώρα πριν, WebDevGr είπε

Δηλαδή όταν μπαίνεις στο Aliexpress αγοράζεις από αυτόν που το πουλάει φθηνότερα; Ασχέτως βαθμολογίας πωλητή; Ασχέτος αριθμού πωλήσεων; Ασχέτος βαθμολογίας προϊόντος; 

Δεν ξέρω τι νόημα έχει η ερώτησή σου σε σχέση με αυτά που έγραψα. Τελείως διαφορετική ιστορία το Aliexpress σε σχέση με το Skroutz, δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Με αυτό που σου έγραψα ότι ο κόσμος αγοράζει από το Amazon και το Ali λόγω τιμών, εννοούσα γενικά από αυτά τα Marketplaces σε σύγκριση με την Ελλάδα, όχι ότι ψάχνει να βρει το φτηνότερο μέσα σε αυτά (που στο Ali δεν γίνεται να βγάλεις άκρη με το ίδιο προϊόν).

Για να σου απαντήσω, θα κοιτάξω πριν πάρω κάτι (αυτό το κάνω παντού), αλλά ειδικά στο Ali, οι βαθμολογίες είναι για γέλια. Όμως από Ali αγοράζω κυρίως πολύ χαμηλής αξίας προϊόντα, που δεν μπορώ να τα βρω εδώ. Τίποτε άλλο και ειδικά τώρα που και αυτοί έχουν χαζέψει με τις τιμές. Τους πωλητές δεν τους κοιτάω και πολύ, γιατί άμα γίνει καμιά στραβή θα βγάλω άκρη με το Ali, που και να μην βγάλω, δεν θα χάσω και καμία περιουσία. Δηλαδή αγοράζω κάτι που κάνει 3€, και μάπα να είναι δεν έγινε και τίποτα, το γνωρίζω από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, ringboy said:

Η παραγγελια απο ανεξαρτητα μαγαζια δεν ειναι και τοσο δυσκολη.  Σχεδον ολες τις φορες ο browser  συμπληρωνει αυτοματα  τα στοιχεια μου στην φορμα παραγγελιας. Απο εκει και περα εχουμε την ιδια διαδικασια με τους κωδικους της χρεωστικης, ασε δλδ που μου ερχεται πιο ευκολα και ασφαλεστερα η καταθεση μεσω τραπεζας.  Copy paste  το iban του μαγαζιου στο internet banking  συν ενα email με το εξτρε  και τελειωσες.  

Υπάρχουν 200-300 εδώ μέσα σε αλλά threads που μυξοκλαιγονται επειδή έκαναν τραπεζική μεταφορά σε μαγαζιά, για να πάρουν ένα προϊόν 1€ φθηνότερα. 

 

Τραπεζική κατάθεση εν ετει 2024… ο μοναδικός τρόπος στην ιστορία της ανθρωπότητας για να μη βρεις το δίκιο σου ΠΟΤΕ και να μην παρεις τα χρήματα σου πίσω ούτε σε 7 ζωες στην οποιαδήποτε κομπλα συμβεί.

 

Αξίζεις μετάλλιο θάρρους, αλλά δεν ξέρω αν είναι πραγματικού θάρρους ή απλά παντελείς άγνοια κινδύνου..

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Χαμηλού μορφωτικού επιπέδου οι αγρότες, αλλά τέρατα μορφώσεως όσοι έχουν σκρουτζομάγαζο που στην καλύτερη να έχουν τελειώσει λύκειο;

Στην πλειοψηφία τους είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. Δεν έχουν ιδέα πόσο κοστίζει πλέον το online επιχειρείν. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι online πωλήσεις είναι το να ανεβάσουν ένα κακό woocommerce  που πιθανόν τους το έφτιαξε στο πόδι κάποιος φίλος ή συγγενής. Στην καλύτερη να τους το έφτιαξε κάποια από τις εταιρείες που πουλάνε φασόν ΕΣΠΑ eshops.

