Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα και γω μια παραγγελια χθες μεσω καλαθιου απο 3 διαφορετικα μαγαζια.

Το καινουριο  θετικο που ειδα ειναι οτι ειχε και ενα κουτακι να τικαρεις για παραδοση σε κοντινο skroutz point  σε περιπτωση που αυτο της επιλογης σου ειναι γεματο.

Πραγματικα θετικο γιατι 1-2 φορες αργουσε η παραδοση στο λοκερ επειδη ηταν γεματες ολες οι θυριδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, ASFE said:

Πραγματικα θετικο γιατι 1-2 φορες αργουσε η παραδοση στο λοκερ επειδη ηταν γεματες ολες οι θυριδες.

Και τώρα θα αργεί αλλά θα έχεις κουτάκι να τικάρεις 😂

Πέρα από την πλάκα όσες φορές το έχω επιλέξει δεν είδα καμιά διαφορά. Πάλι στο ίδιο Skroutz point το παρέλαβα με 1-2 μέρες καθυστέρηση γιατί ήταν όλα γεμάτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ότι με το καλάθι δε χρειάζεσαι εγγραφή σε κάθε μαγαζί ξεχωριστά. 

Πολύ κακό όμως γιατί το πως λειτουργεί (πχ ποιά μεταφορική αναλαμβάνει) είναι μαυρο κουτί πριν την παραγγελία. 

Προτιμώ τον έμπορο και επιλογή τρόπου αποστολής, οδηγιών κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, satsok2 said:

Καλό ότι με το καλάθι δε χρειάζεσαι εγγραφή σε κάθε μαγαζί ξεχωριστά. 

Πολύ κακό όμως γιατί το πως λειτουργεί (πχ ποιά μεταφορική αναλαμβάνει) είναι μαυρο κουτί πριν την παραγγελία. 

Προτιμώ τον έμπορο και επιλογή τρόπου αποστολής, οδηγιών κλπ.

Ακριβως! Θελω να ξερω τι να περιμενω, ΠΡΙΝ την παραγγελία. Ακομη ενα φαουλ τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ με το skroutz δεν έχω κανένα παράπονο. Και επιστροφές γίνονται σωστά, και όσες φορές τους έψαξα τους βρήκα, και ελαττωματικό προϊόν το πήραν άμεσα πίσω και έστειλαν καινούριο. 

Τη συνδρομή μου δεν την ανανέωσα γιατί δεν με συμφέρει. 

Παράδειγμα χθες ήθελα να αγοράσω προιόν αξίας 19.50 ευρώ. Μέχρι λίγο καιρό πριν, με ενεργή τη συνδρομή, θα πρόσθετα κάτι μερικώς άχρηστο για να πάω στα 20+ ώστε να αποφύγω τα μεταφορικά. Και σπάνια έβρισκες κάτι με 1 ευρώ, οπότε συνήθως πήγαινα στα 23-24 ενώ αν δεν ήθελα να ειναι παντελώς άχρηστο αυτό που θα προσθέσω μπορεί να πήγαινα και στα 27. Και θα είχα και το skroutz να μου διαφημίζει πως κέρδισα 3 ευρώ, ενώ έχασα στην ουσία 8! 

Τώρα μπήκα στο κατάστημα, μου έδωσε 10% έκπτωση για 1η παραγγελία, έβαλα αποστολή με box και τελικά πήρα μόνο αυτό που ήθελα 19 ευρώ! 

Επεξ/σία από CHRISpros
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Να σημειώσουμε εδώ ότι κάποιος με πολλά εκατομμύρια στο παντελόνι, με δικό του κανάλι, ιστοσελίδες και εφημερίδες με δωρεάν προβολή του marketplace του, ακόμη κοιτάει με το κυάλι το Skroutz 😛

Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι τους αγροτικούς συνεταιρισμούς που δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν 20-30 νοματαίοι και δεν μπορώ να δεχθώ ούτε ως αστείο ότι θα καταφέρουν να συνεννοηθούν εκατοντάδες ή και χιλιάδες μικρομάγαζα ανά την ελλάδα. Ότι δεν θα υπερκοστολογήσουν μια σάπια ιστοσελίδα κι ότι στο τέλος δεν θα γίνει παραμάγαζο μια συγκεκριμένης ομάδας 😅

Και εγώ αρκετά μεγάλος είμαι για κάτι τέτοιο και μάλιστα μπορώ να κρίνω γιατί οι συνεταιρισμοί μπήκαν μέσα. Βασικοί λόγοι:

  • Χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των αγροτών και κτηνοτρόφων. Κάτι που σε μεγάλο βαθμό ισχύει και σήμερα
  • Μη ύπαρξη στόχων και οράματος για την πορεία του συνετερισμού από την βάση των μελών
  • Κυβερνητικά κονδύλια με σκοπό το ατομικό κέρδος κάθε μέλους αλλά ταυτόχρονα την επιβάρυνση του συνεταιρισμού. Συγκεκριμένα. Το κράτος ενίσχυε χρηματικά κάθε χρόνο ένα συνεταιρισμό, εκείνος αγόραζε τα δεύτερης διαλογής προϊόντα ως πρώτης χωρίς ποιοτικό έλεγχο, ο αγρότης/κτηνοτρόφος ήταν χαρούμενος και περίμενε ότι και τους χρόνου το κράτος πάλι θα βάλει λεφτά. Μέχρι που σταμάτησε φυσικά.
  • Εποχές που λεφτά υπάρχουν και οι τσέπες των αγροτών δεν είναι άδειες σε αντίθεση σήμερα με εκείνες ιδιοκτητών των ηλεκτρονικών καταστημάτων.
  • Μη γνώση του αντικειμένου του συνεταιρισμού καθώς οι περισσότεροι τον έβλεπαν απλώς σαν λεφτομηχανή!  Εδώ μιλάμε για μια πλατφόρμα ηλεκτρονικού εμπορίου φτιαγμένη από εμπόρους που έχουν ήδη εμπειρία στον κλάδο!

Πάντως εγώ μίλησα για πρωτοβουλία ενός συλλόγου. Το τι μορφή θα δώσει στην δράση (Συνετερισμός, ΚΙΝΣΕΠ, ΟΕ, ΕΕ, κτλ) είναι κάτι που αφορά τα μέλη που θα τον απαρτίσουν. Πρώτα όμως πρέπει να υπάρξει σύλλογος και ίσως και με την ανακοίνωση της παραπάνω ιδέας, marketplaces όπως Skroutz, Best Price, shopflix κτλ να στρώσουν χαρακτήρα.

Αν πιστεύεις ότι ο καθένας μόνος του, μέσα σε αυτό το forum και σε οποιοδήποτε άλλο, έχει ελπίδα απέναντι σε εταιρείες όπως η CVC, η ιστορία σε έχει και θα σε διαψεύσει πάλι και στο μέλλον. Αν ωστόσο έχεις κάποια αντιπρόταση πέραν απ' του να φτιάξουμε ποκ κορν και να σκρολάρουμε στα ατέλειωτα μηνύματα που θα γράφονται εδώ όπου θα διαβαστούν από εμάς για εμάς και θα πιάσουν μόνο χώρο σε ένα database, νομίζω ότι όλοι έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά.

Όσο το γιατί το άθλιο shopflix το οποίο και υπονοείς έχει αποτύχει, νομίζω μπαίνοντας στην αρχική είναι ξεκάθαρο. Έχει να κάνει πάνω κάτω με το τελευταίο bullet μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manolis940 said:

Και εγώ αρκετά μεγάλος είμαι για κάτι τέτοιο και μάλιστα μπορώ να κρίνω γιατί οι συνεταιρισμοί μπήκαν μέσα. Βασικοί λόγοι:

  • Χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των αγροτών και κτηνοτρόφων. Κάτι που σε μεγάλο βαθμό ισχύει και σήμερα
  • Μη ύπαρξη στόχων και οράματος για την πορεία του συνετερισμού από την βάση των μελών
  • Κυβερνητικά κονδύλια με σκοπό το ατομικό κέρδος κάθε μέλους αλλά ταυτόχρονα την επιβάρυνση του συνεταιρισμού. Συγκεκριμένα. Το κράτος ενίσχυε χρηματικά κάθε χρόνο ένα συνεταιρισμό, εκείνος αγόραζε τα δεύτερης διαλογής προϊόντα ως πρώτης χωρίς ποιοτικό έλεγχο, ο αγρότης/κτηνοτρόφος ήταν χαρούμενος και περίμενε ότι και τους χρόνου το κράτος πάλι θα βάλει λεφτά. Μέχρι που σταμάτησε φυσικά.
  • Εποχές που λεφτά υπάρχουν και οι τσέπες των αγροτών δεν είναι άδειες σε αντίθεση σήμερα με εκείνες ιδιοκτητών των ηλεκτρονικών καταστημάτων.
  • Μη γνώση του αντικειμένου του συνεταιρισμού καθώς οι περισσότεροι τον έβλεπαν απλώς σαν λεφτομηχανή!  Εδώ μιλάμε για μια πλατφόρμα ηλεκτρονικού εμπορίου φτιαγμένη από εμπόρους που έχουν ήδη εμπειρία στον κλάδο!

