Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά με συμφέρει πάντως προσωπικά.

Τα λεφτά που έχω γλυτώσει, τόσο από το plus όσο και από περιπτώσεις καταστημάτων που έχουν κλείσει και θα έβαζα τα ελαττωματικά προϊόντα εκεί που δεν πιάνει ήλιος και τελικά με κάλυψε το skroutz, άπειρο χρόνο σε συννενοήσεις με κάτι καταστηματάρχες της κακιάς ώρας και άλλα τόσα.

Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

ShareX_764EmEEwwr.png

  • Like 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι και πάλι συμφέρει οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει. Το ότι πήγαμε από μια άψογη υπηρεσία που είχε πραγματικά αλλάξει το πως ψωνίζουμε (3 καταστήματα 20 ευρώ) σε μια μετριότητα που κάνει απόσβεση και νιώθουμε λίγο μαλάκες όμως είναι γεγονός.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sortie είπε


Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

Αυτος που έχει βιοποριστικό πρόβλημα θα πληρώσει τα 8 ευρώ για να εξασφαλίσει αγορές με το ελάχιστο κόστος....  αυτός που έχει την δυνατότητα να πληρώσει παραπάνω αλλά να μην ανεχθεί την κοροϊδία δεν θα τα πληρώσει. 

Και όσο είναι πολλοί  αυτοί που ανέχονται....   τόσο θα αυξάνει η όρεξη για αυξήσεις και αλλαγές όρων.

Επεξ/σία από teot
  • Like 8
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sortie είπε

Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

Ναι αυτό είναι το βρήκες. Του χρόνου όταν στο πάει 30 και ελάχιστη παραγγελία τα 35 ευρώ έλα να μας κάνεις κήρυγμα πάλι.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 16
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, sortie said:

Μια χαρά με συμφέρει πάντως προσωπικά.

Τα λεφτά που έχω γλυτώσει, τόσο από το plus όσο και από περιπτώσεις καταστημάτων που έχουν κλείσει και θα έβαζα τα ελαττωματικά προϊόντα εκεί που δεν πιάνει ήλιος και τελικά με κάλυψε το skroutz, άπειρο χρόνο σε συννενοήσεις με κάτι καταστηματάρχες της κακιάς ώρας και άλλα τόσα.

Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

ShareX_764EmEEwwr.png

Εμενα οι περισσοτερες παραγγελιες μου ειναι στα 20-22 ευρω. Γιατι να δινω 5 ευρω παραπανω σε καθε παραγγελια; Προφανως και δεν μονο τα 8 ευρω.. Και εκανα τουλαχιστον 3-4 παραγγελιες καθε μηνα. Πολλες απο αυτες ηταν και στα 18-19 ευρω και παλι επρεπε να προσθετα κατι ωστε να παει στα 20+. Φαντασου τωρα ποσα λεφτα θα επρεπε να ξοδευω.. Οποτε τα συνολικα κερδη ειναι λιγο εικονικα.. Γιατι και εμενα μου λεει οτι γλυτωσα 200+ ευρω. Αλλα δεν νομιζω..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε απο οταν εκοψα το plus εχω κανει απο το Μαρτιο 2 παραγγελιες και ενω πριν εκανα 4-5 το μηνα. Γλιτωνεις λεφτα χωρις plus οπως και να το κανουμε μιας και δεν περνεις χαζα πραγματα επειδη λες ε αφου εχω δωρεαν μεταφορικα. 

Κατα Οκτωβριο θα κανω ενα μηνα συνδρομη με 4 ευρω θα χτυπησω χαρτια περνω 7-7 χαρτια υγειας και ρολα μεγαλα μαζι με κορν φλειξ που εχουν 5 ευρω super αλλα 3 στο skroutz και απο του χρονου παλι. Α και μην ξεχασω θα γινουν ακομα 5-10 παραγγελιες απο αλλα 2 ατομα που θα δωσω τους κωδικους να παρουν και αυτοι οτι θελουν αυτο το μηνα με τα 4 ευρω οποτε win-win κατασταση. Και ας κατσουν να ανεβαζουν τη συνδρομη του χρονου και να το παιζουν μαγκες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω ότι προτιμούν λιγότερες παραγγελίες μεγαλύτερου κόστους ανά παραγγελία. Δηλαδή να παραγγέλνεις 2-3 τεμάχια ανά κωδικό και όχι ένα, ώστε να πιάνεις τα μεταφορικά. Έτσι έχουν να διαχειριστούν μία αποστολή και όχι 2-3, κερδίζοντας έτσι από το κόστος των λιγότερων αποστολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, teot είπε