Ποτέ κανείς τους δεν τόλμησε να τρέξει μια σοβαρή διαφημιστική καμπάνια να δει πόσο κοστίζει και σε τι ποσοστό του τζίρου τους αναλογεί. Πριν από 4 χρόνια μιλούσα με μεγάλη εταιρεία για να αναλάβει τα google ads της εταιρείας που συνεργάζομαι και πέρα από το μηνιαίο ποσό που ζητούσαν ως αμοιβή, υπήρχε όρος ότι αν το κόστος διαφήμισης κατέβει κάτω από το 15% του τζίρου θα μοιραζόμασταν μαζί του 50-50 από το όφελος. 

Ναι κοστίζουν οι υπηρεσίες του Skroutz, αλλά με τι τις συγκρίνουν οι περισσότεροι; Με το τίποτα. Νομίζουν ότι στο ίντερνετ είναι όλα τζάμπα.

Και επανέρχομαι στο Shopflix. Στο Shoplix, που δεν τους λείπει το ρευστό, δεν έκατσαν να φτιάξουν πλατφόρμα από το μηδέν, αλλά πάτησαν σε ένα απαράδεκτο CS-Cart. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά. Ένα αδιάφορο marketplace. Επίσης στο Shoplix είχαν κλέψει και στελέχη του Public που υποτίθεται είχαν εμπειρία πάνω στο κομμάτι, αλλά ούτε αυτό βοήθησε.

Και περιμένεις εσύ να συνεννοηθούν όλοι αυτοί που δεν έχουν ιδέα από online πωλήσεις, να φτιάξουν σύλλογο και ο σύλλογος να φτιάξει και να τρέξει πλατφόρμα ανταγωνιστική του Skroutz;

Ε δεν έχω άδικό που θα φτιάξω ποπ κορν 😛

Να μπω τώρα σε μια ανούσια αντιπαράθεση γιατί το να έχεις τελειώσει το λύκειο είναι πολύ καλύτερο απ' το να μην το έχεις τελειώσει καν; Κάτι που ισχύει για μια μεγάλη μερίδα αγροτών και κτηνοτρόφων, καθώς το παιδί που δεν "παίρνει τα γράμματα" το προωθούμε εκεί(λανθασμένα φυσικά αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).

Αρνούμαι να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που κάνουν online πωλήσεις δεν έχουν ιδέα από αυτές. Μπορώ να δεχτώ ότι είναι ημιμαθείς αλλά και αυτό χοντρό μου φαίνεται. Λοιπόν φωστήρα μας, πέραν του να μας υποδικνείεις τα στραβά των άλλων, έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο στους εμπόρους των καταστημάτων ή μόνο ποκ κορν ξέρεις να φτιάχνεις;

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Κοιτα εγω επειδη ειμαι αγροτης αλλα εχω μορφωτικο επιπεδο ανωτερο απο το 90% της Ελλαδας και δεν αφηνω τιποτα να πεσει κατω παντα απαιτω οτι εχω δικαιωμα εχω βαλει τα γυαλια σε απειρο κοσμο πολυ πιο "μορφωμενο" που επειδη εχει ενα πτυχιο νομιζει οτι ειναι καποιος δεν θα συμφωνησω με τα παραπανω αλλα σεβαστα οσα εγραψες. Δεν ειναι ολοι οι αγροτες με IQ 90 υπαρχουν και αυτοι με 130+ που ξερουν αυτο που πραγματικα αξιζουν και απαιτουν ακριβως αυτο τιποτα λιγοτερο. 

Αγαπητέ και εγώ ένα 5% του εργασιακού χρόνου μου το περνάω στα χωράφια συνδράμοντας στον αδερφό μου που έχει αφιερώνει πάνω απ' το 70%. Δυστυχώς όμως ο λόγος που δεν αφιερώνω το 100% είναι γιατί ο κλάδος δεν έχει μέλλον μιας και έχει "βρομίσει" από αμόρφωτους και ημιμαθείς. Αποτέλεσμα είναι αυτό που λέμε ότι "χαλάνε" την πιάτσα με αποτέλεσμα οι τιμές αγοράς των προϊόντων να είναι στα πατώματα, να μας εκμεταλεύονται οι εταιρείες φυτοφαρμάκων, να μην μπορούμε να κάνουμε ορθή χρήση των υδάτων και να έχουμε έλλειψη και μην τα συνεχίσω, γιατί πραγματικά μπορώ να γράψω 100 σελίδες στο γιατί αποτυγχάνει ο αγροτικός τομέας και σε αντίθεση με τον @WebDevGr μπορώ να προτείνω και λύσεις.

