Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 minutes ago, manolis940 said:

Μέσω του συλλόγου με μικρή εισφορά ο καθένας θα μπορούσατε να φτιάξετε το δικό σας  Marketplace με βιώσιμες προμήθειες(προς τον σύλλογο και την συντήρηση της πλατφόρμας) με διαφανείς πρακτικές

Παίρνω 🍿 και περιμένω να το δω.
Βασικά θα ήθελα πάρα πολύ να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν θα μας μείνει άντερο από τα γέλια 😂

  • Sad 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 minutes ago, manolis940 said:

Μέσω του συλλόγου με μικρή εισφορά ο καθένας θα μπορούσατε να φτιάξετε το δικό σας  Marketplace με βιώσιμες προμήθειες(προς τον σύλλογο και την συντήρηση της πλατφόρμας) με διαφανείς πρακτικές, όπως για παράδειγμα να μην έχεις 50 αρνητικές και 50 θετικές και να σου βγάζει 4/5 αστέρια όπως κάνει το skroutz.

11 minutes ago, WebDevGr said:

Παίρνω 🍿 και περιμένω να το δω.
Βασικά θα ήθελα πάρα πολύ να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν θα μας μείνει άντερο από τα γέλια 😂

Χαχα, οντως θα ειχε πολυ γελιο, αλλα για συντομο χρονικο διαστημα, θα αυτογκρεμιζοταν σε χρονο dt.
Παρολα αυτα, ειναι στην σωστη κατευθυνση η προταση του φιλου.
Δηλαδη, αντιλογος στο σκρουτζ γινεται μονο με αντιπροταση στην πλατφορμα του συνολικα (μια κουβεντα ειναι αυτο βεβαια, βλεπουμε bestprice, shopflix κλπ).
Το καρπουζι εδω ειναι συγκεκριμενο και το κοβει με το μαχαιρι του ο μαγαζατορας οπως θελει, 'μαπα/ξεμαπα' το  καρπουζι, αυτο ειναι και σε οποιον αρεσει. Ολα τα αλλα εδω μεσα, ειναι ψυχοθεραπεια του καταναλωτη, μποικοταζ, καπιταλισμος, οσονουπω και στα Ευρωπαικα δικαστηρια 😅
(Παρακολουθουμε το θεμα φυσικα, για να μαθουμε τυχον νεες αλλαγες στο πως και τι κομματι καρπουζι μας σερβιρουν ανα χρονικη περιοδο. Προσωπικα παραμενω πελατης, χωρις να συνεπαγεται ταυτιση με αλλους).

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nek4d said:

Χαχα, οντως θα ειχε πολυ γελιο, αλλα για συντομο χρονικο διαστημα, θα αυτογκρεμιζοταν σε χρονο dt.
Παρολα αυτα, ειναι στην σωστη κατευθυνση η προταση του φιλου.
Δηλαδη, αντιλογος στο σκρουτζ γινεται μονο με αντιπροταση στην πλατφορμα του συνολικα (μια κουβεντα ειναι αυτο βεβαια, βλεπουμε bestprice, shopflix κλπ).
Το καρπουζι εδω ειναι συγκεκριμενο και το κοβει με το μαχαιρι του ο μαγαζατορας οπως θελει, 'μαπα/ξεμαπα' το  καρπουζι, αυτο ειναι και σε οποιον αρεσει. Ολα τα αλλα εδω μεσα, ειναι ψυχοθεραπεια του καταναλωτη, μποικοταζ, καπιταλισμος, οσονουπω και στα Ευρωπαικα δικαστηρια 😅
(Παρακολουθουμε το θεμα φυσικα, για να μαθουμε τυχον νεες αλλαγες στο πως και τι κομματι καρπουζι μας σερβιρουν ανα χρονικη περιοδο. Προσωπικα παραμενω πελατης, χωρις να συνεπαγεται ταυτιση με αλλους).