Αυτος που έχει βιοποριστικό πρόβλημα θα πληρώσει τα 8 ευρώ για να εξασφαλίσει αγορές με το ελάχιστο κόστος....  αυτός που έχει την δυνατότητα να πληρώσει παραπάνω αλλά να μην ανεχθεί την κοροϊδία δεν θα τα πληρώσει. 

Και όσο είναι πολλοί  αυτοί που ανέχονται....   τόσο θα αυξάνει η όρεξη για αυξήσεις και αλλαγές όρων.

Αυτή εδώ είναι όλη η αλήθεια! Ο καταναλωτής το βλέπει μόνο από την συνδρομή του Plus (για την ώρα!) καθώς βλέπει ένα ωραίο νούμερο και η λέξη κλειδί "κέρδη" χτυπάει όμορφα ειδικά αυτές τις ημέρες. Και 10€ να γίνει πάλι θα τα δώσει, αλλά δυστυχώς ότι ανεβαίνει δύσκολα κατεβαίνει σε τιμές προϊόντων κτλπ.

Η ίδια ακριβώς ανοχή γίνεται και από τα καταστήματα, που όσο αυξήσεις και να γίνουν συνεχίζουν και βρίσκονται μέσα στο Skroutz (γιατί χωρίς αυτό δεν γίνετια πλέον το 2024) και το ακόμα χειρότερο είναι ότι συνεχίζουν το ανελέητο χτύπημα στις τιμές. Το μόνο που βλέπεις πλέον, είναι ότι εκεί που έκανες κούρσα με 20 καταστήματα στις τιμές, πλέον το κάνεις με 5 γιατί οι υπόλοιποι 15 δεν ανέχονται την κοροϊδία. Και σας το λέει αυτό ένας που είμαι ακόμα μέσα στους 5 και κάθε μέρα βρίζω...αλλά συνεχίζω, ψάχνοντας τρόπους να ισορροπήσω όλες αυτές τις αξήσεις του Skroutz.

Όλο αυτό, τον καταναλωτή τον συμφέρει προφανώς, αλλά η αρχή το να βάζει στην τσέπη του ο Skroutz σιγά σιγά έγινε με την συνδρομή του Plus. Το 2ο (που δεν ξέρω στο 100% τι παίζει) έγινε με το Skoop...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2024 στις 11:06 ΠΜ, therock είπε

Κατσε εσυ θες να φαινεται δηλαδη? Εγω επειδη χρεωσα πολλα στην καρτα θα ταν καλο ετσι να φανουν λιγοτερες δαπανες με καρτα δηλαδη το αναποδο. Ε θα το δεις απο τη φετινη σου δηλωση αν φανηκαν. Κανε ενα κοπο και ενημερωσε μας να ξερουμε και εμεις

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο...μήπως έχεις μαύρα/αδήλωτα εισοδήματα;  Επειδή εγώ δεν έχω, επιδιώκω να φαίνονται όλες οι συναλλαγές μου. (θα φανεί στην επόμενη φορολογική μου δήλωση, οι συναλλαγές ήταν από τον Ιανουάριο και μετά).

Στις 29/6/2024 στις 12:13 ΠΜ, sortie είπε

Μια χαρά με συμφέρει πάντως προσωπικά.

Τα λεφτά που έχω γλυτώσει, τόσο από το plus όσο και από περιπτώσεις καταστημάτων που έχουν κλείσει και θα έβαζα τα ελαττωματικά προϊόντα εκεί που δεν πιάνει ήλιος και τελικά με κάλυψε το skroutz, άπειρο χρόνο σε συννενοήσεις με κάτι καταστηματάρχες της κακιάς ώρας και άλλα τόσα.

Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

ShareX_764EmEEwwr.png

Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί σαν εσένα που δεν έχουν καταναλωτική συνείδηση και σε αυτούς βασίζονται και συνεχίζουν ακάθεκτοι τις αυξήσεις παρέχοντας παράλληλα όλο και λιγότερα! Το γεγονός ότι βλέπεις μόνο την διαφορά των 8 Ευρώ αλλά όχι την ελάχιστη παραγγελία των 25 Ευρώ για λιγότερα κιλά ανά αποστολή, είναι αυτό ακριβώς που ζητάνε: άτομα που χαλάνε την πιάτσα και δεν καταλαβαίνουν καν ότι κερδίζουν όλο και λιγότερα.

Χωρίς να αποκλείω το ότι θα ανανεώσω την συνδρομή μου όταν λήξει κάποια στιγμή, δεν μπορεί να μην με εξοργίζει όλο αυτό και απλά να ζω ευτυχισμένος στο ροζ συννεφάκι μου.

Επίσης, παρακολουθώ και τους προμηθευτές που αναφέρουν ότι κοστίζει και σε εκείνους όλο και περισσότερο το Skroutz, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο!  Γι' αυτό και βλέπουμε να λιγοστεύουν όλο και περισσότερο τα καταστήματα που πουλάνε μέσω του καλαθιού.  Κάποιοι βέβαια συνεχίζουν επίσης να μην καταλαβαίνουν, είτε να βλέπουν απλά ότι έχουν ακόμη όφελος από όλη αυτή την συναλλαγή, κάποιοι ανεβάζουν απλά τις τιμές των προϊόντων, το θέμα είναι ότι στο τέλος πληρώνουμε πάντα εμείς τον λογαριασμό και γι' αυτό λέμε ότι πρέπει να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση.

Όλοι εμείς δώσαμε δύναμη στο Skroutz που φαίνεται ότι δεν την εκτιμάει, κι αυτό το γράφω με λύπη και θυμό, καλό θα ήταν να λάβουν το μήνυμα αλλά δυστυχώς υπάρχετε κι εσείς, οπότε δεν θα το λάβει ποτέ! (κι όλα αυτά τα γράφω χωρίς να ξεχνάω και όλα τα θετικά της υπηρεσίας).

Επεξ/σία από CakeNet
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/06/2024 at 00:13, sortie said:

Μια χαρά με συμφέρει πάντως προσωπικά.

Τα λεφτά που έχω γλυτώσει, τόσο από το plus όσο και από περιπτώσεις καταστημάτων που έχουν κλείσει και θα έβαζα τα ελαττωματικά προϊόντα εκεί που δεν πιάνει ήλιος και τελικά με κάλυψε το skroutz, άπειρο χρόνο σε συννενοήσεις με κάτι καταστηματάρχες της κακιάς ώρας και άλλα τόσα.
 

ShareX_764EmEEwwr.png

 

3.jpg.ecf934f4c73b5286ef57a15a5e32cef8.jpg

Eγώ παίζει να έχω κάνει high score...

  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2024 στις 12:13 ΠΜ, sortie είπε

Μια χαρά με συμφέρει πάντως προσωπικά.

Τα λεφτά που έχω γλυτώσει, τόσο από το plus όσο και από περιπτώσεις καταστημάτων που έχουν κλείσει και θα έβαζα τα ελαττωματικά προϊόντα εκεί που δεν πιάνει ήλιος και τελικά με κάλυψε το skroutz, άπειρο χρόνο σε συννενοήσεις με κάτι καταστηματάρχες της κακιάς ώρας και άλλα τόσα.

Μια χαρά είμαστε, αν κάποιον τον ξενίζουν τα 8 ευρώ της διαφοράς έχει σοβαρότερα προβλήματα (βιοποριστικά) που πρέπει να κοιτάξει. 