Πως όμως θα πει κανείς ότι επιβιώνει ο αγρότης σήμερα. Αρχικά μεγάλη μερίδα βουλοπλέουν ή κάνουν άλλη δουλειά και δεν είναι κατά αποκλειστικότητα αγρότες και στην ουσία η αγροτική εργασία έχει μετατραπεί σε hobby. Μια άλλη μερίδα ζει από χοντρές επιδοτήσεις (που έχουν έρθει από ψεύτικα στρέματα, ζώα κτλ).

Γιατί όμως τα αναφέρω όλα αυτά εδώ. Οι άνθρωποι που ασχολούνται ενεργά με το ηλεκτρονικό εμπόριο ούτε δεύτερη δουλειά έχουν, ούτε επιδοτούνται. Οπότε βρίσκονται σε μεγαλύτερη ανάγκη και έτσι μπορούν να κάτσουν κάτω και να συζητήσουν πιο ώριμα έτσι ώστε να βρουν λύσεις. Οπότε ναι για μένα πρέπει να υπάρξει πρώτα μία ομάδα-σύλλογος. Η δημιουργία πλατφόρμας είναι πρακτικά ο μοχλός πίεσης που θα έχει προς τα άλλα marketplaces εκεί έξω. Κατ' εμέ όσο είναι χώρια, θα είναι και θύματα μιας ατέλειωτης εκμετάλλευσης η οποία θα γίνεται χειρότερη με τον καιρό. Κάτι που έχουμε δει και στους αγρότες!

Τέλος ο λόγος που πιστεύω ότι το παραπάνω μπορεί να πετύχει, είναι γιατί και εγώ ανήκω με τον αδερφό μου σε μία επιτυχημένη ομάδα παραγωγών, που πρακτικά σιγά σιγά κάνει την παραγωγή προϊόντων βιώσιμη. Δεν θα ήθελα να κάνω διαφήμιση στον εαυτό μου και στην ομάδα αλλά με ένα googlαρισμα θα δει κανείς ότι υπάρχουν πολλές επιτυχημένες ομάδες παραγωγών και ότι αν υπάρχει γερή βάση, δεν είναι καταδικασμένες να αποτύχουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, polaki είπε

Αξίζεις μετάλλιο θάρρους, αλλά δεν ξέρω αν είναι πραγματικού θάρρους ή απλά παντελείς άγνοια κινδύνου..

Δεν ειναι αποδεκτο αυτο που ισχυριζεσαι γιατι ειναι το μονο ειδος συναλλαγης που παιρνεις αποδειξη, εφ'οσον βεβαια συναλασεσαι με πραγματικο καταστημα.

Αλλα φιλε εδω και 24 χρονια  αγοραζω εγω, τα παιδια μου και η συζυγος, και με τραπεζικη καταθεση και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα, εφόσον φυσικα  συναλασσομασταν με εγκυρα και αναγνωρισμενα μαγαζια.

Εδω λοιπον να τονισω οτι χρειαζεται και στοιχειωδης κριτικη ικανοτητα οταν πας να κανεις μια αγορα στο ιντερνετ ανεξαρτητα  με ποιο τροπο θες να πληρωσεις.
Δεν χωνεις τα λεφτα σου οπου ναναι, ειδικα στα ηλεκτρονικα μαγαζια που ξεφυτρωνουν κατα εκατονταδες σαν τα μανιταρια.

Ας πουμε  το κινητο που αγορασα πριν δυο χρονια, για πολλους λογους  δεν το πηρα απο το perishop (το ανεφερε καποιος φιλος) αν και το ειχε πολυ φθηνοτερα απο την τιμη που το αγορασα.  Αυτο πολυ πριν γινει η φασαρια με τα φεσια. (Θα μου πεις οτι εδω ειχε σκασει η φουσκα και ακομη μερικοι σκεφτοταν να αγορασουν)

Οταν  αγοραζουμε στο νετ  απο καποιο μαγαζι, αν δεν ειναι ηδη γνωστο μας, προσεχουμε για να εχουμε ειτε πληρωνουμε με χρεωστικη ειτε με καταθεση.   Διαβαζουμε τις κριτικες στο σκρουτζ, βλεπουμε αν εχει φυσικο καταστημα, ακομα μπαινουμε και στο google street και βλεπουμε αν υπαρχει αυτο το φυσικο καταστημα, και τι σοι καταστημα ειναι αυτο.