Πάντως εγώ μίλησα για πρωτοβουλία ενός συλλόγου. Το τι μορφή θα δώσει στην δράση (Συνετερισμός, ΚΙΝΣΕΠ, ΟΕ, ΕΕ, κτλ) είναι κάτι που αφορά τα μέλη που θα τον απαρτίσουν. Πρώτα όμως πρέπει να υπάρξει σύλλογος και ίσως και με την ανακοίνωση της παραπάνω ιδέας, marketplaces όπως Skroutz, Best Price, shopflix κτλ να στρώσουν χαρακτήρα.

Αν πιστεύεις ότι ο καθένας μόνος του, μέσα σε αυτό το forum και σε οποιοδήποτε άλλο, έχει ελπίδα απέναντι σε εταιρείες όπως η CVC, η ιστορία σε έχει και θα σε διαψεύσει πάλι και στο μέλλον. Αν ωστόσο έχεις κάποια αντιπρόταση πέραν απ' του να φτιάξουμε ποκ κορν και να σκρολάρουμε στα ατέλειωτα μηνύματα που θα γράφονται εδώ όπου θα διαβαστούν από εμάς για εμάς και θα πιάσουν μόνο χώρο σε ένα database, νομίζω ότι όλοι έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά.

Όσο το γιατί το άθλιο shopflix το οποίο και υπονοείς έχει αποτύχει, νομίζω μπαίνοντας στην αρχική είναι ξεκάθαρο. Έχει να κάνει πάνω κάτω με το τελευταίο bullet μου.

Χαμηλού μορφωτικού επιπέδου οι αγρότες, αλλά τέρατα μορφώσεως όσοι έχουν σκρουτζομάγαζο που στην καλύτερη να έχουν τελειώσει λύκειο;

Στην πλειοψηφία τους είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. Δεν έχουν ιδέα πόσο κοστίζει πλέον το online επιχειρείν. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι online πωλήσεις είναι το να ανεβάσουν ένα κακό woocommerce  που πιθανόν τους το έφτιαξε στο πόδι κάποιος φίλος ή συγγενής. Στην καλύτερη να τους το έφτιαξε κάποια από τις εταιρείες που πουλάνε φασόν ΕΣΠΑ eshops.

Ποτέ κανείς τους δεν τόλμησε να τρέξει μια σοβαρή διαφημιστική καμπάνια να δει πόσο κοστίζει και σε τι ποσοστό του τζίρου τους αναλογεί. Πριν από 4 χρόνια μιλούσα με μεγάλη εταιρεία για να αναλάβει τα google ads της εταιρείας που συνεργάζομαι και πέρα από το μηνιαίο ποσό που ζητούσαν ως αμοιβή, υπήρχε όρος ότι αν το κόστος διαφήμισης κατέβει κάτω από το 15% του τζίρου θα μοιραζόμασταν μαζί του 50-50 από το όφελος. 

Ναι κοστίζουν οι υπηρεσίες του Skroutz, αλλά με τι τις συγκρίνουν οι περισσότεροι; Με το τίποτα. Νομίζουν ότι στο ίντερνετ είναι όλα τζάμπα.

Και επανέρχομαι στο Shopflix. Στο Shoplix, που δεν τους λείπει το ρευστό, δεν έκατσαν να φτιάξουν πλατφόρμα από το μηδέν, αλλά πάτησαν σε ένα απαράδεκτο CS-Cart. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά. Ένα αδιάφορο marketplace. Επίσης στο Shoplix είχαν κλέψει και στελέχη του Public που υποτίθεται είχαν εμπειρία πάνω στο κομμάτι, αλλά ούτε αυτό βοήθησε.