Να σημειώσουμε εδώ ότι κάποιος με πολλά εκατομμύρια στο παντελόνι, με δικό του κανάλι, ιστοσελίδες και εφημερίδες με δωρεάν προβολή του marketplace του, ακόμη κοιτάει με το κυάλι το Skroutz 😛

Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι τους αγροτικούς συνεταιρισμούς που δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν 20-30 νοματαίοι και δεν μπορώ να δεχθώ ούτε ως αστείο ότι θα καταφέρουν να συνεννοηθούν εκατοντάδες ή και χιλιάδες μικρομάγαζα ανά την ελλάδα. Ότι δεν θα υπερκοστολογήσουν μια σάπια ιστοσελίδα κι ότι στο τέλος δεν θα γίνει παραμάγαζο μια συγκεκριμένης ομάδας 😅

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γενικότερο πρόβλημα που υπάρχει με αυτές τις πλατφόρμες ή και τα social media πχ. Από τη φύση τους, δεν ακολουθούν τους παραδοσιακούς κανόνες ξέρω γω ανταγωνισμού, ελεύθερης αγοράς κλπ. Το σημαντικότερο στοιχείο είναι ο κόσμος που έχουν μαζέψει και το όλο οικοσύστημα που έχουν χτίσει. 

Σε φάση εγώ αύριο μπορώ να ανοίξω το καλαμάταgram που θα είναι απείρως καλύτερο απ'το instagram αντικειμενικά, ε το πιθανότερο είναι να αποτύχει γιατί θα είμαι μόνο εγώ και ή μάνα μου εκεί. Το ίδιο φαίνεται και στα διάφορα site μεταχειρισμένων κλπ. Το marketplace παραμένει το καλύτερο ως προς το αποτέλεσμα, απλά γιατί έχει τον περισσότερο κόσμο. 

Κατα τ'άλλα, το σκρουτζ συγκεκριμένα είναι άλλη μια κλασική περίπτωση enshitification. Φτίαχνεις μια γαμάτη υπηρεσία, μαζεύεις όλα τα μαγαζιά, κόσμο κλπ, την κάνεις προοδευτικά σκατά, πουλάς τη λύση (Plus) και ό,τι άλλο θες γιατί πλέον όλοι κρέμονται απ'τις μπάλες σου. 

Η μόνη ρεαλιστική απάντηση σε αυτό λέγεται καταναλωτική συνείδηση. Δυστυχώς απαιτεί επιπλέον χρόνο/ενέργεια. Πχ πλέον Προιόντα που παλιότερα θα τα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια από σκρουτζ, τα τσεκάρω και στα site των καταστημάτων. Σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να βγαίνουν και πιο φτηνά, πχ να το κατάστημα να έχει δωρεάν μεταφορικά, ενώ στο σκρουτζ να πρέπει να πληρώσεις το 3ευρω.

Επεξ/σία από Adrastus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το skroutz δουλεύει καθαρά σαν μηχανή αναζήτησης για μένα από όταν έληξε η συνδρομή. Θέλω να πάρω κάτι? Κάνω αναζήτηση και αυτό που θέλω το γράφω στο google και το αγοράζω από ανεξάρτητο κατάστημα εκτός skroutz ώστε να μην πάρει ούτε 1 λεπτό προμήθεια. 

Έψαχνα projector προχθές βρίσκω έναν στα 290 με skroutz άμεσα διαθέσιμο. Τον γράφω google το όνομα συν αγορά δίπλα μου τον βγάζει geekbuying στα 200 από Πολωνία χωρίς τελωνείο. Τον πήρε από εκεί ήδη τον έστειλαν σε 3 μέρες θα τον έχω. Η πολύ μαγκιά και αυθάδειά και θράσος εκεί στο skroutz τους έχει γυρίσει boomerang και πόσο το χαίρομαι δεν λέγετε. Μένει να αρχίσουν να βγαίνουν μεγάλα καταστήματα από καλάθι skroutz ελπίζω να μείνουν ελάχιστα τους επόμενους μήνες. Το 2018 ήταν πρωτοπόρο. Το 2024 ειναι η κατάντια ενός καθαρόαιμου ελληνικού marketplace το οποίο μόνο περνει και δεν δίνει τίποτα. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Το skroutz δουλεύει καθαρά σαν μηχανή αναζήτησης για μένα από όταν έληξε η συνδρομή. Θέλω να πάρω κάτι? Κάνω αναζήτηση και αυτό που θέλω το γράφω στο google και το αγοράζω από ανεξάρτητο κατάστημα εκτός skroutz ώστε να μην πάρει ούτε 1 λεπτό προμήθεια. 