Αν τα κανουμε ολα αυτα  εκμηδενιζουμε τις πιθανοτητες να χασουμε λεφτα. Βεβαια οταν υπαρχει paypal ακομα καλυτερα γιατι ειναι μεγαλη ευκολια παραγγελιας, και 100% ασφαλεια οταν δεν εισαι σιγουρος για το μαγαζι.

Αν παρ'ολα αυτα δεν βρουμε αυτο που θελουμε, παμε σκρουτζ και το αγοραζουμε απο εκει και τελειωσε.

Οσο για το ονομα και τη διευθυνση που βαζουμε στην παραγγελια αυτα ειναι ευρεως γνωστα και διαδεδομενα απο εταιριες αεριου, υδρευσης, ηλεκτρισμου, απο κινητη τηλεφωνια, απο παροχους ιντερνετ, απο εταιρειες καλωδιακης απο,απο απο........  στην πραγματικοτητα εχουν παψει να ειναι προσωπικα δεδομενα. 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά με κατάθεση είναι red flag. Εάν το κατάστημα δεν ανταποκριθεί και σε κρεμάσει 101% έχεις χάσει τα χρήματα σου δες τι γίνεται με τα ντόπια perishop, jmctech και πόσα άλλα από το εξωτερικό κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει σωτηρία με skroutz:

Εδώ και 2-3 ημέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη για το καλό τόσο το δικό μου όσο και των καταναλωτών αλλά είναι λες και μιλάω σε ντουβάρια όπου στο τέλος θα βγάλω και τα ματάκια μου.

Πιο συγκεκριμένα εδώ και 1 βδομάδα σε κωδικούς με σήμανση του Skroutz ως Best Seller, παρατήρησα ότι έχει πέσει η απόδοση τους μέσα από το Marketplace και ανέβηκε λίγο σε παραγγελίες μέσα από τη σελίδα αλλά όχι σε βαθμό του marketplace. Μπαίνω μέσα για να δω τι έχει γίνει γιατι σίγουρα κάτι έχει γίνει και τι παρατηρώ: Τα ξεφτέρια άλλαξαν τον τρόπο αποστολής και από εκεί που τα δέματα φαινόντουσαν σαν Express Παράδοση και μεταφορέα Courier, ξαφνικά βγάζει παράδοση το άγνωστο (δηλαδή 4+ ημέρες) και μεταφορέα Cargo (δηλαδή μεταφορική εταιρεία-πρακτορείο). Αυτό ξέρετε τι σημαίνει για τον καταναλωτή? Ότι ενώ μέχρι χθες έβλεπε 8€ μεταφορικά ξαφνικά του πετάει ένα ωραιο 20€ και σε κάποιες περιοχές 30€.

Για να μην γράψω όλόκληρο κείμενο, επικοινωνώ με το Skroutz και τους το αναφέρω. Επίσης τους λέω ότι προϊόντα τόσο ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ και εγώ αλλά και του ανταγωνισμού τα βγάζει με express παραδοση και Courier κλτπ και μπροστά σε αυτά, τα δέματα τα συγκεκριμένα έχουν 3 φορές λιγότερο βάρος κτλπ. Η απάντηση ήταν "Σύμφωνα με το ογκομετρικό βάρος, το δέμα αυτό βγαίνει σαν 32κιλά οπότε πρέπει να πάει με Cargo" . Στην πραγματικότητα αυτό το δέμα έχει βάρος πραγματικό 9.89kg !!!! Λόγω όμως του ογκομετρικού βάρους που μετρανε οι κούριερ βγαίνει στα 32kg. Στο τέλος, τους λέω ότι επειδή προσπαθώ να σας βοηθήσω αλλά στο τέλος θα κάνω κακό στις πωλήσεις μου, ότι αυτή τη στιγμή στέλνω μεγαλύτερα τόσο σε πραγματικό όσο και σε ογκομετρικό βάρος με κούριερ. Επίσης, ότι στα μάτια μου ότι αυτό μπορεί να θεωρηθεί και σαν προώθηση του Skroutz καθώς παρόμοια προϊόντα εμφανιζονται με λιγότερα μεταφορικά κτλπ..