ShareX_764EmEEwwr.png

Αυτό αρχικά από μόνο του δεν λέει κάτι. Έχεις βάλει μέσα άχρηστα προϊόντα τα οποία δεν χρειάστηκες ποτέ για να φτάσεις το όριο; Αν ναι πόσα έδωσες; Περνάνε τα μεταφορικά που θα πλήρωνες σε 277 αποστολές; Για οικονομία χρόνου θα δεχτώ ότι ναι, τα προϊόντα που έβαλες για συμπλήρωμα κόστησαν 800€ και έτσι και 194€ έχεις στην άκρη αλλά και μερικές μπαταρίες, πένσες, εργαλεία για DIY στο σπίτι κτλ που κάπου θα φανούν χρήσιμα και έτσι είσαι στο κέρδος.

Σήμερα οι όροι είναι διαφορετικοί! Πλεόν απ' τα 5 κιλά και πάνω πληρώνεις υπέρβαρο. Αυτό πρακτικά σημαίνει 1 σκόνη πλυντηρίου και ένα μαλακτικό . Δεν πα να κάνουν 40€; Ξεχνάς τα 20€ και πας στα 25€

(Δυστηχώς θα ήθελα να σου φτιάξω ένα παράδειγμα αλλά το skroutz σέρνεται αυτή την στιγμή)

Λοιπόν εμένα με τον υπολογιστή του skroutz που πέρσι ήμουν στα δήθεν 996€ κερδισμένα ο ίδιος υπολογιστής μου γράφει ότι φέτος με την ίδια υπηρεσία θα πάω στα 222€ και εκεί καταλαβαίνω πόσες παραγγελίες έκανα οριακά στα 20€ γιατί φοβόμουν μήπως και πληρώσω μεταφορικά.

image.png.32ddc26498a01bcd4cf3276fe8b81676.png

 

(Μόνο το παραπάνω κατάφερα να βγάλω μετά από 10 λεπτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τι χρηματα εχουμε και καλα γλιτωσει απο αποστολες και Coins που λεει στην καρτελα του Skroutz Plus, εχει καμια χρησιμη οικονομικη κατασταση που λεει τι χαλασαμε και με αναλυσεις για να κανουμε και μια ουσιαστικη ανασκοπηση της χρονιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, therock είπε

Περα απο τι χρηματα εχουμε και καλα γλιτωσει απο αποστολες και Coins που λεει στην καρτελα του Skroutz Plus, εχει καμια χρησιμη οικονομικη κατασταση που λεει τι χαλασαμε και με αναλυσεις για να κανουμε και μια ουσιαστικη ανασκοπηση της χρονιας?

 

Αυτόματα μέσα από την πλατφόρμα ή την εφαρμογή, όχι. Χειροκίνητα ο καθένας για τον λογαριασμό του μπορεί να τα υπολογίσει αυτά, αν και θα χρειαστεί αρκετός χρόνος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πρωτη φορα ψωνισα κατι μεσω skroutz (δυστυχως δεν υπηρχε διαθεσιμο σε καταστημα),

και βλεπω οτι θα σταλει μεσω easy mail και πρωτη φορα θα παραλαβω κατι απο easy mail,

ξερει κανεις αν αυτοι στελνουν email με αριθμο αποστολης ωστε να το παρακολουθω κι εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, mindreader said:

Επειδη πρωτη φορα ψωνισα κατι μεσω skroutz (δυστυχως δεν υπηρχε διαθεσιμο σε καταστημα),

και βλεπω οτι θα σταλει μεσω easy mail και πρωτη φορα θα παραλαβω κατι απο easy mail,

ξερει κανεις αν αυτοι στελνουν email με αριθμο αποστολης ωστε να το παρακολουθω κι εγω;

Θα έχεις κανονικά αριθμό αποστολής, αλλά μην περιμένεις ειδοποιήσεις.

Στην περιοχή μου ένω η ACS στέλνει μήνυμα στο Viber τη μέρα της παράδοσης, η Easy δεν στέλνει τίποτα και πολλές φορές ενώ γράφει προς παράδοση τελικά δεν το φέρνουν την ίδια μέρα αλλά την επόμενη.

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...