Και περιμένεις εσύ να συνεννοηθούν όλοι αυτοί που δεν έχουν ιδέα από online πωλήσεις, να φτιάξουν σύλλογο και ο σύλλογος να φτιάξει και να τρέξει πλατφόρμα ανταγωνιστική του Skroutz;

Ε δεν έχω άδικό που θα φτιάξω ποπ κορν 😛

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Και εγώ αρκετά μεγάλος είμαι για κάτι τέτοιο και μάλιστα μπορώ να κρίνω γιατί οι συνεταιρισμοί μπήκαν μέσα. Βασικοί λόγοι:

  • Χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των αγροτών και κτηνοτρόφων. Κάτι που σε μεγάλο βαθμό ισχύει και σήμερα
  • Μη ύπαρξη στόχων και οράματος για την πορεία του συνετερισμού από την βάση των μελών
  • Κυβερνητικά κονδύλια με σκοπό το ατομικό κέρδος κάθε μέλους αλλά ταυτόχρονα την επιβάρυνση του συνεταιρισμού. Συγκεκριμένα. Το κράτος ενίσχυε χρηματικά κάθε χρόνο ένα συνεταιρισμό, εκείνος αγόραζε τα δεύτερης διαλογής προϊόντα ως πρώτης χωρίς ποιοτικό έλεγχο, ο αγρότης/κτηνοτρόφος ήταν χαρούμενος και περίμενε ότι και τους χρόνου το κράτος πάλι θα βάλει λεφτά. Μέχρι που σταμάτησε φυσικά.
  • Εποχές που λεφτά υπάρχουν και οι τσέπες των αγροτών δεν είναι άδειες σε αντίθεση σήμερα με εκείνες ιδιοκτητών των ηλεκτρονικών καταστημάτων.
  • Μη γνώση του αντικειμένου του συνεταιρισμού καθώς οι περισσότεροι τον έβλεπαν απλώς σαν λεφτομηχανή!  Εδώ μιλάμε για μια πλατφόρμα ηλεκτρονικού εμπορίου φτιαγμένη από εμπόρους που έχουν ήδη εμπειρία στον κλάδο!

Πάντως εγώ μίλησα για πρωτοβουλία ενός συλλόγου. Το τι μορφή θα δώσει στην δράση (Συνετερισμός, ΚΙΝΣΕΠ, ΟΕ, ΕΕ, κτλ) είναι κάτι που αφορά τα μέλη που θα τον απαρτίσουν. Πρώτα όμως πρέπει να υπάρξει σύλλογος και ίσως και με την ανακοίνωση της παραπάνω ιδέας, marketplaces όπως Skroutz, Best Price, shopflix κτλ να στρώσουν χαρακτήρα.

Αν πιστεύεις ότι ο καθένας μόνος του, μέσα σε αυτό το forum και σε οποιοδήποτε άλλο, έχει ελπίδα απέναντι σε εταιρείες όπως η CVC, η ιστορία σε έχει και θα σε διαψεύσει πάλι και στο μέλλον. Αν ωστόσο έχεις κάποια αντιπρόταση πέραν απ' του να φτιάξουμε ποκ κορν και να σκρολάρουμε στα ατέλειωτα μηνύματα που θα γράφονται εδώ όπου θα διαβαστούν από εμάς για εμάς και θα πιάσουν μόνο χώρο σε ένα database, νομίζω ότι όλοι έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά.

Όσο το γιατί το άθλιο shopflix το οποίο και υπονοείς έχει αποτύχει, νομίζω μπαίνοντας στην αρχική είναι ξεκάθαρο. Έχει να κάνει πάνω κάτω με το τελευταίο bullet μου.

Κοιτα εγω επειδη ειμαι αγροτης αλλα εχω μορφωτικο επιπεδο ανωτερο απο το 90% της Ελλαδας και δεν αφηνω τιποτα να πεσει κατω παντα απαιτω οτι εχω δικαιωμα εχω βαλει τα γυαλια σε απειρο κοσμο πολυ πιο "μορφωμενο" που επειδη εχει ενα πτυχιο νομιζει οτι ειναι καποιος δεν θα συμφωνησω με τα παραπανω αλλα σεβαστα οσα εγραψες. Δεν ειναι ολοι οι αγροτες με IQ 90 υπαρχουν και αυτοι με 130+ που ξερουν αυτο που πραγματικα αξιζουν και απαιτουν ακριβως αυτο τιποτα λιγοτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παραγγελια απο ανεξαρτητα μαγαζια δεν ειναι και τοσο δυσκολη.  Σχεδον ολες τις φορες ο browser  συμπληρωνει αυτοματα  τα στοιχεια μου στην φορμα παραγγελιας. Απο εκει και περα εχουμε την ιδια διαδικασια με τους κωδικους της χρεωστικης, ασε δλδ που μου ερχεται πιο ευκολα και ασφαλεστερα η καταθεση μεσω τραπεζας.  Copy paste  το iban του μαγαζιου στο internet banking  συν ενα email με το εξτρε  και τελειωσες.  