Εκτυπωμένο voucher μπροστά μου με τελική τιμή να αναγράφει 75€ ενώ σε παραγγελία ίδιου προϊόντος παλι μέσα από το Marketplace, ο πελάτης είχε συνολικό κόστος 62€. Το κόστος του προϊόντος ίδιο φυσικά. Τέλος, εκτυπωμένο voucher παρόμοιου προϊόντος άλλης εταιρείας με πιο μεγάλο βάρος (αλλά ο σκρουτζ δεν έχει κάνει την ίδια αλλαγή του μεταφορέα κτλπ) συνολικό κόστος 78€. Η τιμή αυτή του προϊόντος είναι 15€ πιο ακριβό από το προηγούμενο !!! Δηλαδή τον πελάτη τον συμφέρει 100% να πάρει το πιο ακριβό το οποίο είναι και πιο εγάλο και πιο ποιοτικό και και και...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επεξ/σία από teoqq
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, manolis940 said:

σε αντίθεση με τον @WebDevGr μπορώ να προτείνω και λύσεις.

Κι εγώ μπορώ να προτείνω λύσεις με μονόκερους, αλλά σαν επαγγελματίας του χώρου περιορίζομαι στις ρεαλιστικές λύσεις. 

Εκεί έξω εκτός από το Skroutz (που έπαψε να είναι σελίδα σύγκρισης τιμών αλλά δεν θέλετε να το χωνέψετε) υπάρχει άλλη μια σοβαρή σελίδα σύγκρισης (BestPrice) κι άλλες λιγότερο γνωστές και λειτουργικές (totos, hotprice)

Επίσης υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 2 marketplaces σαν το Skroutz (Public, Shopflix). Για λόγους προφανείς που δεν υπάρχει λόγος να τους αναλύσουμε πάλι, ούτε οι καταναλωτές, αλλά ούτε και τα καταστήματα φαίνεται να προτιμάνε τις εναλλακτικές.

Κατά συνέπεια το Skroutz για μεγάλη μερίδα όλων αυτών παράγει υπεραξία. Αυτή την υπεραξία το Skroutz την χρεώνει όσο θέλει και κάποιοι θέλουν να την πάρουν στην τιμή που τους βολεύει.  Κανείς από αυτούς δεν μιλάει για τον ανταγωνισμό και πως θα μπορούσε να τον χρησιμοποιήσει.

Εσύ πάλι έκανες ένα λογικό άλμα και μίλησες για σωματείο και καινούρια πλατφόρμα. Που; Στη χώρα που ο καθένα νοιάζεται για την πάρτη του. Εδώ δεν είναι πρόθυμοι να φτιάξουν σωματείο για να διαπραγματευτούν τις χρεώσεις του Skroutz και θέλεις να φτιάξουν καινούρια πλατφόρμα;

Άλλωστε σιγά το πράγμα. Σε μισή ώρα θα στήσουν ένα WordPress με 10 plugins 😂

Αλήθεια πόσοι από εσάς πήρατε χαμπάρι ότι τα ΕΛΤΑ (που έχουν δίκτυο διανομής σε όλη την Ελλάδα) είχαν ανοίξει (και κλείσει σχεδόν αμέσως) το δικό τους Marketplace (ecouriermarket);

Η όλη φάση εδώ μέσα θυμίσει το γνωστό "αν γινόμουν πρωθυπουργός για μια μέρα".
Καμιά επαφή με την πραγματικότητα 🤷‍♂️

ecouriermarket.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Να μπω τώρα σε μια ανούσια αντιπαράθεση γιατί το να έχεις τελειώσει το λύκειο είναι πολύ καλύτερο απ' το να μην το έχεις τελειώσει καν; Κάτι που ισχύει για μια μεγάλη μερίδα αγροτών και κτηνοτρόφων, καθώς το παιδί που δεν "παίρνει τα γράμματα" το προωθούμε εκεί(λανθασμένα φυσικά αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).