Έψαχνα projector προχθές βρίσκω έναν στα 290 με skroutz άμεσα διαθέσιμο. Τον γράφω google το όνομα συν αγορά δίπλα μου τον βγάζει geekbuying στα 200 από Πολωνία χωρίς τελωνείο. Τον πήρε από εκεί ήδη τον έστειλαν σε 3 μέρες θα τον έχω. Η πολύ μαγκιά και αυθάδειά και θράσος εκεί στο skroutz τους έχει γυρίσει boomerang και πόσο το χαίρομαι δεν λέγετε. Μένει να αρχίσουν να βγαίνουν μεγάλα καταστήματα από καλάθι skroutz ελπίζω να μείνουν ελάχιστα τους επόμενους μήνες. Το 2018 ήταν πρωτοπόρο. Το 2024 ειναι η κατάντια ενός καθαρόαιμου ελληνικού marketplace το οποίο μόνο περνει και δεν δίνει τίποτα. 

Οσο αξιζει, που το eshop.gr εδω και χρονια, εχει φυγει απο το skroutz...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκια του σκρουτζ (αν και θα συμφωνήσω οτι ειναι πλεον σκατα), ειναι το γεγονός με το σμαρτ καλάθι οτι δεν καθεσαι να μπαινεις στο καθε σαπιο σιτε του κυρ Μητσου, με λογαριασμούς, εγγραφές, ακόμα και guest. Βαζοντας απο το μηδεν στοιχεία επικοινωνίας, διευθυνσεις κτλ.

Εγω πχ που πλεον δεν αγοραζω προιοντα τεχνολογια αλλα bulk πραγματα για το σπιτι (πανες, γαλατα κτλ), το smart καλαθι ειναι χρονικά σωτήριο και ας πληρώνω εν γνώση μου παραπάνω.

Πληρώνεις πλέον την ευκολία οχι την υπηρεσία.

Προσπαθησα να απεμπλακώ απο το σμαρτ αλλα ειναι δυσκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Η μαγκια του σκρουτζ (αν και θα συμφωνήσω οτι ειναι πλεον σκατα), ειναι το γεγονός με το σμαρτ καλάθι οτι δεν καθεσαι να μπαινεις στο καθε σαπιο σιτε του κυρ Μητσου, με λογαριασμούς, εγγραφές, ακόμα και guest. Βαζοντας απο το μηδεν στοιχεία επικοινωνίας, διευθυνσεις κτλ.

Εγω πχ που πλεον δεν αγοραζω προιοντα τεχνολογια αλλα bulk πραγματα για το σπιτι (πανες, γαλατα κτλ), το smart καλαθι ειναι χρονικά σωτήριο και ας πληρώνω εν γνώση μου παραπάνω.

Πληρώνεις πλέον την ευκολία οχι την υπηρεσία.

Προσπαθησα να απεμπλακώ απο το σμαρτ αλλα ειναι δυσκολο.

Το smart καλαθι οντως που χρησιμο, κατι που δεν αναφερεται αρκετα στο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Το smart καλαθι οντως που χρησιμο, κατι που δεν αναφερεται αρκετα στο thread

Τι να το κάνεις το smart καλάθι αν είναι να το πληρώνεις χρυσάφι? Τόσα χρόνια δεν μας πείραζε που κάναμε αγορές μέσα από τα site καταστημάτων σαν επισκέπτες τώρα γιατί να μας πειραζει? 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Οσο αξιζει, που το eshop.gr εδω και χρονια, εχει φυγει απο το skroutz...

Φοβερό κατάστημα τι να σου πω... 😂
Γνωστό χρόνια τώρα...
Μεγάλη απώλεια για το Skroutz... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι έχει πολλά θετικά ακόμα το Skroutz, αλλά επίσης είναι και πολύ προφανές ότι, όπως γράφουμε όλοι, πάει από το κακό στο χειρότερο.