Επεξ/σία από ringboy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ringboy είπε

ασε δλδ που μου ερχεται πιο ευκολα και ασφαλεστερα η καταθεση μεσω τραπεζας.  Copy paste  το iban του μαγαζιου στο internet banking  συν ενα email με το εξτρε  και τελειωσες.  

και μετά θα ανοίξεις θέμα εδώ μέσα αγανακτισμένος γιατί πλήρωσες σε κάποιο τύπου perishop με κατάθεση και σου έφαγε τα χρήματα.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ το σκεπτικό σου και μην το κάνετε ΠΟΤέ οι υπόλοιποι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, ringboy said:

Η παραγγελια απο ανεξαρτητα μαγαζια δεν ειναι και τοσο δυσκολη.  Σχεδον ολες τις φορες ο browser  συμπληρωνει αυτοματα  τα στοιχεια μου στην φορμα παραγγελιας. Απο εκει και περα εχουμε την ιδια διαδικασια με τους κωδικους της χρεωστικης, ασε δλδ που μου ερχεται πιο ευκολα και ασφαλεστερα η καταθεση μεσω τραπεζας.  Copy paste  το iban του μαγαζιου στο internet banking  συν ενα email με το εξτρε  και τελειωσες.  

Πριν από χρόνια είχα φτιάξει λογαριασμό σε σχετικά γνωστό eshop (αδερφάκι του κιτρινόμαυρου). Εκείνη την εποχή άφηνε να βάλεις στο password ένα συγκεκριμένο ειδικό χαρακτήρα. Στην πορεία αποφάσισαν ότι δεν επιτρέπεται.

Πλέον μπορώ να κάνω login και αγορές κανονικά, αλλά δεν με αφήνει να αλλάξω password. Το κορυφαίο είναι ότι όταν κάνω password reset αντί να μου στείλει νέο προσωρινό password μου στέλνει στο email το password που έχω ήδη 😱

Αυτό σημαίνει ότι ο τρόπος αποθήκευσης των passwords στη βάση τους είναι πρωτόγονος και καθόλου ασφαλής: Εννοείται ότι όσες φορές τους έχω στείλει email για το θέμα με έγραψαν κανονικά.

Και θέλεις εσύ τώρα να μπαίνουμε σε κάθε τυχαίο eshop και να βάζουμε τα προσωπικά μας στοιχεία; 

Καλά για το θέμα της τραπεζικής κατάθεσης σου απάντησαν ήδη, αλλά δικά σου τα λεφτά πέταξε τα αν θέλεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τα μεταγαλύτερα ΜΠΑΜ που έχουμε δει και ακούσει ήταν από καταστήματα τα οποία ήταν μέσα στο "ασφαλές" περιβάλλον του Skroutz. Ο καθένας δεν πρέπει να προχωράει τυφλά και να κοιτάει από μόνος του τα δεδομένα που έχει μπροστά του.

Η απάντηση μου σε πελάτες που μου λένε στο τηλέφωνο "Γιατί δεν στέλνεις με αντικαταβολή τα ογκώδη προϊοντα? Που ξέρω αν μου το στείλεις για να βάλω τα χρήματα μου?" είναι η εξής:  - / Εσύ βλέπεις τα στοιχεία μου και το όνομα μου και μπορείς να με ψάξεις ΠΡΙΝ βάλεις τα λεφτά σου, εγώ όμως που σας ξέρω για να δω αν όντως θέλετε και θα πάρετε το προϊον μου κύριε Ελληνάρα Παπαδόπουλε? / Εδώ έρχεται ο Skroutz και μου λείνει τα χέρια, καθώς αν ο πελάτης επιμένει του λέω μπείτε μέσα στο Skroutz και κάντε την παραγγελία σας που σας δίνει τη δυνατότητα με αντικαταβολή. Με αυτό τον τρόπο αν ο πελάτης δεν το πάρει, δεν έχω ζημιά στο κόστος της μεταφοράς. Η ζημιά μου είναι που μου έρχεται το πακέτο σαν ήρθε από την Αυστραλία..

Το αστείο εδώ, ότι γυρίζω καμιά φορά και τους λέω σαν συμβουλή "Από όπου και αν αγοράσετε, δείτε τα στοιχεία του καταστήματος, δείτε αν υπάρχει το κατάστημα σε φυσική παρουσία και δεν είναι μια αποθήκη, δείτε αν είναι μέσα στο Skroutz. Εεε εδώ με το τελευταίο και την αναφορά του Skroutz σαν προστασία, καμιά φορά γελάω 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, teoqq said:

Πάντως, τα μεταγαλύτερα ΜΠΑΜ που έχουμε δει και ακούσει ήταν από καταστήματα τα οποία ήταν μέσα στο "ασφαλές" περιβάλλον του Skroutz. Ο καθένας δεν πρέπει να προχωράει τυφλά και να κοιτάει από μόνος του τα δεδομένα που έχει μπροστά του.