Αρνούμαι να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που κάνουν online πωλήσεις δεν έχουν ιδέα από αυτές. Μπορώ να δεχτώ ότι είναι ημιμαθείς αλλά και αυτό χοντρό μου φαίνεται. Λοιπόν φωστήρα μας, πέραν του να μας υποδικνείεις τα στραβά των άλλων, έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο στους εμπόρους των καταστημάτων ή μόνο ποκ κορν ξέρεις να φτιάχνεις;

Αγαπητέ και εγώ ένα 5% του εργασιακού χρόνου μου το περνάω στα χωράφια συνδράμοντας στον αδερφό μου που έχει αφιερώνει πάνω απ' το 70%. Δυστυχώς όμως ο λόγος που δεν αφιερώνω το 100% είναι γιατί ο κλάδος δεν έχει μέλλον μιας και έχει "βρομίσει" από αμόρφωτους και ημιμαθείς. Αποτέλεσμα είναι αυτό που λέμε ότι "χαλάνε" την πιάτσα με αποτέλεσμα οι τιμές αγοράς των προϊόντων να είναι στα πατώματα, να μας εκμεταλεύονται οι εταιρείες φυτοφαρμάκων, να μην μπορούμε να κάνουμε ορθή χρήση των υδάτων και να έχουμε έλλειψη και μην τα συνεχίσω, γιατί πραγματικά μπορώ να γράψω 100 σελίδες στο γιατί αποτυγχάνει ο αγροτικός τομέας και σε αντίθεση με τον @WebDevGr μπορώ να προτείνω και λύσεις.

Πως όμως θα πει κανείς ότι επιβιώνει ο αγρότης σήμερα. Αρχικά μεγάλη μερίδα βουλοπλέουν ή κάνουν άλλη δουλειά και δεν είναι κατά αποκλειστικότητα αγρότες και στην ουσία η αγροτική εργασία έχει μετατραπεί σε hobby. Μια άλλη μερίδα ζει από χοντρές επιδοτήσεις (που έχουν έρθει από ψεύτικα στρέματα, ζώα κτλ).

Γιατί όμως τα αναφέρω όλα αυτά εδώ. Οι άνθρωποι που ασχολούνται ενεργά με το ηλεκτρονικό εμπόριο ούτε δεύτερη δουλειά έχουν, ούτε επιδοτούνται. Οπότε βρίσκονται σε μεγαλύτερη ανάγκη και έτσι μπορούν να κάτσουν κάτω και να συζητήσουν πιο ώριμα έτσι ώστε να βρουν λύσεις. Οπότε ναι για μένα πρέπει να υπάρξει πρώτα μία ομάδα-σύλλογος. Η δημιουργία πλατφόρμας είναι πρακτικά ο μοχλός πίεσης που θα έχει προς τα άλλα marketplaces εκεί έξω. Κατ' εμέ όσο είναι χώρια, θα είναι και θύματα μιας ατέλειωτης εκμετάλλευσης η οποία θα γίνεται χειρότερη με τον καιρό. Κάτι που έχουμε δει και στους αγρότες!

Τέλος ο λόγος που πιστεύω ότι το παραπάνω μπορεί να πετύχει, είναι γιατί και εγώ ανήκω με τον αδερφό μου σε μία επιτυχημένη ομάδα παραγωγών, που πρακτικά σιγά σιγά κάνει την παραγωγή προϊόντων βιώσιμη. Δεν θα ήθελα να κάνω διαφήμιση στον εαυτό μου και στην ομάδα αλλά με ένα googlαρισμα θα δει κανείς ότι υπάρχουν πολλές επιτυχημένες ομάδες παραγωγών και ότι αν υπάρχει γερή βάση, δεν είναι καταδικασμένες να αποτύχουν.

Spoiler

Σε εστειλα πμ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, ενω παλια το bestprice το ακουγα λιγο, τωρα το ακουω συχνοτερα να το χρησιμοποιουν.

Ξερω κοσμο που ανεκαθεν ζητουσε τη γνωμη μου για προιοντα τεχνολογιας κλπ, παντα μου εστελναν λινκ να δω. Ε, πλεον, πολυ περισσοτερα λινκ μου ερχονται απο bestprice. Καλη εξελιξη θα ελεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...