Η σύγκριση με το Plaisio ή το Aliexpress κτλ. δεν νομίζω πως είναι και πολύ σωστή. Δηλαδή δεν έχει καμία σχέση η υπηρεσία, ούτε και τα προϊόντα, με αυτό που κάνει το Skroutz. 

Το Skroutz μόνο με το bestrprice και το Shopflix μπορεί να συγκριθεί. Μου φαίνεται πάντως φοβερό που είναι τόσο τραγικό το bestprice (που είναι και αρκετά παλιό), και δεν μπορεί έστω να πλησιάσει το Skroutz. Δηλαδή όλα τα καταστήματα που έφυγαν από το Skroutz, γιατί δεν μπαίνουν σε αυτούς; Το Skroutz ήταν μία πολύ ωραία υπηρεσία και πριν το Plus, γιατί δεν ξυπνάνε λίγο στο bestprice και να μπουν στη θέση του; Γιατί να μην πλησιάσουν περισσότερα καταστήματα και να τους προσέχουν λίγο περισσότερο στο τι γράφουν; Να μην λέει δηλαδή ότι έχει BoxNow και να μην έχει, ή να έχει σωστά τα μεταφορικά...

Συνήθως στην ελεύθερη οικονομία, κάπως έτσι αλλάζουν τα δεδομένα. Όταν κάποιος αρχίζει να ξεφεύγει, εμφανίζεται κάτι άλλο και παίρνει σιγά-σιγά τη θέση του. 

Επεξ/σία από hab
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον καταναλωτή το καλάθι του Σκρουτζ έχει πολλά θετικά, για να λέμε τα πράματα σωστά αν και όπως έχω αναφερει έχω κατάστημα. Το θέμα είναι ότι πλέον με μικρές κινήσεις πάει να το χαλάσει και αυτό.

Αυτό που αναφέρει ο φίλος για σύλλογο κτλπ, να σου πω περιστατικο δικό μου για να καταλάβεις ότι ο καθένας κοιτάει τον κώλο του: Μετά από 24ωρο κυνηγητό τιμών που πλέον έφτασε σε βαθμό να ξεφτιλίζεται το προϊόν, ο πατέρας μου (παλιά καραβάνα) πήρε τηλέφωνο το κατάστημα. Του λέει καλησπέρα κτλπ και του μιλάει με ευγενικό τρόπο ότι δεν αξίζει όλο αυτό αφού είμαστε μόνο 2-3 που σκοτωνόμαστε ενώ η διαφορά με τον επόμενο ήταν πάνω από 20%. Η απάντηση ήταν "Τι λες ρε μεγάλε που μας πήρε τηλέφωνο από Β.Ελλάδα για να μας πεις και τι θα κανουμε, ότι θέλω θα πουλάω". Κλείσαμε το τηλέφωνο και δεν ασχοληθήκαμε ξανά. Για κακή του τύχη έπεσε σε ακόμα πιο τρελό, μέχρι που ο τύπος άλλαξε τα προϊόντα και ενώ είχαμε 5-10 κωδικούς, πλέον δεν τους φέρνει γιατί η τιμή είχε πάει πάτω. Φυσικά, ο καταναλωτής έκανε τρελή αγόρά τότε 😁. Το όλο σκηνικό είχε γίνει πριν τον κορονοιό. Φυσικά μιλάμε για ελεύθερη αγορά, αλλά ελπίζω να γίνεται κατανοητό το όλο Point της επικοινωνίας που προσπαθήσαμε να κάνουμε.

Η διαφορά με το νέο μπλε marketplace, είναι το απόλυτο χάος. Ακόμα προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει σαν κατάστημα καθώς από γνωστούς ακούω για προχειροδουλιές.