Ότι κάποιο κατάστημα είναι στη λίστα του Skroutz δεν λέει κάτι. Το JMCtech ήταν και στο BestPrice. Έχει κάποια ευθύνη το Bestprice για το κανόνι του ή πρόσφερε αίσθηση ασφαλείας;

Το επόμενο διάστημα θα περάσουν όλα τα καταστήματα στο καλάθι του Skroutz. Τότε θα έχει πραγματική ασφάλεια ο πελάτης, αλλά είπαμε χρεώνει πολλά και είναι κακό αυτό για κάποιους που κυνηγάνε πάντα την χαμηλότερη τιμή με κάθε κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, teoqq said:

Πάντως, τα μεταγαλύτερα ΜΠΑΜ που έχουμε δει και ακούσει ήταν από καταστήματα τα οποία ήταν μέσα στο "ασφαλές" περιβάλλον του Skroutz. Ο καθένας δεν πρέπει να προχωράει τυφλά και να κοιτάει από μόνος του τα δεδομένα που έχει μπροστά του.

Η απάντηση μου σε πελάτες που μου λένε στο τηλέφωνο "Γιατί δεν στέλνεις με αντικαταβολή τα ογκώδη προϊοντα? Που ξέρω αν μου το στείλεις για να βάλω τα χρήματα μου?" είναι η εξής:  - / Εσύ βλέπεις τα στοιχεία μου και το όνομα μου και μπορείς να με ψάξεις ΠΡΙΝ βάλεις τα λεφτά σου, εγώ όμως που σας ξέρω για να δω αν όντως θέλετε και θα πάρετε το προϊον μου κύριε Ελληνάρα Παπαδόπουλε? / Εδώ έρχεται ο Skroutz και μου λείνει τα χέρια, καθώς αν ο πελάτης επιμένει του λέω μπείτε μέσα στο Skroutz και κάντε την παραγγελία σας που σας δίνει τη δυνατότητα με αντικαταβολή. Με αυτό τον τρόπο αν ο πελάτης δεν το πάρει, δεν έχω ζημιά στο κόστος της μεταφοράς. Η ζημιά μου είναι που μου έρχεται το πακέτο σαν ήρθε από την Αυστραλία..

Το αστείο εδώ, ότι γυρίζω καμιά φορά και τους λέω σαν συμβουλή "Από όπου και αν αγοράσετε, δείτε τα στοιχεία του καταστήματος, δείτε αν υπάρχει το κατάστημα σε φυσική παρουσία και δεν είναι μια αποθήκη, δείτε αν είναι μέσα στο Skroutz. Εεε εδώ με το τελευταίο και την αναφορά του Skroutz σαν προστασία, καμιά φορά γελάω 😁

 

Ομως, η αντικαταβολη, ειναι ενας απο τους λογους, που πχ καποιος θα επιλεξει αγορα απο καταστημα Ελλαδας, και οχι εξωτερικου. Γιατι ακριβως, παρεχεται μονο εντος χωρας. Αρα, δεν το θεωρω και τοσο εξυπνο, Ελληνικο eshop, να μη την παρεχει. Δηλαδη, μονα ζυγα δικα τους. Ε οχι. Οταν απαιτεις να σε προτιμησω, εναντι πχ ξενων marketplaces (και μην πειτε για τις τιμες ή μεταφορικα, γιατι στα περισσοτερα αντικειμενα είναι μηδενικα ή αμελητεα-δεν μιλω για ογκωδη), τοτε, δωσε μου, Ελληνα μαγαζοτορα, επιλογες! Μπορεις να δωσεις αντικαταβολη, που δεν μπορει να δωσει ο ξενος. Δωστη να παρει ευχη! Δωσε και επιλογη να πληρωσω με paypal, γιατι εγω νιωθω ακομη πιο ασφαλης! Δεν ειμαστε στο 1990 να λες 'πληρωσε με καρτα'!

Λοιπον, καπου και ο επαγγελματισμος πολλων στον χωρο, πασχει....

δεν μας φταινε μετα, ουτε το skroutz, ουτε οι ξενοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...