Τώρα με το betsprice, για μένα πλέον δεν υπάρχει σύγκριση. Το ένα είναι Marketplace και το άλλο συνεχίζει από εκεί που ξεκίνησε δηλαδή να είναι μια απλή σελίδα σύγκριση τιμών. Εκεί βρίσκομαι κανονικά και ξεχνάω να βάζω λεφτά στο πορτοφόλι. Ενώ με τον ΣΚρουτζ είναι λες και πληρώνω ακόμα 2-3 εργαζόμενους...

Γενικα την συμβουλή που δίνω είναι να μπαίνουμε στα καταστήματα για διαφορές τιμών σε μεταφορικά αλλά και σε χρόνους παράδοσης. Στο 80%+ οι τιμές είναι η μέρα με τη νύχτα.

Επεξ/σία από teoqq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Alastor192 said:

Το smart καλαθι οντως που χρησιμο, κατι που δεν αναφερεται αρκετα στο thread

Υπάρχουν πολλά καταστήματα που το smart καλάθι τα αγνοεί. Δε ξέρω αν επρόκειτο για πρόβλημα στο προγραμματισμό ή αν πρέπει τα καταστήματα να πληρώσουν έξτρα για να μπούνε στο έξτρα καλάθι. Πόσες φορές για παράδειγμα είχα παραγγείλει συνδιασμό προϊόντων και το έξυπνο καλάθι έβγαζε πχ 23 ευρώ στο Χ φαρμακείο, ενώ το pharmacy128 τα είχε 20-21 ευρώ αν τα επέλεγα ένα-ένα από εκείνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως το bestprice να μην γίνει μία πολύ καλή σελίδα σύγκρισης τιμών (όπως ήταν το Skroutz), και κάποιος να μπαίνει εκεί και κατόπιν να βρίσκει το κατάστημά σου;

Όταν λες "ξεχνάω να βάζω λεφτά στο πορτοφόλι", εννοείς ότι δεν μπαίνει κανείς στην σελίδα σου από το bestprice; Γιατί αυτό το βρίσκω λογικό, από τη στιγμή που το bestprice έχει πολλά θέματα. Από τις επιλογές όταν ψάχνεις κάτι, μέχρι τα λάθη σε τιμές μεταφορικών. Δηλαδή, χάνει σε τέτοιους τομείς, που δεν είναι κάτι εξωφρενικό να φτιαχτούν. 

Αυτό που γράφετε για το "Marketplace" είναι μία διαφορετική υπηρεσία, δηλαδή η ευκολία του πελάτη να αγοράσει κάτι (το καλάθι του), που δεν ήταν αυτό το Skroutz. Εύκολο και πολύ ωραίο είναι να πας και στο Plaisio να δεις την τηλεόραση και να την πάρεις επί τόπου, αλλά θα δώσεις και 100€ παραπάνω (σωστά κατά τη γνώμη μου)...

Το Skroutz ήταν μία μηχανή αναζήτησης για να βρεις ένα προϊόν στην χαμηλότερη τιμή, έτσι έκανε την φήμη του, και αυτούς τους "πελάτες" είχε. Όταν πλέον βρίσκουμε (οι πελάτες που ψάχναμε το φτηνότερο) το ίδιο προϊόν πιο φτηνά αλλού (γιατί πλέον "κοπανάει τους πάντες), πάει σιγά-σιγά το Skroutz. Δεν ξέρω πόσοι ήταν εκεί για την υπηρεσία, και πόσοι θα αγοράζουν από εκεί όταν πλέον "θα" είναι πιο ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ο σκρουτζ δουλευε ως εξης οπως λεει και το ονομα του: Μας εβρισκε το φθηνοτερο προιον.
Τωρα πια βρισκεις τα προιοντα και φθηνοτερα και με φθηνοτερα ταχυδρομικα.

Το τυρακι με το σκρουτζ πλας δεν επιασε γιατι ο κοσμος  βαρεθηκε να ψαχνει προιοντα απο το ιδιο καταστημα και  να αγοραζει μπαταριες για να συμπληρωσει δωρεαν αποστολη.

Μειναν αυτοι που κανουν μεγαλυτερες παραγγελιες, και αν αντεξει το καλαμοκαβαλημενο site με αυτους και με τα καταστηματα θα δειξει ο καιρος.

 

 

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...